Bıngıldak Nedir, Ne İşe Yarar?

13.01.2022
250
Bıngıldak Nedir, Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Bir bıngıldak, bir bebek kafatasının iki dikişi arasındaki, beynin büyümeye devam etmesini sağlayan bir boşluktur. İnsan kafatasında başın üst kısmında, her kulağın hemen üstünde ve her kulağın arkasında bulunan üç bıngıldak vardır. Fontanel, bebeklerin daha fazla beyin büyüme odasına sahip olmasını sağlar. Bıngıldak kafatasının önemli bir parçasıdır çünkü sırt, boyun, baş ve merkezi sinir sistemi (CNS) yaralanmasını önlemek için beyin ve kafatası için çift kan beslemesine izin verir.

İnsan kafatasında başın üst kısmında, her kulağın hemen üstünde ve her kulağın arkasında bulunan üç bıngıldak vardır. Her bıngıldak, orada oluşacak küçük organı [fontanelleri] besleyen iki arterden kendi kan beslemesine sahiptir. En alt seviyeden başlayan iki artere birincil sütür denir, ikinci seviye başın en ön kısmında başlar. Bu sütür alanına enine sütür denir. Üçüncü seviye, başın arka kısmında parietal ve temporal kemikler arasında yer alır. Bu sütür koronal sütür olarak adlandırılır. Bu üç birincil bıngıldaktan, iki kısma ayrılabilen ikincil bıngıldaklar oluşabilir;

  • lateral
  • medial
Bıngıldak Amacı Nedir?

Bıngıldak Amacı Nedir?

Bıngıldak Amacı Nedir?

Bıngıldağın amacı, bir çocuğun kafatasının büyüdükçe zamanla biraz genişlemesine izin vermektir. Bebeğinizin kafatası büyüyüp beyin hücreleriyle dolduğundan, hepsinin kemik yapısına hemen sığması için yeterli yer kalmaz. Bu nedenle, kemikler tamamen kaynaşmadan önce fazladan boşluk olmalıdır. “Yarından Sonra” filminde Dennis Quaid’in canlandırdığı karakter, oğluna dünyanın bir dizi doğal afet yaşamak üzere olduğunu anlatmaya çalışıyor.

Karakterin oğlu oldukça şüphecidir ve Quaid ona hiçbir doğal afet olmayacağını çünkü babasının ne iş yaptığını bildiği için ekranın önünde elini sallar. Buna karşılık Quaid’in karakteri, ‘7:00’ yazan saatini, bakmadan ne yazdığını nasıl bilebileceğini ya da bileğinden nasıl çıkaracağını belirtmeden kaldırır. Karakter, saati çıkarabilir ve oğluna dünyanın şiddetli doğal afetler yaşamak üzere olduğunu söylemek için hala zamana sahip olabilir.

Aynı şey insan kafatası için de geçerlidir, hepsi insan kafatasının içine hemen sığmaz ve bu nedenle zamanla beyin büyümesine izin veren fazladan oda için bir boşluk olmalıdır. Bir çocuğun kafatasının kemikleri arasındaki bu boşluğa bıngıldak denir. Bu boşluk olmasaydı ve tüm beyin hücreleri tek bir kemiğe sığmak zorunda olsaydı, bu beyin hücrelerinin büyümesi için yer kalmaz ve tek bir kemiğe çok sıkı bir şekilde sokulurlarsa boğulurlardı. Beyin ve kafatası arasında küçük bir boşluk olmalı ki tüm bu beyin hücrelerinin büyümesi için yer açabilsin. Bu boşluğa, zaman geçtikçe güçlenen esnek bir levha olan bıngıldak denir. Fontanel, ön, arka ve yan (sırasıyla en önde, en arkada ve yanlarda) olmak üzere üç farklı plakadan oluşur.

İlginizi çekebilir: Prostat Kanseri Nedir

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Youtube kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.