Okaliptus Yağının Faydaları

19.08.2019
440
Okaliptus Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere Okaliptus Yağının Faydaları hakkında bilgiler vereceğim. Okaliptus Yağının Faydaları insan sağlığına faydalı olduğu gibi cilt bakımına da oldukça faydalıdır. Kendimde bir ara kullanıyordum ve faydasını da oldukça gördüm bundan dolayı sizlerinde kullanmasını tavsiye ederim. Gelin beraber Okaliptus Yağının Faydaları nelermiş görelim. İşte; Okaliptus Yağının Faydaları

Okaliptus Yağının Faydaları

Okaliptus Yağı Neye İyi Gelir?

  • Okaliptus yağı solunum yolunun açılması amacı ile kullanılmaktadır. Burun tıkanıklığı, kronik astım, nezle, bronşit, grip ve soğuk algınlıklarının tedavisi amacı ile kullanılmaktadır. Geniş ve uzun soluklu olarak sinüzit tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda mikrop öldürücü olmasının sayesinde antibakteriyel özelliğe sahiptir. Oldukça güçlü bir yağdır bu nedenle aşırı kullanımı zarar verebilmektedir.
  • Kaş ve eklem ağrılarının hafifletilmesinde yardımcı olmaktadır. Bronşit amaçlı kullanılacak ise 6 yaşından büyük çocuklara tavsiye edilmektedir.
  • Bit ve örümcekten kurtulmak amacı ile açık alana pikniğe gidileceği zaman kulak memesinin arkasına bir damla okaliptüs yağının damlatılması tüm haşerelerden sizi uzak tutacaktır. Ayrıca ev içinde hayvan besleyen kişilerin vücutlarında antibakteriyel temizlik sağlaması açısından okaliptüs yağı kullanmalarında fayda vardır.
  • Başta sivrisinek olmak üzere örümcek, tahtakurusu vb. haşerelerin ısırdığı yere damlatılması sonucu hem kaşıntıyı anında kesecektir, birkaç kez kullanılmasının ardından da kızarıklığı tamamen ortadan kaldıracaktır.
Okaliptus Yağı Neye İyi Gelir?

Okaliptus Yağı Cilde Faydaları

  • Mevsimsel alerjiler kişilerin vücutlarında kızarıklık ve nokta nokta renk değişimleri meydana getirir. Bu görüntünün ortadan kalkması amacı ile okaliptüs yağı kullanılmaktadır.
  • Ciltte meydana gelen irinli iltihapların yok edilmesinde de kullanılmaktadır.
  • Cilt yaralarının geçirilmesi ve yara bakımında antiseptik özelliği kullanılmaktadır. Sıcak su yanıklarını, böcek ısırıklarını ve derin olmayan kesikleri anında etkisi ile iyileştirmektedir.
  • Okaliptus yağı ile cilt bakımı yapmak için bu güçlü yağı suda çözündürerek kullanmak gerekmektedir. 5 su bardağı kaynar suya 5 damla okaliptüs yağı kullanılarak buhar tedavisi ile sinüzitler için kullanılmaktadır. Kronik astım ve alerjik durumlarda ise, yağ çözeltisinin azaltılmasında fayda bulunmaktadır.
Okaliptus Yağı Cilde Faydaları

Okaliptus Yağı ile Cilt Bakımı

Okaliptus yağı ile cilt bakımı yapılırken bu ürünün seyreltilerek kullanılmasında fayda bulunmaktadır. Genellikle zeytinyağı ve badem yapı ile okaliptüs yağı seyreltilerek cilde uygulanmaktadır. Okaliptus yağı uygulamasında direkt olarak cilt ile temas edilebilmektedir. Yalnız bu yağın güçlü olması nedeni ile dikkatli kullanılmasında fayda vardır. Cilt alerjilerinde ve kızarıklıklarda cilt bakımı yapmak için ve tedavi amaçlı kullanımı bulunmaktadır.

Okaliptus Yağı ile Cilt Bakımı

Okaliptus Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

1. Badem yağı – zeytin yağı – 1 yemek kaşığı şeker – 1 çay kaşığı tuz – 3 damla okaliptüs yağı ile saç maskesi olarak saç diplerine kullanılmaktadır.

2. Aloevera ve okaliptüs yağı karışımı ile yüz maskesi olarak kullanılabilmektedir.

3. Okaliptus yağı çok güçlü bir yağ olduğu için tek başına kullanılması önerilmez. Zeytinyağı ve iki damla okaliptüs yağı ile vücut losyonu olarak kullandığınızda hücrelerinizdeki gözeneklerin açıldığını hissedersiniz.

Okaliptus Yağı ile Saç Bakımı

Okaliptus yağı saç bakımında kullanılacağı zaman badem yağı ve zeytinyağı ile inceltilerek kullanılır. Badem yağı, zeytinyağı, 1 yemek kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz ile birlikte 3 damla okaliptüs yağı kullanılarak kür elde edilmektedir. Bu sayede saç diplerine bu karışım kürü sürülerek bölgesel saç dökülmelerinde saç çıkarmak amacı ile kullanılmaktadır. Ayrıca saç dökülmelerini de azaltmaktadır. Yalnız bu kür uygulanırken mevcut olumsuz durum da ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin mevsimsel bir saç dökülmesi yaşıyor iseniz bu kürü uygulayabilirsiniz. Yalnız strese bağlı bir saç döküntüsü yaşıyor iseniz, bu kürü uygulamanın yanında stresten de uzak durmanız gerekecektir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Okaliptus Yağı ile Saç Bakımı

Okaliptus Yağı ile Cilt Tedavileri

Sinek ısırıkları, örümcek ve tahtakurusu ısırıklarının kaşıntılarını gidermek amacı ile direkt olarak cilde uygulanmaktadır. Bunun yanında haşere ısırıklarının kızarıklıklarını yok etmek amacıyla da kullanılmaktadır. Cilt bakım yanıklarında zeytinyağı ile karıştırılarak tedavi edilmektedir. Bu sayede hem yanık izlerini geçirmekte hem de yanığın ortaya çıkardığı acı hissini ortadan kaldırmaktadır.

Okaliptus Yağı ile Cilt Tedavileri

Bu yazımızda okaliptos yağı hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgi için linke tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.