Reklamlar
Aromaterapi

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Bu yazımızda sizlere Nar Çekirdeği Yağının Faydaları hakkında bilgiler vereceğim. Peki Nar Çekirdeği Yağının Faydaları nelerdir, cilt bakımı için kullanılır mı tarzında ki sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Nar Çekirdeği Yağını kendimde kullanmaktayım ve etkisini de görüyorum bundan dolayı sizlerinde kullanmasını tavsiye ederim.Nar Çekirdeği Yağının Faydaları nelermiş gelin hep beraber görelim.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Nar çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Nar çekirdeği yağı antioksidan olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde bol miktarda bulunan narların çekirdeğinin ezilerek ve bir takım fermantasyona uğratılarak aromatik özünün çıkarılması ile oluşmaktadır. C ve K vitamini barındırmaktadır. Ayrıca potasyum eksikliği yaşayan kişilerin de bu yağı temin etmeleri gerekmektedir.

Nar çekirdeği yağı kalp dostudur. Kolestrolü dengeler. Kalp krizi riskini azaltır. Özellikle kalp krizi tehdidi altındaki kişilerin bu yağı her duştan sonra vücut masajı şeklinde kullanması hem vücudu dinlendirecek hem de kolestrolü dengede tutmaya yardımcı olacaktır. Sebepsiz kas ağrılarının ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle boyun ve eklem ağrısı çeken kişilerin de bu yağı temin ederek sık sık masaj uygulamaları ile kullanmasında fayda bulunmaktadır

Nar çekirdeği Yağı Neye İyi Gelir?

Nar Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Cilt kurumalarının önüne geçmek amacı ile duştan sonra vücut losyonu olarak kullanılabilir. Bunun için nar çekirdeği yağının birkaç damlasını avucunuza sürdükten sonra masaj yaparak vücuda uygulayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında soğuktan etkilenen cildin kurumasını önlemektedir.

Reklamlar

Deri yüzeyinde bulunan ölü hücrelerin atılmasında ve temizlenmesinde etkilidir. Yeni hücrelerin taze ve canlı şekilde işlevini kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Nar Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Nar Çekirdeği Yağı ile Cilt Bakımı

Bu yağ cilt bakımında kür şeklinde kullanılmaktadır. Kür ve maske karışımı olarak da cilt bakımının yapılmasında etki sağlamaktadır. Genellikle direkt olarak vücuda nüfuz edebildiği gibi başka maskeler ve yağlar ile karıştırılarak kür olarak daha fazla etkisini gösterebilmektedir. İçerdiği C vitamini nedeni ile cilt bakımı sırasında cilde canlılık katmakta ve hücreleri tazelemektedir. Yüze uygulandığı zaman her zaman yüzde daha fresh bir görünüm elde etmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı ile Cilt Bakımı

Nar Çekirdeği Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

1. Sivilce maskesi yapmak için sivilceleri kurutucu etkisi ile demlenmiş ve soğutulmuş siyah çay, beş damla nar çekirdeği yağı ve bir çay kaşığı tuzu dikdörtgen yüz pamuklarına alarak yanaklara ve alınlara maske şeklinde uyguladığınız zaman sivilcelerin kurutucu etkisini görebilirsiniz. Tabi sivilcelerden kesin çözüm ile kurtulmak istiyorsanız bu uygulamayı her gün yapmalısınız.

2. hormon dengesizliği yaşayan kişiler bu yağın etkisinden faydalanabilirler. Nar çekirdeği yağı ve aloevera bitkisinin jelini karıştırarak yüz bölgesindeki bıyık sakal vb. kıllanma olan bölgeye maske olarak uygulayıp kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruduktan sonra soyup ılık su ile yüzü yıkadığınızda kılların ve tüylerin doğal yol ile döküldüğünü göreceksiniz.

Reklamlar

3. Nar çekirdeği yağını direkt olarak vücuda losyon tarzında sürmek, vücut maskesi şeklinde kullanılacağını da göstermektedir. Bu sayede vücut kuruluğu, deride soyulma vb. olumsuz durumların önüne geçilmiş ve bakımlı vücutlar elde edilmiş olacaktır.

Nar Çekirdeği Yağı ile Saç Bakımı

Nar çekirdeği ile saç bakımı yamak için saç kürleri hazırlamakta fayda vardır. Bu sayede yağ daha fazla etkileşim göstermektedir. Bu yağın saçları hacimlendirici ve saçlara parlaklık ve canlılık katıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bunun nedeni içerdiği postasyum minerali ile hücreleri tazelemesinden ileri gelmektedir. Sadece ciltte değil saçlarda da hücreler bulunmaktadır. Bu vesile ile saç derisinden köküne doğru uygulama yapıldığında saçlara hem parlaklık hem de canlılık katacaktır. Direkt uygulanmasında saçların durulanmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Fakat kür karışımları saça sürüldüğünde ılık su ile saçların yıkanmasında fayda vardır. Saç kürü olarak özellikle zeytinyağı ve yumurta akı ile birlikte içine 4-5 damla nar çekirdeği yapı damlatılarak yarım saat bekletilmesi saçların yumuşamasında hacim kazanıp istenilen şekle girmesinde etki edecektir. 

Nar Çekirdeği Yağı ile Saç Bakımı

Nar Çekirdeği Yağı ile Cilt Tedavileri

Nar çekirdeği yağının cilt tedavileri konusunda oldukça geniş bir alanı bulunmaktadır. Ciltte meydana gelen kuruluk ve hafif kesikleri direkt temas halinde geçirme etkisi sahiptir. Oldukça konsantre bir yağ olduğu için zeytinyağı ile seyreltilerek cilt bakım tedavisinde uygulanmaktadır. Pürüzlü ciltlerde, isilik ya da sivilceli ciltlerde direkt olarak tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Sivilce kremlerinin içerisinde nar çekirdeği yapı bulunmasının nedeni de budur.

Nar Çekirdeği Yağı ile Cilt Tedavileri

Bu yazımıza nar çekirdeği yağı hakkında bilgi verdik. Daha fazla bilgi için linke tıklayın.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu