Köri Yağı Faydaları

23.11.2019
361
Köri Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Köri yağı çok yönlü bir yağdır ve özellikle Güney Hindistan’da yaygındır. Köri esansiyel yağının faydaları muazzamdır. Yararları, tedavi edici özellikleri, yan etkileri ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi verelim. Tamil dilinde, köri yaprakları “tatlı neem” anlamına gelir. Köri yaprakların kullanımı, Güney Asyalıların tüm bitkiyi çeşitli amaçlar için kullandığı eski zamanlara dayanır.

Bugün bile, köri yaprakları ve köri bitkisi yağı Hindistan’da vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Köri yaprağı yağı ayrıca Ayurveda Tıp Sistemi ve Siddha Tıp sisteminde hayati bir konuma sahiptir. Bir tatlandırıcı madde olarak kullanılmasının yanı sıra, köri yağının aromaterapi gibi birden fazla kullanımı vardır. Antik çağlardan beri, saç uzaması için bir tonik olarak kullanılmıştır. İştah açar, sindirimi uyarır ve kilo kaybına yardımcı olur. Üstelik köri yapraklarından elde edilen sular dizanteri tedavisinde de yardımcı olur.

Köri esansiyel yağının rengi soluk sarıdır. Köri esansiyel yağının kıvamı oldukça yoğundur. Kokusu ise güçlü, hoş, tatlı ve acı bir karışımdır.

[pt_view id=”964259fqj7″]

Köri Yağı Nedir?

Köri esansiyel yağı, buhar damıtma işlemi yoluyla yapraklarından ekstrakte edilir. Yaprakları yüzyıllardır Güney Asya mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hindistan, Srilanka ve diğer Güney Asya ülkelerine özgüdür. Köri ağacı, Rutaceae familyasına aittir. Bu ailede yaklaşık 150 cins ve 1600 tür vardır.

Bilimsel araştırmalara göre P-gurjunen, P-elemen, O-phellandrene ve P-caryophyllene yaprakların güçlü aromatik yapısından sorumlu olan bileşiklerdir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Köri yağı
Köri yağı

Köri Yağı Neye İyi Gelir?

Köri esansiyel yağı birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Ağız sağlığını korur

Ayurveda, bir insanın ağız sağlığının genel sağlığının aynası olduğunu söyler. Sindirim ağızdan başlar ve gıdanın sağlıklı bir şekilde sindirimi ağız sağlığınıza bağlıdır. Köri esansiyel yağı, beta-karoten, kalsiyum, folik asit ve çinko gibi vitaminler ve mineraller içerir. Ağız mikroflorasını dengeleyerek ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur.

3 damla köri esansiyel yağını, 2 yemek kaşığı susam yağı veya 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Ağzınızı, aç karnına 20 dakika çalkalamak için bu karışımı kullanın. Bu, oral problemlerin giderilmesine yardımcı olur.

Mide fonksiyonlarını uyarır

Köri yaprakları ve ondan çıkarılan yağ mide için mükemmel bir toniktir. Gastrointestinal sorunlar için en uygun çözümlerden biridir. Günlük pişirmede kullanıldığında, yapraklar mide sağlığını arttırır ve sindirim sırasında besin maddelerinin tamamen emilimine yardımcı olur.

Aynı zamanda köri esansiyel yağı, sindirim sularının salgılanmasının artmasına yardımcı olur. Ayrıca iştah açıcı görevi görür. Böylece, sindirimi kolaylaştırır. Çalışmalar, köri yaprağı yağının antelmintik özelliklerini uzun zaman önce kanıtlamıştır. Köri esansiyel yağı, bağırsak kurtlarının yok olmasını sağlar. Köri yaprağı yağının en önemli faydalarından biri, hazımsızlık, kabızlık, dizanteri ve ishali olan insanlar için mükemmel bir şifa kaynağı olmasıdır.

2 damla köri yaprağı yağını bir bardak ayran içinde seyreltin. Gastrointestinal problemlerin tedavisi için bu karışım sabah aç karnına içilir. Ayrıca zeytinyağı ve köri yaprağı yağını karıştırıp bu karışımla karın bölgesine yapılan iyi bir masaj, sindirimi artırır.

Gözleri keskin hale getirir

Gözler insan vücudunun en hassas kısmıdır. Genelde esansiyel yağların göz ile temasından uzak tutulması tavsiye edilir. Ancak, köri yağı çok az miktarda seyreltildiğinde ve kullanıldığında göz sağlığına yararlıdır. 

Zengin bir A vitamini kaynağıdır ve yapılan bir çalışma sırasında görme yeteneğinde önemli bir gelişme olduğunu göstermiştir. 1 yemek kaşığı hint yağı ile 2 damla köri yaprağı yağını karıştırın. Yatmadan önce lokal olarak gözlerin etrafına uygulayın. Yağın düzenli uygulanması şişliği, koyu halkaları, kırışıklıkları azaltır ve size sağlıklı bir uyku verir. Aynı zamanda katarakt gelişimini önler ve görme yeteneğini geliştirir.

Yaraları iyileştirir

Köri esansiyel yağı, yaraların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Geleneksel olarak, bu esansiyel yağ yaralar, kesikler, yaralanmalar ve yanıklar için tıbbi bir pansuman olarak kullanılır.

Doğal iyileşme sürecinde insan vücudu cildi iyileştirmek için kollajen üretir. Şimdi, çoğu kişi köri yaprak yağının lokal olarak uygulanmasının, ciltte kollajen birikimini arttırdığını ve yaraları iyileştirdiğini bilmiyor.

Köri yaprağı yağını zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile seyreltebilir ve etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Böcek ısırıklarından korur

Kimyasal bazlı böcek kovucuların kullanımı büyük ölçüde artmıştır. Ancak, insanlar artık yan etkileri konusunda daha temkinli hale geldiler bunun yerine bazı doğal alternatifleri arıyorlar.

Esansiyel yağlar işte bu noktada önelidir. Böcek ısırığından korunmak için en iyi doğal ürünlerden biridir. Çalışmalar, köri esansiyel yağında böcek kovucu bileşikler olduğunu göstermektedir.

Köri esansiyel yağını, bir hava nemlendirme cihazı veya bir difüzör kullanarak bir odada dağıtabilirsiniz. Böcekleri uzaklaştırmak için lokal olarak seyreltilmiş köri yaprağı yağını da cildinize uygulayabilirsiniz.

Kemikleri güçlendirir

Kalsiyum, güçlü kemikler ve dişler oluşturmak için vücudun ihtiyaç duyduğu hayati bir mineraldir. Kalp, kas ve diğer organların iyi çalışması için çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği osteoporoz, osteopeni ve hipokalsemi gibi hastalıklara yol açabilir.

Köri esansiyel yağı, birlikte kemik direncinin artmasına yardımcı olan zengin bir A vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca osteoporozun tedavisinde yardımcı olur ve vücudun D Vitamini alma kapasitesini arttırır.

Köri esansiyel yağı uyuşukluk, kas krampları ve kas spazmları gibi kalsiyum eksikliği semptomlarını hafifletir. Seyreltilmiş köri yaprağı yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Ülseri tedavi eder

Ülser, yemek borusu, mide ve ince bağırsakların iç yüzeyinde oluşan ağrılı yaralardır. Mide zarındaki hasar nedeniyle oluşur. Bakteriyel enfeksiyonlar, ülserin sebepleri de olabilir. Bu ülserin iyileşmesi zaman alır. Bununla birlikte, köri esansiyel yağı, ülseri tedavi etmek için büyük bir iş yapabilir. Çalışmalar köri esansiyel yağının ülser önleyici aktivitesini göstermiştir. 

Karın bölgesinde seyreltilmiş köri esansiyel yağı ile yapılan iyi bir masaj, terapötik bileşiklerin cilt yoluyla emilimini kolaylaştırır. Ülser tedavisi için ayran ile küçük bir miktar yağı karıştırıp içebilirsiniz.

Yemekleri lezzetlendirir

Köri esansiyel yağı, bir yemeğin tadını arttırır. Özel olarak Hindistan’ın güneyi kısmında yetişen köri bitkisi ve köri esansiyel yağıhemen hemen tüm yemeklerde kullanılır. Köri yaprakları herhangi bir biçimde yüzyıllardır bir lezzetlendirici madde olarak kullanılmıştır.

Ancak, kozmetik endüstrilerinde aromaterapi için de bir yer buldu. Köri yaprağı yağının güçlü aroması sabunlar, yüz yıkama ürünleri, saç uzatma serumları, kremler ve losyonlarda kullanılır.

Ev yapımı sabunlarda, şampuanlarda, yüz maskesinde, saç maskelerinde ve çok daha fazlasında bir bileşen olarak köri yaprağı yağı ekleyebilirsiniz.

Ev yapımı köri yağı
Ev yapımı köri yağı

Köri Yağı Cilde Faydaları

Köri yapraklarından elde edilen uçucu yağ, sağlıklı cildin korunmasına da yardımcı olur. Yağ, antioksidan, antibakteriyel ve enfeksiyon karşıtı özellikleri için kullanılır.

Ciltte kızarıklığa, genellikle yamalar, tahriş veya yaralanma nedeniyle, kanda kılcal damarlarda genişlemeye neden olan bir cilt hastalığı olan eritem için mükemmel bir şifadır. Bununla birlikte, köri yağının anti-enflamatuar özellikleri, bağışıklık sistemi tarafından aşırı reaksiyonları önler.

Sivilce, akne, mantar, saçkıran, kaşıntı ve çıban gibi cilt problemlerini tedavi etmek için seyreltilmiş köri yaprağı yağı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yara ve yanıkları önler ve bunların daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

Köri Yağı Nasıl Kullanılır?

Köri esansiyel yağı güçlüdür ve ciltte hassasiyete neden olabilir. Yağı oksitlenmemesi için, daima soğuk ve karanlık bir yerde saklayın. Bunun nedeni, oksitlendiğinde alfa-pinen ve limonen bileşiklerinin ciltte hassasiyete neden olmasıdır.

Yağı kullanmadan önce rengini kontrol ettiğinizden emin olun. Bu, yağın oksitlenmiş olup olmadığını bilmenize yardımcı olur. Renkte herhangi bir değişiklik olduğunu fark ederseniz veya yağı kullanırken cilt tahrişini hissederseniz derhal kullanmayı bırakın.

Köri esansiyel yağını uygun bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek lokal olarak kullanmalısınız. Limonen ve alfa-pinen içeriği cilt tahrişine neden olabileceğinden, cilde uygulanırken dikkatli olmak önemlidir. Etkilenen cilt üzerinde kullanmadan önce bir yama testi yapmak her zaman daha iyidir.

Köri yaprağı yağının sağlam bir aroması vardır. Maksimum fayda sağlamak için bir buharlaştırıcı veya difüzör kullanarak yağı dağıtabilirsiniz. 

Köri esansiyel yağını kullanmadan önce alerji testi yaptırmayı ve doktorunuza danışmayı unutmayın.

Köri Yağı Saça Faydaları

Köri esansiyel yağı, yüzyıllarca saç uzamasını desteklemek için kullanılmıştır. Herhangi bir saç derisi ve saç sorunu için harika bir çözümdür. Saç dökülmesi, stres, kirlilik, sağlıksız bağırsak, yaşam tarzı hastalıkları ve daha pek çok nedenle ilişkilendirilebilir. İnkar edilemez bir biçimde, bazı saç ürünleri, konuyu daha da kötüleştiren sert kimyasal maddelerle doludur.

Saçın sağlığı köklerine bağlıdır. Başlıca saç problemlerinden bazıları saçların incelmesi, kellik, kalıcı saç dökülmesi, kepek ve saç derisindeki diğer mantar enfeksiyonlarıdır. Saç derisindeki ölü saç kökleri, kepeklenmenin ana nedenidir.

Köri esansiyel yağının lokal olarak uygulanması saç derisinin durumunu iyileştirir, saç foliküllerinin nefes almasına yardımcı olur ve folikülleri güçlendirir. Düzenli olarak kullanımı saçları güçlendirir ve yeni saçların çıkmasını sağlar. 

Köri yaprağı yağı, saçların kır hale gelmesini önler ve orijinal saç rengini korur. Size uzun, güçlü, sağlıklı ve parlak saçlar verir.

Köri Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Köri esansiyel yağını güneş koruyucu olarak da kullanabilirsiniz. 3 damla köri yaprağı yağını süt ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve suyla yıkayın. Güneş koruyucu bir losyon görevi görür.

Akne Eğilimli Ciltler İçin Köri Yaprakları Ve Zerdeçal Yüz Maskesi

Zerdeçal ve köri esansiyel yağı karışımı, ciltteki akneleri büyük ölçüde azaltmak için yardımcıdır ayrıca yüzdeki gözenekleri derinlemesine temizler. 

Bu maske için biraz köri esansiyel yağı ve bir tutam zerdeçal gerekir, ayrıca taze zerdeçal kök sapı da kullanabilirsiniz. İnce bir macun yapmak için zerdeçalı ezin, 3 damla köri esansiyel yağı ile karıştırın ve maskeyi tüm yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde cilt maskesinin kurumasını bekleyin ve ardından ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Haftada 1 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Sivilce İzlerini Azaltan Köri Yağı ve Limon Suyu Yüz Maskesi

Sivilce izleri çok inatçıdır ve ciltten kolayca yok olmaz. Köri esansiyel yağı ile kolayca sivilceleri tedavi edebilirsiniz. Limon suyu, köri yağı ile kullanıldığında zamanla etkili sonuç verecek doğal bir cilt sıkılaştırıcıdır. 

5 damla köri esansiyel yağı ve birkaç damla limon suyunu bir kasede karıştırın. Bu maskeyi, yüze uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Sonra normal suyla durulayın. Haftada 1 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Köri Yağı ile Saç Bakımı Maskeleri

Bu esansiyel yağ ile saç sağlığını arttıracak harika saç maskeleri yapabilirsiniz.

Köri Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi

3 damla köri yaprağı yağını, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve saç derisine yaklaşık 15 dakika boyunca masaj yapın. 1 saat bekleyin. Daha sonra saçlarınızı hafif bir şampuanla ve suyla durulayın.

Saçları Hızla Uzatan Köri Yağı Saç Maskesi

5 damla köri yağını, 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın ve saçınıza masaj yapın. 25 dakika beklettikten sonra, saçlarınızı hafif bir şampuanla ve suyla durulayın. Saç uzamasını ve yeni saçların çıkmasını sağlamak için her hafta 1 kez bu saç maskesini uygulayın. Bu maske, aynı zamanda saçlarınızı parlak, canlı ve pürüzsüz hale getirir.

Köri Yağı ile Yapılan Tedaviler

Köri yaprağı esansiyel yağının birçok terapötik özellikleri vardır. Analjezik özellikleri ağrı hissini azaltır. Anthelmintik özellikleri bağırsak parazitlerini yok eder. Antibakteriyel özellikleri bakteri üremesini önler. Antifungal özellikleri mantar oluşumunu engeller. Anti-enflamatuar özellikleri enflamasyonu tedavi eder.

Antioksidan özellikleri oksidasyonu inhibe eder. Antimikrobiyal özellikleri ise mikroorganizma üremesini önler. Antihipertansif olduğu için hipertansiyon tedavisinde kullanılır. Anti-lipit peroksidatif olduğundan dolayı hücre hasarına karşı etkilidir. Doğal bir afrodizyak olduğu için cinsel isteği arttırır.

Karminatif özellikleri sayesinde karın ağrısını hafifletir, şişkinlik ve gaz sancısına iyi gelir. Kanı temizleyicidir ve doğal bir detoks kaynağıdır. Deodorant olarak kullanılabilir. Hoş olmayan kokuları yok eder. Hipolipidemik olduğu için yüksek düzeyde yağı yok eder. Uyarıcı olduğu için vücudun genel fonksiyonunu arttırır. Mide için doğal tonik olarak görev yapar ve hazmı kolaylaştırır.

Köri Yağı Hakkında Merak Edilenler

Köri yaprağı yağı genel olarak melek otu yağı, fesleğen yağı, defne yağı, bergamot yağı, ylang ylang yağı, alman papatyası yağı, karanfil yaprağı yağı, selvi yağı, okaliptüs yağı, sardunya yağı, greyfurt yağı, ardıç yağı, lavanta yağı, limon yağı, misket limonu yağı, limon çimeni yağı, niaouli yağı, portakal yağı, kekik yağı, ravensara yağı ve biberiye yağı.

Köri esansiyel yağının toksisitesi ve yan etkileri hakkında yeterli bilimsel kanıt yoktur. Daha önce de belirtildiği gibi, konsantre halde ya da oksitlenmiş halde bulunan yağ kötü cilt reaksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce rengini kontrol etmek önemlidir. Hamile ve emziren kadınların, yağı kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışması gerekir.

Köri Yağı Fiyatı

Köri yağı, henüz ülkemizde satılmamaktadır. Yurt dışında köri yağı, 10 dolar ile 20 dolar arasında satışa sunulmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. Elif dedi ki:

    Yemeklerde baharat kullanmayı çok severim çünkü çok güzel aroma verirler. Bu baharatlardan biri de köridir. Ortaya müthiş sonuç çıkartıyor. Köri yağını da daha önce duymuştum. Bunun üzerine internette bir araştırma yaptım ve kendimi sitenizde buldum. Köri yağının bu kadar çok faydası olduğunu bilmiyordum. Ne yazık ki Türkiye’de satılmıyor yurtdışından online alışveriş sitesinden satın alacağım.