Menekşe Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

19.04.2020
339
Menekşe Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Menekşe sabunu, birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılır. Üstelik cilt bakımı ve saç bakımı için ideal bir ürün olan bu doğal sabun, mis gibi kokusuyla spa günleriniz için harikadır. Menekşe sabunu ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için hazırladık.

Menekşe Sabunu Faydası

Bu organik sabunun sağlık için pek çok faydası vardır. Bu faydaları neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Soğuk algınlığı ve Grip Tedavisinde Kullanılır

Bu doğal sabun, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde kullanabileceğiniz bir üründür. Bu doğal sabun ile banyo yapmak tahriş olmuş ve sıcak bir boğazı rahatlatabilir. Aynı zamanda tıkanıklığı ve şişmiş lenf bezlerini rahatlatabilecek güçlü bir lenfogogdur. Bu doğal sabun, kuru öksürük ve kulak enfeksiyonları için kullanılabilir.

Kistleri Azaltır

Bu doğal sabunun en ünlü kullanımı göğüslerdeki kistleri, kitleleri ve fibrotik dokuları çözmesidir. Lenfatik sistem, göğüsler, akciğerler ve cilt kanserleri için menekşe sabunu kullanabilir. Göğüste oluşan kitle ve kistleri çözmek için veya sadece önleyici olarak bu organik içerikli sabunu kullanabilirsiniz.

Bu doğal sabun, çeşitli nedenlerle harici olarak kullanılabilir. Apse, akne, artrit, küçük cilt tahrişleri, yaralar ve şişmiş bezler gibi durumlarda oldukça faydalıdır.

İltihap Önleyici Olarak Kullanılır

Bu doğal sabun, ağrıyı hafifletir. Harici ve dahili olarak artrit ile ilişkili ağrı için kullanılır ve özellikle kuru dokuların eşlik ettiği artrit için endikedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Genellikle kuru, kaba ve kaşıntılı döküntüler (bazen atopik dermatit veya egzama olarak teşhis edilir) olan insanlar için bu doğal sabun harikadır. 

Menekşe Sabunu Özellikleri

Mor çiçekli menekşeler ilkbaharda sadece kısa bir süre civarında olsa da açar. Çiçeklerin yaprakları yaşadığınız yere bağlı olarak genellikle sonbaharda iyi kalır. Bu yaprakların yağ infüzyonları cildi dengelemek ve nemlendirmek için mükemmeldir ve hassas cilde sahip olanlar için mükemmel olan nazik, yatıştırıcı bir sabun içine dahil edilebilir. Birçok romatizmal hastalığa iyi gelen bu sabun, iltihap önleyici özelliklere sahiptir. 

Menekşe Sabunu Fiyatı

Bir kalıp menekşe sabununun fiyatı 10 lira ile 35 lira arasında değişir.

Menekşe Sabunu

Menekşe Sabunu Neye İyi Gelir?

Bu sabunun nelere iyi geldiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Cildin kalitesini yükseltir

Bu doğal sabun, bir dizi cilt rahatsızlığının tedavisinde çok yararlıdır çünkü cilt üzerinde çok yumuşak ve hassastır. Bu da sorunlu cildi yatıştırmak için onu harika bir ürün haline getirir. Akne veya egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için doğal bir tedavi olabilir ve nemlendirme özellikleri kuru cilt üzerinde çok etkili olmasını sağlar.

Anti-enflamatuar özellikleri ile akne veya diğer cilt rahatsızlıklarının neden olduğu kızarıklık, tahriş veya iltihaplı cildi iyileştirebilir. Antiseptik ve antimikrobiyal özellikleri de cildimizi temizlemeye ve bakterilerin cildinize yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Böylece, bu doğal sabun, bu tür cilt rahatsızlıklarının kötüleşmesini ve yüzün diğer kısımlarına yayılmasını önlemeye yardımcı olur.

Bu nedenle, birçok zararlı kimyasal içerebilecek pahalı cilt bakım ürünleri satın almak yerine, neden doğal bir tedaviyi tercih etmiyorsunuz ve cilt hastalıklarını tedavi etmek için bu doğal sabunu kullanmıyorsunuz?

Ağrı kesici etkileri vardır

Yukarıda belirtildiği gibi, bu doğal sabun, anti-enflamatuar bileşikler içerir. Bu, sert ve ağrılı eklemlerden kaynaklanan çeşitli problemlerin yanı sıra romatizma, artrit ve gut gibi ağrılı kas ağrılarının tedavisi için mükemmel ve doğal bir ilaç olduğu anlamına gelir. Sonuçta, bu doğal sabun bu tür hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltma etkisi sunar.

Ayrıca, kaslardaki kanın dolaşımını uyarmaya yardımcı olabilir. Bu da kanın bu hayati bölgelerde yanlış dolaşımından kaynaklanan ağrının azaltılmasına yardımcı olur.

Ek olarak, bu doğal sabun, baş ağrısı ve migrenden kaynaklanan ağrıyı ve baş dönmesini tedavi etmek için kullanılabilir. Böylece, bu doğal sabun, bütünsel ve çok yönlü ağrı kesici özellikler içerir!

Ruh sağlığına iyi gelir

Neden baş ağrısı ve migren yaşadığınızın çeşitli nedenleri olabilir ancak daha sık olmamakla birlikte, günün getirdiklerinden kaynaklanan çok fazla stres, gerginlik ve kaygıdan kaynaklanabilir. Bu durumda, bu doğal sabun, stres, yorgunluk, bitkinlik, baş dönmesi ve hatta anksiyete ataklarını hafifletmeye yardımcı olan güçlü bir üründür.

Bu doğal sabun, gevşeme ve huzur sağlamaya yardımcı olan sakinleştirici ve terapötik özelliklere sahiptir. Böylece ruh sağlığına iyi gelir ve sakinleşmeyi sağlar. Reçeteli ilaçlar gibi yan etkilere neden olabilecek kimyasallar olmadan, bu doğal tedaviyi rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri için kesinlikle kullanabilirsiniz.

Solunumda rahatlama sağlar

Bu doğal sabun ayrıca dekonjestan ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu da solunum yollarından mukus ve balgamın gevşemesine ve dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu, tıkanıklığı gidermeye yardımcı olur ve solunum yollarınızda çok daha serbest, engelsiz bir hava akışını kolaylaştırır.

Bu nedenle, bu doğal sabun, soğuk algınlığı, öksürük, grip, bronşit ve çeşitli sinüsler gibi yaygın solunum problemlerini hafifletmede yardımcı olabilir ve bu rahatsız edici hastalıklardan kaynaklanan çok fazla ağrıyı geçirir ve solunumda rahatlama sağlar.

Uykusuzluğa iyi gelir

İyi bir gece uykusu yaşamak, hayati organlarınızın uygun şekilde bakımını ve çeşitli vücut sistemlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak için son derece zorunludur. Günlük işlerinizde fiziksel ve zihinsel olarak etkili bir şekilde çalışabilmenizi ve gerçekleştirebilmenizi sağlar.

Bu nedenle, sakinleştirici ve gevşetici özellikleriyle, bu doğal sabun, gerginliği ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olduğu için size hak ettiği, sakin ve huzurlu bir gece uykusu sağlamaya büyük ölçüde yardımcı olabilir. Bu, istenmeyen yan etkiler taşıyabilen reçeteli uyku hapları kullanmak zorunda kalmadan uykusuzluk ve uyku problemi için doğal bir ilaç sağlar.

Güçlü bir afrodizyaktır

Bu doğal sabun, özellikle stres bu tür cinsel eksikliklerin ana nedeni ise yatak odasında herhangi bir cinsel işlev bozukluğu ve problemi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni, bu doğal sabunun gevşemeyi teşvik etmesi, sakinleşmeye yardımcı olmasıdır. Bu durum, cinsel libidonuzu yükseltebilir.

Menekşe Sabunu Saça Faydaları

Bu organik sabun genel olarak saç bakımı için idealdir. Saç derisini derinlemesine temizleyen, saç derisindeki iltihap, egzama ve kepekleri arındıran bu sabun aynı zamanda saçların kalitesini arttırır. Saçlara parlaklık ve canlılık kazandıran bu doğal sabun, saç tellerini güçlendirmeye de yardımcı olur.

Menekşe Sabunu Cilde Faydaları

Herhangi bir tarihi bitkisel rehbere bakın ve menekşenin sorunlu ciltler için yararlı bir tedavi olarak kullanıldığını göreceksiniz. Çünkü bu sabunun harika özellikleri vardır.

Bu doğal sabunda bulunan temizleme özelliği, yağlı cilt formülleri için olduğu kadar göz temizliği, yüz temizliği, saç ve vücut temizliği ve kir, yağ ve toksiklerden arınmaya yardımcı olmak için yapılan diğer ürünler için mükemmel bir bileşendir.

Bu doğal sabunda bol bol salisilik asit vardır. Salisilik asiti birçok yağlı cilt formülünde aktif bir sentetik bileşen olarak bulacaksınız ancak neden doğal bir kaynağın tadını çıkarmıyorsunuz?

Bu organik sabunda C vitamini vardır. Bu da cildi, çevresel stres faktörlerden korumaya yardımcı olur ve cildinizin görünümünü aydınlatır.

Bu organik sabunda A vitamini vardır. Bu yüzden, yüz bölgesinde bulunan ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirir.

Bu mucize sabunda bulunan doğal yağlar cildi nemlendirir ve dolgunlaştırır.

Bu üründe bulunan flavonoidler, çevresel elementlere karşı cildi korur ve bu üründe bulunan saponinler, cildi koruyan fitokimyasal bileşenlerdir. 

Tahriş edici olmayan bu doğal sabun, tüm cilt tipleri için mükemmeldir çünkü yağlı ciltlerle savaşırken doğal olarak cildi nemlendirir.

Menekşe Sabunu Kullananlar

Bu sabunu kullananlar özellikle ciltlerinin güzelleştiğini, yumuşadığını ve parlak hale geldiğini söylüyorlar.

Menekşe Sabunu Sedef Hastalığına İyi Gelir Mi?

Hayır, bu doğal sabun sedef hastalığına etki etmez.

Menekşe Sabunu Nasıl Yapılır?

Bu güzel sabun, menekşe yaprağı infüzyonlu zeytinyağı ile yapılır ve klorella tozu ile oldukça doğal bir yeşil renk ile renklendirilir.

Menekşeler, özellikle kuru, tahriş olmuş veya egzama eğilimli cildiniz varsa, sabun gibi cilt ürünlerinde kullanmak için mükemmeldir.

Menekşeler cilt problemleri (özellikle egzama) için mükemmeldir, fibrokistik meme hastalığının tedavisinde kullanılmıştır ve kanser karşıtı yararları olduğu biliniyor. Mümkün olduğunca bunları ürünlerime dahil etmeye çalışıyorum!

Menekşe çiçeği çayı yapmak için, mor çiçekleri bir cam kavanoza alın ve üzerlerine sıcak su dökün. Bir fincan tabak ile cam kavanozu kapatın ve birkaç saat demlenmeye bırakın. Tarifinizde kullanmadan önce süzün.

Malzemeler

 • 354 gram infüzyon zeytinyağı 
 • 99 gram ayçiçeği veya tatlı badem yağı 
 • 227 gram hindistan cevizi yağı 
 • 113 gram kokum yağı veya kakao yağı 
 • 112 gram kül suyu
 • 241 gram soğutulmuş menekşe çayı
 • 1 yemek kaşığı tamanu, jojoba veya kuşburnu tohumu yağı 
 • 20 gram lavanta esansiyel yağı 
 • 280 gram soğuk su
 • 6 gram ylang ylang esansiyel yağı 
 • 2 tatlı kaşığı ılık su ile karıştırılmış 1 tatlı kaşığı klorella

1. Malzemeleri ve güvenlik tertibatını hazırlayın

Kül suyunu bulmak bazen zor olabilir. Kül suyunu aldıktan sonra şişeyi sallayın ve etrafta dolaşan topaklar görürseniz son kullanma tarihi geçmiş demektir ve doğru şekilde tartılmaz.

Sabunu yapmak için, bir termometrenin yanı sıra ısıya ve kimyasallara dayanıklı eldivenlere ve koruyucu gözlüklere ihtiyacınız olacağını unutmayın. Soğuk işlem sabunu için hazır dondurucu kağıdı ile ahşap sabun kalıpları da gerekir. Gözlük ve eldivenlerinizi takarak işe başlayın.

2. Kalıbı hazırlayın

Somun veya kutu kalıp kullanıyorsanız, dondurucu kağıdı veya parşömen kağıdı ile hizalayın.

Ev yapımı ahşap kalıpları kullanıyorum, ancak çevrimiçi olarak çeşitli yerlerden de satın alabilirsiniz. Ayrıca insanların plastik saklama kapları, karton kutuları ve silikon tavalar da kullanabilirsiniz.

3. Suyu tartın

İlk olarak, suyu paslanmaz çelik veya ağır hizmet tipi bir polipropilen plastik kaba alın. Bu kabı kafatası ve çapraz kemikler gibi bir sembolle açıkça işaretleyin. Böylece yanlışlıkla buzdolabına koymazsınız.

Tüm sabun bileşenleri dijital bir tartı ile tartılmalıdır, buna sıvı malzemeler de dahildir. Yağlar ve kül suyunun ağırlığı kesin olmalıdır. Sıvılar için biraz esneklik payınız var. Daha az miktarda su ve sıvı kullanırsanız sabunlarınız daha hızlı sertleşir ve daha kolay kalıplanır.

4. Kül suyunu tartın

Kül suyunu, yavaş ve dikkatli bir şekilde dökün ve hemen kül suyu kabını tekrar kapatın ve çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yere koyun. Kül suyunu dökerken, etrafa sıçrayan damlaları temizlemek için alanı nemli bir kağıt havluyla silin.

5. Kül suyunu suya dökün

Kül suyunu, soğuk bir suya dökmelisiniz. Aksi takdirde zararlı olabilir. Her zaman kül suyunu, suya ilave edin. Tam tersini yaparsanız zararlı olacaktır. Bu işlemi mutfak lavabosunda yapın. Kül suyu ile su hızlı bir şekilde aktive olunca yüksek ısıya çıkar bu nedenle kullanırken dikkatli olun. Dumanları doğrudan solumamak için yüzünüzü çevirin. Bu adımda mutfağın camını açın ve ortamı havalandırın. Tamamen eriyene kadar büyük plastik bir kaşık veya plastik spatula ile karıştırın ve yaklaşık 32 derece soğuyana kadar çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği güvenli bir yere koyun.

6. Sıvı yağları ve katı yağları tartın ve ısıtın

Kül suyu çözeltisi soğurken bunu yapın. Tüm katı yağları ve sıvı yağları bir paslanmaz çelik tenceresinde birlikte ısıtabilir ve daha sonra 32 dereceye kadar soğumaya bırakabilirsiniz. 

7. Sıcaklıkları ölçün ve malzemeleri birleştirin

Yağlarınızın ve kül suyu çözeltinizin sıcaklık derecelerini birbirine oldukça yakın tutmaya çalışın. Daha hızlı soğutmak için yağ karışımının içine bazen bir buz küpü veya iki tane buz küpü ekleyebilirsiniz.

Sıcaklık, sabun yapıcılar arasında değişen öznel, kişisel bir tercihtir. Bazıları sadece burada listelediğimden daha yüksek sıcaklıklarda karıştırırken, diğerleri her şeyin gece boyunca oturmasına ve ertesi sabah oda sıcaklığında karışmasına izin verir. Her iki yöntem de kullanılabilir! İstenen sıcaklıklara ulaşıldıktan sonra, kül suyu çözeltisini yavaşça yağ kabına dökün.

8. Pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın

Bir blender kullanarak, sabunu bir kerede birkaç saniyelik kısa ve hızlı çırpmalar ile karıştırın, aralarda ise bir spatulayla karıştırın. Blenderı sürekli çalıştırmayın, aksi takdirde motoru yakabilirsiniz ve sabununuz çok hızlı bir şekilde yoğunlaşır.

Sadece birkaç dakikada karışım pürüzsüz bir kıvam alır. 

Blender kesinlikle sabun yapımı için kullanılmalı, gıda kullanımı için kullanılmamalıdır. Karışım pürüzsüz olunca bal, yulaf ezmesi, doğal renklendiriciler ve uçucu yağlar gibi ekstra malzemeler ekleyin ve biraz daha karıştırın.

9. Karışımı sabun kalıplarına dökün

Hızlı bir şekilde çalışarak, sabunu hazırlanan kalıba dökün, gerekirse kauçuk bir spatula veya tahta kaşıkla düzeltin. Kalıbı alın ve oluşabilecek küçük hava kabarcıklarından kurtulmaya yardımcı olmak için masaya veya tezgah yüzeyine birkaç kez sert bir şekilde vurun.

Sabun bu noktada hala kostiktir bu nedenle eldivenlerinizi çıkarmayın ve ham sabun karışımının cildinizi yakabileceğini unutmayın. Böyle bir durum olursa, soğuk suyla iyice durulayın.

10. Kalıbı kapatın ve yalıtın

Bu işlem sabunu ılık tutar böylece jel fazından geçebilir ve sabunlaştırmayı tamamlayabilir. Yaklaşık 24 ila 36 saat bir kenarda bekletin. Arada sırada kontrol edebilirsiniz. Üstte bir çatlak tespit ederseniz, sabun çok sıcak demektir ve üzerinin açılması gerektiği anlamına gelir.

11. Sabunu kalıplardan çıkarın ve dilimleyin

Sabunu hemen sabun kalıpları olarak kesebilirsiniz. Bir bıçak kullanın veya bir tel sabun kesici kullanın. Sabun kalıplarının, açık havada balmumu kağıt parçaları üzerinde beklemesini sağlayın, ara sıra çevirin ve en az 4 hafta boyunca bekletin. Ev yapımı sabunlarınız hazır!

Alternatif sabun önerimiz; Kına Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.