Havuçlu Sabun Nasıl Kullanılır?

05.05.2020
433
Havuçlu Sabun Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Havuçlu sabun genel olarak cilt ve vücut sağlığı için harika doğal bir sabundur. Birçok farklı kullanım alanı olan havuç sabununun özellikleri nelerdir, faydaları nelerdir, fiyatı ne kadar, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Havuçlu Sabun Nedir?

Bu doğal sabunun içindeki cilt besleyici yağlar ve katı yağlar bu besleyici sabunda birleştirilir. Vitaminler, protein, antioksidanlar ve beta-karoten ile paketlenmiş, harika ipeksi köpüklü cilt bakım özelliklerine sahiptir. Bu doğal sabunun içinde genellikle ayçiçeği yağı, hint yağı, jojoba yağı, susam yağı, zeytinyağı, shea yağı, hindistan cevizi yağı gibi baz yağlar bulunur. Bunun dışında havuç suyu, bal, yulaf ezmesi, havuç yağı ve çeşitli esansiyel yağlar da kullanılır.

Havuçlu sabun genel olarak tahriş olmuş ciltler için mükemmel, yumuşak ve doğal bir sabundur. 

Organik havuç suyu ve havuç yağı, yüksek A vitamini ve beta-karoten, antioksidan ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Bu bileşenler genel olarak olgunlaşmış cilt, kırışıklıklar, yara izleri, egzama ve yaşlanmayı gençleştiren birçok kozmetik formülde bulunur.

Havuçlu Sabunun Faydaları Nelerdir?

Yıllar içinde, cilt tipimizle uyumlu olmayan ürünler kullandığımız için ciltlerimiz kuru ve hasar görmüş olabilir. Bilmiyor olabilirdik ama sivilcelerimiz ve siyah noktalarımız o kadar inatçı çünkü sert sabunlar kullanmaya devam ediyoruz. Bu makale, doğal olan ve cildinizin ihtiyacı olan başka bir alternatif hakkında sizi bilgilendirebilir!

Muhtemelen çoğumuz gül sabunu, biberiye sabunu ya da tarçın sabunu gibi sabunları duyduk ve kullandık. Bunlar en sık kullanılan ve önerilen cilt bakım sabunlarından sadece birkaçıdır. Ancak hiç havuç sabunu duydunuz veya denediniz mi?

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Havuçlu sabun, elbette, beta-karoten içeren doğal bileşen olan havuçtan yapılır. Beta-karoten, vücudumuzdan zararlı toksinleri gidermek için çalışan çok güçlü bir antioksidandır. Buna ek olarak, eski, ölü hücrelerin daha hızlı vücuttan arındırılmasını sağlayan cilt hücrelerinin yenilenmesini ve çıkarılmasını artırır. Sonuç, yeni, sağlıklı hücreler ortaya çıktığı için ürünü deneyenler için daha pürüzsüz ve beyaz bir cilttir. Akne izleri ve sivilce izleri, bu ürünün sürekli kullanımı ile daha hafif hale getirilir. Bazı ürün kullanıcıları cilt tenlerini sağlıklı, pembemsi beyaz olarak tanımlamışlardır. Ayrıca kişinin cilt tonunu bile daha beyaz hale getirebilir. 

Havuç sabunu da havuçta bulunan başka bir vitamin içerir, A vitamini… A vitamini, görme gelişimi ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Ancak bunun dışında enfeksiyonlarla savaşmaya ve önlemeye de yardımcı olur. 

Cildimizde yaygın olarak görülen enfeksiyonlar akneler, siyah noktalar ve sivilce şeklindedir. Dahası, inatçı sivilcelerin ve siyah noktaların iyileşmesine de yardımcı olabilecek C vitamini vardır. Birkaç gün içinde, sivilcelerinin kuruduğunu görebilirsiniz. C vitamini bileşeni, genç ve ışıltılı görünmemize de yardımcı olabilir çünkü kırışıklıkları önlediği bilinen bir madde olan kolajen üretimini tetikler. Kolajen ayrıca bizi cilt yaşlanmasından korumaktan da sorumludur.

Şaşırtıcı bir şekilde, bu sabun aynı zamanda yaraları, yanıkları, kesikleri, saçkıranları, uyuz, egzama, koyu lekeler gibi cilt alerjilerini iyileştirirken, vücudu saldırgan koku yaymaktan uzak tutar. Kepek, saç dökülmesi ve saç derisi sorunlarından kurtulmak için ürünü başınızda ve saçınızda kullanabilirsiniz. Güneşin ısısından kaynaklanan hasarlar da havuç sabunları kullanılarak hafifletilir.

Şimdi, bu ürün yavaş yavaş tanınmaya başladı. İnsanlar ürünün nasıl çalıştığıyla daha çok ilgileniyorlar çünkü hafif, organik ve kimyasal içermiyor. Bu doğal sabun, hassas ciltlere sahip olanlar için ideal. Agresif olan bazı kimyasallar ciltte tahrişe neden olabilir. Genellikle bazı sabunlara eklenen parfüm kızarıklığa, yanmaya, soyulmaya neden olur ve bazı insanların tıbbi bir cilt durumu geliştirmesine neden olabilir. 

Düzenli kullanımda, etkiler altı hafta içinde görülebilir ve daha uzun süreli sonuçlar verebilir. Cildinizi uygun şekilde nemlendirilmiş losyonlar da kullanın. Cildinizi güneşten korumak için güneş koruyucu krem de gereklidir.

Havuçlu Sabun
Havuçlu Sabun

Havuçlu Sabun Nasıl Kullanılır?

Havuçlu sabunu, ıslak saçlara, ıslak yüze ve ıslak vücuda uygulayın. Sabunu köpürterek masaj yapın ve ardından bol suyla durulayın. Bu doğal sabunu, bir kez sabah ve bir kez akşam olmak üzere günde iki kez kullanılmalıdır. Bu sabunu düzenli olarak kullanırsanız çok daha hızlı ve güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Havuçlu Sabun Faydaları

Bu organik sabunun iyiliği birkaç yıl öncesine kadar büyük ölçüde bilinmiyordu. Bu sabun, normal yağda rendelenmiş ve kaynatılmış havuçtan elde edilen havuç yağından yapılır. Havuç yağı, kurutulmuş havuç tohumlarından buhar damıtma yoluyla ekstrakte edilir. Daha sonra bu yağdan sabun elde edilir. Bu organik sabun, antibakteriyel ve iyileştirici güçleri nedeniyle insan vücudu için çok etkilidir. Bu organik sabun genel olarak kuru cildi, kuru saç derisini ve saçları  nemlendirebilir. Bu organik sabun tek başına kullanılabilir.

Bu organik sabun, insan derisinin en dış tabakası için bir yağlayıcı olarak kullanılır. Bu organik sabun, buharlaşma nedeniyle oluşan kayıp nemi geri kazandırmak için cilde nüfuz edebilir. Cilt ve saç üzerinde doğal nem seviyelerini korumalarına yardımcı olan koruyucu bir kaplama oluşturur. Bu organik sabun, cilt dokularını yumuşatmaya yardımcı olur. Cilt egzaması ve diğer cilt problemlerinin tedavisinde oldukça faydalıdırlar.

Havuç sabunu nemi emer ve topikal olarak uygulandığında cilde temel antioksidanlar sağlar. Havuç sabunu faydalı özelliklere sahiptir. Bu organik sabun, kuru veya tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur ve yatıştırıcı kırışıklıklar ve çatlaklar için hücre yenilenmesine yardımcı olur. Topikal bir uygulama olarak çok miktarda bu organik sabun kullanmak cildinizde portakal rengi bir ton verebilir ve bu yüzden çok fazla kullanılmamalıdır.

Bu organik sabun vitaminler ve çok etkili bir nemlendirici bakımından zengindir. Kırışıklıkları, kuru cildi, döküntüleri ve şişliği yatıştırmaya yardımcı olan çok amaçlı bir cilt ürünü olarak kullanılabilir. Tipik olarak koyu sarı renktedir ve zengin bir toprak ve ahşap kokusu taşır.

Bu organik sabun, kuru cilt ürünleri için mükemmel bir nemlendirici üründür. Beta-karoten, A vitamini ve diğer gerekli mineralleri içerir. Kırmızımsı bir tonu vardır ve çok güzel kokuludur. 

Bu organik sabun birçok faydası vardır, cilt ve saç üzerindeki faydalara geçmeden önce insan vücuduna havuç yağının genel faydalarını okuyalım.

Mantar önleyici olarak kullanılır

Bu organik sabun, karoten seskiterpenlerin karotol, daucol ve beta karyofilein varlığı nedeniyle güçlü antifungal özelliklere sahiptir. 2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre, havuç yağının mantarların çoğalmasını yaklaşık % 65 oranında engellediği bulundu.

Cilt için zengin bir antioksidandır

Bu organik sabun yüksek düzeyde A vitamini, güçlü antioksidanlar ve karotenoidler içerir. Ayrıca yağda çözünen bir E Vitamini olan yüksek tokoferol seviyelerine sahiptir. Bu organik sabunda bulunan antioksidanlar cildi korur ve cildin yenilenmesi ile cildin iyileşmesini sağlar. Cilt hücrelerini uyarır ve gençleştirici özellikleri nedeniyle birçok cilt kreminde de kullanılır.

Sağlığa yararlı bir bitkidir

Bu organik sabun, çeşitli tıbbi ve sağlık yararları nedeniyle güçlü bir besin ürünü olarak bilinir. Vücudun iyileşmesine ve çeşitli hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Havuç sabunu genel olarak C, A ve E vitaminleriyle güçlendirilmiştir. Tüm bunlar vücudu hastalıklardan koruyan temel vitaminlerdir. Bu organik sabun güçlü antienflamatuar etkilere sahiptir ve testislerde bir tür şişlik ve iltihaplanma olan orşiti tedavi etmek için kullanılır.

Saçlar için harikadır

Saçlar için son derece faydalı olan A ve E vitaminlerinin bir güç merkezidir. Bu vitaminler yeni saçların çıkmasına yardımcı olur ve saç dökülmesini önlemede de yardımcı olurlar. Bunun yanı sıra düzenli kullanımı saçları güçlendirmeye ve daha parlak hale getirmeye yardımcı olur. Bu ürün, cilt ve saç için mükemmel bir nemlendiricidir.

Bu ürün genel olarak saçı pürüzsüz, parlak ve yumuşak hale getirir. Saç derisindeki kan dolaşımını uyarır. Saç foliküllerini ve saç köklerini güçlendirir. Saçları güneş ışığı, kirlilik gibi çevresel zararlara karşı korur.

Havuçlu Sabun
Havuçlu Sabun

Havuçlu Sabun Yapımı 

Soğuk pres yöntemini kullanarak doğal havuç sabunu nasıl yapılır. Güneşli sarı rengi yaratan basit bir ev yapımı havuç püresi. 

Havuç, meyve suyu veya püre olarak eklendiğinde, el yapımı sabun sarısı renktedir. Ayrıca çalışmak için hafif, kolay ve ucuzdurlar. Merak ediyorsanız, sonunda hem havucu hem de sabunu renklendiren doğal beta karoten (A Vitamini)dir. 

Ev yapımı havuç püresi kullanarak doğal havuç sabunu tarifini uygulayabilirsiniz. Bu tarif, doğal yağlı  sarı renkli hafif sabun kalıpları oluşturur. 

Ekipmanlar 

 • Dijital Mutfak Tartısı
 • Termometre
 • El blendırı
 • Katı yağları eritmek için paslanmaz çelik tencere
 • Sıvı yağları ölçmek için geniş bir kap
 • Kül suyu çözeltisi için ısıya dayanıklı sürahi
 • Ölçü kaşıkları
 • Karıştırmak için kauçuk spatula
 • Küçük elek
 • Silikon sabun kalıpları

Malzemeler 

Kül suyu çözeltisi 

 • 64 gram kül suyu veya sodyum hidroksit
 • 100 gram damıtılmış su 
 • 3 yemek kaşığı havuç püresi 

Katı yağlar

 • 140 gram hindistan cevizi yağı
 • 59 gram shea yağı

Sıvı yağlar

225 gram zeytinyağı 

30 gram hintyağı 

Sabun hamurundan sonra eklenecek malzeme

 • 9 gram may chang esansiyel yağı 

Havuçlu Sabun Nasıl Yapılır?

Bu tarif için ihtiyacınız olan miktar orta boy bir havucun yarısı kadardır. Havucu soyun ve bir yemeklik olarak dilimleyin. Tamamen yumuşayana kadar sıcak suda pişirin ardından süzgeçli bir kaşıkla sudan çıkarın. Haşlanmış havucu el blendırı ile püre haline getirin. Kül suyu çözeltisi yapmak için havuçları pişirdiğiniz suyu kullanabilirsiniz ancak önce oda sıcaklığına kadar soğuttuğunuzdan emin olun.

Uzun kollu bir tişört, pantolon veya uzun etek ve kapalı burunlu ayakkabı giyin. Kül suyu eklendikten sonra kül suyu çözeltisi veya sabun hamurunu yaparken daima koruyucu gözlük ve lastik eldiven takın.

Kül suyu kristallerini suda çözün. Havadar bir yerde kül suyu kristallerini soğuk suya dökün ve iyice karıştırın. Başlangıçta çıkacak buhar nedeniyle bu adımı mümkün olduğunca açık havada yapmayı tercih edin. Yanlışlıkla nefes alırsanız hoş değil, bu yüzden sürahiyi sizden uzak tutarak bundan kaçının.

Tamamen karıştırıldığında ve buhar yayılmaya başladığında, havuç püresini ekleyin ve yavaşça iyice karıştırın. Diğer tarifler bunu sürecin başka bir bölümüne eklemenize rağmen, kül suyu çözeltisinin pürede kalan lifleri parçalamaya yardımcı olduğunu bilmelisiniz. Rengi de etkilenmez.

Kül suyu çözeltisini dışarıda veya içeride güvenli bir yerde ancak soğuması için bir su havzasında veya lavaboda bırakın. Çocukların ve hayvanları uzak tutun.

Katı yağları çok düşük ısıda paslanmaz çelik bir kapta eritin. Eritildiğinde, ocaktan alın. Sıvı yağları dökün ve karıştırın. Kül suyu çözeltisi ve yağların sıcaklıklarını ölçün. Her ikisini de 38 ° C civarında soğutmayı hedeflemelisiniz. 

Kül suyu çözeltisini bir elek ile süzün ve yağ kabına dökün. Elek, herhangi bir havuç parçasını ve çözünmemiş kül suyunu süzmenizi sağlar.

El blendırını tencereye alın ve çalıştırmadan karışımı karıştırın. Ardından, tencere ortasına getirin ve her iki elinizle, kabın dibinde tutun, çalıştırın ve sadece birkaç saniye karıştırın. Kapatın ve blendırı açmadan kaşık olarak kullanarak sabun hamurunu karıştırın. Karışım üzerinde iz bırakana kadar ve koyulaşana kadar bu işlemi tekrarlayın. Bu, hamurun yüzeyde ayırt edilebilir izler bıraktığı zamandır. Kıvam ilk başta sulu muhallebi gibi olacak ancak hızlı bir şekilde kıvam alacak ve bu noktadan sonra hızlı çalıştığınızdan emin olun.

İsteğe bağlı esansiyel yağı eklemek istiyorsanız, bu noktada karıştırın. İçine dökün ve tamamen karışana kadar hafifçe karıştırın. May chang esansiyel yağı kokusunu sabun içinde tutan muhteşem bir narenciye kokusudur.

Sabunu kalıba dökün ve ısıya dayanıklı bir yüzeye koyun. Sabunu en az iki gün kalıpta bırakın. Başlangıçta oldukça yumuşak bir sabun olduğu için bir hafta daha iyi olabilir. Bu süre geçtikten sonra sabunu çıkarabilirsiniz. 

Sabunları, kalıplardan çıkardıktan sonra altı hafta boyunca kürleyin. Kürlemek, sabunları korunan bir yüzey üzerinde doğrudan güneş ışığından ve havadar bir yerde aralıklı bırakmak anlamına gelir. Bu, ekstra su içeriğinin tamamen buharlaşmasını sağlar. Ayrıca sabun kalıplarının sertleşmesini sağlar. Sabunların kürlenmesi için yere bir karton serebilir ve üzerine sabun kalıplarını aralıklı olarak dizebilirsiniz.

Alternatif sabun önerimiz; Jojoba Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.