Arap Sabunu Biti Öldürür Mü?

26.02.2021
486
Arap Sabunu Biti Öldürür Mü?
Modelistlik Kursu

Arap sabunu bit için kullanılır mı? Asırlardan beri gelen kadim bilgilerin ışığında, geleneksel tıbbın ve sağlığın aromaterapik ürünlerinden biri olan arap sabunu Türk insanı için vazgeçilmezdir. Çoğumuzun evinde, çeşit çeşit sabun kalıpları bulunsa da, arap sabunu bunların yanında ayrıca bir yerde bekletilir. Arap sabununun faydaları saymakla bitmeyecek şekildedir. Bilhassa, parazitlerle savaşmak için oldukça etkilidir.

Arap sabunu sadece mutfaklarda, banyolarda, günlük temizlik ortamlarında kullanılmaz. Arap sabunu ayrıca, tarlada, serada, çiftlik ve bahçe ortamlarında da tercih edilmektedir. Keza, buralarda yetiştirilen bitkiler, sebzeler ve meyveler parazitlerden etkilendikleri için, arap sabunu onlara karşı etken bir özelliğe sahiptir.

Arap Sabunu Nasıl Bir İçeriğe Sahiptir?
Arap Sabunu Nasıl Bir İçeriğe Sahiptir?

Arap Sabunu Nasıl Bir İçeriğe Sahiptir?

Arap sabunu içeriğinde oldukça fazla kimyasal barındırsa da, bu yapay üretilen sabunlara nazaran daha azdır ve doğaldır. O yüzden, uzmanlar arap sabunu kullanımını önermektedirler. Bu sabunda potasyum yerine potasyumun alkali formu vardır. Potasyumun alkali formu, potasyum hidroksittir.

Suyun içerisine eklenen potasyum hidroksitle beraber, bitkisel yağ asitleri ısıtılıp ortak tepkime elde ederler. 90 derecedeki bu yıkama etkisi sonucunda, arap sabunu oluşur. Bu sabun macun gibi yeşildir, kimi yerde iksir rengini de andırmaktadır. Sıvı hali olduğu gibi, katı hali de mevcuttur.

Arap Sabununun Faydaları Nelerdir?
Arap Sabununun Faydaları Nelerdir?

Arap Sabununun Faydaları Nelerdir?

Arap sabununun birçok faydası bulunmaktadır. Öncelikle, banyolarda cildimiz için kullanılabilecek en dengeli PH oranını kapsamaktadır. Bu yönde, arap sabunu cildimizi bebek gibi yumuşatır, onun çatlamasını önler. Bununla birlikte, saçlarımızı da olduğundan daha gür ve parlak hale getirir. Arap sabunu ile etraf ve çamaşırlar da gönül rahatlığıyla temizlenebilir. Yerler onun sayesinde pırıl pırıl olur. Antibakteriyel özelliğinden ötürü, mikrop tutmaz. Bu yüzden, insanların vücutlarında oluşabilecek bitleri de (kasık biti gibi) engeller. Arap sabunu ayrıca, kokusu itibarıyla da bizi çocukluğumuza götürür, kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bu yönde de, psikolojik durumumuza iyi gelen bir üründür. Sağlamdır, kolay kolay erimez. Banyolarda uzun süre tüketilebilir.  

Arap Sabunu Bit İçin Kullanmak

Arap Sabunu Bit İçin Kullanmak

Arap sabunu, yaprak bitleriyle mücadelede oldukça etkili etken maddelerin başında gelmektedir. Bununla birlikte, yeşil sineklere, kara sineklere karşı da doğal bir ilaç şeklinde kullanılabilir. Arap sabunun özellikle, tarım alanında tarla sahibi olan ya da sera işleten kişilerin de başvurdukları ürünlerden biridir.
Yaprak bitinin yaygınlığının yanında, unlu bitler, kırmızı örümcekler, akarlar, beyaz sinekler de bitkilere oldukça zarar veren canlı türleridir. Bunlar tarlaya dadandıklarında, bütün bir ürünün haşat edilmesine yol açabilirler. O sebeple, arap sabunu bunları öldürmek için en kuvvetli yollardan biridir.
Yaprak biti diye bilinen küçük biyolojik canlı, bitkiyi öldürmeye programlı bir parazittir. Onun üstüne yapıştığı anda, bitkinin özünü emer, onu kurutur. Meyve alım kapasitesini düşürür. Eğer, temizlenmezse tarım alanlarını terörize ederek çoğalır. Boyları 1 mm ile 4 mm arasında değişen bu küçük varlıklar çok tehlikelidir.
Yaprak bitleriyle beraber, birçok canlı da parazit olarak bitkilere, ağaçlara, çalılara dadanırlar. Onlarla başa çıkmak adına çok zehirli ilaçlar kullanılacağına, daha doğal bir ürün kullanımına gidilebilir. İşte bu yönde, arap sabunu zehirleyici özelliğe sahip değildir. Sadece, parazitleri zehirler. Bitkilerden maksimum verim almayı sağlar. Ama, bununla birlikte, bitkileri yıkadığınızda ya da ondan çıkan meyveyi yıkadığınızda, kolaylıkla da suyun altından akıp gidebilir. O yönde, doğal tarım ilaçları kategorisinde bu küçük parazitlere karşı, arap sabunu da tavsiye edilir. Kullanımı, üretimi ve yapımı da oldukça kolay, ekonomik bir üründür. Arap sabunu parazitleri yok etmek anlamında düzenli kullanılmalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Arap Sabunu Bitlere Karşı Sirke Formülü
Arap Sabunu Bitlere Karşı Sirke Formülü

Arap Sabunu Bitlere Karşı Sirke Formülü

Yaprak bitlerine karşı en etkili formüllerden biri, arap sabununun sirkeyle karışımıdır. Öyle ki, sirke de arap sabunu gibi antibakteriyle özellik taşımaktadır. Arap sabunu bitlere karşı sirke karışımı, çift etkili bir koruma sağlamaktadır. Bu yönde, aşağıdaki formülü kolayca uygulayıp değerlendirebilmeniz de mümkündür:

Malzemeler

1 yemek kaşığı sirke

1 yemek kaşığı arap sabunu

1 lt su

1 adet fısfıslı şişe

Yapılışı

1 yemek kaşığı sirkeyi,  1 yemek kaşığı arap sabunu 1 lt. suyun içine koyup çalkalayın. Ardından, bu karışımı fısfıslı şişeye koyun.

Bu karışımı güvenle bitkilerinizde kullanmanız mümkündür. Her gün düzenli olarak günde bir defa bitkilerin üstüne iyice püskürtmeniz gerekebilir.

Arap Sabunu Biti Öldürür Mü? adlı yazımızın faydalı olacağını umuyoruz. Ayrıca, Kil Sabun Kullananlar adlı yazımıza da göz atmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.