Nergis Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

08.05.2020
344
Nergis Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Nergis sabunu genel olarak cildi nazik bir şekilde ve kurutmadan temizleme özellikleri ile ünlü bir üründür. Peki nergis sabunu nedir, neye iyi gelir, özellikleri nelerdir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, evde nasıl yapılır ve cilde faydaları nelerdir merak ediyorsanız yazımıza buyurun…

Nergis Sabunu Nedir?

Yemyeşil beyaz çiçeklerin, değerli gül ve nergis çiçeklerinin sarhoş edici bir karışımı, görkemli, duyumsal bir çiçek buketi kokusu yaratır. Nergis çiçeği sabunu genel olarak saf organik zeytinyağı, shea yağı, ayçiçek yağı, hindistan cevizi yağı, hurma yağı, palmiye yağı, jojoba yağı, gliserin, bal, yulaf ezmesi, keçi sütü, vanilya esansiyel yağı, nergis esansiyel yağı, lavanta esansiyel yağı, gül esansiyel yağı, yasemin esansiyel yağı gibi doğal bileşenler ile yapılır. Bunun yanı sıra başka esansiyel yağlar, kurutulmuş otlar, kurutulmuş çiçekler ve baharatlar da arzuya göre eklenebilir.

Bu doğal sabun kuru ve hassas ciltler için yumuşak ve nemlendirici özellikler sergiler. Uzun süreli kullanım için nergis çiçeği kurutulur ve öğütülür. 

Nergis Sabunu
Nergis Sabunu

Nergis Sabunu Özellikleri

Nergis çiçeği, narcissus cinsine aittir ve bilinen en eski referans, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hadislerinde dostluğu, neşeyi ve umudu simgeleyen çiçek olarak ifade edilişidir. Bu güzel çiçeklerin özü, yutulduğu takdirde tehlikeli olsa da, gerçek çiçek taçları lüks güzellik ürünlerinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Tarihsel olarak, nergislerden yapılan preparatlar yanıkları, eklemleri tedavi etmek için kullanılmıştır.

Nergis kokulu sabun genel olarak ağrıları tedavi eder. Eklemlerdeki burkulma, incinme ve cildimizdeki yaraları tedavi eder. Ayrıca pulmoner tıkanıklık ve alzheimer gibi hastalıkları azaltır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Nergis Sabunu Ne İşe Yarar?

Tüm bitkiler gibi, nergis de hepsi farklı özelliklere sahip ve insanlarda farklı reaksiyonlar üretebilen yüzlerce kimyasal bileşik içerir. Nergis kimyasal bileşikleri antibakteriyel, antiviral, antifungal, antimalarial, böcek öldürücü ve antitümör gibi çeşitli yararlı tıbbi özellikler içerir.

Bitkilerdeki diğer kimyasallar, çevresindeki diğer bitkilerin büyümesini engellemesine neden olur. Nergis ayrıca kemirgenleri püskürtmek ve çiftlik gıdalarını korumak için de kullanılmıştır. Ama hepsinin bilimi ne olacak?

Nergis sabunu genel olarak cildi nemlendirir, nazikçe temizler, yumuşatır, cilde komple bir bakım yapar. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri cildin tüm mikroplardan, mantarlardan ve bakteriyellerden temizlenmesini sağlar. Ciltteki mantarları yok eder. Bunun yanı sıra tırnak mantarı, ayak mantarı ve genital mantarı tedavi eder.

Nergis Sabunu Fiyatı

Bu sabunun fiyatı 12 lira ile 25 lira arasında değişir.

Nergis Çiçeği
Nergis Çiçeği

Nergis Sabunu Faydaları

Antik Yunan döneminde nergis efsanesiyle ilişkilendirilen nergis çiçeği, narsizm hastalığına bile ilham olmuştur. Saf beyaz yaprakları bir halka ve belirgin kırmızımsı kenarı olan açık sarı kısa bir taç ile son derece kokulu olan nergis çiçeği, 20-40 cm boyunda büyür ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaygın olarak yetişir.

Nergis sabununun mutlak formu, nergis poeticus çiçeklerinden hazırlanır. Nergis bahar çiçekli bitki amaryllis ailesine ve amaryillidoideae alt ailesine aittir. Dar tabular tabanı olan beyaz veya sarı çiçekleri var. Çoğunlukla Akdeniz bölgesinde, Kuzey Amerika, Avrupa ve Çin ile Orta Asya’nın bazı bölgelerinde bulunur. Nergis esansiyel yağı ise, zengin çiçek kokusuyla ünlüdür ve pahalı ve egzotik parfümler ile sabunların hazırlanmasında kullanılır. Hollanda ve Fransa, nergis yağının ana üreticisidir.

Bu doğal sabun sizi keyif, cazibe, şefkatle okşamak ve zahmetsizce baştan çıkarmak için kışkırtıcı doğanın aromatik notalarını eşsiz bir şekilde sürekli olarak sergiliyor. Bu sabun, kır çiçeklerinin özütlenmesi ile üretilen nergis esansiyel yağından yapılır. Aroması taze, temiz ve keskin zevkli bir kokuya sahip yeşilliklerle dolanmış sıcak, tatlı, baharatlı ve meyve notaları yayar. 

Saf nergis sabunu çok nadir ve pahalıdır. Zengin çiçek ve yeşil aromaya sahiptir ve birinci sınıf sabunlarda kullanılır. Zengin bir çiçek ve yeşil aroması vardır. Saf olanlar çok konsantre olur. Bu sabunun afrodizyak özellikleri vardır. Üstelik saç dökülmesini engeller ve kelliği tedavi eder. 

Bu doğal sabunun yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi sindirim, solunum ve sinir sistemlerinin spazmlarını azaltır. Ayrıca göğüste tıkanıklık, spazmodik öksürükler, nefes darlığı, kas krampları, astım, spazmodik ishal, konvülsiyonlar ve çeşitli sinir rahatsızlıkları tedavi eder ve büyük bir rahatlama sağlamaya yardımcı olur.

Bu harika doğal sabun, vücudun tüm organlarını ve metabolik fonksiyonlarını yatıştırır. Stres, rahatsızlık, depresyon, zihinsel yorgunluk, bitkinlik, iltihaplanma ve tahrişlerden büyük rahatlama sağlar. Başka bir deyişle, zihni, bedeni ve ruhu yatıştırır.

Nergis Sabunu Kullanımı Nasıldır?

Nergis sabununu ıslak yüzünüzde, ıslak vücudunuzda ve ıslak saçlarınızda köpürterek ve masaj yaparak uygulayın. Ardından ılık suyla durulayın.

Nergis Çiçeği
Nergis Çiçeği

Nergis Sabunu Nasıl Yapılır?

Nergis sabunu yapımında dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Özellikle sevdiklerinize vermeyi veya müşterilere satmayı düşünüyorsanız dikkatli olmasınız. Bazı esansiyel yağlar, benzoin, orris kökü ve tarçın da dahil olmak üzere cildi tahriş edebilecek çok sayıda sabun yapım maddesi vardır. Sabunu cildimde sorunsuz bir şekilde test ettim ve güvenliği sağlamak için kendi cildimde nergis çiçeklerinin düzgün bir testini yaptım. Bu tarifin sizinle paylaşılacağından eminim ancak yama testi yapmanızı öneririm.

Ekipmanlar

 • Dijital mutfak tartısı
 • Termometre 
 • Mikrodalgaya dayanıklı bir kap
 • Kaşıklar
 • Pipetler 
 • El blendırı
 • Silikon sabun kalıpları
 • Eldiven
 • Koruyucu gözlük

Malzemeler

 • 62 gram kül suyu veya sodyum hidroksit 
 • 172 gram nergis i̇nfüzyon suyu 
 • 8 adet nergis çiçeği
 • 182 gram zeytinyağı
 • 114 gram hindistan cevizi yağı
 • 114 gram palmiye yağı
 • 45 gram shea yağı
 • 7.5 gram may chang esansiyel yağı
 • 6 damla greyfurt esansiyel yağı

Nergis Sabunu Yapılışı

Bu sabunun aşama aşama yapılışını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Adım 1: Nergis infüzyon suyunu hazırlayın

Sekiz temiz nergis çiçeğini, 300 gram kaynayan suyun içine dökün. Yaprakların sadece sarı kısımlarını yani yalnızca çiçeğini almalısınız ve yeşil kısımları atmanız gerekir.

Su oda sıcaklığına ulaşana kadar süzülmeye bırakın ve daha sonra büyük parçalar kalmayana kadar çiçekleri ve suyu püre haline getirin. Bu karışımı bir tülbentten veya ince gözenekli bir süzgeçten geçirin ve tarifte kullanılmak üzere 172 gram ölçün ve nergis infüzyon suyunu paslanmaz çelik tencereye alın.

Adım 2: Kül suyu çözeltisini hazırlayın

Eldivenler ve göz koruması kullanın ve iyi havalandırılan bir alanda kül suyu çözeltisi ve nergis infüzyonunu karıştırın. Tüm kül suyu çözeltisini, nergis infüzyon suyuna dökün ve ardından, kristaller çözünene kadar paslanmaz çelik bir kaşıkla karıştırın. Şimdi bu karışımı soğumaya bırakın. İşlemi hızlandırmak paslanmaz çelik tencereyi, buz dolu bir küvete yerleştirebilirsiniz.

Adım 3: Katı yağlarınızı eritin

Bazı yağlar oda sıcaklığında katıdır ve eritilmesi gerekir. Kül suyunu hazırladıktan hemen sonra katı yağlarınızı bir paslanmaz çelik tencerede çok düşük ısıda ısıtmaya başlayın. Yaklaşık on dakika içinde tamamen sıvı hale gelirler ancak hala etrafında yüzen birkaç küçük katı yağ parçası olduğunda yağları ocaktan indirmek daha iyidir. Kaşık ile karıştırarak eritebilirsiniz.

Adım 4: Kül suyu çözeltisini kontrol edin

Dijital termometre ile kül suyu çözeltisi-nergis infüzyon suyu sıcaklığını ölçün. 35-40 derece arasında olması gerekir. Eğer buna yakınsa, buz dolu küvetten hemen çıkarın böylece soğumasını hızlı bir şekilde durdurun.

Adım 5: Sıvı yağlarınızı erimiş yağlara ekleyin

Erimiş yağın olduğu tencereye zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Yağın sıcaklığını ölçün. Yağın sıcaklığı da 35-40 derece arasında olmalıdır.

Adım 6: Sabunda iz oluşmasını sağlayın

Sıcaklıklarınız doğru olduğunda, kül suyu çözeltisi-nergis infüzyon suyunu, yağların olduğu paslanmaz çelik tencereye dökün. Ardından, sabun hamuruna giren havanın en aza indirilmesi için el blendırını tavaya bir açıyla yerleştirin.

Bir kaşık olarak el blenderı kullanarak sabun hamurunu çalıştırmadan hafifçe karıştırın. Ardından tencerenin ortasına getirin ve dururken birkaç saniye boyunca çalıştırın ve kapatın. Sonra el blendırı kapalıyken yavaşça karıştırın. Tekrar birkaç saniye boyunca çalıştırın ve tekrar kapatın ve sabun hamuru muhallebi kıvamına gelene ve yüzeyinde bir iz bırakana kadar bu işlemi tekrarlayın.

Adım 7: Ekstra malzemeleri ekleyin

Greyfurt esansiyel yağı ve may chang esansiyel yağını sabun hamurunun içine ekleyin. İyice karıştırın ama çabuk çalışın. Sabun yoğunlaşmaya ve sertleşmeye başlayacak ve mümkün olduğunca çabuk şekil alacak.

Adım 8: Sabun hamurunu kalıplara dökün

Sürekli yoğunlaşan nergis sabununu silikon sabun kalıplarına dökün, üzerini bir karton ile kapatın ve etrafını bir havluyla sarın. Sabunu kalıptan çıkarmadan, kalıplara kesmeden önce 24 saat bekletin. Sabunları kalıplardan çıkardıktan sonra bir kartonun üzerinde sabun kalıplarını aralıklı olarak dizin. Dört hafta boyunca sabun kalıplarının kurumasını ve kürlenmesini bekleyin. Kürlenme, serin, havadar ve doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde bırakmanız anlamına gelir. 

Alternatif sabun önerimiz; Yılan Yağı Sabunu

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.