Sarı Bıttım Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

10.01.2023
394
Sarı Bıttım Sabunu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Sarı bıttım sabunu, ülkemizin en önemli bitkisel ürünlerinden birisidir. Doğal yollar ile elde edilen bu sabun, adeta bir şifa kaynağıdır. Saç dökülmesinden, saçları hızlı uzatma özelliklerine kadar pek çok özelliği vardır. Sarı bıttım sabunun faydaları nelerdir, gelin yakından bakalım!

Sarı Bıttım Sabunu Nedir?

Bıttım sabunu, Güneydoğu Anadolu’da olgunlaşmamış, yabani bir fıstıktan yani menengiç meyvesinden ve yağından elde edilir. Siirt bölgesine ait olan sarı bıttım sabunu, ülkemizdeki insanların yıllardır kullandığı ve doğanın mucizesi bitkisel bir formüldür. Bıttımdan üretilen yağ ve zeytinyağı birleştirilir, sabunlara dönüştürülür ve saç ile cilt bakımı için kullanılır. 

Bu toprakların güzellik sırrı olan bu sabun, saçlarınızı güçlendirerek ve yumuşatarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur, daha güçlü bir saç uzaması sağlar ve saç dökülmesini önler. Doğal yöntemlerle hiçbir katkı maddesi olmadan üretilen bitkisel bir üründür.

Sarı Bıttım Sabunu Özellikleri

Sabunun birçok şeye fayda sağladığını söylemek mümkündür. Vücut ve saç temizliğinde çok etkili bir sabundur. Saçları ve vücudu çok iyi temizleyen bir sabun olmasının yanı sıra saç dökülmesini önler ve saçların gür görünmesini sağlar. 

Saç derisinden bakterileri temizler ve kepek oluşumunu önler. Saçlardaki kepek sorunu için bitkisel ilaç arayanlara bıttım sabunu kullanmanızı öneririz. Vücutta ve saçta nem ihtiyacını karşılayan bir sabundur. Saçlarda elektriklenmeyi önler. Sabun, saçtaki elektriği gideren bir üründür. Saç kırıklarını onarmak için de sarı bıttım sabunu kullanılabilir. Kırık saçlar için iyidir ve saçların daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ayrıca cilde birçok faydası olan çok iyi bir sabundur. Cildi korur ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Cilt üzerinde peeling etkisi yaratır. Derideki gözenekleri açan sabun, ciltteki fazla yağı yani sebumu temizler. Sivilce oluşumunu önlemek için cildi sabunla yıkamak gerekir.

Ciltteki sivilce için bitkisel bir ilaç olarak sabun kullanılmalıdır. Ciltteki akne için kesin bir çözüm elde etmek için yine cildi sabunla temizlemek yeterlidir. Ciltte siyah noktaların ve sivilcelerin tedavisinde çok etkilidir. Ciltteki lekeleri gidermeye ve yaraları daha çabuk iyileştirmeye yardımcı olur. Cildin yaralarının iz bırakmadan geçmesini sağlar.

Sedef hastalığı tedavisi için bu sabunu kullanabilirsiniz. Egzama tedavisi ve ciltteki mantarı, maya ve küf gibi enfeksiyonlar için de bu sabun idealdir. 

Sarı Bıttım Sabunu Faydaları

Sarı Bıttım Sabunu Faydaları

Sarı Bıttım Sabunu Faydaları

 • Saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önler.
 • Cilt hastalıkları için antiseptik özelliği vardır. Ciltteki egzama, mantar, akne, sivilce ve saç derisinin tahrişine karşı çok etkilidir.
 • Varisli damarları hafifletmek için kullanılır.
 • Gözenekleri açar.
 • Vücudu rahatlatır.
 • Yüzde 100 doğal ve bitkiseldir.
 • Tamamen doğal bir ürün olduğu için yan etkisi yoktur.
 • Saçları besler ve pürüzsüzleştirir.
 • Saçların beyazlaşmasını önler.
 • El yapımıdır.
 • Saçı besler.
 • Saç dökülmesini önler.
 • İnce telli saçları ve uçları kırılmış saçları güçlendirir.
 • Saçlara parlak ve canlı bir görünüm kazandırır. 
 • Kuru saçları nemlendirir.
 • Saç köklerinde bakteri oluşumunu önler.
 • Saçlardaki kepeği temizler ve kepek oluşumunu önler.
 • Ciltteki ve saç derisindeki kaşıntıyı giderir.

Sarı Bıttım Sabunu Kullanımı

Günlük hayatınızda saçlarınız ve cildiniz için sarı bıttım sabununu çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Saçlarınız için bıttım sabunu kullanıyorsanız, aşağıdaki tavsiyelere göz atmak faydalı olabilir. Bıttım sabununu saç derisine masaj yaparak ve saç tellerinizle iyice köpürterek kullanmalısınız. Bu sabunu kullanırken şampuan, saç kremi, normal sabun ve saç bakım ürünleri gibi farklı ürünler kesinlikle kullanmayın.  Saçlarınızı 2 ya da 3 günde bir yıkamaya dikkat edin. Çünkü çok sık yıkarsanız, saçlarınız doğal yağlardan beslenmez ve cansız kalır.

Cildiniz için kullanacaksanız bıttım sabunu ile sabah ve gece olmak üzere günde iki kez yüzünüzü yıkayın. 

Sarı Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar?

Yağlar saç derisindeki bakterileri yok ederek saçlara doğal bir parlaklık ve canlı bir görüntü verir. Aynı zamanda kuru saçları nemlendirir, yumuşatır, besler, ince telli ve kırılgan saçları iyileştirir. Antiseptik özellikleri nedeniyle ciltteki ve saç derisindeki egzama, mantar, akne, yaralar ve tahrişe karşı etkilidir.

Sarı Bıttım Sabunu Ekşi

“sac dokulmesini engelledigi dogrudur ancak bu durum sabunun surekli kullanimini gerektirir. genelde bu sabunu bir aile gelenegi gibi, cocuklugundan beri kullanan erkeklerin saclari pek dokulmez ve beyazlamasi da gecikir (ornek coskun aral ).”

“menengiçli ve yaban fıstıklı olmak üzere 2 çeşidinin üretildiği siirt yöresine özgü bir sabun.

hatta halk arasında prensin sabunu diye de bilinir, malum ingiliz kraliyet ailesi de kullanıyormuş, geçmiş senelerde prens charles siirt ve mardin e ziyaretlerinde bu sabunlardan kilo kilo almıştır.

efendim bu menegiçli olan* yağlı saçlar için kullanılır.

yabanfıstıklı olanı* ise kuru ve normal saçlar için kullanılır.

saç dökülmesini durdurduğu ve kepeği önlediği doğrudur, ama kesinlikle saç çıkarmaz. piyasada kendini bilmezler saç çıkartır gibilerinden bir şeyler söylüyor tamamen yalan.

para kazanmasını bilen kuaförler için iyi bir ekmek kapısı olabilir, düşünsenize saç dökülmesi problemi yaşayan o kadar çok kişi var ki, traş esnasında iki dakika bu sabunu kullanıp anlatsa, traş bitiminde ayrıyeten sabun da satar.”

“saç dökülmesini ve kepeklenmeyi engeller ama mucize de beklememek gerekir. biçimsiz ve kötü kokuludur. genellikle attarlarda da bulunabiliyor. hatta oralarda bu sabunun faydasını arttıracak ve belki daha önemlisi kokusunu yok edecek karışımlar da öneriyorlar; badem yağı+fındık yağı+menekşe yağı gibi.”

“kıvırcık saçlara süper form veren mucize sabun. öylesine alıp denemekten zarar gelmez diye kullanmaya başladım ama vazgeçemez oldum. saçlarımda kabarma elektriklenme olmadığı gibi mukemmel bukleler sahibi yaptı şahsımı. ne kadar çalkalanırsa çalkalansın bi şekilde saçta yağlı bi his bırakıyor ama ellemedikçe anlaşılan, görünüme yansıyan birşey değil bu. ilk kullanımlarda kepek yapıyor ama saç derisi sabuna alıştıktan sonra hiçbir sıkıntı olmuyor. yine deneyimlerimden hareketle diyebilirim ki evet saç dökülmesini de azaltıyor. tek problem saçı hafif matlaştırması ama o kıvırcıkları hale yola sokucam derleyip toplicam diye sürdüğüm envai çeşit şey zaten matlaştırmaktaydı saçımı, o kadar kusur kadı kızında da olur ama.”

“oryal üstüne oryal yemiş, boyadan imanı gevremiş, her allahın günü fönden maşadan yanmış kavrulmuş saçlara sahip kadınların bir iki kullanım sonrasında haliyle paçavra görünümüne sahip olması normaldir, e haliyledir. zaten boyanmış saça feriştahını da getirsen o saç uzuuuuunca bi süre adam olmaz. fekat düzenli kullanım ve yüksek sabır sonrası saçların pamuğa dönmesi ve sağlığına kavuşması denenmiş, onaylanmıştır. hele ki saçta boya, perma, su dalgası işlemler yoksa böyle sıkıntılarla hiç karşılaşılmaz. diyeceğim o ki durduk yere çamur atmanın anlamı yoktur bu mucizevi sabuna.”

Sarı Bıttım Sabunu İle Yeşil Bıttım Sabunu Arasındaki Fark Nedir?

Yeşil bıttım sabunu menengiç adı verilen meyveden üretildiği için rengi yeşildir. Sarı bıttım sabunu ise yabani fıstıktan üretilir bu yüzden rengi sarıdır. Ayrıca sarı bıttım sabununda daha fazla zeytinyağı vardır. Yabani fıstık ve menengiç birbirine çok benzer. 

Sarı Bıttım Sabunu Kullananlar

“hani zaman zaman çoğumuz deneyimliyoruz ya yüklü miktarda para verilen kozmetik/dermokozmetik ürünlerin etkisizliğini sonra diyoruz su, sabun kullananın cildi benden güzel. ben de 1 aydır her gün huncanın bıttım sabununu yüzümde ve vücudumda kullanıyorum ph. değeri sanırım uygun ki ne kuruttu ne kötü başka bir şey yaptı. belki iyi bir şey de yapmıyor ama kötü yapmaması benim için şu an yeterli. ne peeling ne temizleme jeli sadece bununla köpürterek yıkıyorum tonik, nemlendirici rutinimi ise devam ettiriyorum. bu arada gözlemliyorum gözeneklerimi tıkıyor mu diye, fark edersem yüzümde kullanmayı bırakacağım tıkamasa da arada bir yine temizleme jeli, köpüğü gibi şeylere devam edeceğim.”

“dara sabun adlı internet sitesinden aldığım sabun. ürünlerinin doğal olduğunu iddia ediyorlar ki bence de öyle en azından kullandığımız şampuanlardan daha sağlıklıdır. bıttım sabununun kokusu ilk başta çok ağır geldi bana daha sonra alıştığımdan mı bilmiyorum aynı şekilde güzel de gelemeye başladı. saçımı yıkarken biraz zorlandım ama tarama aşamasında saçlarım kıvırcık olmasına rağmen hiçbir sıkıntı yaşamadım.

dökülmede azalma oldu ama tamemen durdu diyemeyeceğim. yine de almaya devam edeceğim bir ürün.”

“6.5 ay sonra bir güncelleme yapayım dedim.

öncelikle ben bu 6 ayın içinde haziran gibi saçlarım hem ince telli ve hem de kolay elektriklenen bir yapıda olduğu için bırakıp şampuan ve saç kremi ikilisine dönüş yaptım.

bir süre sonra yine saçlarım çok fazla dökülmeye başladı. bunda en küçük stresin bana kafa derimde egzama olarak dönmesi de etkili. genel olarak hassas bir cildim var ve buna kafa derim de dahil.

haliyle ben yine bu sabuna döndüm. yaklaşık 1 aydır. vaktim varsa bıttım sabunu yoksa daha kolay bir seçenek olarak bebe şampuanı bulundurdum ve üstüne saç kremi kullandım.

hedefim aslında saç kremine de doğal bir alternatif bulmaktı ama yine bir saç kremi aldım. (bkz: john frieda frizz ease flawlessly straight ) bunu da bitirene kadar bir araştırma dönemine girip elimdeki ürünü bitireceğim. doğal bir saç kremi alternatifi içinse sıvı yağlardan başka bir alternatif arayışına girdim.

yani saç derisine ve saçın kendisine gerçekten çok iyi geliyor. saçlarım yine toparlandı ve pek dökülmüyorlar. ancak yumuşaklık için saç uçlarında saç kremi kullanmaya devam edeceğim. kolayca birbirine dolaşan saçta tek başına kullanabilmek mümkün değil.

ama herhangi bir şampuanın götürdükleriyle kıyaslayınca en iyi seçenek yine bıttım sabunu ya da doğal başka bir alternatif.”

“internetten siirt’ten sipariş ettiğim sabun. 3 haftadır saçlarımı sadece bununla yıkıyorum. dökülmeye daha belirgin bir etkisini göremedim ama gittikçe daha da azalıyor dökülen saçlarım. kepeği tamamen kesti saçlarımın dipleri inanılmaz sağlıklı oldu. tepedeki saçlarım da hiç bu kadar güzel olmamıştı ama tek sorunum saç uçlarım yapış yapış oluyor sabunun yağından sanırım bi de benim saçlarıma bu etki avalon organicste de olmuştu tek farkı onda diplerim de berbat haldeydi bunda sadece uçlarımda. şimdilik bu yağlı bırakma beni rahatsız etmedi çünkü buklelerimi güzel gösteriyor ama nereye kadar dayanabilirim buna bilmiyorum tek ümidim saçımın sabuna alışması. saçlarımı taramada artı bir zorluk yaşatmadı bana saç kremi kullanmamama rağmen. umarım uçlardaki vıcık vıcık durum geçicidir alışır saçlarım da ben de hayatımdaki şampuan arama derdinden kurtulurum :)”

“yaklaşık 1 aydır bıttım sabununu kullanıyorum. şampuan sonrası içeriği temiz saç kremi kullanıyorum. ben dalan dolive (onarıcı) olanını kullanıyorum. saçımı havlu ile nemini aldıktan sonra uç ve boylarına saç serumu uyguluyorum. saçlarımı kendi haline bırakıyorum. sabun çok güzel kokuyor, güzel köpürüyor ve kolayca suyla arınıyor. saçlarımı gerçekten yumuşatıyor.”

Sarı Bıttım Sabunu Fiyatı

Bir kalıp sarı bıttım sabununun 2023 güncel fiyatı 25 lira ile 60 lira arasında değişir.

Bıttım Sabunu Çeşitleri Nelerdir?

Bıttım sabununun farklı çeşitleri vardır. 

Siirt Organik Bıttım Sabunu

Bıttım sabunu, Siirt yöresinde çok meşhur olan ve üretilen bir doğal çözümdür. Birçok farklı cilt ve saç hastalığını tedavi eden organik bıttım sabunu, siirt fıstığının aşılanmamış hali olan menengiç meyvesinden binbir zahmetle üretilir ve tamamen el yapımıdır. Ayrıca yüzde 100 doğal bir üründür.

Siirt Yeşil Bıttım Sabunu

Botan sabunu olarak da bilinen ve ilk üretim yeri Mardin olan Siirt yeşil bıttım sabunu, geleneksel ve tamamen doğal bir üründür. İçinde hiçbir kimyasal madde ya da katkı maddesi yoktur.

Sarı Renkli Bıttım Sabunu

Sarı renkli bıttım sabunu ise yabani fıstıkların preslenmesi sonucu çıkarılan yağ ile zeytinyağının karıştırılması sonucu üretilen doğal ve el yapımı bir sabun çeşididir.

Bıttım Sabunu Ne Renk Olur?

Genellikle orijinal adı sarı bıttım sabunu olsa da asıl rengi sarı ile yeşil karışımı olur. Bir söylentiye göre, prens charles ve diğer ingiliz kraliyet üyeleri de bıttım sabununu uzun yıllardır beri severek kullandıkları döylenmektedir. Bu sebepten dolayı, sarı bıttım sabunu prensin sabunu adıyla da anılır. Unutmayalım, sarı bıttım sabunu kurudukça açık yeşil rengini alır.

Alternatif sabun önerimiz; Keçi Sütlü Sabun

YouTube Adresimiz: https://www.youtube.com/@sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.