Lavanta Yağının Faydaları

19.08.2019
326
Lavanta Yağının Faydaları
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere Lavanta Yağının Faydaları hakkında bilgiler vereceğim. Lavanta yağı birçok kadın tarafından cilt bakımı için kullanılmaktadır. Lafı uzatmadan gelin bakalım Lavanta Yağının Faydaları nelermiş.

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağı Neye İyi Gelir?

 • Lavanta yağı stres ile başa çıkmada etkilidir. Migren rahatsızlıklarının bir numaralı etkili ağrı kesicisi olarak kullanılır. Duygusal açıdan stres ile mücadele etmede önemli bir etkiye sahiptir. Zihinsel açıdan güçlülük sağlamaktadır.
 • Unutkanlığı azaltır. Otonom sinir sistemi üzerinde en yüksek derece etkiye sahiptir.
 • Kas ve eklem ağrıları üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle masaj yağlarında bu yağı kullanılmaktadır.
 • Cilt bozukluklarının tedavisi amacı ile kullanılmaktadır.
 • Yara, derin kesikler ve yanık lekeleri üzerinde iyileştirici bir güce sahiptir.
 • Saçların sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sisteminin ve bağırsak sisteminin tedavisinde bu yağı kullanılmaktadır. Bu sayede bu yağ ile karın bölgesine masaj yapıldığı zaman hazımsızlık problemlerinin ortadan kalktığını ve mide ağrılarının da anında geçtiğini hissedeceksiniz.
Lavanta Yağı Neye İyi Gelir?

Lavanta Yağı Cilde Faydaları

 • Uyku problemi beyinsel birtakım sorunlar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Lavanta yağının kişileri rahatlatıcı etkisi sayesinde kolaylıkla uykuya dalmanıza yardımcı olmaktadır. Bu durum da otomatikman göz altındaki morlukların ortadan kalkmasına dolaylı yoldan etki etmektedir.
 • Mevsim geçişlerinde vücutta bazı durumlarda iltihaplanmalar ve sivilceler meydana gelebilir. Bu sivilce ve iltihaplı derinin üzerine birkaç damla lavanta yağı döküldüğü zaman bunları kurutucu etkisini görebilirsiniz.
 • Sinir hücrelerine gönderilen olumsuz sinyalleri ortadan kaldırır. Kişinin rahatlamasına etki sağlar. Bu nedenle depresyonda da etkileri görülmektedir. ruhsal olarak arınmış bir kişi aynı zamanda bedensel arınma da yaşamaktadır.
 • Kurumuş dudakları besler.
 • Kurumuş cildin yağ dengesini bulmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir: Lavanta Suyu Faydaları Nelerdir?

Lavanta Yağı Cilde Faydaları

Lavanta Yağı ile Cilt Bakımı

Lavanta yağı ile cilt bakımı çoğunlukla kozmetik ürünlerde etkisini göstermektedir. Özellikle dudak bakımı ve dermokozmetik alanda cildin sağlığına etki eden ürünlerin üretilmesinde etki göstermektedir.

Lavanta Yağı ile Cilt Bakımı

Lavanta Yağı ile Yapılan Cilt Maskeleri

 1. Saçların daha çabuk uzaması için sedef yağı ve lavanta yağı karıştırılarak saç diplerine masaj yapılması gerekmektedir.
 2. Saçlardaki kepeklerden kurtulmak amacı ile içerisinde lavanta yağı bulunan saç maskesi yapılmasında fayda vardır. Bunun için yarım çay bardağı zeytinyağı, 4 – 5 damla lavanta yağı, 2 damla kekik yağı karıştırılmalı ve saç derisine sürülerek 10 dakika beklenmelidir. İçerisinde zeytinyağı olması sebebi ile bu saç maskesinden sonra duş alınmasında fayda vardır.
 3. Kurumuş ve çatlamış dudakların eski haline dönmesi için, ya da soğuktan etkilenen dudaklarınıza bakım yapmak için bir tatlı kaşığı bal, 3 damla lavanta yağı, 3 damla kekik yağı karıştırılarak dudak maskesi olarak balsam hazırlanabilir. Bunu her gün dudaklarınıza ince bir kat olarak sürdüğünüz zaman etkisini gösterecektir.

Lavanta Yağı ile Saç Bakımı

Saçları ve saç derisini besleyen bir yapısı bulunmaktadır. Saçta bit oluşumunda etkilidir. Saça bit gelmesini önlemekte ve saçlardaki bit ve sirkeleri de anında yok ederek temizlemektedir. Bitler lavanta yağı kokusunu sevmez. Bu nedenle bit gelmesini istemediğiniz bir ortamda bulunuyorsanız kulak memenizin arkasına iki damla lavanta yağı damlatmanız halinde bitlerin saçınıza veya üzerinize gelmediğini göreceksiniz. Saç bakımında da bit ve sirkeden arınmak için tarağa birkaç damla lavanta yağı damlattıktan sonra saçlarınızı taradığınız zaman bitlerin saçınızdan uzaklaştığını göreceksiniz. Saç uzamasında saçları beslediği için de oldukça olumlu etkiye sahiptir. saç bakımında, saçlarınızın sağlıklı ve hızlı uzamasını istiyorsanız bu yağı ile her gün düzenli olarak saçlarınızı taramanızı tavsiye ederiz.

Lavanta Yağı ile Saç Bakımı

Lavanta Yağı ile Cilt Tedavileri

Yanıkların ve yaralanmaların önüne geçilmesinde tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Bunun için yanıkların ve yara izlerinin üzerinde damlatılması hücrelerin kendini yenilemesi için onarım çalışmalarını hızlandırmaya etki etmektedir. Düzenli kullanım sonrasında derin cilt bakım lekeleri ve yara izleri kapanma gösterecektir.

Lavanta Yağı ile Cilt Tedavileri

Bu yağı kullanmanızı tavsiye ederim güzel ve pürüzsüz bir cilt için lavanta yağını kullanmalısınız. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın… Bu yazımızda lavanta yağı hakkında bilgi verdik.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Aşağıdaki faydalı yağları da inceleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.