Kil Maskesinin Saça Faydaları Nelerdir? Kil Saça Nasıl Uygulanır?

24.10.2023
764
Kil Maskesinin Saça Faydaları Nelerdir? Kil Saça Nasıl Uygulanır?
Modelistlik Kursu

Kil maskesinin saça faydaları, eski zamanlarda kozmetik sektörü bu kadar gelişmediği için, kadınlar doğal yollarla güzelliklerini korumaya çalışırlardı. Kullandıkları malzemelerin başında kil ilk numaraydı. Günümüzde de birçok kadın tarafından oldukça kullanılmaktadır. Kil cildimizi güzelleştirip pürüzsüz görünmesini sağladığını halk arasında oldukça bilinir. Cildimize olan faydasının yanında saçlarımıza da bir o kadar faydası vardır. Günümüzde saçlara uygulanan birçok kozmetik ürününde de kil kullanılmaktadır. Kil içerisinde kalker, silis, mika, demir oksit mineralleri bulunur. Bu mineraller saçlarımız için oldukça gerekli minerallerdir. Kili saçlarımıza uygulayacağımız maskelerin içerisinde katarak saçlarımızın daha gür, parlak ve canlı görünmesini sağlayabiliriz. İşte; Kil maskesinin saça faydaları

Kil Maskesinin Saça Faydaları

 • Kilin içerisinde bulunan kalsiyum ve potasyum saçlarımız için oldukça faydalıdır. Bu nedenle saçlarımız için yapacağımız bütün maskelerin içerisine ilave edebiliriz. Saç bakımı için kil alırken yumuşak kili tercih etmeniz gerekir. Kilin saçlarımızı herhangi bir zararı yoktur.
 • Çünkü PH değeri düşük olup kimyasal içermediğinden doğal bir üründür. Tam aksine saçlarımız için oldukça yararlıdır.
 • Kil maskesini saçlarınıza düzenli olarak uyguladığınız takdirde saç dökülmelerinin önüne geçmiş olursunuz. Saç diplerini kil maskeleri uygulandığında saç köklerini güçlendirip, saç tellerinin kalınlaşmasını sağlayacaktır.
 • Kil içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçları derinlemesine besleyip, nemlendirir. Bu sayede saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Haftada bir defa düzenli olarak kil maskesini saçlarınıza uygularsanız saçtaki kırıkları azaltıp, düzenli olarak uzamasını sağlayacaktır.
 • Kil saçlara uygulandığında saç diplerini beslediği için saç dökülmelerini engelleyip aksine dökülen saçların çıkmasını sağlayarak, saçların daha gür olmasını sağlar ve hacimli şekilde görünmesine etki eder.
 • Ki saçların temizlenmesinde de önemli bir rol oynar. Gün içerisinde yaptığımız birçok aktiviteden sonra, saçlarımız toz, kir, zararlı güneş ışınları ve benzeri birçok çevresel kire maruz kalır. Bu nedenle düzenli olarak saçlarımıza kil maskesi uygularsak saçlarımızın derinlemesine temizlemesini sağlamış oluruz. Bunun yanında saçlarımızı bit ve parazitlerin gelmesine de engel oluruz.
 • Kil saça uygulandığında, saç diplerindeki hücrelerin canlanmasını, ölü derilerin atılmasını ve gözeneklerin açılmasını sağlar. Cildin nefes almasına etki ederek saç diplerini beslediğinden bu sayede saçlarımız sağlıklı bir hale gelir.
 • Kil zamanla yıpranmış saçların yapılanmasında da oldukça etkilidir. Kurumuş olan saçların yağ dengesini koruyarak sağlıklı bir saç görüntüsüne kavuşturur. Aynı zamanda kil saçların yumuşamasında da oldukça etkilidir.
Kil maskesinin saça faydaları

Kil Saça Nasıl Uygulanır

Kil taneli bir yapıya sahip olduğundan saç diplerine uygulandığı takdirde nazik ve kibar hareketlerle masaj yaparak uygulanmalıdır. Zaten kil kolay absürde olan bir madde olduğundan hızlı ve sert hareketlerle uygulamanıza gerek yoktur. Aksi halde cildi tahriş edebilir. Saçlarımıza uygulayacağımız kili alırken renginin (beyaz, yeşil)bir önemi yoktur. Güvenilir bir aktardan almanız yeterli olacaktır. Önemli olan burada kilin yumuşak olmasıdır. Dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise yapılan kil maskesinin en az saçınızda 45 dakika bekledikten sonra bolca ılık suyla yıkanmasıdır. Sıcak su ile yıkandığı takdirde saçların daha çok yıpranmasına neden olabilirsiniz. Kil maskelerinden sonra saçlarınıza şaç kremi uygulamayı unutmamalısınız.

Kil Saça Nasıl Uygulanır

Kil ile Yapılan Saç Bakım Maskeleri

Yumurta Sarısıyla Kil Maskesi

Yumurtanın içerisinde bulunan protein ve mineraller saçları dipten besleyip sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Buna ek olarak saçlarınız eğer ki yağlıysa, saçlardaki fazla yağ alıp saçların beslenmesine katkı sağlar.

Malzemeler

 • 1 tane yumurta sarısı
 • 6 tatlı kaşığı kil
 • 2 tatlı kaşığı su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisinde 6 kaşığı kil ve 2 tatlı kaşığı suyu krem haline gelene kadar karıştırınız. Üzerine 1 tane yumurta sarısını katarak maskenizi homojen hale getiriniz. Yapmış olduğunuz maskeyi saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız. Maske saçınızda 45 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir defa uygulayabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Elma Sirkeli ve Ballı Kil Maskesi

Maskeler arasında oldukça yapılan bir maske olup saçların beslenip nemlendirmesini sağlıyor. Buna ek olarak saçların gürleşmesinde de oldukça etkili bir maskedir.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi
 • 1 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içine kili balı, elma sirkesini ve badem yağını katıp güzelce karıştıralım. Daha sonrasında maskemizi saçlarımıza masaj yaparak emilmesini sağlayalım. 20 Dk bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 2 defa kullanabilirsiniz.

Balı ve Sütlü Kil Maskesi

Malzemeler

 • Yarım su bardağı kil
 • 1 Çay kaşığı bal
 • Yarım su bardağı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kil, bal ve süt miktarını saçlarınızın uzunluğuna göre ayarlamanız gerekmektedir. Aksi halde maske saçlarınıza yetmeyebilir. Tüm malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Daha sonrasında saçlarımıza uyguluyoruz. Saçlarınızda maske kuruduktan sonra bolca ılık su ile durulayalım. Bu maskeyi ayda bir kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yıpranan Saçlar İçin Kil Maskesi

Gün  içerisinde saçlarımıza yaptığımız birçok işlemden dolayı saçlarımız yıpranır. Buna ek olarak çevresel faktörlerde saçlarımızın yıpranmasında oldukça etkilidir. Yapacağımız bu maske saçlarımızın yıpranmasını giderip,  daha bakımlı,  parlak ve ışıltılı saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Malzemeler

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine yarım su bardağı kil,  4 yemek kaşığı elma sirkesi,  yarım su bardağı bitki çayı (bitki çayının soğuk olması gerekir )ve 10 damla lavanta yağını katıp homojen hale gelene kadar güzelce karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi saçlarınıza  ve saç diplerinize yedirerek 20 dakika beklemelisiniz. Daha sonrasında yapmış olduğunuz maskeyi ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kilin Saça Etkisi

Kil saç diplerindeki ölü derileri alarak saçların besleyip nemlenmesini sağlar. Bu sayede daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşursunuz. Buna ek olarak saçların diplerinde oluşan egzama, mantar gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Kil maskesini düzenli olarak yaptığınız takdirde saçlarımızdaki kepeklerin zaman ile yok olduğunu göreceksiniz. Kil maskesi doğal bir maske olup, içerisinde kimyasal bulunmadığından kadın erkek ergenliğe girmiş herkes bu maskeyi uygulayabilir.

Kilin Saça Etkisi

Kil Nereden Alınır? Ne Kadara Satılır?

Kili birçok internet sitesinden ve aktarlardan satın alabilirsiniz. Kili almadan önce %100 doğal olmasına içerisinde kimyasal bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Almış olduğunuz kilin yumuşak olması sizin için yeterli olacaktır, renginin pek bir önemi yoktur. Kilin fiyatı oldukça makul olup her bütçeye uygundur.1 kilo kili 40 TL ye satın alabilirsiniz.

Kil Nereden Alınır

Kili Kullananların Yorumları

 • Kik maskesini saçlarıma 1 ay boyunca düzenli olarak kullandım. Saçlarım oldukça yıpranmış ve kırıklarla doluydu. Bu maskeyi düzenli olarak kullandıktan sonra saçlarımın tamamen onarıldığını ve parlak bir görüntüye kavuştuğunu gördüm. Bu yüzden herkese öneriyorum.
 • Saçlarımı oldukça kötü göründüğünden saçlarıma birçok yağ uyguladım ve o kadar bakım yağı uygulamama rağmen herhangi bir faydasını göremedim, aksine saçlarım kepekle doldu. İnternetten okumuştum kil maskesinin kepeğe iyi geldiğini. Kili saçlarımın diplerine masaj yaparak 2 ay boyunca uyguladım ve sonunda kepeklerinden eser kalmadı. Çok teşekkür ederim.
 • Merhaba hayırlı günler ben bir yıldır saçlarımı uzatıyorum neredeyse hiç uzamadı diyebiliriz. Oysa o kadar çok şey uygulamama rağmen saçlarımda herhangi bir uz
 • Merhaba hayırlı günler ben bir yıldır saçlarımı uzatıyorum neredeyse hiç uzamadı diyebiliriz. Oysa o kadar çok şey uygulamama rağmen saçlarımda herhangi bir uzama olmadı. Bu nedenle ben de kil maskesini denemeye karar verdim. Yeşil kili saçlarıma 4 ay boyunca düzenli olarak kullandım. Farka siz bile inanamayacaksınız saçlarım bir ay içerisinde fark edilecek kadar uzadı. Bu yüzden kil maskesinden oldukça memnun kaldım.
 • Kilin çok faydasının olduğunu internetten, birde yakın bir arkadaşımdan duymuştum. Ben de saçlarıma denemeye karar verdim Saçlarım o kadar da bakımsız değildir aslında. Bu maskeyi saçlarıma uyguladıktan sonra saçlarım daha çok yıprandı. Hiç memnun kalmadım.
Kili Kullananların Yorumları

Kil Maskesinin Saça Faydaları adlı yazımızda sizlere Kil maskesi hakkında bilgiler verdim. Güzel bir cilt için cilt bakımı yapmak gerekir. Daha fazla bilgi isterseniz link üzerinden ulaşabilirsiniz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Papatya dedi ki:

  Kil, nemlendirme bakımından çok faydalı. Özellikle de doğal kil çok daha yarar sagliyor. Cilt ve sac bakımında kili rahatlıkla kullanabilirsiniz. Birden çok kozmetik markası kendi ürünlerinde kile yer veriyor. Kullanımı çok yaygın olan kili saçlara da maske yaparak kullanabilirsiniz . Ben arada bir kullanıyorum denemenizi tavsiye ederim.

 2. Sarende dedi ki:

  Kil maskesi saçlarıma uyguladım.. Sonuç hüsran.. Saçlarımı yaktı. Döküldü.. Çok az bi saçım kaldı.. Keşke zamanı geri alıp hiç yapmasaydım