Evde Keratin Yüklemesi Nasıl Yapılır?

22.11.2021
274
Evde Keratin Yüklemesi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere evde keratin yüklemesi nasıl yapılır, evde doğal keratin nasıl yapılır, keratin saça nasıl uygulanır, keratin saç diplerine sürülür mü gibi konu hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız. Keratin yüklemesi, günümüzde oldukça popüler olan keratin saç bakımı birçok yerde  yapılmaktadır. Keratin bakımı kuaförlerde ve  güzellik salonlarında yaptırabilirsiniz. Keratin normal şartlarda saçlarda,  tırnaklarda ve dişte bulunur. Keratin yüklemesi vücudumuzda keratin eksikliği nedeni ile tırnaklarda kırılma ve dişlerde ağrı meydana gelir. Saçlarımızda keratin eksikliğinden dolayı saçlarda kırılma, dökülme ve incelmeler meydana gelir. Günümüzde saçlarımızın sağlıklı görünmesi  düzenli bakımla oldukça kolaydır.

Keratin yüklemesi

Keratin Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Keratin bakım güzellik salonlarında yoğun ısıyla saçları düz ve parlak görünmesini sağlamak amacıyla ve saçların daha sağlıklı parlak görünmesi için keratin bakım  adı altında yapılır. Yapılan işlemlerde birçok kimyasal kullanıldığından saçlar bir kaç ay sonrasında eskisinden de kötü bir hal alır. Bu nedenle yapılan keratin bakım içerisinde kimyasal kullanılmadığından ve yüksek ısıda işlem yapılmasına izin vermeyiniz. Keratin yüklemesi keratin bakımı yüksek ücretler ödemeden,  saçlarınızı yıpratmadan evde kendinizde keratin bakımınızı yapabilirsiniz.

Evde keratin bakımı yaparken tamamen doğal keratin proteinlerinden yararlanıp yapılacağından,  saçlarda herhangi bir yıpranma, kopma ve daha sonrasında saçlardaki kötü görüntü oluşmayacaktır.

Keratin bakımı yaparken kullanacağınız malzemeyi  yavaş ve oval hareketlerle masaj yaparak nazikçe uygulamalısınız. Bunun yanında yüksek ısıda saçlarınıza keratin bakım yapmadığınız için saçlarınızın daha sonrasında gür ve parlak olmasına katkı sağlayacaksınız. Doğal keratin proteinlerini saçlarınıza nüfus ettirerek sizde güzel saçlara sahip olabilirsiniz. Gelin beraber evde keratin saç bakımının nasıl yapıldığını öğrenelim.

Evde Keratin Bakımı Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Keratin bakım yapılırken aynı zamanda saç diplerindeki,  yani derideki herhangi bir yırtık,  kesik ve saç dibindeki sivilce tedavisinde de oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında saç diplerinde oluşan mantar hastalığının da giderilmesinde oldukça etkilidir. Keratin bakımı  yapmadan önce saçlarınızın tamamen temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak daha öncesinden saçlarınıza  beslenmesi ve nemlenmesi için uygulamış olduğunuz yağlardan (Argan yağı,  zeytinyağı,  badem yağı)  tamamen arınması gerekmektedir. Saçlarınız tamamen temizlenmediği takdirde keratin bakım yaptığınızda saç diplerine tamamen nüfus edemeyeceğin den çok fazla etkili  olmayacaktır.

Evde Keratin Bakımı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saçlarınızı bu yağlardan arındırmak için sizin için iki yöntem anlatacağım. Birinci yöntemimiz de kullanmış olduğunuz yağlardan sonra, duşa girmeden saçlarınızı ıslatmadan saçlarınıza bir miktar şampuanı saç diplerine masaj yaparak uygulayıp yarım saat beklemelisiniz. Daha sonrasında ılık su ile saçlarınızı ovuşturarak yıkayabilirsiniz. İkinci yöntemse saçlarımızı sıcak su ile ıslattıktan sonra şampuan ile masaj yaparak köpürteceğiz. Saçınız şampuanlıyken 15 dakika bekleyeceksiniz. Daha sonrasında saçlarınızı bolca sıcak su ile yıkayıp havlu ile kurutmalısınız. Söylemiş olduğum bu iki yöntemde de saçlarınızdaki yağlardan tamamen aramanız mümkün olacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Keratin saç bakımını yapmadan önce saçlarınıza fön  ya da saç düzleştiricisi ile düzleştirdikten sonra yapmanızda fayda vardır. Keratin bakımı  bu şekilde yaparsanız keratin bakımın daha sağlıklı olacağını bilmelisiniz. Keratin bakımdan sonra saçlarınız biraz nemli olacağından saçlarınızı toplamayın,  sarmayın ya da üzerine yatmayınız. Aksi halde saçlar birbirine karışacağından saçlarınızda kopma meydana gelebilir. Saçlarınızın kokmaması için keratin maskesini saçlarınıza sürekli uygulamalısınız.

Keratin bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir başka husussa saçlarınızın uzunluğuna göre kullanacağınız keratin miktarını  ayarlamanız gerekir. Saçlarınızın tamamına eşit miktarda keratin uygulanmalıdır. Bunun yanında yıpranmış  ve kırıkları fazla olan saçlara keratin miktarı daha fazla olmalıdır. Tüm bunları yaptıktan sonra evde keratin bakım yapmanız da herhangi bir sakınca kalmayacaktır.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde keratin bakımı siz okuyucularıma aşamalarıyla anlatacağım.

Evde Keratin Bakımı Nasıl Yapılır

1. Aşama

Öncelikle Keratin bakımı yapmasan önce günlük kullandığımız  şampuanla saçlarımızı sıcak suyla yıkılıyoruz. Daha sonrasında saçlarımız ıslakken keratin şampuanıyla saçlarımıza nazik ve yavaş hareketlerle masaj yaparak saçlarımızı köpürtüyoruz. Saçlarımızı bolca sıcak su ile yıkıyoruz. Saçlarımızdaki fazla suyu temiz bir havluyla fazla ovuşturmadan alabiliriz. Daha sonrasında saç kurutma makinesi yardımıyla saçlarımızı  düzleştirerek keratin bakımının daha etkili olmasını sağlayabiliriz.

2. Aşama

Bu aşamada yıkanmış olan saçlara keratin serum  yardımıyla bakım yapacağız. Keratin serumu saç dipleri hariç tüm saçlarımıza masaj yaparak emilmesini sağlayacağız. Keratin serumu saçlarımızda yarım saat bekletip,  5 dakikada bir taramamız gerekiyor. Keratin serumun saçlarımızda  kuruması için saç kurutmasının ılık ayarıyla  saçlarımızı kurutabiliriz. Saçlarınıza keratin serum uyguladıktan sonra saçlarınızı toplamayın ya da sanmayın,  evde keratin bakımda yapılan en büyük yanlışlardan biridir bu.

3. Aşama

Bu aşamada keratin serumu uyguladığımız saçlarımızı ılık ve bolca soğuk suyla yıkıyoruz. Sonrasında saçlarımızı çok fazla ovuşturmadan kurutmalıyız.

4. Aşama

Bu aşamada saçlarımızı hafifçe nemlendirerek keratin maskesini saçlarımızın yemesini sağlıyoruz. Keratin maskesini saçımızda yarım saat bekletiyoruz. Daha sonrasında havlu ile fazla nemini alıyoruz.

5. Aşama

Temizlemiş olduğunuz saçlarınıza keratin kremini uygulayarak saçlarınıza şekil verip,  bu şekilde kalıp güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında saçlarınızı yıkamanıza gerek yoktur.

6. Aşama

Keratin bakımı, saçlarımızın gür ve parlak görünmesi için düzenli olarak yapmamız gerekir. Keratin bakımı aşamalarının tamamını yapıp,  haftada 2 defa saçlarınıza uygulamalısınız. Kullanmış olduğunuz keratin bakım ürünlerine de dikkat edip kimyasal madde olup olmadığını incelemelisiniz.

7. Aşama

Keratin bakım yağını saçlarınızın daha parlak ve ışıltılı görünmesi için saçlarınıza uygulamalısınız. Saçlarınız sert ve mat bir görüntüsü varsa keratin yağını keratin maskesi ile birlikte kullanabilirsiniz. Keratin yağını saçlara yedirdikten sonra yarım saat bekleyip ılık su ile yıkamanız gerekir. Keratin yağını saçlarınızda yıkamamanızda saçlarınıza kötü bir etkisi olmayıp, saçlarınızın parlak ve ışıltılı görünmesini sağlayacaktır.

Evde Doğal Keratin Nasıl Yapılır?

Evde doğal keratin nasıl yapılır sorusu, keratin bakımları için servet ödemek istemeyen bireyler tarafından yanıt aranan sorular arasında yer almaktadır. Evde keratin uygulaması yapmak için hazır keratin maskelerine yönelebilirsiniz. Ancak keratini de evde yapabilmeniz mümkündür. Keratin yapabilmek için 1 fincan pirinci iyice haşlamalı ve püre haline getirmelisiniz. Daha sonra bu pürenin içerisine biberiye yağı ya da tatlı badem yağı ekleyerek iyice karıştırmalısınız.

Belirtilen şekilde hazırladığınız bu kürü saçınızda 30 dakika ile 2 saat arasında bekletebilirsiniz. Bu karışımın içerisinde zararlı hiçbir içerik bulunmadığı için saçınıza haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınız onarılacak ve daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Keratin Bakım Serumu Hangi Durumlarda Kullanılır

 • Yıpranmış ve kırıkları fazla olan saçlara emdirerek uygulandığında sağlıklı saçlara kavuşmayı sağlar.
 • Sağlıksız, ince ve daha önce boyanmış saçlar da tekrardan işlem yapılmadan( omre, röfle, somre) önce de keratin serum uygulanması oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede saçların yanması ve dökülmesi önlenecektir.
 • Saçlarınızın şekillenmesi(maşa, düzleştirme,  tost) için yaptığınız uygulamalarda ısı nedeni ile kaybolan keratinin yerine gelmesi için işlem sonrasında saçlarınıza uygulayabilirsiniz.
 • Saçlara yapılacak  herhangi bir işlemden önce,  saçları koruma amaçlı keratin serum uygulanabilir.
 • Keratin bakımı saçlarımıza evde yapmaya karar verdiyseniz eğer şampuanını,  kremini maskesini ve serumlu da düzenli olarak kullanmanız gerekir.
 • Saçlarınız uzamıyor ve çok fazla dökülüyorsa keratin dip bakım setini haftada 2 defa 3 ay boyunca düzenli olarak kullanırsanız saçlarınız uzamasını ve dökülmelerin önüne geçecektir.
Keratin Bakım Ürünleri

Keratin Bakım Ürünleri

Keratin Bakım Ürünleri Nerede Satılır?

Keratin bakım ürünlerini internet sitelerinden ve seçili kozmetik mağazalarından satın alabilirsiniz. Piyasada birçok keratin bakım ürünü bulunmaktadır. Piyasa üzerinde araştırma yapıp size uygun olan doğal olan keratin bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu nedenle keratin bakım ürünleri alırken içerisinde kimyasal bulunup bulunmadığına dikkat etmeniz gerekir. Almış olduğunuz keratin bakım ürünün kutusunun arkasında bulunan içindekiler bölümünü okuyup içerisinde  kimyasal maddelerin bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Piyasada Bulunan Keratin Bakım Ürünleri ve Fiyatları

 • Lıquıd Keratin 250 ml 80TL.
 • CHI Keratin Yıpranmış Zayıf Saçlar İçin Onarıcı Güçlendirici Parabensiz Krem 59ml 45 TL
 • HC Complex – Saç Uzatma Etkili – Saç Dökülmesi Karşıtı Bitkisel Saç Bakım Kompleksi 75TL
 • Bio Keratin Gold 700ml Orijinal Keratin 20 TL
 • Diamond’s Keratin Saç Bakım 3’lü Set 250 Ml X 3 40 TL
 • Torino Brazillian Keratin Jel Seti 50 TL
 • Natural Herbs Düzleştirici Keratin Saç Bakım Maskesi 250 Ml 40 TL

Bio Keratin Bakımı Evde Nasıl Yapılır?

Bio keratin bakımı evde nasıl yapılır sorusunun yanıtı yaygınca araştırılmaktadır. Bio Keratin, evde uygulanabilecek en iyi keratin ürünleri arasında yer almaktadır. Bu uygulamanın başarılı olabilmesi için ise bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. İlk olarak uygulama öncesinde saçınızı tuzsuz bir şampuanla yıkamalı ve iyice kurutmalısınız. Daha sonra keratini saçınızın dibine değdirmeden her yere yedirmeli ve tarayarak fön çekmelisiniz.

Isı sayesinde aktive olan keratin, saçınızdaki kabarmaların sona ermesine yardımcı olacak ve daha bakımlı bir görünüme kavuşmasını sağlayacaktır. Saçlarınıza iyice fön tuttuktan saçınızı yine tuzsuz bir şampuanla yıkamalı ve kurutmalısınız. Bu sayede saçınız uzun süre boyunca keratinli kalacaktır.

Keratin Saç Diplerine Sürülür Mü?

Evde keratin uygulaması yapacak olan bireyler, keratin saç diplerine sürülür mü sorusuna yanıt aramaktadır. Keratin uygulaması yaparken diplere keratin sürülmemesi önerilmektedir. Zira keratin saçlara her ne kadar bakım yapsa da kimyasal bir içeriktir ve bu nedenle saç kök ve derisine sürülmesi tahriş başta olmak üzere birçok soruna neden olabilmektedir.

Keratin uygularken saç diplerinizde 2 parmak kadar boşluk bırakmalı ve bu yer haricinde her yere keratin sürmelisiniz. Keratin uygulamasından sonra saçınıza keratinin aktifleşmesi için ısı tutarken de diplere ısı uygulamamaya özen göstermelisiniz. Bu hususlara dikkat ederek yapacağınız keratin bakımı çok daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere evde keratin yüklemesi nasıl yapılır, evde doğal keratin nasıl yapılır, keratin saça nasıl uygulanır, keratin saç diplerine sürülür mü gibi konu hakkında merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaştık. Keratin Yüklemesi hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Keratin kullanmanızı tavsiye ederim oldukça iyi oluyor. Güzel bir yüz için cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Ayrıca ilginizi çekebilecek içerik: Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Daha fazla içerik için bizi youtube kanalımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCZ9Fvcs8yk7J9glrgA9CNkA

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. İrem dedi ki:

  Keratin bakımını evde yapabilmek mümkün elbette, ancak yanınızda biri olsun ki daha rahat yapabilin. Piyasada uygun fiyata kaliteli keratin bakım ürünleri de mevcut. Keratin bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler yukarıda içerikte yazılmış. Bunlarla birlikte, keratinin yaydığı kokuya ve saçta kokuyu hapsetmemek için dikkat edilmesi gerekir. Bir de çok fazla saçınızda bekletmeyin arındırması zor olabiliyor.

 2. Eda Şenlikoğlu dedi ki:

  Elinize sağlık çok faydalı bir yazı okudum teşekkürler fakat yanan saçım için ben en iyi sonucu likit keratin yanan saç setini alınca gördüm hatta kullanalı 4 -5 ay falan olmasına rağmen etkisini denizde havuzda bile hayretle kaybetmediğine şahit oldum. Kocam bile saçını yeni mi boyadın diye anlamadı.

 3. Leyla dedi ki:

  çok güzel bir yazı olmuş. saçlarımı doğal uzatmak için keratin bakım ürünleri çok araştırdım ve doğal ürünleri ile beni çok memnun eden lıquıd keratin oldu. doğal şampuanı ile saçlarıma çok güzel bakım yapıyor. arkadaşlarıma da tavsiye ettim onlarda kullandıktan sonra çok memnun kaldılar. tavsiye ederim.

 4. zehra dedi ki:

  neredeyse her markayı denedim saçlarıma en iyi gelen liquid keratin markası oldu.Doğal içerikli olması da birinci tercihimdiii saçlarımııı ipek gibi yumuşacık yapıyor çok memnunuumm

 5. eylem dedi ki:

  ben de evde mega keratin setiyle keratinimi kendim yapıyorum