Kemik İliği ile Saç Bakımı ve Kemik İliği Saç Maskesi Tarifi

04.03.2020
380
Kemik İliği ile Saç Bakımı ve Kemik İliği Saç Maskesi Tarifi
Modelistlik Kursu

Son yıllarda bilim adamlarının araştırmalarına göre dökülen, kopan veya kırılan saçlar aslında ölmüyor. Derin bir uyku moduna geçiyor. Saçlara doğru teknikleri kullanarak besleyici ve yenileyici saç bakımı yapabilirsiniz. Bu uygulamanın en yeni formülü ise “kemik iliği bakımı” bütün detayları ile bu makalede yerini bulacak.

Kemik iliği bakımı

Kemik iliği bakımı

Sığır iliği maskesi için, sığır kemiği tercih etmelisiniz. Kemik yapısında daha çok ilik olduğu için saçlarınızı besleyici kolajen miktarı yüksek olacaktır.

Vücudumuz kolajen ile zindeliğini korumaktadır. Kemik yapımız, kaslarımız, cildimiz, saçlarımız kolajen ile beslenmekte ve diri durmaktadır. Özellikle gençken bu durumun farkında olmasak da yaşlılık belirtileri ortaya çıkmaya başladıktan sonra vücuttaki kolajen miktarının azaldığı gözlemlenmiştir. Bu durum da cilt yapısında bozulmalara, kemik yapısının zayıflamasına, saçlarda dökülmelere sebep olmaktadır.

Kemik iliği nasıl elde edilir?

Öncelikle bir tavsiye verelim. Doğal besinlerle beslenen hayvanlarda kemik iliği miktarı yüksektir. Bu sebeple olur da bir şekilde yolunuz köyünüze düşerse oradan kemik iliği temin etmenizde fayda var. Şayet böyle bir imkanınız yoksa kasaplardan ilikli kemik alarak ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Kasaptan ilik içeren topuz kemiği alın. Derin bir tencere içerisine yerleştirin ve üzerini kemik suyun içinde kalacak kadar su ile doldurun. İçerisine kabukları ile birlikte dilimlenmiş limon ekleyin ve ortalama 3 saat pişirin. Limon asit içerdiğinden kemiklerdeki iliğin dışarı çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

3 saatin sonunda elde ettiğiniz kemik iliğini süzgeçten geçirin ve ilk kullanım için bir miktarını ayırın. Kalanını da buzlukta saklayın. Daha sonra eriterek ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=ZichUik0vjs

Kemik iliği bakımı kimler için faydalı?

  • Saç dökülmesi, saç kırılması veya kopması sorunu yaşayanlar
  • Sağlıksız saçlara sahip olanlar
  • Hızlı saç uzatmak isteyenler
  • Saç derisi rahatsızlıkları (Kepek, saç derisi döküntüsü, saç derisi kuruluğu)
  • Gittiğiniz kuaförün hatalı uygulamasından dolayı saçınızda yanma, kopma ya da kırılma sorunu ortaya çıkmışsa kemik iliği bakımı uygulayabilirsiniz.

Kemik İliği Saç Maskesi Tarifi

Daha önce hazırlamış olduğunuz kemik iliği suyunun içerisine 1 kaşık hindistan cevizi yağı ekleyin ve karıştırın. Kemik iliği içerisindeki kolajen ve hindistan cevizi yağı saçları besleyici özelliği ile hem saça hem de saç diplerine masaj yaparak uygulanmalıdır.

Kemik iliği içerisindeki kolajen saç kalitesini artıracak ve saçların gürleşmesine etki edecektir. Masaj yaptıktan sonra saçlarınızı bone ile kapatın ve sıcak ortamda ortalama 30 dakika bekleyin. Bu uygulamadan sonra saçınızı bitkisel bir şampuan ile yıkayın. Kimyasal şampuan tercih etmeyin. Bu maske tarifini haftada 1 gün ve toplamda 8 hafta uygulamanız durumunda gözle görülür etkisi olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.