Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

25.06.2019
545
Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır, geçmişten günümüze gelen en büyük şifa kaynaklarından biri olan elma sirkesi, en büyük bakım ve onarım mucizesidir. Özellikle kozmetik ürünlerin yanı sıra bitkisel çözümler de son yıllarda revaçtadır. Elma sirkesi, preslenen elma suyunun fermantasyon işleminin ardından doğal şekerin sirkeye dönüşme şeklidir.

Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal olarak üretilen elma sirkesinin tortusu oldukça faydalıdır. Bu tortu içinde pektin, mineraller, enzimler ve bakteriler bulundurur ve bu da vücudumuz için oldukça faydalıdır. Cilt bakımında kullanacağınız elma sirkesi, mutlaka organik olmalıdır. Hazır olarak aldığınız sirkeler vücudunuza yarardan çok zarar verebilir. Bunun için yazımızın sonunda sizler için doğal ev yapımı sirke tarifi vereceğiz. İşte; Elma sirkesi ile cilt bakımı nasıl yapılır.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, hastalıklara koruma kalkanı oluşturur,
 • Antioksidan özelliği vardır,
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri ve mikropları öldürür,
 • Kan basıncını düzenler,
 • İnsan vücuduna enerji vererek dinç kalmasını sağlar,
 • Menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça faydalıdır,
 • Gut hastalığına iyi gelir,
 • Kolesterolü kontrol ederek, düşürülmesini sağlar,
 • Reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir,
 • Orta dereceli yanıkların tedavisinde kullanılır,
 • Düzenli olarak kilo verilmesini sağlar. Bunun için bal ve elma sirkesi karıştırılarak düzenli olarak içilmelidir,
 • Sebze ve meyveleri sirkeli su ile yıkayabilirsiniz,
 • Kas ağrılarının giderilmesinde faydalıdır,
 • Kalp sağlığına iyi gelir.
Elma Sirkesi ile Cilt Bakımı
Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Genellikle cilt lekeleri için kullanılan elma sirkesi aslında tüm cilt sorunları için faydalıdır. Eski çağlarda hekimlerin ilaç olarak kullandığı elma sirkesi ciltte kullanılacaksa mutlaka organik olmasına dikkat edilmelidir.

 • Sivilcelere Karşı Elma Sirkesi; cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan elma sirkesi, antibakteriyel özelliği sayesinde ciltteki sivilceleri kurutucu etkiye sahiptir. 1 çay bardağı suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi eklenir ve bu karışım sivilcelerin olduğu bölgeye sürüldüğünde sivilcelerin kısa süre içinde kuruduğunu göreceksiniz.
 • Elma Sirkesi ile Yüz Temizleme; yüz temizleme için kullanılan elma sirkesi en eski bilinen yöntemlerden biridir. Elma sirkesi ile yüz temizlemek için elma sirkesi ile su karışımı bir tonik kullanılabilir. Elma sirkesi, her cilt tipi için uygundur. Kuru ciltlere nem sağlarken, yağlı ciltlerin de yağ dengesini sağlar. Özellikle makyaj temizleme için elma sirkesi ve sudan oluşan toniği kullanabilirsiniz.
 • Kırışıklıklara Karşı Elma Sirkesi; kırışıklıklar bayanların en fazla şikâyetçi olduğu durumdur. Kırışıklıklar için her şeyi denediyseniz ve etkili olmadıysa bir de elma sirkesini deneyin. Elma sirkesine batırdığınız bir pamuk ile kırışıklıklarınızı silin. Bunu düzenli olarak uyguladığınızda kırışıklıkların zamanla kaybolduğunu göreceksiniz. Aynı oranda elma sirkesi ve soğan suyu karıştırarak doğrudan kırışık olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Yarım saat bekledikten sonra durulamanız yeterlidir. Bunun yanı sıra 2 yemek kaşığı portakal suyu ile yarım yemek kaşığı elma sirkesini karıştırın ve doğrudan kırışıklıkların olduğu bölgeye uygulayın. Bu tarifleri günde 1 kez 1 ay boyunca uyguladığınızda kırışıklıklardan eser kalmayacaktır.
 • Güneş Yanıklarında Elma Sirkesi; özellikle yaz aylarında sık yaşadığımız güneş yanıkları oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bunun için eşit miktarda elma sirkesi ve soğuk suyu bir kapta karıştırın. Bir havluyu bu karışıma batırdıktan sonra güneş yanığı olan bölgeye koyun. En fazla 5 dakika bekledikten sonra güneş yanığının verdiği acıdan eser kalmayacaktır.
 • Selülit ve Elma Sirkesi; ciltteki her türlü sorunda rahatlıkla kullanılabilen elma sirkesi selülit tedavisinde de kullanılabilir. 3 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı masaj yağı karıştırılır. Hazırladığınız bu karışımı selülit olan bölgeye masaj yaparak uygulayın.  Masaj yapıldıktan yarım saat sonra selülit olan bölgeye sıcak su uygulanmalıdır. Bir ay boyunca günde bir defa uyguladığınız zaman selülitlerin ortadan kalktığını göreceksiniz.
 • Tırnak Mantarı İçin Elma Sirkesi; tırnak mantarları oldukça rahatsızlık veren sorunlardır. Bu sorundan kurtulmanın en etkili yollarından biri yine elma sirkesidir. Elma sirkesi, tırnak mantarının olduğu bölgeye günde 3 defa uygulanır. Uygulamayı yaptıktan sonra kurumasını bekleyin. Bir diğer yöntem ise bir kabın içine eşit miktarlarda su ve elma sirkesi konur ve eller bu suyun içine sokularak yarım saat bekletilir. Daha sonra sudan çıkarılan ellerin kendiliğinden kuruması beklenir. Günde 1 defa 1 ay boyunca uygulandığı taktirde tırnak mantarından kurtulabilirsiniz.
 • Elma Sirkesi ve Kepek Sorunu; 3 su bardağı suya 1 su bardağı elma sirkesi ekleyin. Banyodan önce bu suyu kafanıza masaj yaparak yedirin. Yarım saat bekledikten sonra banyo yaparak saçınızı durulamanız yeterlidir.
 • Siğillere Karşı Elma Sirkesi; bir pamuğu elma sirkesine batırın ve siğilin üzerine koyun. Bir bant yardımıyla sabitleyin. 1 Hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarladığınızda siğilin kaybolduğunu göreceksiniz. Siğilin geçmesini müteakip birkaç gün daha aynı işlemi tekrarlayın.
 • Elma Sirkesi ile Yüz Beyazlatma; organik olarak kullanılan elma sirkesi sürekli olarak yüze uygulandığında cilt renk tonunda açılma sağlanmaktadır. 2 yemek kaşığı elma sirkesine 1 yemek kaşığı su ilave edere, hazırladığınız bu karışımı temiz cildinize sürerek masaj yapın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü durulayın. 1 ay boyunca uygulama yapıldığında cilt tonunda açılma olacaktır.
 • Elma Sirkesi ile Ayak Bakımı; ayak kokusu ve ayak mantarları birçok kişi sorun teşkil etmektedir. Elma sirkesi ile bu ayak sorunlarından kurtulmak mümkündür. Bir leğene 3 litre su ve 1 su bardağı elma sirkesi ekleyin. Bu suyun içinde ayaklarınızı 10 dakika tutun. Düzenli olarak her akşam uygulandığında ayak sorunlarından kurtulursunuz.
Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Elma sirkesi ile cilt bakımı içeriği güçlü ve keskin bir üründür. Bu nedenle cilde uygulanırken su ile seyreltilmesi gerekmektedir. Bu işlem yapılmazsa sirkenin yoğun asidik özelliği hassas cilt tiplerinde tahrişe neden olabilir. Bunun için cilt tiplerine göre seyreltme oranlarını şöyle verebiliriz;

 • Hassas cilt tipleri için ¼ oranında kullanılmalıdır. Yani 4 su bardağı suya 1 su bardağı elma sirkesi,
 • Normal ve kuru ciltler için ½ oranında yani 2 su bardağı suya 1 su bardağı elma sirkesi,
 • Çok yağlı ciltler için ise 1/1 yani 1 bardak suya 1 bardak elma sirkesi kullanılmalıdır.

Seyreltme işlemi sırasında karışım iyice çalkalanarak elma sirkesinin eşit oranda seyreltildiğinden emin olmak gerekir. Cildiniz elma sirkesine alıştıktan sonra zamanla oranını arttırabilirsiniz. Ayrıca ilk defa uyguluyorsanız, herhangi bir alerjik reaksiyona karşı çenenizin altında küçük bir bölgede uygulama yapın.

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Uygulanır?

Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evlerde en sık kullandığımız malzemelerden biri olan elma sirkesini gıda olarak tükettiğimiz gibi cilt bakımı ve temizlik gibi her alanda da kullanmaktayız. Marketlerden aldığımız elma sirkeleri doğal değildir. Özellikle cilt bakımında kullandığımız elma sirkesinin doğal olmasına dikkat etmeliyiz. Bu nedenle sizlere evinizde kolayca yapabileceğiniz elma sirkesi ile cilt bakımı tarifi vermek istiyorum. Bu tarifi ister gıda olarak tüketin isterseniz cilt bakımında isterseniz de temizlikte kullanabilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Doğal Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2 adet kalın soyulmuş elma kabuğu,
 • 750 ml içme suyu,
 • 1 çay kaşığı şeker,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 lt’lik cam kavanoz.

Hazırlanışı

Kalın olarak soymuş olduğunuz elmanın kabuklarını kavanozun içine koyun. Daha sonra tuz, şeker ve suyu elma kabuklarının üzerine ekleyin. Kavanozun kapağı kapatıldıktan sonra malzemelerin iyice karışması için kavanozu yeteri kadar çalkalayın. Daha sonra bu kavanoz karanlık bir yerde en az 10 gün bekletilir. Biz 10 gün dedik ama ne kadar fazla bekletirseniz kokusu o kadar keskin olur. Organik ev yapımı elma sirkeniz hazır. İstediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi ile cilt Bakımı nasıl yapılır yazımızın sonuna geldik.

Elma sirkesi ile cilt Bakımı nasıl yapılır hakkında verdiğimiz bilgi bu kadardı. Alın kırışıklığı için maske tarifleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Not: Bu konuda bu yazıya da bakabilirsiniz. Uludağ Premium Cilt Bakım Spreyi Ürün İncelemesi

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Betül dedi ki:

  Elma sirkesi çok iyi bir temzileyici bu nedenle cilt temizliğinde de sıkça tercih ediliyor. Fakat elma sirkesini cilt temizliğinde nasıl kullanmak çok önemli bir durumdur. Elma sirkesi çok keskin ve asidik olduğundan dolayı bir anda cilde sürülmemesi gerekir. Onu yumuşatmak gerekir bunun için de su kullanmak gayet yeterli olur. Elma sirkesinin içine su katın ve karıştırın. Pamuğa batırarak yüzünüzü temizleyin ama çok tutmayın 10 dakikayı geçmesin. Ardından ılık su ile yıkayın cok güzel temizliyor cildi.