Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

29.06.2019
350
Egzama Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
Modelistlik Kursu

Kaşıntılı ve rahatsızlık veren bir cilt hastalığı olan Egzama, cilt üzerinde oluşan kaşıntılara bağlı olarak gelişen bir cilt hastalığıdır. Birçok türü olan egzamanın temas egzaması, bebek bez egzaması, seboreik dermatit, otopik dermatit olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Bazı kişilerde genetik olmasına karşın tamamen yok olan türleri de bulunmaktadır.

Uzun süreli rahatsızlık verici ve vücudu saran türlerinin can sıkıcı olmasının yanı sıra oldukça büyük rahatsızlıklar vermesi de oldukça can sıkıcıdır. Egzama genellikle deri üzerinde kaşıntılarla başlar ve zamanla şişlik, kızarıklık, kaşıntı, deride kuruluk ve su toplamış kabarcıklar şeklinde görülmektedir. Sürekli olarak kaşınma ihtiyacı doğurması sizi zaman zaman zor durumlarda bırakabilir.

Türlerine göre değişkenlik göstermesi de tanı noktasında belirleyicidir. Cilt üzerinde meydana gelen her kızarıklık ya da her kaşıntı egzama hastalığı anlamına gelmemektedir. Bunun için yapılan testler sonucu net bir bilgiye ulaşılabilir.

Egzama Nasıl Geçer?

Egzama hastalığının kesin olarak tedavisi yoktur. Bu nedenle bu hastalığa yakalanmamaya öze gösterilmektedir. Bunun yanı sıra her ne kadar dikkat etseniz de hastalığa yakalandığınız taktirde doktorunuzun önerilerini dikkate almanız gerekir. Doktorunuzun tavsiyelerine riayet ettiğiniz müddetçe şikâyetlerinizin de azalacağını göreceksiniz. Egzama nasıl geçer, sorusu birçok egzama hastası tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir.

Bu durumda bazı teknikleri doğru bir şekilde uygulayarak sonuç almanız mümkündür. Bu teknikler arasında bulunan ıslak pansuman ve lokal uygulamalar ile cildinizi nemli tutmalısınız. Ayrıca cildinizin güçlü bir hale gelmesi için de çeşitli nemlendiriciler, şampuanlar ve kremleri kullanarak ağrıları azaltmanız da mümkündür.

Egzama Nasıl Geçer
Egzama Nasıl Geçer

Egzama Kremleri Nelerdir?

Egzama hastalığı dönemsel olarak artış gösterebilir. Hastalığın tedavisinde krem kullanımı çok önemlidir. Egzama kremlerinin içeriği çok önemlidir. Bunun için yanlış krem kullanımı sonrası hastalıkta artış görülebilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kullanacağınız kremlerin hastalığın tedavisinde kanıtlanmadan ve yan etkileri hakkında net bilgiler edinmeden kullanılmamalıdır. Egzama hastalığı vücuda yayılabilen bir hastalıktır.

Bu nedenle kullanılacak olan kremlerin bu yayılmayı da önlemesi çok önemlidir. Egzama tedavisinde kullanılan kremler aşağıda verilmiştir. Ancak, doktorunuza danışmadan bu kremleri kullanmamanızı önermiyoruz.

 • Bepanthol sensiderm
 • Advantan krem (5-7 günden fazla kullanılmaz)
 • Dermotive (5-7 günden fazla kullanılmaz)
 • Neutrogena el kremi.

Kullanılacak olan kremlerin özellikle nemlendirici özelliği olmasına da dikkat edilmelidir. Bu özelliği sayesinde kaşıntıyı ve ağrıyı azaltacak ve rahatlama etkisi verecektir. Özellikle geceleri kaşıntı nedeniyle uykusuz kalmamak adına doğru zamanlarda kullanmanızı tavsiye ederiz.

Egzamaya Karşı Bitkisel Çözümler

Egzama hastalığı eller, ayaklar, kollar, yüz ve genital bölge olmak üzere vücudun her yerinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi bulunmamakla birlikte hastalığa iyi gelen bitkileri sizler için araştırdık. Egzamaya iyi gelen bitkiler;

 • Papatya; içeriğinde papatya olan kremlerden tutun da papatya suyu ve papatya özeleri olan kremler egzama için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
 • Meyan Kökü; içeriğinde meyan kökü olan kremleri kullanabilir ya da isterseniz bu bitkiyi alarak kaynatıp suyunu egzama üzerine sürebilirsiniz.
 • Aloe Vera; eczanelerden rahatlıkla temin edebileceğiniz aloe vera özlü jel ve kremleri alarak rahatlıkla egzama üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Lavanta Çiçeği; bu çiçeğin toksinleri uzaklaştırıcı ve yumuşatıcı etkisi bulunmaktadır. Bu özelliğinden faydalanarak içeriğinde lavanta çiçeği özü olan kremleri kullanabilirsiniz.
 • Sarı Kantaron; cildi nemlendiren ve aynı zamanda iltihap tedavisinde kullanılan bu bitki egzama hastalığına da iyi gelmektedir.
 • Beyaz Dut; yumurta sarısı ile dövülmüş beyaz dut karıştırılarak egzamalı bölgeye sürülürse, etkili olacaktır.
 • Ada Çayı; sütle birlikte kaynatılan ada çayı, egzamalı bölgeye sürüldüğü taktirde kısa süre içinde egzamalı bölgenin tedavi olduğunu göreceksiniz.
 • Süpürge Otu; zeytinyağı, süt ve süpürge otu bir kapta kaynatılır. Suyu egzamanın üzerine sürülür. Egzamayı tedavi ettiğini göreceksiniz.
 • Kına; tuzsuz tereyağı ile kına karıştırılarak egzamalı bölgeye sürülür ve bir süre bekletilir. Egzama tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.
 • Isırgan Otu; ısırganlar ezilir ve egzamalı bölgeye sürülür. 5 dakika bekledikten sonra yıkanır.
 • Funda Tohumu; funda tohumları sıcak suda kaynatılır ve posalı kısımları ılıklaşınca egzamalı bölgeye sürülür.
 • Defne Yaprağı; defneyaprağı sıcak suda 5 dakika kaynatılır ve egzamalı bölgeye sürülür.
 • Kekik; sıcak suda kaynatılan kekiğin posaları egzamalı bölgeye sürülür.

Egzamanın Tedavi Yöntemleri

Egzamanın ortaya çıkması ile birlikte tedaviyi oluşturacak en etkili faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Egzamanın göründüğü bölgeye göre de tedavi şekli değişkenlik göstermektedir.

Özellikle kafa bölgesinde görülen egzama hastalığında bitkisel içerikli şampuanlar ve sabunların kullanılması etkili olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu her bitkisel şampuanın aynı etkiyi göstermediğidir. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka içeriğine bakmakta fayda vardır.

Egzamanın Tedavi Yöntemleri
Egzamanın Tedavi Yöntemleri

Egzama tedavi yöntemleri uygulanmadan önce, hastalığa neden olabilecek kimyasallardan ve cildin tahrişine neden olacak faktörlerden uzak durmak gerekmektedir.

Özellikle kimyasal içerikli temizlik ürünlerinden uzak durarak işlerinizi yapmalısınız. Alınacak olan önlemler tedavi sürecindeki en önemli faktörlerdendir. En faydalı yöntem ise cildin nemli kalmasıdır. Tedavi süreci boyunca cildin kurumasından ve güneşten uzak durmak gerekir. Belirli periyotlarda yukarıda saydığımız doğal ürünleri kullanmalısınız.

Egzama ile ilgili diğer yazılarımız.

 • Farmasi Egzama Kremi Faydaları
 • Egzama Nasıl Çabuk Geçer
 • Bebeklerde Egzama Neden Olur?
 • Dishidrotik Egzama Neden Oluşur?
 • Aspirin İle Egzama Tedavisi

Egzama kaşıntısı için vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Yukarıda ki konulara da göz atmanızı tavsiye ederim. Bu videodan da egzama hakkında bilgi alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Kadir Onay dedi ki:

  Bu yazıyı okuyup,belirtilenleri uygularsanız,,sağlıklı yaşamın
  şifrelerini ele geçirmiş olacak,bir daha hasta olmayacaksınız.
  En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı,İnsandan sonra Arı dır.
  Arı ürünleri en etkili,en mükemmel,en güvenilir ürünlerdir.
  Apis Latince de Arı, terapi, tedavi yöntemi olup,Doğal tedavi
  yöntemleri içerisinde en üstünü Apiterapi dir.
  Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.Bununda sebebi
  kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan Propolis tir.
  Pro güvenli,polis şehir,Propolis güvenli şehir anlamındadır.
  Propolis doğada,en çok antioksidan içeren,en güçlü antibiyotik,
  antimikotik,antienflamatuar,antiviral,antibakteriyel,
  antihistaminik,antifungal maddedir.Propolis en güçlü kimyasal
  bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  EGZAMA bir otoimmun,yani bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır
  Hormonlu,gdolu,kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların
  ve doğal olmayan batı tipi beslenme tarzının sebep
  olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçla tedavisinin yapılamadığı
  veya yapılmadığı,herkesçe malumdur.
  Tüm hastalıkların APİTERAPİ ile kalıcı,güvenilir tedavisi mümkündür.