Aspirin Saça iyi Gelir mi? Aspirin Saç Maskesi Tarifleri

27.04.2020
626
Aspirin Saça iyi Gelir mi? Aspirin Saç Maskesi Tarifleri
Modelistlik Kursu

Aspirin Saça iyi Gelir mi, genellikle ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği ile bilinen aspirin saç dökülmesine de iyi gelmektedir. Aspirin sayısız faydasının yanı sıra saçlarla ilgili birçok sorunu da çok kısa sürede çözmektedir. Düzenli olarak aspirin ile saç bakımı yapıldığında saç dökülmesini gözle görülür şekilde azaltmaktadır. Bunun yanı sıra kepeklenmeyi önlemekte, saçların gür ve parlak olmasını sağlıyor. Lokal olarak kullanıldığında aspirin saçlarınızı derinlemesine temizler ve kepeği ve saç derisinin kurumasına neden olan mantarları yok eder. Cilt bakımı hücrelerine oksijenin daha rahat ulaşmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır ve saçlarınızın daha hızlı uzamasına katkıda bulunur.

Aspirin Saça iyi Gelir mi

Kısacası cilt bakımında sıklıkla kullanılan aspirin maskesinin saç bakımında da etkili olduğu görülmektedir. Bu yazımızda sağlıklı ve daha güçlü saçlara sahip olmak isteyen bayanlar için aspirinli saç maskesi nasıl hazırlanır? Aspirinin saça faydaları nelerdir? Sorularını yanıtlamak ve aspirin ile saç bakımı hakkında bilgiler verdik.

https://www.youtube.com/watch?v=-sk5cd1aUnc
Saçınıza 3 Aspirin Sürün 5 Dakika Bekleyin, Kuruduğunda İnanamayacaksınız

Aspirinin Saça Faydaları Nelerdir?

 • Saçları parlatır; aspirinin içeriğinde bulunan salisilik asit sayesinde saçlar parlak bir görünüme kavuşmaktadır. Salisilik asit saç köklerindeki ve tellerindeki birikmiş olan kozmetik bilgileri temizler ve saçları arındırır. Bu sayede kan dolaşımı hızlanarak saçları sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 • Kepekleri yok eder; aspirin ile yapılan düzenli bakım ile kepeklerden uzun vadede kurtulmak mümkündür. Yine içeriğinde bulunan salisilik asit, saç derisindeki pH dengesini düzenleyerek yağlanmayı ve kepeklenmeyi önler.
 • Saç dökülmesine karşı etkilidir; saç dökülmesine neden olan PGD2 prostaglandin adlı protein saç kaybına neden olmaktadır. Dolayısı ile bu proteinin üretimini engelleyen her türlü şey, saç dökülmesini de önleyecektir. Aspirin ise 1970 yıllarından beri prostaglandin inhibitörü olarak kullanılmaktadır. Bu sayede aspirin ile yapılan saç bakımı bu proteinin oluşmasını önleyecek ve saç dökülmesinin de önüne geçecektir. Ayrıca saçların gürleşmesini de sağlamaktadır.
 • Saçları uzatır; aspirinin PGD2 proteinini engelleme özelliğinin olması saçların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Aspirin bu proteini engellemekte ve saç kökündeki ölü hücreleri de temizlemektedir. Böylelikle kan dolaşımı hızlanmakta ve saç dipleri daha fazla oksijen almaktadır. Dolayısı ile saçlar da uzamaktadır.
 • Saçın rengini korur; özellikle havuza girenlerin klor nedeniyle saçlarının renginin açılması sorununa çare olmaktadır. Aspirin, klorun özellikle açık renkli saçlarda yol açtığı renk değişimini gidermektedir. Ancak açık renkli olup ta koyu renkli boyanmış olan saçların boyasının akmasına da neden olacağı unutulmamalıdır.
 • Kaşıntıyı engeller; aspirin antifungal ve antibakteriyel özellikler de taşımaktadır. Saç derisine aspirin ile bakım yapmak, saç derisinin zararlı bakterilerden arındırılmasını ve kaşıntıyı da giderir.
 • Klorun yol açtığı zararı önler; saçın rengini açan klor aynı zamanda saçın yapısını da bozmaktadır. Çok sık havuza giren kadınlar saçlarının sönük ve kuru olmasından şikayet ederler. Bunun için aspirin ile saç bakımı yapmalısınız.
 • Saç kırıklarını azaltır; birçok kadının kâbusu durumunda olan saç kırıkları, aspirin maskesi ile azaltılabilmektedir. Ayrıca aspirin maskesi, boyalı saçların zaman içinde renginin solmasını ve matlaşmasını önlüyor.
 • Saçları derinlemesine temizler; mükemmel bir peeling etkisi olan aspirin maskesi, saçları derinlemesine temizleyerek saç derisinde mantar oluşumunu engellemektedir. Bunun yanı sıra saç kuruluğuna da iyi gelen aspirinli maske, saç diplerini ölü hücrelerden arındırmaktadır.
Aspirinin Saça Faydaları Nelerdir?

Aspirinli Saç Maskesi Tarifleri

Ezilmiş birkaç aspirini şampuan ya da saç kremine karıştırarak kullanmak, saç bakımı için uygulanan en yaygın yöntemlerdendir. Kepekli ve yağlı saçlar için düzenli bir şekilde uygulanması önerilmektedir. Aspirine birkaç farklı eklemelerle tüm saç sorunlarını çözebilecek saç maskeleri yapılabilir.

Kepeğe Karşı Aspirinli Saç Maskesi

Malzemeler

 • İki aspirin
 • İki kaşık Şampuan
 • Bir kaşık Elma sirkesi

Nasıl Uygulanır?

Aspirinler ezilerek toz haline getirilir ve şampuan ile karıştırılır. Bu karışımla saçlar yıkanır. Saçlar durulandıktan sonra, bir bardak su ile karıştırılan elma sirkesi ile saçlar tekrar durulanır. Bu yöntem saçlarınızdaki kepeklenmeği azaltır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bu maske uygulanırken kesinlikle kepek önleyici şampuan kullanılmamalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yağlı Saçlar İçin Aspirinli Saç Maskesi

Malzemeler

 • 2-3 adet aspirin
 • Şampuan

Nasıl Uygulanır?

Aspirinleri iyice ezdikten sonra şampuan ile karıştırın ve bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Bu maskeyi saçınızda 5 dakika tuttuktan sonra iyice durulayın. Bu sayede saçınızın eskisi gibi yağlanmadığını göreceksiniz. Bu maskeyi, ince telli, kuru ve hasar görmüş saçlarda kullanmamalısınız.

Aspirinin Saçlara Mucizevi Faydaları

Aspirinli Saç Uzatma Maskesi

Malzemeler

 • 4-5 adet aspirin,
 • 2 çorba kaşığı hint yağı,
 • Tercihe göre saç diplerini yumuşatmak için 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da badem yağı,

Nasıl Uygulanır?

Bu maskeyi öncelikle temiz saçlara uygulamalısınız. Öncelikle hint yağı ve diğer tercih ettiğiniz yağı karıştırarak benmari usulü ısıtın. Daha sonra aspirinleri iyice ezerek toz haline getirin ve bu karışımın içine ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi saç köklerine masaj yaparak iyice yedirin. Maskeyi uyguladıktan sonra 20 dakika saçlarınızda bekletin. Daha sonra suyla yıkayarak durulayın. Bu maskeyi haftada iki kere uygulayın. Burada hint yağının saç uzatma etkisinden faydalanılmaktadır. Aspirin gözenekleri açarak kökleri beslerken aynı zamanda da hint yağının saç uzatma etkisinden faydalanılır.

Saç Rengini Doğal rengine Döndüren Aspirinli Saç Maskesi

Malzemeler

 • ½ litre su,
 • 6-8 adet aspirin,

Nasıl Uygulanır?

Aspirinleri iyice ezerek toz haline getirin. Daha sonra suyla karıştırarak iyice eritin. Bu karışımı bir sprey şişesine koyarak saçlarınıza bol bol püskürtün. Bu uygulamayı saçlarınız eski rengine dönene kadar her gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Uygulamadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayın.

Saç Canlandıran Aspirinli Maske

Malzemeler

 • Bir yemek kaşığı karbonat,
 • 30 aspirin,

Nasıl Uygulanır?

Sıcak su içinde aspirinleri iyice eritin. Bu karışıma karbonatı da ilave edin. Karışım ılık hale gelince nemli saç köklerine hafif masaj yaparak yedirin. Bu maskeyi saçınızda 15 dakika bekletin. Daha sonra durulayın. Saç tellerindeki ve köklerindeki kozmetik ürün kalıntıları bu maske sayesinde arınacağı için saçlarınız doğal bir görünüme ve parlaklığa kavuşacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu karbonatın uzun süreli kullanımı saç derisinin pH derecesini yükseltmesinden dolayı kırıklara yol açabilir. Bu nedenle bu maskeyi en az iki haftada bir yapmalısınız.

Kıl Dönmelerine Karşı Aspirin Maskesi

Malzemeler

 • 2 adet aspirin,
 • ½ kaşık Jojoba yağı,
 • 1 kaşık bal,

Nasıl Uygulanır?

Bal ile jojoba yağını karıştırarak benmari usulü ısıtın. Daha sonra aspirinleri iyice ezerek bu karışımın içine ilave edin. Maske iyice ılındıktan sonra sorunlu bölgeye uygulayın ve kuruyana kadar bekleyin. Yaklaşık olarak 10 dakika beklenir ve durulanır. Bu maskeyi haftada en fazla iki kere uygulayabilirsiniz.

Aspirinli Saç Maskesi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aspirinli Saç Maskesi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Aspirinli saç maskelerinin etkisi kişilerin saç tiplerine ve günlük belenme rutinlerine göre değişkenlik göstermektedir.
 • Maskelerden en iyi verimi elde edebilmek için düzenli olarak uygulamalısınız,
 • Saç sağlığınız için bol miktarda su içmeyi, E vitamini, biotin ve protein açısından zengin bir diyet uygulamayı ihmal etmeyin,
 • Maskeyi uygulamadan önce saçınızın küçük bir bölümünde alerji testi yapmayı unutmayın.

Daha fazla bilgi için tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. Şerife dedi ki:

  Aspirin ile sivilce tedavisi uygulayan görmüştüm, ancak saç bakımı için kullanıldığını bilmiyordum. Iceriginiz bu nedenle çok dikkatimi çekti bunu belirtmek ıstedim. Saç canlandıran aspirin maskesi ne kadar iyi sonuç veriyor? Bununla ilgili olarak, daha inceden saç bakımında aspirin uygulamasını yapan birileri var ise yorumları belirtsin çok merak ettim. Eğer iyi geliyor ise denemek isterim .

 2. Halide dedi ki:

  Bende kullandım kısa zamanda çok iyi geldi