Altınbaşak Yağı Ne İşe Yarar?

12.11.2019
441
Altınbaşak Yağı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Altınbaşak yağı, altınbaşak bitkisinin çiçekli tepeciklerinden elde edilir. Geleneksel olarak sakinleştirici, canlandırıcı ve rahatlatıcı aroması için kullanılan bu hoş kokulu yağı üretmek için damıtılır.

Stresli bir günde, bir taşıyıcı yağ ile altınbaşak esansiyel yağını seyreltin daha sonra gevşemek için omuzlara, boyun bölgesine ve ayak tabanlarına lokal olarak uygulayın. Altın başak otu yağı, biberimsi ve narenciye alt notalarıyla büyüleyici bir kokuya sahiptir. Aromasının sakinlik, zihinsel berraklık ve genel refah duygusu sağladığı bilinmektedir.

Altınbaşak bitkisi yağı
Altınbaşak bitkisi yağı

Altınbaşak Yağı Nedir?

Solidago Canadensis olarak da bilinen altınbaşak çiçeği yağı, papatya ailesinin bir botanik bitkisidir. Altınbaşak bitkisi yağı, altınbaşak çiçeklerinden buhar damıtma işlemi ile elde edilir. İlaç amaçlı kullanılır. Solidago terimi, bir bütün haline gelmek anlamına gelen Latince solidare teriminden türemiştir. Bitkinin üst kısmında 2 ila 3 metre yüksekliğinde yetişen altın renkli çiçekler ve yapraklar vardır.

Cilt bakımı ve idrar yolu enfeksiyonları için harika bir şifa kaynağıdır. Bu bitki Kanada, Amerika ve Meksika’ya özgüdür. Ancak bazı türleri Avrupa’nın bazı bölgelerinde de görülebilir. Altınbaşak otu yağı, tedavi edici faydalar sağlayan anti-enflamatuar, gaz giderici, antifungal, idrar söktürücü ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu esansiyel yağ, böbrek için bir tonik görevi görür ve bakteriyel iltihabı giderir. Üstelik altınbaşak esansiyel yağı, aromaterapide zihni dingin hale getirmek ve sinirleri yatıştırmak amacıyla kullanılır.

Altınbaşak otu
Altınbaşak otu

Altınbaşak Yağı Neye İyi Gelir?

Altınbaşak esansiyel yağının sağladığı çeşitli sağlık yararları vardır. Altınbaşak yağı faydaları saymakla bitmez. 

Mesane ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder

Çalışmalar, altınbaşak esansiyel yağının mesane ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebileceğini kanıtladı. İdrar sıklığını ve üretimini uyarır. Büzücü ve antiseptik özellikleri nedeniyle idrar yollarını güçlendirir. Böbrekler için bir tonik görevi gördüğü için böbrekler beslenir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Sivilce ve egzama gibi cilt hastalıklarını tedavi eder

Sivilce ve egzama gibi enflamatuar cilt hastalıkları, altınbaşak esansiyel yağı ve tatlı badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak cilde uygulanabilir ve bu tür cilt rahatsızlıkları tedavi edilebilir. Sıkılaştırıcı ve antiseptik özellikleri ile cildi sıkılaştırır ve temizler. Daha genç ve canlı görünmenizi sağlar.

Solunum hastalıklarını tedavi eder

Solunduğunda, tıkalı sinüslerin neden olduğu tıkanıklığı giderir. Solunum yollarını tıkayan mukusu gevşetir ve dışarı atılmasını sağlar. Böylece kolayca nefes almanıza yardımcı olur. Bu esansiyel yağ, eski zamanlarda boğaz ağrısı ve solunum problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır.

Mevsimsel alerjileri tedavi eder

Altınbaşak yağı, saman nezlesi semptomlarını etkili bir şekilde iyileştirebilir. Burun akması gibi belirtileri iyileştirebilir, hapşırmayı ve gözlerin sulanmasını engeller.

Artrit ve gut için iyidir

Altınbaşak esansiyel yağı ve taşıyıcı yağ karışımı, artrit ve gut gibi iltihaplı eklem hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olur. Bu yüzden etkilenen bölgelere masaj yapılmalıdır. Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle ağrıyan kasları rahatlatmaya yardımcı olur.

Ağız hijyeni için kullanılır

Eskiden insanlar, diş ağrısını rahatlatmak için altınbaşak bitkisinin yapraklarını çiğnerlerdi. Bir bardak suya birkaç damla altınbaşak esansiyel yağı ekleyin ve bu karışımla günde iki kez gargara yapın. Fakat bu solüsyünu yutmamaya dikkat edin.

Küçük yaraları tedavi eder

Enfeksiyondan korunmak için böcek ısırıklarına, yanıklara, küçük yaralara uygulanır. Ancak ağır olan açık yaralara uygulanmamalıdır. Aynı zamanda iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Mantar enfeksiyonlarını tedavi eder

Antifungal özellikleri nedeniyle, kandida, mantar ve ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Duygusal dinginlik sağlar

Stresi hafifletmek için, altınbaşak esansiyel yağını boyun bölgesine, omuzlara ve ayakların altına uygulayın. Alternatif olarak difüzörde havaya dağıtılan altınbaşak esansiyel yağının buharını soluyabilirsiniz. Aromaterapi için kullanılan ve difüzörde dağıtılan yağ, zihin üzerinde sakin ve canlandırıcı bir etki sağlar. Ayrıca bu yağın kokusu tütün, toz, duman ve yemek kokusu gibi kötü kokuları giderir.

İktidarsızlığı Tedavi Eder

Montreal Üniversitesi, altınbaşak esansiyel yağının iktidarsızlığı tedavi edebileceğini kanıtladı.

Karaciğeri temizler

Karaciğeri uyarır ve sindirimi iyileştirir. Aynı zamanda karaciğeri detoksifiye eder ve temizler.

Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir

Küçük dozlarda tüketimi kardiyovasküler sağlık için iyidir ve kardiyovasküler sistemi geliştirir. Kalp rahatsızlıklarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Uykusuzluğu tedavi eder

Altınbaşak esansiyel yağı ayak tabanına sürülürse rahatlamaya yardımcı olur. Uykusuzluğun tedavisinde yardımcı olur ve daha iyi bir uyku sağlar. Bir pamuk topunu, altınbaşak esansiyel yağına batırın ve yastığınıza pamuk topu koyun. Böylece daha kaliteli bir şekilde uyursunuz.

Altınbaşak yağı
Altınbaşak otu

Altınbaşak Yağı Cilde Faydaları

Altınbaşak yağını, hindistan cevizi yağı, susam yağı, jojoba yağı veya tatlı badem gibi bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek, akne ve egzama gibi enflamatuar cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak için cilde lokal olarak uygulayabilirsiniz.

Altınbaşak esansiyel yağı ayrıca cildinizi temizlemeye ve sıkılaştırmaya yardımcı olabilecek antiseptik ve büzücü özelliklere sahiptir. Herhangi bir cilt rahatsızlığından muzdarip olmasanız bile, altınbaşak esansiyel yağı daha genç, daha sağlıklı ve daha parlak bir cilde sahip olmanıza olanak tanır. 

Altınbaşak esansiyel yağı, cilt için mükemmel bir toniktir. Yaşlanma belirtileriyle mücadele etmek ve cildin genç ve parlak görünmesini sağlamak için cildin renk tonunu eşitler ve sıkılaştırır. Aynı zamanda egzama ve akne gibi enflamatuar cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Altınbaşak yağı
Altınbaşak yağı

Altınbaşak Yağı Nasıl Kullanılır?

Lokal olarak altınbaşak esansiyel yağını, bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanmanız gerekir. Bu esansiyel yağı seyreltin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Aromaterapi yapmak için, günde 3 defa 30 dakika boyunca difüzörden buharını havaya yayabilirsiniz.

Altınbaşak esansiyel yağı, çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Sadece harici kullanım içindir. Gözler ve ağız bölgesiyle temas etmesinden kaçının. Hamileyseniz, emziriyorsanız, ilaç kullanıyorsanız veya bir hastalığınız varsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Altınbaşak Yağı Maskesi
Altınbaşak Yağı Maskesi

Altınbaşak Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Altınbaşak yağı genel olarak lavanta yağı, biberiye yağı, sedir ağacı yağı, bergamot yağı, limon yağı, portakal yağı ve misk adaçayı yağı gibi diğer yağlarla iyi karışır.

Yorgun bacak ve ayaklara altınbaşak yağı ve nane yağı karışımını masaj yapın. Alternatif olarak kuru ve çatlamış eller ve topukları yumuşatmak için kullanın. Zeytinyağı ile altınbaşak yağını karıştırın. Bu karışımı temiz bir cam kavanozda saklayın. Bu doğal nemlendirici cildi nemlendirir ve yumuşatır. 

Altınbaşak Yağı ile Yapılan Tedaviler

Altınbaşak yağı spazmlar, ağız ve boğaz iltihabı, idrar yolu iltihabı, yaralar, gut hastalığı, artrit, böbrek taşı, cilt rahatsızlıkları, tüberküloz, şeker hastalığı, karaciğer büyümesi, hemoroid, iç kanama, astım, saman nezlesi, prostat büyümesi gibi hastalıkların tedavisinde doğal bir şifa kaynağıdır.

Altınbaşak esansiyel yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir. Altınbaşak yağı, solunum hastalıklarını veya alerjileri tedavi etmek için difüzörde buharı havaya dağıtılarak solunabilir. Dilerseniz direkt şişeden kokusunu içine çekebilirsiniz. Bir mendilin üzerine birkaç damla altınbaşak esansiyel yağından damlatabilir ve mendilden kokusunu içine çekebilirsiniz. 

Aşırı biriken mukusu temizlemek için bir buhar banyosu hazırlayabilirsiniz. Kaynar suyla dolu bir küvete, 5 damla altınbaşak esansiyel yağı ekleyin. Daha sonra üzerinize bir battaniye ya da havlu kapatın. Buharını soluyun. Böylece solunum yollarınız tamamen temizlenecek. 

Ağrıyan eklemlere ve kaslara, altınbaşak esansiyel yağı ve tatlı badem, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı ya da avokado yağı gibi iyi kalitede bir taşıyıcı yağı karıştırın. Bu karışımla etkilenen bölgeye masaj yapın. Bu masaj rahatlama deneyimi sağlayabilir.

Bir difüzöre birkaç damla altınbaşak esansiyel yağı ekleyin ve buharını havaya dağıtır. Böylece bedeninizin ve ruhunuz sakinleşir ve dingin bir his oluşur.

Altınbaşak Yağı Hakkında Merak Edilenler

Altınbaşak bitkisi, Kuzey Amerika’nın kuzeydoğu ve kuzey orta kesimlerinde ortaya çıkmıştır. Çok yıllık otsu bir bitkidir. Aynı zamanda Solidago Canadensis olarak da adlandırılır. Büyümesi kesin olarak kontrol edildiğinden süs bitkisi olarak yetiştirilir. Ekili olmayan topraklarda ve çayırlar gibi yerlerde ve her koşulda yetişir. 

Tıbbi faydalar bitkinin çiçek kısımlarında bulunabilir. Kardiyovasküler sistem, sindirim sistemi, böbrekler ve gastrointestinal sistemlerle ilgili hastalıkları iyileştirmek için kullanılır. Alerjileri, cilt bozukluklarını ve idrar yolu hastalıklarını tedavi etmek için çok kullanılır. 

Altınbaşak esansiyel yağı toksik, hassaslaştırıcı ve tahriş edici değildir. Bebekler ve çocuklar için çok güçlü olabilir bu nedenle 5 yaş altı çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Hamile olanlar, jinekolog doktorun denetimini altında kullanmalıdır. Altınbaşak esansiyel yağını kullanmadan önce mutlaka alerji testi yaptırın ve doktorunuza danışın.

Altınbaşak Yağı Fiyatı

Altınbaşak yağı henüz ülkemizde satılmamaktadır. Bu esansiyel yağın yurtdışındaki fiyatı 30 dolar ile 50 dolar arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. atiye dedi ki:

    Altınbaşak ya da altın otu olarak bilinen sarı renkli çiçekten elde edilen bu esansiyel yağ, birden çok faydası var. özellikle de, cilt bakımında tavsiye edilesi bir esansiyel yağ. Yüz temizlemede bir tonik olarak kullanılabilir. Çünkü antiseptik ve büzücü bir özelliği olduğu için cilt bakımında çok faydalı olacaktır. Türkiye’de ne yazık ki satışa sunulmayan altınbaşa yağını yurtdışı online alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.