Reklamlar
Aromaterapi

Çörekotu Yağının Faydaları

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Çörekotu yağı, doktora danışmadan kullanılmaması gereken fakat zararından çok yararı bulunan ve genellikle de kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenen çörekotu yağı, çok farklı alanlarda çok farklı işlevler görmektedir. Bu alanlardan en önemlileri kalp rahatsızlıkları ve kanser hastalığına iyi gelmesi durumudur. Bunun yanı sıra cilde ve saça da yararlı olan çörekotu yağı aktarlardan ve eczanelerden kolaylıkla elde edilebileceği gibi çoğu ilaçta ve bakım ürününde de bulunmaktadır fakat yoğun miktarda kullanılması çeşitli rahatsızlıklara sebep olabileceği gibi az kullanımı da etki etmeyecektir.

Bu sebeple doktor kontrolü ile belli miktarda kullanılırsa doğru şekilde kullanılmış olur. Doğru zamanlarda alınırsa ya da sorunlu bölgeye uygulanırsa etki edeceği için belli bir uygulama döngüsü hazırlanarak belirlenen dönemlerde alınması uygundur. Nadir kullanıldığı takdirde etki etmeyeceği gibi çok sık kullanımı da ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Çörekotu Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Çörekotu yağı özellikle de yaraların iyileşmesi konusunda ciltte iş görür. Saçlarda ise uzamaya yardımcıdır ve sağlıklı uzama sağlamasının yanı sıra saç köklerini, derisini ve saç tellerini de besler. Bu sayede daha sağlıklı uzayan dayanıklı ve canlı saçlara kavuşmak kolaylaşır. Bu ürün az miktarda şampuana damlatılıp da kullanılabileceği gibi aynı zamanda çörekotu yağı içerikli şampuanlar da kullanılabilir.

Saçlarda aynı zamanda dökülmeyi önleme özelliğine sahiptir ve saçlar çörekotu yağı sayesinde erken beyazlamaz, doğal rengini uzun süre korumaya devam eder. Dökülmeyen, sağlıklı, canlı, parlak, rengini kaybetmeyen saçlar için çörekotu yağı saçlarda oldukça iş gören doğal bir yöntemdir.

Reklamlar

Çörekotu Yağının Hastalıklarda Kullanılması Ve Tedavilerdeki Görevi

Özellikle kanserde ve kalp hastalığında sıkça adı geçen çörekotu yağı, kalbi korur ve kansere karşı da koruma sağlar. Kalp hastası olunsa da olunmasa da doktora danışmadan kullanılmaması gerekmektedir. Kansere karşı da koruma sağlayan bu yağ, aynı zamanda zayıflatma özelliğine de sahiptir ve çeşitli diyet programlarında kullanımı da önerilebilir.

Diş ağrılarının giderilmesine, sinir ve depresyonu azalmasına ve yorgunluğun da giderilmesine yarar.  Bunların yanı sıra dolaşım sistemine de yarar sağlar ve safra kesesinde ve böbrekte taş oluşumunu da önler, kolesterolü, kan basıncı ve tansiyonu dengeler. Eklem ağrıları ve romatizma da kullanılan bu yağ aynı zamanda baş ağrısının da giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile özellikle de kabızlığın giderilmesine yarar ve vitaminler ile kalsiyum, potasyum gibi maddeler içerir. Gaz problemlerinde de kullanılabilir.

Grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda öksürüğün giderilmesine yarar ve astım, bronşit gibi rahatsızlıklarda da oldukça etkilidir. Yaraların iyileşmesine büyük katkı sağlayan ve sindirim, dolaşım gibi önemli sistemlerde de etkili görev alan bu yağ doğal olduğu için zararı olmayacağı düşünülse de fazla tüketimi alerji, hastalık gibi yan etkiler yapabilir. Bu sebeple bir doktora danışarak kullanılmalıdır.

Reklamlar

Çörekotu Yağı Nasıl Kullanılmalı

Çörekotu yağı doğal olsa da çeşitli sebeplerden dolayı içeriğindeki maddeler alerjen olabilmektedir ve bunun yanı sıra doğru miktarda kullanılmadığında da hastalıklara yol açabilmektedir. Saç derisinde ve saçlarda kullanılacağı zaman birkaç günde bir duş alırken şampuan içine karıştırarak kafa derisine uygulanması mümkündür. Bunun yanı sıra saç uçlarına da yedirerek uygulama yapıldığı zaman çörekotu yağı faydalı olacaktır.

Yaraların tedavisinde de temizlenmiş yaranın üzerine sürmek için yaranın açık yara halinden çıkmasının beklenmesi lazımdır. Kabuk tutan ya da iyileşmeye başlayan yaraların üzerine uygulandığında iyileşmeye katkı sağlayacaktır.

Grip, soğuk algınlığı, kalp rahatsızlığı, bronşit, astım ve benzeri hastalıklarda ise çörekotu yağı tıpkı diğer doğal yağlar gibi doktora danışılmadan kullanılmaması gereken yağlardan biridir. Kullanım şekli ve miktarı belirlendiği zaman kullanımı oldukça kolay hale gelecektir.

Tüm bunların yanı sıra çörekotu yağının kaliteli bir yağ olması da önemlidir. Alınan yerin düzgün bir yer olması ve kaliteli ürün satıyor olması, alerji yapıp yapmamasını hatta yağın işe yarayıp yaramamasını dahi etkiler. Kalitesiz ya da yanlış yağ satan yerlerden alışveriş yapılmamalıdır. Kaliteli yağlar hastalıklarda daha çabuk iyileşme sağladığı gibi aynı zamanda etkisini de daha çabuk gösterdiği için daha az kullanım gerektirmektedir. Kalitesiz yağlar ise hiçbir etki göstermeyebilir ya da çok uzun zamanda az bir etkide bulunabilir. Bu etki olumsuz bir etki de olabilir. Bu sebeple yağ alırken kalitesi oldukça önemli bir etkendir.

Belirli zamanlarda belirli dozda kullanılan çörekotu yağı bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağladığı için hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirmeye yardımcıdır. Bu sebeple belli dönemlerde özellikle tercih edilmek istenebilir ve yemeklere karıştırılarak da tüketilmesi sağlanabilir ancak bu yine de doktora danışılması gereken bir meseledir.

Bazı bakım ürünlerinde, ilaçlarda, yiyeceklerde ve benzeri ürünlerde de yer lan çörekotu yağının az ve kısa süreli tüketiminde sakınca bulunmamasına rağmen çok sık ve çok fazla miktarda tüketilirse hoş olmayacak sonuçlar da yaratabileceği bilinmelidir. Buna göre önlem almak için doktor kontrolünde doğal yağ kullanımı önemlidir.

Çörekotu Yağı hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Çörek otu yağını kullanabilirsiniz sizlere tavsiye ederim. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız. Daha fazla bilgiye linkten ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu