Fesleğen Yağının Cilde Faydaları

06.11.2023
321
Fesleğen Yağının Cilde Faydaları
Modelistlik Kursu

Fesleğen yağının cilde faydaları, fesleğen günümüzde yemeklere hoş koku verebilmek amacıyla kullanılan en güzel yeşillikler arasında bulunuyor. Ancak yemekte kullanılmasının haricinde uzun yıllardan beri yara tedavilerinde, enfeksiyonlarda, cilt bakımı, sinir ve kas rahatsızlıkları ve yorgunluk gibi sorunlarda doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Fesleğen Yağının Cilde Faydaları

Doğal bir antiviral, diüretik, enflamatuar ve antibiyotik olarak kullanılan fesleğen, 16. Yüzyıllarda Avrupalılar ve Hintliler tarafından kullanılan ürünlerden biridir. 16. Yüzyılda baş ağrısı, migren ve göğüs enfeksiyonlarında sık sık kullanılıyormuş.

Fesleğen Yağının Cilde Faydaları

Fesleğen Yağı Neye İyi Gelir?

Fesleğen Antimikrobiyal Özellikleri Bulunur

Fesleğen yağı hastalıklara sebebiyet veren mikrop ve bakterileri temizleyerek, mükemmel bir koruma sağlar. Araştırmalara göre fesleğen yağının antimikrobiyal özelliği olduğu ortaya çıktı. Çok güçlü direnç oluşturabilen bakterileri yok eder. Ayrıca fesleğen yağı güçlü mantarlar ve virüsleri engelleyebilir.

Fesleğen Yağı Tansiyona İyi Gelir

Fesleğen yağı amilaz ve glukozidaz aktivitelerin hızlarını yavaşlatarak tansiyonun yükselmesine neden olan enzimleri yok eder. Bu nedenle fesleğen yağı tansiyonunuzu kontrol altına alır. Fesleğen yağı labetalol ve hidroklorünün ciltte emilmesiyle tansiyonunuzu düzenleyen ilaçlardan birkaçıdır.

Fesleğen Yağı Tansiyona İyi Gelir

Fesleğen Yağı Kramp Ve Kas Ağrılarını Azaltır

Kramplar ve kas spazmları, uzun süreli sabit pozisyon ve uzun süren aktivitelerin verdiği ağrıları dindirir. Kramplar zararsızdır. Ancak uyurken uykunuzu bozarsa sinir bozucu ve çok ağrılı bir duruma dönüşebilir. Ağrı birkaç saat veya 15-20 dakika boyunca sürebilir. Uyumadan önce yanınızda her zaman fesleğen yağı bulundurun. Bu durumlarda karşılaştığınızda hemen fesleğen yağı ile ağrının olduğu bölgeye masaj yaparak ağrıyı dindirebilirsiniz. Aynı şekilde yorgunluğu ve kas ağrısını da rahatlatabilir. Ayrıca sporda yaşadığınız yaraları ve burkulmaları da tedavi etmektedir.

Fesleğen Yağı İdrar Yolunda Oluşan Rahatsızlıkları Tedavi Eder

Fesleğen yağı, idrar yolu enfeksiyonlarında tedaviyi hızlandıran antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Ayrıca fesleğen doğal bir idrar sökücüdür. Vücudunuzda bulunan aşırı tuz ve suyu atmanıza yardımcı olur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Fesleğen Yağı Sindirimi Destekler

Kötü bir sindirim uygulamanız vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin emilmesini zorlaştırır. Fesleğen yağı vücudun pH dengesini tekrardan aynı seviyeye getirdiğinden dolayı sindiriminizi çok kolaylaştırır. İnsanların yaşadığı mide krampları, reflü, şişkinlik ve iştahsızlık sorunlarını ortadan kaldırmak için fesleğen yağına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu bilgilerin hepsi araştırmalarla desteklenmiştir. Fesleğen yağının bir diğer faydası ise hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlığı anında tedavi edebilir.

Fesleğen Yağı Alerjiye İyi Gelir

Vücudunuz yüksek iltihaplanma ile karşı karşıya geldiğinde alerjik durumlar ortaya çıkar. Fesleğen yağı alerjinin etkilerini en aza indirir. Bu yağ bağışıklık sisteminizi geliştirdiği için dışarıdan gelen bakterileri ve mikroplara karşı direncini arttırır. Ayrıca vücudunuzda oluşan toksinleri ve bakterileri kökten temizler. İlkbahar ve sonbaharda çok fazla karşılaşılan toz ve polen alerjisine de çok iyi gelmektedir.

Fesleğen yağı solunum yolu hastalıklarına iyi gelir

Fesleğen yağının kokusunu solumak, soğuk algınlığı ve buna benzer solunum yollarınızda oluşan sorunları en aza indirger. Sıcaklıkların düşmesi ile hava kurur. Bu nedenle solunum yollarında sıkıntılar çıkabiliyor. Fesleğen yağı içerisindeki antispazmodik özelliği nedeniyle solunum yollarını tedavi eder. Tıkanmış sinüsleri, astım, bronşit, öksürük ve gribi doğal ilaç etkisi yaratarak tedavi eder. Ayrıca fesleğen yağı aynı zamanda vücut sıcaklığını kontrol altına alır ve ter antipiretik özellikleri canlandıran özelliklere de sahiptir.

Fesleğen Yağının Cilde Faydaları

Fesleğen Yağı Cildinizi Korur Ve Sivilce Ve Akne Oluşumunu Engeller

Fesleğen yağı, içerisinde bulunduğu mineral ve vitaminler nedeniyle cilt bakımında çok önemlidir. Sivilce, akne ve siyah nokta sorunları gibi bazı cilt rahatsızlıklarını giderebilmek için doğal ilaçtır. Sivilcelerin ve akneleriniz aşırı aktif olan yağ bezelerinden meydana gelmektedir. Aşırı sebum vücudunuzda kir birikimine neden olur. Bu durumda yüzünüzde ağrılı kırmızı şişlikler ortaya çıkar. Fesleğen yağının günlük olarak düzenli sürülmesi antimikrobiyal özelliği sebebiyle iltihap önleyicidir. Bu sebeple yüzünüzde sivilce, akne ve siyah nokta çıkmasını engeller. Fesleğen yağının etkisini arttırmak istiyorsanız limon suyu veya kuşburnu yağı antibakteriyel özelliği olan bileşenlerle karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Ayrıca fesleğen yağı yüzünüzü pürüzsüz bir hale getirebilmek için beyaz lekeleri ve siyah noktaları yok etmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan antibakteriyel özelliği ile enfeksiyon ve kaşıntılarınızı rahatlatabilirsiniz.

Cilt Kuruluğunu ve Cilt Lekelerini Geçirir

Vücudunuz kuru bir cilde sahipse fesleğen yağı tam size göre bir doğal ilaçtır. Fesleğen yağının yüzünüze sürüp 10-15 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkamalısınız. Bu durum yüzünüzü daha yumuşak ve nemli bir duruma getirecektir. Ayrıca vücudunuzda oluşan kesik yaraları, yanıklar ve cilt hastalıklarından dolayı oluşan lekeleri deriyi daha hızlı yenileyerek iyileşmesini sağlar.

Cilt Kuruluğunu ve Cilt Lekelerini Geçirir

Fesleğen Yağı İle Yapılan Cilt Maskeleri

Fesleğen yağının tonik olarak kullanmak

Malzemeler

  • 6 damla fesleğen yağı
  • 1 çorba kaşığı süt tozu
  • 1 çay bardağı su

Hazırlanışı

Tonik maskesini hazırlamadan önce su kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine fesleğen yağı dökülür. 5 10 dk demlenmesi beklenir. Hazırladığınız karışıma süt tozu katılır. Karışımın ılımasını bekleyin. Karışım ılıyınca suyu süzün. Oluşan karışımı bir pamuk yardımıyla cildinize sürün. Maskeyi uygulamadan önce cildinizin temizlenmiş olmasına dikkat edin. Bu maskeyi hafta 2 defa kullanabilirsiniz.

Cilt parlaklığı için fesleğen yağı maskesi

Malzemeler

  • 5 damla fesleğen yağı
  • Bir su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı süt tozu

Hazırlanışı

Suyu kaynatın. Kaynattığınız suyun üzerine 5 damla fesleğen yağını damlatın. Ardından 1 yemek kaşığı süt tozunu ekleyerek soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra süzün ve cildinize hafif masajlar yaparak uygulayın. Haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz. Bu maske yüzünü daha pürüzsüz gösterecek ve parlaklığını arttıracaktır.

Fesleğen Yağı İle Saç Bakımı

Fesleğen Yağı Saç Köklerinizi Besler    

Fesleğen yağını saç derinize hafif masajlar yaparak uygulayarak saçınızın uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saçlarınızın derisinde fazla oluşan yağın giderilmesini ve düzene girmesini sağlar. Saç derinizde fazla yağın olması kepek ve kaşıntı gibi problemlere yol açmaktadır. Saçlarınızda bulunan mevcut kepenkleri yok eder ve tekrar oluşmasına engel olur. İçeriğinde bulunan antibakteriyel özelliği ile mantar önleyici görevi görmektedir. Fesleğen yağı saçlarınıza güçlü bir korunma sağlayarak daha parlak görünmesini sağlar.

Fesleğen Yağı İle Saç Bakımı

Fesleğen Yağı İle Cilt Tedavileri

Arı sokması durumunda

Fesleğen yağını az miktar su ile karıştırarak arının soktuğu bölgenin çevresine ve üzerine bir pamuk yardımı ile bastırılırsa bu bölgenin şişliğini ve verdiği acıyı dindirir.

Fesleğen yağı ile selülit tedavisi

Fesleğen yağı kadınların çok fazla rahatsız olduğu portakal kabuğu gibi görünen selülitleri yok eder. Oluşan selülitlerin üzerine masaj yaparak fesleğen yağını sürdüğünüzde selülitleri fazlasıyla azaltacaktır.

Fesleğen yağı ile selülit tedavisi

Sivilce ve akneleri yok eder

Sivilce ve anneler ergenlik çağındaki gençler için en büyük sorunlardan biridir. Sivilce ve akne kirlerden ve yağ bezelerinin fazla çalışmasından dolayı oluşur. Bu durumda yüzünüzde ağrılı kırmızı şişkinlere neden olur. Fesleğen yağını her gün düzenli olarak kullanımınız sonucunda sivilce ve aknelerin azalacağını göreceksiniz. Eğer daha etkili olmasını istiyorsanız limon suyuyla ve aspirinle karıştırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Sivilce ve akneleri yok eder

Bu yazımızda fesleğen yağı hakkında vereceğimiz bilgi bu kadardı. 

Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/sosyola/

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.