Hametan Pomad Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

13.04.2021
266
Hametan Pomad Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Etken maddesi Hamamelis virginiana olan Hametan pomad, cilt sorunları başta olmak üzere güneş yanıkları, kesik, sıyrık, çizik vb. durumlarda kullanılan bir merhemdir. Bilhassa cilt ile ilgili çeşitli problemler yaşayan kişilerin kullandıkları merhem bünyesinde Hamamelis virginiana maddesi dışında yardımcı maddeler bulunmaktadır. Oksineks LM, propilparaben ve lanolin yardımcı maddelerine sahip olan merhem, pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Merhemin satın alınmasından önce Hametan Pomad prospektüs ile ilgili bilgi sahibi olunması oldukça önemlidir.

Hametan Pomad Nedir?

Hametan, temelde 30 ve 50 gramlık tüpler içerisinde sunulan ve cilt sorunları, çeşitli dereceden yanıklar olmak üzere pek çok sorun için tercih edilen merhemlerden bir tanesidir. Hametan’ın hem kremi hem de pomadı bulunduğu için pek çok insan, bu ikisi arasındaki farkı merak etmektedir. Hametan pomad ile krem arasındaki fark nedir sorusu, Hametan Pomad’ın tam olarak ne olduğunu ifade etme konusunda önemli bir sorudur.

Hametan Pomad ve krem, bilhassa cilt sorunlarının giderilebilmesi için tercih edilen bir ilaçtır. Bu bağlamda her ikisinin işlevinin de benzer olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Aralarındaki fark ise pomadın, kreme oranla çok daha yağlı olmasıdır. Bu bağlamda cilt sorunlar, yanıklar, çizikler vb. sorunların giderilebilmesi için her ikisi de tercih edilebilmektedir. Fakat kullanım öncesinde doktor muayenesinde geçmiş ve doktor tavsiyesini almış olmak gerekmekte olup bu durum, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması adına oldukça önemlidir.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan Pomad İçeriği
Hametan Pomad İçeriği

Hametan Pomad İçeriği

Hametan Pomad, Hamamelis virginiana etken maddesi oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra pomadın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Lanolin
 • Propilparaben
 • Oksineks LM

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yardımcı maddeler ve etken madde ile oluşturulan pomad ile ilgili bilgiler Hametan Pomad prospektüs içerisinde yer almaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Hametan Pomad Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hametan Pomad ve Hametan’ın krem versiyonu pek çok durumda kullanılmaktadır. Hametan Pomad kullanım alanları;

 • Kesik ve çizik gibi yüzeysel olan deri lezyonlarında
 • Bebek ve küçük çocuklarda görülen pişiklerin tedavisinde
 • Emziren annelerde görülen meme başı çatlaklarının bakım ve korunmasında
 • 1 ve 2. dereceden yanıklar ile güneş yanıklarının tedavisinde
 • Kuruyan, çatlayan ve yarılan derilerin bakım ve korunmasında

şeklinde sıralanabilmektedir. Hametan Pomad’ın etken maddesi olan Hamamelis virginiana; kanamayı durdurucu, doku büzücü, iltihap giderici etkilere sahiptir. Bu nedenle bu etkilerle ilgili sorunların tedavisinde pomaddan faydalanılmaktadır. Hametan pomad ve kremin benzer etkilere sahip olması, birçok kişinin Hametan krem kullananlar kremi faydalı buluyor mu şeklinde bir soru sormasına neden olmaktadır. Fakat bu noktada belirtmek gerekir ki kullanıcı tavsiyeleri ile değil, hekim önerisi ile ilacın kullanılması sağlıklı olan yoldur.

Hametan Pomad Kullanım Şekli

Hametan Pomad prospektüs içerisinde pomadın nasıl kullanıldığına dair detaylı bilgi bulunmaktadır. Bu bağlamda pomadın kullanımı oldukça kolaydır. Pomad, günde birkaç kez olmak üzere lezyonlu bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürülmeli, ihtiyaç halinde lezyonlu bölge gazlı bez ile kapatılmalıdır. Bunun yanı sıra emziren annelerin kullanımı ise şu şekilde olmalıdır: Her emzirmeden sonra, meme başlarına sürülmelidir. Pomad, çocuklarda doğumdan itibaren kullanılabilmektedir. Yaşlılardaki kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir. Pomadın kullanım süresi ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamakta olup ilacın gerektiğinde kullanılması oldukça önemlidir.

Hametan Pomad Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hametan Pomad Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hametan Pomad Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hametan Pomad kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri genel olarak şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

 • Kullanım esnasında pomadın gözler ile teması bulunmamalıdır. Eğer yanlışlıkla bu şekilde bir temas gerçekleşmiş ise gözlerin bol su ile yıkanması gerekmekte olup bu husus oldukça önemlidir.
 • İlacın kullanım öncesinde hekim muayenesi oldukça önemlidir.
 • Pomadın gebelikteki kullanımı için temkinli olunması gereklidir. Hekim tavsiyesi sonrası kullanılması önerilir.
 • Emzirme döneminde kullanılmak isteniyorsa eğer hekim tavsiyesine başvurulması gerekmektedir.
 • Pomadın araç ve makine kullanımı üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde kullanımı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemiştir.

Pomadın kullanımı sonrasında herhangi bir yan etki görülürse eğer vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekmektedir.

Hametan Pomad Yan Etkileri

İlacın yaygın olarak görülen herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir. Fakat olası yan etkileri bulunmakta olup bu yan etkiler genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Nefes almada güçlük
 • Karın ağrısı
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik
 • Kurdeşen.

Yukarıdaki yan etkiler, Hametan Pomad prospektüs içerisinde yer almakta olup bu yan etkiler ciddi yan etkilerdir. Bu etkilerden herhangi birinin görülmesi durumunda hekime başvurulması gerekmektedir.

Hametan Pomad Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Hametan Pomad’ın çocukların erişemeyecekleri yerlerde ve güneş ışığına maruz kalmayan alanlarda saklanması gerekmektedir. Aynı zamanda pomad, kendi ambalajında muhafaza edilmelidir. Öte yandan ilacın son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanılması oldukça önemlidir.

Hametan Pomad ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hametan Pomad ile ilgili bilinmesi gereken pek çok husus bulunmakta olup bu hususları aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • İlacın etken maddesine alerjisi olan kişilerin, pomadı kullanmaması tavsiye edilmektedir.
 • Lezyon bulunan bölgede pomad kullanımı öncesinde sterilizasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Gözaltına hametan sürülür mü konusunda hekim tavsiyesine başvurulmalıdır.
 • İlacın ağız içi ve vajinaya kaçmasına engel olunmalı, beklenmedik bir durumda hekime görünmek gereklidir.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde pomad kullanımı için hekim önerisine başvurulmalıdır.
 • Herhangi bir yan etkinin görülmesi durumunda ilacın kullanımı kesilmelidir.

Yukarıdaki hususlara dikkat edilerek kullanım gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hametan Pomad Fiyatı

Hametan Pomad fiyat konusunda eczanelerden bilgi alınması gerekmektedir. Pomad, 30 ve 50 gramlık tüpler halinde satılmakta olup her ikisini fiyatında da değişiklik bulunmaktadır. Bu bağlamda pomad kullanımı öncesinde fiyat soruşturulması yapılması önerilmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bunun yanı sıra, Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.