Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır?

06.03.2024
469
Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Dextrocin krem bazı cilt enfeksiyonlarını iyileştirmek amacı ile kullanılır. Bu krem bir antibiyotiktir. Dextrocin, bazı bakterilerin büyümesini engeller. Birçok cilt hastalığını tedavi eden bu krem, her evde bulunmalıdır.

Dextrocin krem nedir, faydaları nelerdir, fiyatı nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, çeşitleri nelerdir, zararları nelerdir, ne işe yarar gibi önemli soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

[box type=”error” align=”” class=”” width=””]Sitemizde yer alan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel ürünlerinin kullanımı için sadece doktorunuzun yönlendirmesini dikkate almanız önerilmektedir. Bilgisi geçen ürün/ürünlerin kullanımı tamamen kendi sorumluluğunuzdadır, kullanım neticesinde oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununda sosyola.com sorumluluk kabul etmemektedir. [/box]

Neler Okuyacaksınız? →

Dextrocin Krem Nedir?

Dextrocin krem bazı cilt enfeksiyonlarını iyileştirmek amacı ile kullanılır. Bu krem bir antibiyotiktir. Bazı bakterilerin büyümesini engeller. Birçok cilt hastalığını tedavi etmek üzere doktorlar tarafından reçete edilir.

Bu krem, impetigo gibi bazı cilt enfeksiyonlarını geçirmek için kullanılan bir tür antibiyotiktir. Bazı Dextrocin krem formülasyonları jenerik formda mevcuttur. 

Etkilenen bölgeye 10 gün boyunca günde üç kez az miktarda bu krem uygulanmalıdır. Diğer lokal ilaçlarla birlikte uygulanmamalıdır. Doktorunuz size talimat vermediği sürece aynı bölgede diğer kremleri aynı anda kullanmaktan kaçının. Doktorunuza aldığınız tüm ilaçları mutlaka bildirin.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Dextrocin Krem Fiyat 2024

Bu kremin 2024 yılı fiyatı 110.41 liradır.

Dextrocin Krem Muadili

Bacoderm krem, Mupigen krem ve Mupiron merhem bu kremin muadilleridir.

Dextrocin Krem İçeriği

Bu kremin etken maddesi mupirosin bileşenidir. Bu kremin içinde ayrıca likid parafin, stearil alkol, setil alkol, setostearil eter, ksantan gum, fenoksietanol, benzil alkol ve saf su vardır.

Dextrocin Krem
Dextrocin Krem

Dextrocin Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu lokal merhem yaralar, yanıklar, uçuklar, sivilceler, kıl kökü iltihabı, çıbanlar, lezyonlar ve apselerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca bu krem, impetigo hastalığını iyileştirir. Bu hastalık, bakterilerin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. Bu krem, lokal antibakteriyeller adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Bir ilaç sınıfı, benzer şekilde çalışan bir ilaç grubudur. Bu ilaçlar genellikle benzer durumları tedavi etmek için kullanılır.

Dextrocin krem, enfeksiyonunuza neden olan bakterileri öldürür. Bu bakteriler arasında staphylococcus aureus ve streptococcus pyogenes türleri bulunur. Bu krem ayrıca deride bakterilerin çoğalmasını önler.

Dextrocin Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremi kullanmadan önce, alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun. 
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin. 
 • Bu ilaç esnasında yalnızca çok ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
 • Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığınızı (polietilen glikol içeren bir krem kullanıyorsanız) söyleyin.
 • Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.
 • Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.
 • Doktorunuz veya eczacınız olası ilaç etkileşimlerinden haberdar olabilir ve sizi bunlar için izliyor olabilir. İlk önce kontrol etmeden önce herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin. Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları, bitkisel ürünleri, özellikle de kloramfenikol söyleyin.  Bu nedenle bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza kullandığınız tüm ürünleri söyleyin. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın.

Dextrocin Krem Nerelerde Kullanılır?

Bu krem genel olarak akneler, sivilceler ve uçuklar üzerinde etkilidir. Genel olarak dudaklar, burun, kulaklar, yüz, eller, ayaklar, bacaklar, sırt ve omuz bölgesi ile boyun bölgesinde bu kremi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dextrocin Krem Faydaları

Bu krem derideki küçük yara ve yanıklar için kullanılır. Ciltteki uçukları iyileştirir. Sivilce ve akneleri yok eder. Özellikle iltihaplı sivilce ve aknelerde başarılı sonuçlar verir. Bunun dışında lezyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar, çıban, apse ve kıl kökü iltihabı gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek amacı ile kullanılır.

Dextrocin Krem
Dextrocin Krem

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar?

Bu merhem yaralar, yanıklar, uçuklar, sivilceler, kıl kökü iltihabı, çıbanlar, lezyonlar ve apselerin iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca bu krem, impetigo adı verilen bir hastalığını iyileştirir. Bu hastalık, bakterilerden kaynaklanan bir cilt enfeksiyonudur.

Dextrocin Krem Kullanımı

Bu kremi kullanmaya başlamadan önce mutlaka prospektüsünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu ilacı sadece cilt için kullanın. Önce sorunlu bölgeyi temizleyin ve iyice kurulayın. Ardından, sorunlu bölgeye genellikle günde 3 defa az miktarda merhemi sürün. Tedavi edilen bölgeyi bir bandaj ile kapatabilirsiniz.

Bu kremden en iyi şekilde yararlanmak ve en başarılı sonuçları almak için düzenli olarak kullanın. Hastalık tamamen iyileşse bile, reçetede belirtilen süre boyunca kullanmaya devam edin. Bu kremin kullanımının erken bırakılması enfeksiyonun tekrar etmesine neden olabilir.

Bu kremi kesinlikle gözlerinizin, burnunuzun, ağzınızın çevresinde veya doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, hasar görmüş ya da tahriş olmuş geniş cilt alanlarında kullanmaktan kaçının. Yanlışlıkla gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza sokarsanız, bol suyla yıkayın.

Dextrocin Krem Nerelerde Kullanılır?

Bu krem yalnızca cilt üzerinde kullanılır. Bakteriyel enfeksiyonları iyileştirmek amacı ile kullanılan bir antibiyotik kremdir.

Dextrocin Krem
Dextrocin Krem

Dextrocin Krem Yan Etkileri

Bu kremi kullanırken başınızda uğultu oluşursa, baş dönmesi, hızlı kalp atışı, taşikardi, hırıltı, zor nefes alma, yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi gibi alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve şiddetli mide ağrısı, sulu veya kanlı ishal, şiddetli kaşıntı, döküntü veya tedavi edilen bölgede oluşan tahriş, yanma hissi, kaşıntı, batma hissi, ağrı, sıradışı cilt kabarması veya soyulması, herhangi bir yeni cilt enfeksiyonu belirtisi gibi durumlarda doktorunuzu hemen arayın.

Nadir olmasına rağmen, bu ilacı kullandıktan sonra hafif yanma veya batma meydana gelebilir. Şiddetli yanma, batma veya tahrişiniz varsa bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, bir tür dirençli bakteri nedeniyle nadiren şiddetli bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum, tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar veya aylar sonra ortaya çıkabilir. Durmayan ishal, karın veya mide ağrısı ve mide krampları, dışkıda kan gibi yan etkiler ortaya çıkarsa hemen doktorunuza söyleyin.

Dextrocin Pomad ve Krem Arasındaki Fark

Dextrocin krem genellikle hafif cilt sorunları üzerinde etkili olurken, Dextrocin pomad daha ciddi ve tıbbi cilt hastalıklarını iyileştirmeye yöneliktir. Pomad formu, derinin daha alt tabakalarına işlediği için daha güçlü ve etkili bir formüle sahiptir. Krem formu ise daha çok kozmetik amacı ile kullanılır. 

Bu ilacın krem formu daha hafif bir formüle sahiptir fakat pomad formu daha yağlı ve yoğun bir içeriğe sahiptir. Kremin kullanımı esnasında herhangi bir reaksiyon görülmez fakat pomad formunda kaşıntı, pul pul dökülme, soyulma ya da kabarmalar nadiren de olsa görülebilir. 

Dextrocin Krem Endikasyonları

Bu krem genel olarak bakteri ve mikrop oluşan cilt yüzeylerinde kullanılır. Ameliyat dikişleri, yaralar, açık yaraya dönüşen çatlaklar, yırtık bölgeler, aşınmalar, tahrişler, cilt üzerindeki hasarlar, yaralar, çıbanlar, apseler, kıl kökü iltihabı ve sivilceler gibi cilt hastalıklarında doktor kontrolünde kullanılır.

Dextrocin Krem Eşdeğeri

Bacoderm krem, Mupigen krem ve Mupiron merhem bu ilacın eşdeğeri ilaçlardır.

Dextrocin Krem Zararları

Doktorunuzun bu kremi reçete ettiğini unutmayın çünkü size sağladığı faydaların yan etki riskinden daha büyük olduğunu düşünmüştür. Bu ilacı kullanan birçok insan için kremin ciddi yan etkileri yoktur.

Her ne kadar nadir olsa da, bu ilacı kullandıktan sonra hafif yanma veya acı hissi meydana gelebilir. Ciddi yanma, acı veya tahriş hissi varsa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuza derhal bildirin.

Bu ilaç nadiren bir tür dirençli bakteri nedeniyle ciddi bağırsak rahatsızlıkları ve ishale neden olabilir. Bu durum tedavi esnasında veya tedavi bittikten haftalar veya aylar sonra bile ortaya çıkabilir. Ayrıca durmayan ishal, karın ağrısı, kramp, dışkıda kan, mukus gibi belirtiler ile karşılaşırsanız derhal doktorunuza bildirin. 

Bu ilacın uzun süre veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması, mantar veya mayanın neden olduğu yeni bir cilt enfeksiyonuna neden olabilir. Yeni bir enfeksiyon belirtisi görürseniz veya mevcut enfeksiyonunuz iyileşmezse veya daha da kötüleşirse derhal doktorunuzu bilgilendirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadir görülür. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, döküntü, kaşıntı, özellikle yüz bölgesi, dudaklar, dil ya da boğazda şişlik, şiddetli baş dönmesi ve solunum zorluğu gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi görürseniz derhal tıbbi yardım alın.

Dextrocin Krem Ücreti

Bu ilacın şimdiki fiyatı 17.26 liradır.

Dextrocin Krem Pomad

Bu pomad genel olarak bakterilerden kaynaklanan cilt enfeksiyonları ve iltihaplı cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.

Dextrocin 2 Krem Mupirosin Nedir?

Detroxin %2 15 gr pomad genel olarak bakteri enfeksiyonlarını iyileştirir, bakterilerin cilde verdiği zararları önler, tüm yara ve yanıkları iyileştirir. Sivilce, çıban, apse, kıl kökü iltihabı, lezyonlar, yanıklar ve yaralarda oldukça başarılı sonuçlar verir.

Dextrocin 2 Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi uygulamadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Ardından uygulanacak bölgeyi temizlemelisiniz. Daha sonra temiz bir pamuk yardımıyla kremi, sorunlu bölgeye nazikçe uygulayın. Bu bölgeyi bandajla kapatabilirsiniz.

Dextrocin Krem Reçetesi

Bu kremi mutlaka doktorun reçete ettiği şekilde kullanmalı ve doktorun talimatlarına harfiyen uymalısınız.

Dextrocin Krem ile İlgili Merak Edilen Sorular

Bu krem ile ilgili kafanıza takılan tüm soruları sizler için araştırdık ve cevapladık.

Dextrocin Krem Egzama Tedavisinde Kullanılır Mı? 

Bu krem egzama tedavisinde kesinlikle kullanılmaz.

Dextrocin Sivilce Tedavisinde Kullanılır mı? 

Bu krem özellikle iltihaplı akneler ve sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Sivilceleri tedavi eden ve sivilce izlerini iyileştiren bu krem, mutlaka doktor denetiminde kullanılmalıdır.

Dextrocin Krem Emzirme Döneminde Kullanılır mı? 

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Dextrocin Krem Bebeklerde Kullanımı Nasıldır?

Bu krem, doktorun belirttiği miktarlarda ve sürelerde bebeklerde kullanılabilir. Doktora danışmadan bu kremi kesinlikle bebeklerde kullanmamalısınız.

Dextrocin Krem Basur Tedavisinde Kullanır mı?

Dextrocin krem hemorid tedavisinde kullanılmaz.

Dextrocin Krem Dudağa Sürülür mü?

Hayır, dudaklara kesinlikle sürülmez.

Dextrocin Krem Hamilelikte Kullanılır mı?

Bu krem, hamilelik döneminde ancak doktor kontrolünde kullanılabilir. Bu merhemi kesinlikle doktor denetimi olmadan hamilelik döneminde kullanmamalısınız.

Dextrocin Dolama İçin Kullanılır mı?

İltihaplı bir tırnak hastalığı olan dolama için bu kremi doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Dextrocin Krem Açık Yaraya Sürülür mü?

Bu krem kesinlikle açık yaraya sürülmez.

Dextrocin Krem Sivilce İçin Kullanılır mı?

Bu krem ciltteki iltihaplı akne ve sivilceleri tedavi etmek amacıyla kullanılabilir.

Dextrocin Krem Burun İçin Kullanılır mı?

Bu krem, deri üzerine sürülebilen bir kremdir. Bu yüzden göz ya da burun bölgelerine kesinlikle uygulanmamalıdır.

Dextrocin Krem Vajinaya Sürülür mü?

Vajinada bulunan ameliyat dikişleri, doğum sonrası oluşan yırtılmalar ya da kıl kökü iltihaplanmasında doktor kontrolünde bu kremi kullanabilirsiniz.

Dextrocin Krem Göze Sürülür mü?

Bu krem, cilt üzerinde kullanılabilen bir ilaçtır. Bu yüzden göz ve göz çevresine kesinlikle temas ettirilmemelidir.

Dextrocin Krem Genital Bölgede Kullanılır mı?

Genital bölgelerdeki yaralar, iltihaplı sorunlar ve ameliyat dikişleri ile kıl kökü iltihaplanmasında doktor kontrolünde bu kremi kullanabilirsiniz.

Dextrocin Göz Kremi Olarak Kullanılabilir mi?

Bu krem kesinlikle göz ve göz çevresine sürülmemelidir. Gözlerle temas ettiği takdirde bol suyla yıkamalısınız.

Dextrocin Krem Hemoroid İçin Kullanılır mı?

Bu krem hemoroid tedavisinde kullanılmaz.

Dextrocin Krem Kortizonlu mu?

Hayır, bu krem kortizon içerikli bir ilaç değildir. Antibiyotik sınıfına giren bir kremdir.

Dextrocin Krem Mantar Tedavisinde Kullanılır mı? 

Bu krem kesinlikle mantar tedavisinde kullanılmaz.

Dextrocin Ucuk Kremi Olarak Kullanılır mı? 

Bu krem, uçuk tedavisi kullanımına uygun değildir.

Dextrocin Krem Antibiyotik mi?

Evet, bu ürün antibiyotikli bir kremdir.

Dextrocin Krem Pişik İçin Kullanılır mı?

Bu krem kesinlikle pişik tedavisinde uygulanmaz.

Dextrocin Krem Yüze Sürülür mü?

Cilt üzerinde uygulanabilen bu krem yüz bölgesinde de kullanılır. Fakat yüzünüze sürerken ağız, burun ve gözler ile temastan kaçınmalısınız. Krem, bu bölgelere temas ederse hemen bol suyla yıkamalısınız.

Dextrocin Krem Nereye Sürülür?

Bu krem, cilt yüzeyinde oluşan tüm yaralar, yırtılmalar, apse, çıban, sivilce, akne, lezyonlar, kaşıntı, tahriş ve iltihaplı yaralar için kullanılabilir.

Dextrocin Yanık Kremi Olarak Kullanılır mı? 

Doktor kontrolünde bu krem yanık tedavisinde çok rahat bir şekilde kullanılabilir. Fakat bu krem kesinlikle güneş yanıklarını geçirmek ya da iyileştirmek amacı ile kullanılmamalıdır. Bu konuda doktorunuzun direktiflerine uymanız önemlidir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Dextrocin Krem Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bu kremi bir yaş ve üzerine bebeklerde ve çocuklarda az miktarda kullanmanız gerekir. Bir yaşın altındaki çocuklarda bu kremin kullanılması uygun değildir. Bu kremi, bebeklerin ve çocukların ağız içi, gözler, kulaklar ve burun gibi hassas bölgeleri ile kesinlikle temas ettirmemelisiniz.

Dextrocin Krem Prospektüs 

Dextrocin krem prospektüsüne ulaşmak için bu linki tıklayabilirsiniz.

NOT: Bu ilaçlar her zaman belirttiğimiz gibi doktor reçetesi ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu yazının sahibi yazar ya da site sahibi herhangi bir şekilde sorumlu tutulamaz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. ozgur dedi ki:

  çenemde enfeksiyon kapmış sivilcem için reçete edilmişti, bir hafta kullandım geçti ama bikaç hafta sonra tekrar etti, bir daha kullandım yine geçti ama şimdi yine tekrar etti:( bu kadar dönemsel kullanıyor olmam zararlı mıdır? çünkü tekrardan sürmeye başladım. (dextrocin %2 krem mupirosin)

  1. Aykut Özcan dedi ki:

   Doktorunuzun size söylediği süre boyunca ve günde kaç defa uygulamanız gerekiyorsa o kadar uygulamalısınız.

 2. makbule dedi ki:

  Dextrocin krem yanıklara iyi gelir mi diye araştırma yaparken içeriğinize denk geldim. Ardından yakındaki bir eczaneye gidip sordum yanıklara iyi gelir dediler Silverdin ve Dextrocin adlı kremleri verdiler. Yanık bölgesine hafif masaj yapar gibi sürdüm ve olumlu bir sonuç aldım. İçeriğiniz benim için çok faydalı oldu teşekkür ederim. evde müdahale edebileceğim yanık tedavilerinde bundan sonra hep Dextrocin kullanacağım çünkü gerçekten işe yarıyor.

 3. Esma dedi ki:

  Bu kremi doktorum sivilceler için verdi karma bi cilde sahip olduğum için yüzüm kuru önce bu kremi mi sürmeliyim yoksa nemlendirici sonra bu krem mi

  1. makbule dedi ki:

   Bu krem sivilce tedavisinde de kullanılıyor. Bu konu hakkında bir şey diyemem uzman bir doktora başvurup sıralamayı ona sormalısınız.

 4. Arzum dedi ki:

  Merhabalar benim apış aramda kaşıntı ve kızarıklık var bu kremi sürsem olur mu..

  1. Aykut Özcan dedi ki:

   Doktor kontrolü dışında kullanmanız tavsiye edilmez. Kaşıntı ve kızarıklık durumu varsa dermotoloji ile görüşün. Doktor gerekli kontrolleri yapsın sonrasında gerekeni yapacaktır.