Facebook Reklam Verme Ayarları Nasıl Yapılır?

31.10.2021
269
Facebook Reklam Verme Ayarları Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Facebook; 1.3 milyar kullanıcıyı içinde barındırarak, oldukça etkin bir konumdadır. Facebook reklam verme gibi bir gelişme de daha az masrafla daha etkin sonuçları verebilecektir. Bu aşamada da oldukça büyük olan Facebook sayesinde reklam vererek daha kısa sürede daha kesin neticeleri elde etmek mümkündür. Bu yöndeki tanıtım faaliyetleri içinde olanlar sadece bireysel kullanıcılar değildir. Aynı zamanda da işletmelerin ve firmaların da kendi ürün ile hizmetlerini tanıtmak adına bu şekilde hareket ettikleri söylenmektedir. Her zaman reklam seçenekleri daha aktif ve kullanışlı olarak değerlendirilmektedir. Tüm markalar da bunun bilincinde olarak bu sosyal medya aracından gerekli süreci gerçekleştirmektedir.

Facebook Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Facebook içerisinde reklam faaliyetleri genel olarak kolay şekilde gerçekleşecektir. Facebook reklam verme işlemlerinde belirgin bir yolu izleyerek, gereken neticelere erişmek bir hayli kolay olarak görülmektedir. Aşama aşama ilerlemek de bu süreci daha da kolay hale getirebilecek bir konumda yer almaktadır.

Reklam Türü Seçimi

Facebook içerisinde reklam faaliyetlerini yürütmek için ilk aşamada Facebook penceresinde sağ üst kısımda yer alan küçük ok simgesine tıklamak gerekecektir. Burada açılacak olan menüde “Reklam Oluştur” seçeneği tıklanarak, reklam türleri görülebilecektir. Buradaki farklı reklam türlerinden herhangi birisi seçilmemeli ve tanıtımın amacına göre belirlenmelidir. Her bir seçeneğin farklı bir işleve sahip olduğu unutulmamalıdır.

 • Sayfa Gönderisiyle Etkileşim: Facebook sayfalarında var olan bir gönderiye reklam vermek için kullanılmaktadır.
 • Sayfa Beğenmeleri: Facebook sayfalarının genel beğeni sayısını yükseltmek için tercih edilmektedir.
 • İnternet Sitesine Tıklamalar: web sitelerinin daha da fazla takipçi kazanmasını sağlamak adına tercih edilmektedir.
 • İnternet Sitesi Dönüşümleri: web sitelerinin içerisinde kayıt ya da satış gibi eylemleri daha da yukarı taşımak için tercih edilir.
 • Uygulama Yüklemeleri: var olan uygulamaların daha fazla talep görmesi adına tercih edilmektedir.
 • Uygulamayla Etkileşim: Uygulamaların daha faal kullanılmasını sağlayacaktır.
 • Etkinlik Yanıtları: Facebook içinde bulunan etkinliklerin daha fazla kişiye ulaştırılması adına tercih edilmektedir.
 • Teklif Alımları: Facebook içerisindeki tekliflerin tanıtım süreçlerini gerçekleştirmede kullanılır.
 • Video Görüntülenmeleri: Facebook görüntülemelerini arttırmak için tercih edilir.

Bu reklam türlerinin herhangi birini seçtikten sonra “Devam” kısmına tıklayarak bir sonraki sürece geçilebilir.

Facebook Reklam Hedef Kitle Belirleme

Facebook Reklam Hedef Kitle Belirleme

Facebook Reklam Verme İşleminde Hedef Kitle Belirleme

Facebook içerisinde reklam verme konusunda bu kriter fazlasıyla önemsenmelidir. Facebook reklam verme hususunda bu aşama içerisinde kimlere dair gösterim sağlanacağı belirlenecektir. Hedeflerin bu süre zarfında etkin bir biçimde belirlenmesi önemlidir. En doğru şekilde belirlenmesi halinde de reklamdan daha da fazla sonuç elde etmek muhtemel olacaktır. Bunun için birtakım seçenekler de ortaya çıkacak ve her bir seçeneği en doğru şekilde doldurmak gerekecektir.

 • Konum: Reklamların hangi bölgelerde gösterileceği belirlenmelidir.
 • Yaş: Facebook kullanıcılarının hangi yaş grubunda olacağı da bu kısımda ifade edilmelidir.
 • Cinsiyet: Facebook reklamlarının hangi cinsiyet grubuna hitap edeceği belirtilmelidir.
 • Dil: hangi dillerde reklamın yayınlanacağı bu kısımda netlik kazanmalıdır.
 • İlgi Alanları: Reklamı beğenme ihtimali olan kişilere yönelik önemli bir seçenektir.
 • Davranışlar: Kullanıcıların davranışlarına bağlı olarak hedef kitlenin daraltılması sağlanacaktır.
 • Bağlantılar: sayfayla daha önceden hiç bağı olmayan kişilere gösterim sağlamak için önemlidir.

Bu seçeneklere dair düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonraki zaman zarfında sağ kısımda yer alan “Hedef Kitle Tanımı” üzerinden hareket edilebilecektir. Burada yer alan sayısal verilerle beraber ne derecede bir ayarlama yapıldığı da görülebilecektir. Aynı zamanda da potansiyel erişim durumu da ortaya çıkacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Facebook Reklam Verme Hesabını, Bütçesini ve Süresini Ayarlama

Bu pencerede de Facebook reklamlarına dair süre ve ücret konusunda girişimlerde bulunulacaktır. Facebook reklam verme konusunda buradaki seçenekler arasından da reklamın türü ve süresi gibi detaylar ele alınacaktır.

 • Hesap Ülkesi: reklam hesaplarının hangi ülkeye ait olduğu belirlenmelidir.
 • Hesap Para Birimi: Var olan reklam hesabının para birimi seçilmelidir.
 • Hesap Saat Dilimi: Zaman dilimi seçilmelidir (İstanbul/GMT+2)
 • Reklam Seti Adı: kampanyayla beraber verilecek olan setler için kullanılmaktadır.
 • Bütçe: Günlük ya da toplam bütçe olarak ayarlama yapmada kullanılmaktadır. Sınırlı bir bütçe olması durumunda da Toplam Bütçe seçeneği tıklanmalıdır.
 • Plan: Reklam süresinin ayarlanacağı alan olarak ifade edilmektedir. Bu kısımda günlük bütçeyi seçmekle beraber herhangi bir tarihe dayalı reklam faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Eğer toplam bütçenin seçilmesi halinde de belirli bir tarih aralığı seçilmelidir.

Facebook reklam süreci içerisinde dikkat edilmesi gereken birkaç konu bulunmaktadır. Facebook reklam verme aşamasında ilk olarak saat diliminin değiştirilemeyecek olmasını bilmek gerekmektedir. Eğer değişikliğe gidilmesi söz konusu oluyorsa da tekrardan reklam hesabının açılması istenecektir.

Facebook Reklam Verme Ücretlendirme Alanı

Sosyal medyada reklam vermek için ücretleri de düzenlemek gerekecektir. Bu aşamada da Facebook reklam verme gibi bir durum da ortaya çıkacaktır. Bunun için bir dizi seçenekleri düzenlemek gerekecektir.

 • Teklif Verme: reklamların hangi kriterlere göre belirleneceğini ifade etmek bu seçenekten gerçekleştirilecektir. Beğeniler, tıklamalar ve gösterimlere bağlı olarak teklif verme süreci işleyecektir.
 • Ücretlendirme: Teklif verme kısmındaki kriterlere bağlı olarak ne kadar ücret verileceği bu kısımda ifade edilecektir.
Facebook Reklam Verme Görsel Seçimi

Facebook Reklam Verme Görsel Seçimi

Facebook Reklam Verme Görsel Seçimi

Facebook genelinde reklam vermek için görsel seçimleri de kaliteli olmalıdır. Facebook reklam verme konusunda ilk öne çıkan görsel olacağından dolayı kaliteli bir seçim yapmak da önemlidir.

Facebook sayfalarına en fazla 6 resmi tek bir görsele eklemek mümkündür. Aynı zamanda da reklam yayınlandıktan sonra da resimlerin her biri için ayrı istatistikleri elde etmek mümkün olmaktadır. Facebook içerisinde görseller için tavsiye edilen boyut 1200 x 444 olarak ifade edilmiştir. Ancak istenen süre zarfında bu görsellerin düzenlenmesi seçeneği de söz konusudur.

Reklam verme aşamasında dikkat edilmesi gereken diğer bir kriter de görselin içindeki yazının 5/1 oranında olmasıdır. Aksi takdirde reklam talepleri reddedilecek ve bu işleyişe başlanamayacaktır.

Facebook Reklam Verme İşleminde Metin ve Bağlantı Seçimi

Reklam alanında kullanılacak olan metinler de önemlidir. Facebook reklam verme hususunda önizleme yaparak metinlerin ne şekilde görüneceğini bilmek de önemli bir konudur. Burada farklı seçenekler yer alacak ve her birinin doldurulması istenecektir.

 • Metin kısmı içerisinde reklamın açıklaması maksimin 90 karakter yazılacaktır.
 • Başlık seçeneğinde de maksimum 25 karakterlik ilgi çeken bir cümle yazılabilecektir.
 • Açılacak görünüm kısmında da reklamların tıklanmasıyla beraber yönlendirilecek alan belirlenecektir.

Sağ kısımda bulunan yerde de reklamların haber kaynaklarını ve reklam ön izlemesini görebilmek söz konusudur. Öte yandan reklamın hangi alanı içereceğini de bu şekilde görebilmek muhtemel olacaktır.

Facebook Reklam Verme Siparişini Tamamlama

Facebook içerisinde tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonraki zaman zarfında en alt kısımda yer alan “Siparişi Gözden Geçir” seçeneğiyle son kontroller yapılmaktadır. Sonrasında da Facebook reklam verme işlemlerini “ Sipariş Ver” seçeneğiyle beraber tamamlamak da mümkün olacaktır. Son olarak ödeme bilgilerinin yer alacağı bir pencere açılacak olup, bu sayede de kullanıcıların bu bilgilerini girmeleri istenecektir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonraki süre zarfında da reklam çalışması değerlendirmeye alınacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.