Lavanta Suyu Faydaları Nelerdir?

15.07.2021
182
Lavanta Suyu Faydaları Nelerdir?
Modelistlik Kursu

Anlamı yıkamak olan Lavare” kelimesinden türetilmiş lavantanın sağlık alanında birden fazla yararı bulunmaktadır. Aslında nanegiller arasında yer alan ve pek çok alanda kullanılan bu bitki özellikle kozmetik alanlarda sıkça karşınıza çıkmaktadır. Kozmetik alanında kullanılmasının yanı sıra son zamanlarda yemeklere hoş aroma vermesi amacı ile de birçok mutfakta kullanılmaya başlanmıştır.

İnsanlar yaşadıkları bazı sorunlarda ilaç tedavisi yerine bitkisel içerikli ürünler kullanmayı tercih etmektedir. Hal böyle olunca ve bitkisel içerikli ürünler denilince akıllara ilk gelen isim lavanta olmaktadır. Pek çok ürünün içeriğinde kullanılan lavanta bitkisi sayısız faydalara sahiptir. Aynı zamanda diğer bitkisel ürünleri günün her saatinde kullanamazken lavanta kullanılarak üretilmiş ürünleri dilediğiniz vakitte uygulayabilme imkanına sahipsiniz.

Lavanta suyu faydaları bu bitkinin kullanıldığı ürünleri tercih eden bireylerin araştırdığı konulardan bir tanesidir. Hemen hemen her kozmetik üründe ve bitkisel içerikli diğer ürünlerde karşınıza çıkan lavanta aklınıza gelebilecek her yarara sahiptir. Bu nedenle yapacağınız araştırmada karşınıza pek çok madde çıkacaktır. Lavanta suyunun faydalarından bazılarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • Cildinizi pürüzsüzleştirir, serinletir ve rahatlatır.
 • Tüm cilt tipi için uygundur ve aynı etkiler görülmektedir.
 • Polifenolik içermesi sayesinde cildinizi yüksek derecede koruyabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca anti-aging etkisi de bulunmaktadır.
 • Astrenjan etkisi sayesinde iyi bir tonik görevi görmektedir.
 • Barındırdığı hoş ve ferah kokusu sayesinde doğal parfüm olarak kullanılmaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında güneşin etkisinden sonra cildinizi serinletmek ve rahatlatmak için kullanabilirsiniz. Lavanta suyu aynı zamanda nemlendirici bir etki de taşımaktadır.
 • Toz halindeki maskelerinizi, örneğin kil maskesi, lavanta suyu ile birlikte kullanılabilir hale getirebilirsiniz.
 • Duş sonrası saçlarınıza bu suyu uygulayabilir ve daha hoş kokmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca tarama işleminde de saçlarınızın kopmamasını sağlayan lavanta suyu saçlarınızın güçlenmesine ve canlanmasına yardımcı olmaktadır.

Lavanta suyu ile saç bakımı

Lavanta Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

Hemen hemen her problemde kullanılabilen lavanta bitkisinin saç sağlığı için bitmek bilmeyen faydaları da bulunmaktadır. Lavanta suyunun saça faydaları bu ürünü kullanmak isteyen bireylerin öncelikle araştırdığı konulardan birisidir. İnternet sitelerinin çoğu bu konuyla alakalı pek çok bilgi içermektedir. Aşağıdaki listeden de bu suyun saça faydalarından bazılarını görebilirsiniz.

 • Saç tellerinin bakımını sağlar.
 • Saçların normalden daha fazla uzamasına yardımcı olur.
 • Saçlara hoş koku bırakır.
 • Saç derisinin kurumasını önler.
 • Saçları yıpranmaktan korur.

İlginizi Çekebilir: Lavanta Yağının Faydaları

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Lavanta Suyu İçmenin Faydaları

Özellikle sağlık alanında pek çok faydalı özelliğe sahip olan lavanta bitkisi, hoş kokusu ve mavi ve mor şeklinde açan çiçekleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Ülkemizde Akdeniz’in dağlık bölgelerinde bulunan lavanta; Güney Avrupa, Avustralya, Rusya gibi farklı bölgelerde de yetiştirilmektedir.

Lavantanın cilt ve saç üzerinde uygulanması kişiye bu anlamda çok fazla yarar sağlamaktadır. Bunca faydayı içinde barındıran lavanta tüketildiğinde de yine pek çok fayda içermektedir. Lavanta suyu içmenin faydaları olarak araştıracağınız konu karşınıza lavanta çayını çıkaracaktır. Lavanta çayı kişinin bünyesinde oldukça sağlıklı etkiler bırakmaktadır.

Lavanta çayı içmenin yararlarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi problemlere iyi gelmektedir.
 • Kişi üzerinde sakinleştirici bir etki yaratır ve rahat bir uyku süreci geçirmesini sağlar.
 • Anti-enflamatuar özelliği sayesinde iltihabı önleyen bir özelliğe sahiptir. Aynı zamanda birçok ciddi rahatsızlık üzerinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Eklemlerde ve kaslarda oluşabilen iltihapları azaltarak buna bağlı olarak gelişen ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.
 • Kan pıhtılaşma riskini en aza indirmeye yardımcıdır.
 • Stres ve kaygının azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • C vitamini, magnezyum ve kalsiyum içeren lavanta çayı, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların hafif atlatılmasını da desteklemektedir.
Lavanta Suyu Yapımı

Lavanta Suyu Yapımı

Lavanta Suyu Yapımı

İhtiyacınız olan malzemeler;

 • Kuru veya taze 1 demet lavanta
 • 1 litre su
 • Büyük tencere
 • Süzgeç
 • Boş sprey şişesi

Tencereye eklediğiniz lavantaların üzerine 1 litre suyu ekleyin ve ağzını kapatarak kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra altını kapatarak bir süre bu şekilde dinlendirin. Lavanta suyu tamamen soğuduktan sonra süzgeç yardımıyla lavantaları sudan ayırın ve suyu boş sprey şişesine doldurun. Elde ettiğiniz lavanta suyunu dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Lavanta Suyu Nedir?

Lavanta suyu, lavanta esansiyel yağı ve sudan yapılan, kaynatılan ve daha sonra bir sıvı oluşturmak üzere soğutulan bir çözeltidir. Anksiyete veya uykusuzluk çektiğinizde bardağı alnınıza koyarak aromaterapiye yardımcı olarak da kullanılabilir. “200 Ayurveda Tedavisi” kitabının yazarlarından Lavanta suyunun faydalarının, antioksidanlar ve yatıştırıcı etkiler de dahil olmak üzere benzersiz terapötik özelliklerin kombinasyonundan kaynaklandığını açıklıyor.

Lavanta suyu yüzyıllardır bitkisel terapi ve aromaterapide kullanılmaktadır. 1990’larda ana akım medyada kaygı, uykusuzluk ve stres için herhangi bir yan etkisi olmaksızın bir çare olarak ortaya çıkmasıyla popülaritesi arttı. Çare genellikle masaj terapistleri tarafından müşterinin vücudunu ve zihnini rahatlatmak için kullanılır. Lavanta suyuyla yapılan masaj terapisi ayrıca kas gerilmeleri ve burkulmaları olan kişilerde ağrının azalmasına yardımcı olur.

Lavanta suyu kesikleri, sıyrıkları ve yanıkları temizlemek için antiseptik ve dezenfektan olarak kullanılabilir. Egzama gibi cilt bozukluklarının tedavisine yardımcı olmak için banyoda veya sprey olarak da kullanılabilir.

Uzmanlar, lavanta esansiyel yağının “zihin ve sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici etkisiyle aromaterapide kullanıldığını” belirtiyor. Uykuya dalmakta güçlük çeken küçük çocuklara genellikle yastıklarına birkaç damla damlatılır.

Lavanta Suyunun Faydaları Nelerdir?

Lavanta suyu ishal, kolik ve kusmaya yardımcı olur. Ayrıca kızamık ve diğer ateşlerin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca güneş yanıklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Lavanta suyu ayrıca, etkilenen bölgeye püskürterek veya soğuk bir banyoya birkaç damla damlatarak böcek ısırıklarından ve kurdeşenlerden kaynaklanan kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olmak için de kullanılır. Buna ek olarak, lavanta suyu orta çağdan beri nefes tazeleyici olarak ve ağız kokusu ve ağız kokusu ile mücadelede kullanılmaktadır. Dr. Jajodia, bunun “özellikle geceleri aşırı terleme eğilimi” olanlara yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Lavanta suyu koruyucu ve dezenfektan olarak da kullanılabilir. Buzdolabında saklandığında yiyeceklerde bakteri üremesini önleyerek yiyecekleri güvende tutar. Bir yöntem, bir sprey şişesindeki su başına üç damla lavanta esansiyel yağı eklemeyi, ardından yıkandıktan sonra ve saklamadan önce ürüne püskürtmeyi içerir.

Lavanta suyu, akne ve sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olmak için büzücü olarak kullanılır. Ayrıca cilt gözeneklerindeki toksinleri temizlediği için aşırı güneşe maruz kalmanın neden olduğu lekelerin azalmasına yardımcı olur. Journal of Holistic Nursing’e göre, lavanta suyu menopoz semptomları için geleneksel bir tedavi olarak kullanılıyor. Tonik şarap olarak içilebilir veya dahili olarak çay olarak alınabilir.

Lavanta suyu aynı zamanda etkili bir doğal deodorant, sprey veya lapa olarak da kullanılabilir ve ayak veya saçkıran hastalığını, etkilenen bölgeye püskürterek ve kurumasını sağlayarak tedavi etmeye yardımcı olur. Lavanta suyu ayrıca paçavraları solüsyona batırarak ve ardından etkilenen bölgeyi ıslatılmış bezle sararak arı sokmaları, böcek ısırıkları ve kıymıklar için bir kümes hayvanı olarak da kullanılabilir.

Lavanta suyu genellikle bir antidepresan olarak kullanılır çünkü sinirleri sakinleştirmeye ve kişinin kaslarını gevşeterek uykusuzluk ve kaygıyı iyileştirmeye yardımcı olur. Sakinleştirici özellikleri zihinsel stresi, gerginliği ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Lavanta suyunu kullanmak, bir egzersiz veya egzersiz seansından sonra ağrıyı veya yorgunluğu gidermek için yüzünüze veya sadece vücudunuza püskürterek tazelenmiş hissetmenize yardımcı olabilir. Lavanta suyu ayrıca burkulan ayak bilekleri, gergin eklemler veya kas ağrıları gibi yaralanmaların şişmesini azaltmak için bir buz torbasına konabilir. Lavanta suyu, rahatlamanıza ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olmak için yastığınızın altına püskürterek uykunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir. Uykuyu indüklemeye yardımcı olan bir rahatlama hissi uyandırarak uykusuzluğa yardımcı olur. Lavanta suyu, boğaz ağrısı ve öksürükleri yatıştırmaya yardımcı olmak için balda bir bileşen olarak da kullanılabilir.

Lavanta Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

Lavanta suyunun olası yan etkileri, anafilaksi ve astım gibi alerjik reaksiyonları içerir. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız lavanta suyunu kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın. Uçucu yağ ile alkol ve diğer bileşenleri içeren damıtılmış sıvı arasında bir fark vardır.

Bizi YouTube de takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.