Reklamlar

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Özellikle kadınlar  için evde tırnak bakımı çoğu zaman masraflı olmakta ve bu da evde tırnak bakımı yapmaya yönlendiren bir faktör olarak kendini göstermektedir. Evde tırnak bakımı yapmak, kuaförde ya da bir güzellik salonundan daha ucuza geleceği gibi aynı zamanda her zaman vakit bulup da manikür ya da pediküre gidilemeyeceği için zaman kazanmaya da yarar. Birkaç seferden sonra yalnızca on dakikada bütün manikürünüzü bitirecek kadar hızlanmış olacaksınız ki bu da size oldukça fazla zaman kazandıracaktır.

Evde Manikürümü Nasıl Yapıyorum

Evde tırnak bakım yapmadan önce bazı hazırlık aşamaları vardır ve bunlar da tırnakların sağlıklı uzaması, güçlenmesi ve sağlıklı görünmesinde önemli noktaları içerir. Bu aşamalar için çok ucuz ve kullanımı kolay bakım malzemeleri tercih edebilirsiniz. Örneğin her gün ellerin nemlendirici ile nemlendirilmesi ve bu sırada tırnaklara da nemlendirici sürülmesi, sürülen ojenin tırnaktan maksimum birkaç gün sonra çıkarılması, aseton içermeyen oje temizleyiciler kullanmak, tırnakların fazla uzun süre havasız kalmasına sebep olacak takma ya da protez tırnaklar kullanmamak burada özellikle önemli noktalardır. Bu ufak detaylar, tırnakları ve eli bakıma hazırlar ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmak için cildi güzelleştirir.

Evde tırnak bakımı yapmak, hijyenle ilgili takıntınız varsa şüpheye kapılmadan rahatça bakım yapmanız için de bir yoldur. Kuaförler ya da salonlar özensiz çalışıyor ise manikür ve pedikür malzemelerini değiştirmeyebilir ya da temizlemiyor olabilir. Bu düşünce de kafanızı kurcalıyorsa evde manikür ya da pedikürünüzü kendinize hem hijyenik bir ortamda hem de rahatlıkla ucuza yapmak daha işe yarar bir çözüm sağlayacaktır.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır
Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı Neden Önemli

Sağlıklı uzayan ve zamanla sertleşen tırnaklar daha dayanıklı hale gelir, görüntüsü daima sağlıklı ve canlıdır. Bunun dışında fazladan et ya da ölü deriyi de temizlediğiniz için cildiniz canlanır, daha sağlıklı ve pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz.

Reklamlar

Tırnak bakımı yapmadan önce elleri nemlendiriyor olmak özellikle önemli bir noktadır çünkü bakım yapmadan da ellerin pürüzsüz ve canlı görünmesi kişinin imajında değişikliğe yol açacaktır. Bir görüşme sırasında en çok dikkat çeken, göze batan ve incelenen yerler genellikle ellerdir. Tırnakların sağlıklı, ellerin canlı görünmesi bu noktada önemlidir. Aksi takdirde bakımı yapılmamış kuru eller, kırılmış tırnaklar, ojesi çıkmış tırnaklar, tırnakların yanından çıkan fazladan etler ve düzensiz uzayan tırnaklar görüntünüze özen göstermediğinizi belirtir. Bu sebeple tırnak bakımına dış görünüş açısından önem vermeniz gerekmektedir.

Bu bakım aynı zamanda cildinizin yenilenip canlanmasını sağladığı için ve tırnaklarınızın güçlenmesine de katkıda bulunduğu için de önemlidir. Yalnızca görüntüsüne değil aynı zamanda fiziki olarak canlanmasına da katkıda bulunur. Bunu evde yapabiliyor olmak da tırnaklar ya da el bakıma gereksinim duydukça saat kaç olursa olsun, hangi gün olursa olsun evde rahat rahat bakım yapabilme anlamına gelir.

Bunların yanı sıra hijyenik anlamda da temizlik açısından önemlidir. Tırnaklar ve eller gün içinde yüzlerce yere temas eder ve bunların tamamı da temiz yerler sayılmaz. Bu sebepten dolayı evde düzenli tırnak bakımı yapmak, tırnakların ve ellerin de bu yerleşik kirler ya da mikroplardan arınmasını sağlar.

Sağlık, iyi bir görüntü ve temizlik açısından kesinlikle tırnak bakımı yapmak önemlidir ve düzenli yapıldığı zaman şaşırtıcı derece iyi sonuçlar verebilir.

Reklamlar

Evde Tırnak Bakımı Yapmanın Yolları

  • Öncelikle eller ve tırnaklar iyice yıkanmalı, varsa tırnaktaki ojeler asetonsuz bir oje çıkarıcısı ile temizlenmeli ve eller bu şekilde bakıma hazır hale getirilmelidir.
  • Hemen hemen her gün tıpkı el nemlendirir gibi de uygulayabileceğiniz limon taktiği ile sararmayan tırnaklara da sahip olabilirsiniz. Bunun için sıkılmış bir limonun kabuğunu tırnaklarınız ile ezebilirsiniz. Limon kabuğunun iç kısmını tırnaklamanız ve bir süre tırnaklarınızı o şekilde limon kabuğunda bekletmeniz yetecektir. Bu hem tırnaklarınızı sertleştirecek hem de sararmasını engelleyecek bir taktiktir.
  • Temizlenip ojeleri çıkartılan ellere bir peeling uygulanabilir. Bu özellikle el üzerinde ve parmaklardaki ölü deriyi alacak, tırnakların üzerindeki ölü tabakayı temizleyecek ve tırnak etlerinin de kolay temizlenir hale gelmesini sağlayacaktır.
  • Bu şekilde ölü deriden arınan ellere ve tırnaklara iyi bir nemlendirici sürülebilir ve temizlenen derinin kuruması önlenebilir.
  • Tırnak bakımında ya da el bakımında zorunlu olmamakla birlikte aynı zamanda kasları ve elleri oldukça rahatlatan bir masaj uygulanabilir. Bir eliniz ile diğer el kaslarınızı bir miktar kremli ya da masaj yağlı şekilde ovmanız yetecektir. Bu, kasları gevşetir ve rahatlama sağlar.
  • Daha sonra tırnaklar istenen şekilde kesilebilir ve kesilen tırnaklar törpülenirken nazik davranılmalıdır. Sert bir şekilde dikkatsizce törpülenen tırnaklar incelebilir, üstünde ölü bir tabaka oluşabilir. Törpü, bu işlemden sonra tırnak makası ile temizlenmelidir.
  • Tüm bu aşamalardan sonra fazla tırnak etleri kesilip itilebilir ve tırnakların daha iyi görünmesi sağlanmış olur. Bu aşamaların sonunda tırnak eti itici ve benzeri tüm malzemeler tekrar kullanmadan önce de birer kez temizlenmelidir.
  • Etleri temizlenmiş, törpüsü yapılmış, ölü deriden arınmış tırnaklarınıza bu aşamalardan sonra besleyici yağlar sürmeniz ve tırnaklarınızı güçlendirecek birkaç bakım ürünü kullanmanız iyi olacaktır. Hem tırnakların sertleşmesini sağlayan hem de sararmasını önleyen ve koruyan çeşitli bakım ürünleri mevcuttur. Bunlardan edinerek tırnak bakımı sonrası sürmeniz iyi olacaktır.
  • Bu bakım ürünleri sonrası dilerseniz oje sürebilir, dilerseniz de tırnaklarınızı doğal güzelliği ile nefes alması için ojesiz bırakabilirsiniz. Her iki ila üç gün için oje sürmemeniz kesinlikle tırnaklarınızın yararına olacaktır. Hem sararmamaları hem de çabucak kırılacak kadar hassaslaşmamaları için bu önemlidir. Ojeler tırnaklara özellikle zarar veren baş kimyasallardır.

Her gün nemlendirilmiş eller, limon kabuğu ile ovulmuş ve bakım yağları ile günden güne daha iyi görünen tırnaklar ile evde tırnak bakımı yapmak oldukça kolay ve zevkli. Bu şekilde bakımı yapılmış ve düzenli olarak takip edilmiş tırnaklar birkaç bakım seansından sonra istenilen hale gelmektedir. Kadınların en çok şikayetçi oldukları nokta tırnaklarının fazla hassas olması ve hemen kırılmasıdır. Bu da tırnakların güçsüz olmasından ve sağlıksız uzamasından kaynaklanır. Tarif edilen şekilde uygulanan tırnak bakımı ile bu ve bunun gibi sorunlarla karşılaşmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Ayak tırnakları için de aynı şeyler geçerlidir fakat peeling sonrası kullanılacak bir ayak maskesi daha iyi nemlenmesini ve ölü deriden iyice kurtulmasını sağlayabilir. Ayak tırnakları kesilmeden ve törpülenmeden önce bir süre sıcak suda özellikle bekletilmelidir. El tırnakları ile limon kabuğundaki su ile ya da nemlendirici ile yumuşayabilecek kadar bile incedir. El tırnakları da sıcak suda bir süre bekletilip kesilip törpülenebilir fakat ayak tırnakları daha sert ve kalın bir yapıya sahip olduğu için sıcak suda bekletilmeyi bir zorunluluk olarak kabul etmekteyiz.

Takma ya da protez tırnak kullanmamak, ojeyi tırnakta uzun süre tutmamak, düzenli olarak nemlendirip bakımını yapmak tırnakların canlanmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Özellikle takma ya da protez tırnak kullanıldığı zaman tırnak olması gerekenden daha güçsüz hale gelmektedir ve çabuk kırılır hal almaktadır. Bakımı düzenli yapılan tırnak da zamanla takma tırnak kadar iyi, uzun, dayanıklı ve canlı hale gelecektir.

Evde tırnak bakımı hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Bir kadının en önemli göze çarpan yerlerinden biridir tırnaklar. Bu yüzden daha güzel tırnaklar için yazımızda verdiğimiz adımları dikkatlice okuyunuz. Güzel ciltlere sahip olmak için cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Evde tırnak bakımı için bu videodan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

Reklamlar

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
zuhal

Tırnak bakımı için en basit ve popüler yöntem, zeytinyağı ve limon ile tırnakları ovalamaktır. Yarım limonun suyunu sıktıktan sonra içine yarım çay kaşığı kadar zeytinyağı dökün. Biraz zeytinyağının limon ile karışmasını sağlamak içi elinizle kabuğu sürtün. Ardından parmaklarınızı kabuğun içine sokup ovalamaya başlayın. Hatta elerinizin üzerine de sürebilirsiniz ben yapıyorum. Yumuşacık oluyor ve tırnak kenarındaki etler dökülüyor ve tırnaklar parlak oluyor. rengi de açılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x