Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

15.11.2021
460
Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Bu yazımızda sizlere evde tırnak bakımı nasıl yapılır hakkında evde tırnak bakımı yağı yapımı, evde tırnak bakımı manikür nasıl yapılır, evde tırnak bakım kürü gibi merak edilen konuları paylaşacağız.

Özellikle kadınlar  için evde tırnak bakımı çoğu zaman masraflı olmakta ve bu da evde tırnak bakımı yapmaya yönlendiren bir faktör olarak kendini göstermektedir. Evde tırnak bakımı yapmak, kuaförde ya da bir güzellik salonundan daha ucuza geleceği gibi aynı zamanda her zaman vakit bulup da manikür ya da pediküre gidilemeyeceği için zaman kazanmaya da yarar. Birkaç seferden sonra yalnızca on dakikada bütün manikürünüzü bitirecek kadar hızlanmış olacaksınız ki bu da size oldukça fazla zaman kazandıracaktır.

Evde Manikürümü Nasıl Yapıyorum

Evde tırnak bakım yapmadan önce bazı hazırlık aşamaları vardır ve bunlar da tırnakların sağlıklı uzaması, güçlenmesi ve sağlıklı görünmesinde önemli noktaları içerir. Bu aşamalar için çok ucuz ve kullanımı kolay bakım malzemeleri tercih edebilirsiniz. Örneğin her gün ellerin nemlendirici ile nemlendirilmesi ve bu sırada tırnaklara da nemlendirici sürülmesi, sürülen ojenin tırnaktan maksimum birkaç gün sonra çıkarılması, aseton içermeyen oje temizleyiciler kullanmak, tırnakların fazla uzun süre havasız kalmasına sebep olacak takma ya da protez tırnaklar kullanmamak burada özellikle önemli noktalardır. Bu ufak detaylar, tırnakları ve eli bakıma hazırlar ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmak için cildi güzelleştirir.

Evde tırnak bakımı yapmak, hijyenle ilgili takıntınız varsa şüpheye kapılmadan rahatça bakım yapmanız için de bir yoldur. Kuaförler ya da salonlar özensiz çalışıyor ise manikür ve pedikür malzemelerini değiştirmeyebilir ya da temizlemiyor olabilir. Bu düşünce de kafanızı kurcalıyorsa evde manikür ya da pedikürünüzü kendinize hem hijyenik bir ortamda hem de rahatlıkla ucuza yapmak daha işe yarar bir çözüm sağlayacaktır.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtını düşünen bireyler, en kolay şekilde evde manikür ve tırnak bakımı yapabileceklerini bilmelidir. Tırnak bakımı yapabilmek için büyük harcamalar yapmanıza da gerek yoktur. Bu bağlamda ihtiyacınız olan malzemeler çok azdır ve her evde bulunabilecek ürünlerle de aynı etki alınabilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

İlk olarak ılıktan sıcağa doğru olan bir suyun içerisine yarım limon ve 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyip elinizi bu suda yaklaşık dakika bekletmeniz gerekir. Bu sayede tırnak etleriniz yumuşayacaktır. Daha sonra et makası kullanarak tırnak diplerinizde büyüyen etleri kesiniz ve etlerinizi itiniz. Daha sonra isteğe bağlı olarak törpü yapabilir ve tırnaklarınıza oje uygulayabilirsiniz. 

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır
Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Tırnak Bakımı Manikür

Evde tırnak bakımı manikür yapmak, tırnaklarınızın hayal ettiğiniz gibi görünmesine yardımcı olurken para harcamadan bu görünüme erişmenizi sağlamaktadır. Evde tırnak bakımı ve manikür yapmak için, kuaförler ve bakım salonlarındaki el yumuşatma sularından hazırlamak gerekir. Elinizin sığabileceği bir kabın içerisine elinizi bekletebileceğiniz sıcaklıkta su, limon suyu ve zeytinyağı ekleyip ellerinizi en az 10 dakika bu suda bekletmelisiniz.

Elleriniz yumuşadıktan sonra ilk olarak tırnak etlerinizi bir makas ile temizlemeli ve etlerinizi geriye doğru itmelisiniz. Daha sonrasında tırnaklarınızı şekillendirmek için isteğe bağlı olarak kesit törpüleyebilirsiniz. Tırnaklarınız için bakım yağı veya kütikül kremi sürerek evde tırnak bakımı rutinini tamamlayabilirsiniz.

Tırnak Bakımı Neden Önemli

Sağlıklı uzayan ve zamanla sertleşen tırnaklar daha dayanıklı hale gelir, görüntüsü daima sağlıklı ve canlıdır. Bunun dışında fazladan et ya da ölü deriyi de temizlediğiniz için cildiniz canlanır, daha sağlıklı ve pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz.

Tırnak bakımı yapmadan önce elleri nemlendiriyor olmak özellikle önemli bir noktadır çünkü bakım yapmadan da ellerin pürüzsüz ve canlı görünmesi kişinin imajında değişikliğe yol açacaktır. Bir görüşme sırasında en çok dikkat çeken, göze batan ve incelenen yerler genellikle ellerdir. Tırnakların sağlıklı, ellerin canlı görünmesi bu noktada önemlidir. Aksi takdirde bakımı yapılmamış kuru eller, kırılmış tırnaklar, ojesi çıkmış tırnaklar, tırnakların yanından çıkan fazladan etler ve düzensiz uzayan tırnaklar görüntünüze özen göstermediğinizi belirtir. Bu sebeple tırnak bakımına dış görünüş açısından önem vermeniz gerekmektedir.

Bu bakım aynı zamanda cildinizin yenilenip canlanmasını sağladığı için ve tırnaklarınızın güçlenmesine de katkıda bulunduğu için de önemlidir. Yalnızca görüntüsüne değil aynı zamanda fiziki olarak canlanmasına da katkıda bulunur. Bunu evde yapabiliyor olmak da tırnaklar ya da el bakıma gereksinim duydukça saat kaç olursa olsun, hangi gün olursa olsun evde rahat rahat bakım yapabilme anlamına gelir.

Bunların yanı sıra hijyenik anlamda da temizlik açısından önemlidir. Tırnaklar ve eller gün içinde yüzlerce yere temas eder ve bunların tamamı da temiz yerler sayılmaz. Bu sebepten dolayı evde düzenli tırnak bakımı yapmak, tırnakların ve ellerin de bu yerleşik kirler ya da mikroplardan arınmasını sağlar.

Sağlık, iyi bir görüntü ve temizlik açısından kesinlikle tırnak bakımı yapmak önemlidir ve düzenli yapıldığı zaman şaşırtıcı derece iyi sonuçlar verebilir.

Evde Tırnak Bakım Yağı Yapımı

Evde Tırnak Bakım Yağı Yapımı

Evde Tırnak Bakım Yağı Yapımı

Evde tırnak bakım yağı yapımı, evden çıkmadan ve pahalı ürünler satın almadan tırnaklarınızı ideal şekle getirmenize yardımcı olacaktır. Tırnak bakım yağları sayesinde tırnak etleriniz daha yumuşak olur ve tırnaklarınızın direnci artar. Bu sayede tırnaklarınız kırılmaz ve çok daha sağlıklı bir şekilde uzamaya başlar.

Evdeki malzemelerle tırnak yağı yapmak istiyorsanız, birkaç malzemeye ihtiyacınız olacaktır. Zeytinyağı, çay ağacı yağı, e vitamini, hindistancevizi yağı, bu bakım yağını hazırlamanız için yeterli olacaktır. Bu malzemeleri çay ağacı yağı haricinde yarımşar yemek kaşığı kullanmalısınız. Çay ağacı yağı ise çok güçlü ve keskin olduğu için bu karışıma yalnızca 2 damla eklemelisiniz. Bu karışımı günlük olarak tırnak ve tırnak çevrenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Evde Tırnak Bakımı Yapmanın Yolları

 • Öncelikle eller ve tırnaklar iyice yıkanmalı, varsa tırnaktaki ojeler asetonsuz bir oje çıkarıcısı ile temizlenmeli ve eller bu şekilde bakıma hazır hale getirilmelidir.
 • Hemen hemen her gün tıpkı el nemlendirir gibi de uygulayabileceğiniz limon taktiği ile sararmayan tırnaklara da sahip olabilirsiniz. Bunun için sıkılmış bir limonun kabuğunu tırnaklarınız ile ezebilirsiniz. Limon kabuğunun iç kısmını tırnaklamanız ve bir süre tırnaklarınızı o şekilde limon kabuğunda bekletmeniz yetecektir. Bu hem tırnaklarınızı sertleştirecek hem de sararmasını engelleyecek bir taktiktir.
 • Temizlenip ojeleri çıkartılan ellere bir peeling uygulanabilir. Bu özellikle el üzerinde ve parmaklardaki ölü deriyi alacak, tırnakların üzerindeki ölü tabakayı temizleyecek ve tırnak etlerinin de kolay temizlenir hale gelmesini sağlayacaktır.
 • Bu şekilde ölü deriden arınan ellere ve tırnaklara iyi bir nemlendirici sürülebilir ve temizlenen derinin kuruması önlenebilir.
 • Tırnak bakımında ya da el bakımında zorunlu olmamakla birlikte aynı zamanda kasları ve elleri oldukça rahatlatan bir masaj uygulanabilir. Bir eliniz ile diğer el kaslarınızı bir miktar kremli ya da masaj yağlı şekilde ovmanız yetecektir. Bu, kasları gevşetir ve rahatlama sağlar.
 • Daha sonra tırnaklar istenen şekilde kesilebilir ve kesilen tırnaklar törpülenirken nazik davranılmalıdır. Sert bir şekilde dikkatsizce törpülenen tırnaklar incelebilir, üstünde ölü bir tabaka oluşabilir. Törpü, bu işlemden sonra tırnak makası ile temizlenmelidir.
 • Tüm bu aşamalardan sonra fazla tırnak etleri kesilip itilebilir ve tırnakların daha iyi görünmesi sağlanmış olur. Bu aşamaların sonunda tırnak eti itici ve benzeri tüm malzemeler tekrar kullanmadan önce de birer kez temizlenmelidir.
 • Etleri temizlenmiş, törpüsü yapılmış, ölü deriden arınmış tırnaklarınıza bu aşamalardan sonra besleyici yağlar sürmeniz ve tırnaklarınızı güçlendirecek birkaç bakım ürünü kullanmanız iyi olacaktır. Hem tırnakların sertleşmesini sağlayan hem de sararmasını önleyen ve koruyan çeşitli bakım ürünleri mevcuttur. Bunlardan edinerek tırnak bakımı sonrası sürmeniz iyi olacaktır.
 • Bu bakım ürünleri sonrası dilerseniz oje sürebilir, dilerseniz de tırnaklarınızı doğal güzelliği ile nefes alması için ojesiz bırakabilirsiniz. Her iki ila üç gün için oje sürmemeniz kesinlikle tırnaklarınızın yararına olacaktır. Hem sararmamaları hem de çabucak kırılacak kadar hassaslaşmamaları için bu önemlidir. Ojeler tırnaklara özellikle zarar veren baş kimyasallardır.

Her gün nemlendirilmiş eller, limon kabuğu ile ovulmuş ve bakım yağları ile günden güne daha iyi görünen tırnaklar ile evde tırnak bakımı yapmak oldukça kolay ve zevkli. Bu şekilde bakımı yapılmış ve düzenli olarak takip edilmiş tırnaklar birkaç bakım seansından sonra istenilen hale gelmektedir. Kadınların en çok şikayetçi oldukları nokta tırnaklarının fazla hassas olması ve hemen kırılmasıdır. Bu da tırnakların güçsüz olmasından ve sağlıksız uzamasından kaynaklanır. Tarif edilen şekilde uygulanan tırnak bakımı ile bu ve bunun gibi sorunlarla karşılaşmak neredeyse imkansız hale geliyor.

Ayak tırnakları için de aynı şeyler geçerlidir fakat peeling sonrası kullanılacak bir ayak maskesi daha iyi nemlenmesini ve ölü deriden iyice kurtulmasını sağlayabilir. Ayak tırnakları kesilmeden ve törpülenmeden önce bir süre sıcak suda özellikle bekletilmelidir. El tırnakları ile limon kabuğundaki su ile ya da nemlendirici ile yumuşayabilecek kadar bile incedir. El tırnakları da sıcak suda bir süre bekletilip kesilip törpülenebilir fakat ayak tırnakları daha sert ve kalın bir yapıya sahip olduğu için sıcak suda bekletilmeyi bir zorunluluk olarak kabul etmekteyiz.

Takma ya da protez tırnak kullanmamak, ojeyi tırnakta uzun süre tutmamak, düzenli olarak nemlendirip bakımını yapmak tırnakların canlanmasını sağlayan en önemli unsurlardır. Özellikle takma ya da protez tırnak kullanıldığı zaman tırnak olması gerekenden daha güçsüz hale gelmektedir ve çabuk kırılır hal almaktadır. Bakımı düzenli yapılan tırnak da zamanla takma tırnak kadar iyi, uzun, dayanıklı ve canlı hale gelecektir.

Evde tırnak bakımı hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Bir kadının en önemli göze çarpan yerlerinden biridir tırnaklar. Bu yüzden daha güzel tırnaklar için yazımızda verdiğimiz adımları dikkatlice okuyunuz. Güzel ciltlere sahip olmak için cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Bu yazımızda sizlere evde tırnak bakımı nasıl yapılır hakkında evde tırnak bakımı yağı yapımı, evde tırnak bakımı manikür nasıl yapılır, evde tırnak bakım kürü gibi merak edilen konuları paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Evde tırnak bakımı için bu videodan nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.

Farmasi Dudak Dolgunlaştırıcı ürünü ile ilgili yazımızı da okumanızı öneririz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. zuhal dedi ki:

  Tırnak bakımı için en basit ve popüler yöntem, zeytinyağı ve limon ile tırnakları ovalamaktır. Yarım limonun suyunu sıktıktan sonra içine yarım çay kaşığı kadar zeytinyağı dökün. Biraz zeytinyağının limon ile karışmasını sağlamak içi elinizle kabuğu sürtün. Ardından parmaklarınızı kabuğun içine sokup ovalamaya başlayın. Hatta elerinizin üzerine de sürebilirsiniz ben yapıyorum. Yumuşacık oluyor ve tırnak kenarındaki etler dökülüyor ve tırnaklar parlak oluyor. rengi de açılıyor.