Eksantrik Mili Arızaları: Arıza Sebepleri ve Önlenmesi

11.08.2021
441
Eksantrik Mili Arızaları: Arıza Sebepleri ve Önlenmesi
Modelistlik Kursu

Eksantrik miller motorun en önemli parçalarından bir tanesidir. Eksantrik mili çelik bir bileşenden oluştuğundan dolayı aşınmalara ve kırılmalara karşı sağlam bir yapıya sahiptir. Hatta motorda bulunan pek çok parça eksantrik milden daha önce kullanılmaz hale gelmektedir. Ancak baz durumlarda eksantrik milde birkaç problem çıkabilmektedir. Bu problemlerden en başında geleni ise eksantrik milin yıpranması olmaktadır.

Yıpranan eksantrik mil valfleri olması gerektiği gibi çalıştırmaz. Bundan dolayı motorun performansında gözle görülür bir azalma yaşanır ya da silindirlerin yanlış ateşlenmesine yol açar. Sonuç olarak yetersiz yakıt basıncı oluşmasından kaynaklı olarak daha fazla emisyon gerçekleşir ve rastgele ateşlemeler meydana gelir. Eksantrik mili hasarı da eksantrik mili arızaları arasında yer almaktadır. Eksantrik mil yanlış viskoziteli motor yağlarından dolayı meydana gelir. Yalın daha kalın bir yapıya sahip olduğu soğuk sabahlarda ve havalarda yeterli yağ basıncının kamın içerisine ulaşması biraz aman alır.

  • Önemli Not: Soğuk havalarda kullanılması gereken motor yağı ise 10w-30 veya 10w-40 yerine 5w-30 motor yağıdır.

Eksantrik Mili Nedir?

Eksantrik Mili Nedir?

Kısaca Eksantrik Mili Nedir? Eksantrik mili sübapların doğru vakitte açılıp kapanmasına yarayan parçadır. Doğru bir şekilde çalışması halinde motorun da doğru çalışmasına ve boğulma gerçekleşmeden aracın yüksek performanslarda kullanılabilmesine imkân sağlamaktadır. Ayrıca eksantrik mili üzerinde dereceli bir sistem kullanılmaktadır. Bu dereceli sistem motor gücünü arttırmayı sağlamaktadır. Eksantrik konum sensörü dereceli olması ya da derecenin arttırılması durumunda emme ve egzoz sübaplarını kontrol edilmesini sağlar.

Artış sağlayan derece sistemi aracın güç artışı yaşamasına sebep olmaktadır. Anı zamanda derecenin armasıyla birlikte sübapların açılma ya da kapanma zamanlaması da değişecektir. Bu durumda ise motora ait yanma odaları içerisine daha fazla yakıt ve hava girerek daha güçlü bir yanma sağlanacaktır. Sağlanan yanma sayesinde araç performansında gözle görülür bir artış olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Triger Kayışı Koparsa Ne Olur? 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Eksantrik Mili Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eksantrik milde oluşan arıza beraberinde araçta gözlenebilecek bazı sorunları meydana getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte ikaz ışıklarıyla kolaylıkla anlaşılabilmenin yanı sıra aracın da eksantrik mil arızasının ardından bazı tepkiler vermesi söz konusu olur. Eksantrik milinde arıza oluşan aracın rölantisi bozulur. Bunun dışında aracın çekiş gücü azalarak araçtan alınan performansın düştüğü gözlenir.

Subap kapaklarını doğru bir şekilde açıp kapatamayan eksantrik mili yakıt tüketimini arttırır. Arızası giderilmeyen mil bir süre sonra sesli bir şekilde çalışmaya başlar. Ortaya çıkan bu problemler dikkate alınmaz ve araca gerekli müdahalede bulunulmaz ise araç içerisindeki arızalanma daha da büyüyerek maliyetli bir hal alır. Eksantrik mili arızasından kaynaklı olarak subaplar da kırılmaya ya da eğilmeye başlayabilir. Kırılan ya da bükülen subaplar araçta daha büyük bir ses oluşumuna neden olur.

Eksantrik Mili Arızalarının Önüne Nasıl Geçilir?

Eksantrik mili arızalarının önüne geçebilmek için öncelikli olarak yapılması gerekenlerden birisi aracın bakımlarının düzenli olarak yapılmasıdır. Pek çok sebepten kaynaklı olarak eksantrik milde hasar oluşabilir ve bu da arıza oluşumuna neden olabilir. Aracın düzenli bakımı yapılması halinde tüm problemli parçalar değiştirilerek eksantrik milinin korunumu sağlanabilir. Ayrıca eksantrik milin korunmasındaki bir diye önem arz eden husus yağ değişimi aralığıdır.

Kaliteli bir motor yağı kullanımı ile eksantrik mili üzerinde hasar oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Uzun süre yağ değiştirilmemesi motorun diğer parçalarına zarar verebileceği gibi eksantrik miline de zarar verebilir. Bundan dolayı motor yağı değişimi periyotlarına düzenli olarak uyulmalı ve kalitesiz motor yağlarından kaçınılmalıdır.

Eksantrik Mili Nasıl Değiştirilir?

Eksantrik mili değişimi araç motorunun sökülmesi ile başlayan bir işlemdir. Eksantrik milinin değiştirilmesi için motor bloğunun ön kapağı sökülür. Kapağın sökülmesinin ardından eksantrik konum sensörü sabitlemesi işlevini gören somunlar tek tek sökülerek eksantrik mili çıkartılır. Eksantrik mili üzerindeki hasar telefi edilebilecek bir hasar ise bakımı yapılır.

Eğer ki eksantrik mili kullanılmaz bir hale gelmiş ise yeni eksantrik mili ile değiştirilir. Yerine takılan eksantrik mili sökülme işleminin tersi yapılarak yerine oturtulur ve tüm motor tekrardan toplanır. Motor araca yerleştirildikten sonra eksantrik mildeki arıza giderilmiş olur. Eksantrik milinin değişim işlemi oldukça dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Zira yerine tam oturmayan eksantrik mil ya da hasarı onarılmayan eksantrik mil motorda daha büyük problemlerin oluşmasına sebep olabilir.

Eksantrik Mili Tamiri Nasıl Yapılır?

Eksantrik millerde arızalanma durumunda tamir yapılması söz konusu olmamaktadır. Mil bozulması özellikle aracın belirli sistemlerinin hatalı çalışması ya da hiç çalışmamasına neden olabilir. Bu durumda tek çözüm eksantrik milin değişmesi olmaktadır. Eksantrik konum sensörü motor için önemli bir parçadır. Bundan dolayı arızalanmış eksantrik milin değişmesinden başka çözüm yoktur.

Tamir edilmeye çalışılan eksantrik mil eğer ki arızalı ise yerine takıldığı esnada tekrar kullanımına başlanması ile motorda geri dönüşü olmayan bazı problemlerin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden eksantrik milde arıza olup olmadığını anlamak için işinde uzman kişiler tarafından hasar tespiti yapılması ve tüm işlemlerin dikkatlice gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Yapılan İşlemler
Aracın motoru sökülüp çıkarılır.
Motor bloğunun ön kapağı sökülür.
Kapak çıktıktan sonra eksantrik milini sabitleyen somunlar sökülür.
Boşa çıkan eksantrik mili, yatağına dikkat ederek çıkarılır.
Gerekli bakım veya değişim yapıldıktan sonra yerine takılır.
Söküldüğü sırayla tersten gidilerek değişim işlemi tamamlanır.

Eksantrik Mili Arızası Büyüdükçe Ortaya Çıkabilecek Problemler

Eksantrik milde bir hasar ya da arıza oluşumu yaşanmasının ardından gerekli müdahale yapılmaz ise ortaya çıkabilecek bazı problemler bulunmaktadır. Bu problemlerle karşılaşılmaması adına araçta eksantrik milinin arızasından şüphelenilmesi durumlarında acilen bir uzman tarafından kontrol gerçekleştirilmelidir. Gerekli müdahalenin yapılmaması durumunda görülebilecek problemler aşağıdaki gibidir:

  • Sübaplardan aşırı bir ses gelir,
  • Sübapların düzensiz çalışmasından kaynaklı olarak piston basıncı ile sübap kapakları kırılabilir,
  • Araç çalışmaz hale gelebilir,
  • Egzozda patlamalar gözlemlenir,
  • Hava filtresinde patlamalar gözlemlenir.

YouTube kanalımızdan video içeriklerine göz atabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.