Arabaya Pasta Cila Nasıl Yapılır?

17.01.2023
312
Arabaya Pasta Cila Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Pasta cila; genelde araçlarda kullanılarak aracın parlamasına ve boyanın güzel görünmesine yardımcı olur. Aracın boyası  parlak olsun diye pasta cila herkesin aracına yaptırması gereken bir araç aksesuarıdır. Ayrıca vazgeçilmez bir unsur olarak bilinmektedir.  Kötü görünüyorsa pasta cila yapılması gerekir. Normal pasta cilanın 2 ay ömrü vardır. Günümüzde 1 ay içerisinde pasta cila yaptıran araba kullanıcıları da mevcuttur. Aracın boyası aynı zamanda çizik ezik varsa onları da yok etmekle beraber boyanın mükemmel görünmesini de sağlar. Pasta cila yapılmasının amacı; aracın her zaman parlak kalması ve güzel görünmesidir. Araba satarken alacak kişinin gözüne güzel görünmesi ve arabayı beğenmesi için  pasta cila yapılması gerekir.

Pasta Cilanın Önemi

Arabaya  bakım yaparken ön hazırlık mutlaka yapılmalıdır. Yani araç kirliyse yıkanıp kurutulması gerekir. Aracınızın bakımlı olmasını istiyorsanız pasta cila yapılması önemlidir.

Pasta Cila İşlemi İçin Dikkat Edilecek Hususlar

Öncelikle pasta cila yapmak için gerekli bütün malzemeler olması gerekmektedir. Malzeme yoksa  pasta cila yapan oto yıkamacılarda da cila yaptırılabilir. Pasta cilanın neden ve ne amaçla yapıldığını bilmek gerekir. Birden fazla amaçla arabalara yapılan pasta cilanın birden fazla çeşidi vardır. Yapacağınız işleme göre cila süngerleri  ince, kalın, orta olarak mevcuttur.

Pasta cila uygulama sırası

  • Öncelikle pasta cila ürününü seçimi yapılır,
  • Aracın dışı toz tanecikleri kalmayacak şekilde güzelce temizlenir,
  • Üçüncü aşamada demir tozu temizliği yapılır,
  • Elle çizikler giderilir,
  • Pasta Sonrası Yüzey Temizliği yapılır,
  • Son olarak cila boya koruma uygulaması yapılır.

Pasta Cila Neden Yapılır?

Araba Pasta Cila

Araba Pasta Cila

Arabaların  fırça çizgili dalgalanma boya sonrası soluk görünmemesi için pasta cila yapılmalıdır. Aracın  parlak kalmasını istiyorsanız pasta cila yaptırmanız önemli bir durumdur. Pasta cilanın birden fazla çeşitleri mevcuttur. Her serinin de kendine göre süngerleri vardır.

Pasta Cila İşleminde Önemli Kurallar

Aracınıza pasta cila yapmadan önce mutlaka temiz ve kuru olması gerekir. Pasta cila yaparken makine ayarının dengeli olması gerekir. Aracınıza yapacağınız pasta cilaya göre zaman ve saati değişmektedir. Ucuz pasta cila yaptırırken dikkat edilmesi gereken nokta; bir kat pasta cila ile yapılıp yıkandıktan sonra araçta ufak tefek çizikler ortaya çıkabilir. Her zaman işi bilen birinin yapması önemlidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Aracınıza pasta cila yapmadan önce neden yaptırdığınızı bilmeniz gerekir. Aracınızı yıkarken zamanla fırça çizgi ve boya yıpranması meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı arabalara pasta cila yaptırmak aracın güzel görünmesi bakımından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aracınızın boyası zamanla fırçayla yıkamaktan aşınmış ve yıpranmış olabilir. Bunun için aracınıza pasta cila yaptırabilirsiniz.

Pasta Cila İşleminde Pastanın Önemi

Pasta, sıvı zımparalama işlemi olarak bilinir. Bu nedenle otomobil yüzeyindeki boya kaplamasının fiziksel ve kimyasal yöntemlerle inceltilmesine yardımcı olur. Yıkama fırçalarının zamanla yüzeyleri çizmesi, güneş ışınlarının boya rengini matlaştırması ve sürüş anında yol üzerindeki çakıl taşı, kum gibi maddelerin yarattığı tahribatı yok eder.

İlginizi Çekebilir: Araba Devir Saati nedir ve Kaçta Olmalı?

Pasta Cila Hangi Araçlara Kullanılır?

Pasta işlemi aracınızın boyasını sökerken cila ise boya kaplayan bir işlemdir. Pasta cila işlemi bakım yapılması gereken bütün araçlara uygulanabilir. Bu nedenle 12 ay boyunca, yazın veya kışın kısacası her zaman yapılabilecek pasta cila işlemi için kullanıcılar tarafından genellikle Mart, Nisan, Mayıs gibi ilkbahar aylarında veya Eylül, Ekim, Kasım gibi sonbahar aylarında yapılması tamamen kişisel tercihten ibarettir.

Pasta Ciladan Sonra Araba Yıkanır Mı?

Bu soruya cevap olarak evet denilebilir. Hatta pasta sonrası, cila öncesinde bir ara temizlik olarak yıkama yapılması aracın bakımlı görünmesini sağlar.

Cila uygulamasının en az bir ay, pasta uygulamasının ise 1 yıl civarında uygulanması gerekir. Pasta uygulaması boya katmanını kaldırdığından işlemin çok sık tekrarlanması yanlış bir uygulamadır. Boyanın gereksiz incelmesi araç boyasına geri dönülmez bir zarar verebilmektedir. Pasta cila hizmetinin uzman kişiler tarafından uygulanması büyük önem taşır.

Pasta Cila  İşleminde Pasta Nasıl  Kullanılır?

Pastayı kullandığınız yüzey temiz ve kuru olmalı, aksi takdirde istediğiniz sonucu alamazsınız. Aynı yüzeyde farklı derinlikte çizikler var ise ve çok katlı pasta işlemi yapılacaksa, kalın pastadan ince pastaya doğru sırayla uygulama yapılmalıdır.

Pasta yapılırken makine ayarı dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Aynı şekilde aracın boyasını yıpratabilir.  Pastadan sonra aracınızı yıkayıp kurulama işlemi yaparsanız istediğiniz sonucun daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Genelde oto yıkamacılarda yapılan pasta cila işlemi artık günümüzde araç kullanıcılarının çok daha rahat bir şekilde yapılabilen uygulamalardan biridir.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.