Egzozdan Su Gelmesi Nedir?

30.06.2022
124
Egzozdan Su Gelmesi Nedir?
Modelistlik Kursu

Egzozdan su gelmesi genel olarak normal bir durumdur. Kış başlayınca havalar soğuyor. Özellikle sabahın en soğuk saatlerinde aracınızı çalıştırdığınızda egzoz kanallarından buhar çıkacaktır. Bu normal bir durumdur. Motor çalışırken ve motordan çıkan egzoz dumanları soğuk egzoz borusuyla temas ettiğinde yanma meydana gelir.

Oluşan yoğunlaşmama, egzozdan buharın çıkmasına neden olur. Bu buhar, motor ısındığında kaybolur. Egzoz borusundan su damlacıkları çıkabilir. Bu durum genellikle LPG’li araçlarda daha belirgindir. Ancak araç ısınsa bile aracın arkasındaki buhar kaybolmuyorsa veya egzoz borusundan çok miktarda su çıkıyorsa sorun var demektir.

Egzoz Borusundan Gelen Su Normal Mi?

Egzoz Borusundan Gelen Su Normal Mi?

Egzoz Borusundan Gelen Su Normal Mi?

Arabayı kullanırken egzoz borusundan çıkan su ile ilgili herhangi bir sorun yoktur. Motorun yanması CO2 ve su üretir. Ancak çok fazla su varsa, motorda bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun genellikle silindir kapağı contasının yanmasından kaynaklanır. Bu şekilde egzozda su buharı veya sıvı şeklinde dışarı atılır.

Otomotil motorları genellikle su soğutma kullanır. Soğutma sisteminin önemli bir parçası olan Su soğutucu, fan, fan anahtarı, sıcaklık anahtarı, termostat, su hortumu, su pompası (sirkülasyon). Soğutma suyu olarak antifriz kullanarak suda pas oluşumunu engeller. Kullanılmadığı zaman suda paslanabilir ve hortumların, su tapalarının ve radyatörlerin çürümesine neden olabilir.

Egzozda Su kaçağı meydana gelecektir. Eğer fark etmezseniz silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki conta yanacaktır. Contaları yanmış araçlar, contaların nerede yandığına bağlıdır.  Silindirin yanması teklemeye neden olabilir. Bir süre sonra yağ su ile karışacaktır. Bu olmazsa ve araç kullanılmaya devam ederse, yatak sararır ve motorun tamamen yeniden yapılması gerekecektir.

Contanın yanmasının bir başka nedeni de su pompası pervanesinin aşınmasıdır. Radyatörle soğutulan su, su pompasından motora aktarılmazsa araç aşırı ısınacak ve conta yanacaktır. Contanın yanmasının bir diğer nedeni de fan şalterinin veya termostatın açılmamasıdır. Bu durumlardan herhangi birinde fan çalışmayacak ve suyu soğutmayacaktır. Araç aşırı ısınarak contanın yanmasına neden olur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Egzoz Borusundan Su Gelmesinin Çözümü Nedir?

Motor sıcak olmasına rağmen egzoz borusundan çok su geliyorsa ve aracın su deposu boşalıyorsa en yakın servise başvurmanız gerekir. Bu şekilde devam eden kullanım, tam bir motor revizyonu gerektirebilir. Maliyeti oldukça yüksektir. Servis görevlisi aracı muayene eder, arıza tespiti yapar ve sorunu giderir.

Gaza Basınca Egzozdan Su Gelmesi

Soğuk havalarda gaz kelebeğinin açılması su sıçramasına neden olabilir. Bunun nedeni egzoz borusunun nemidir. Gaza bastığınızda tüpteki su motordan çıkan egzoz gazının basıncıyla dışarı çıkar.  Soğukta yeni çalışan bir arabanın içinde gaza bastığınızda bir süre egzozdan su sızması normaldir. Bu, araç ısındığında ve nem durduğunda geçmelidir. Ayrıca aracın motorundaki yanmanın karbondioksit ve su ürettiği de unutulmamalıdır. Yani araç çalışırken gaz kelebeği açıldığında aracın egzoz borusundan az miktarda su dökülmesi motorun yanmasından kaynaklanır ve normaldir.

Egzoz Borusundan Su Gelmemesi İçin Neler Yapılır?

Kış aylarında sistem ilk kez kullanılıyorsa egzozda su çıkışı beklenir. Ancak contaların yanmasını ve gereksiz sebeplerle su sızıntısını önlemek için aracın bakımını zamanında yaptırmak gerekir.

Aracın aşırı ısınmasını, motor sıcaklığının yükselmesini ve contaların zarar görmesini engellemek için kaliteli antifriz kullanmalısınız. Tüm servisler için motor contaları kontrol edilmelidir. Aşınmış contaların zamanında değiştirilmesi gerekir. Ayrıca motor sıcaklığını kontrol etmek ve contaların zarar görmesini önlemek için zamanında yüksek kaliteli yağa geçmeniz gerekir.

Motor yağı ayrıca aracın motorundaki sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olduğu için motor sıcaklığının yükselmesini önlemeye de yardımcı olur. Azaltılmış sürtünme, ortaya çıkan sıcaklığı düşürür ve aracın aşırı ısınmasını ve yüksek sıcaklıklara ulaşmak için diğer parçalara zarar vermesini önler. Egzozdan su gelmesi ve nedenleri hakkında yazımız hakkında aşağıda yorum yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.