Motor Yağı Değişimi: Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

07.06.2021
419
Motor Yağı Değişimi: Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Motor yağı değişimi için bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir. Bu hususlardan en önemlisi ise aracın düz bir zeminde olması gerektiğidir. Rahat hareket edilebilecek bir alan tercih edilmesi kişilere kolay bir yağ değiştirme imkânı sağlar. Aracın ön kısmı kriko yardımı ile havaya kaldırıldıktan sonra sağ ve sol taraflardan desteklenmelidir. Desteklenme işleminin bitiminde arabanın sağlamlığını kontrol etmek amacıyla arabaya kuvvet uygulanmalıdır. Eğer ki araba sağlam ise motor yağı değişimi işlemine başlanabilir. Aracın altında bulunan tahliye tapasını açmadan önce içerisinde bulunan yağın dökülebileceği bir yağ geri kazanım tablası ayarlamak gerekmektedir. Aracın altına yerleştirilen yağ kazanım tablası hem dökülen yağın etrafa yayılmasını engelleyecek hem de kullanımına devam edilebilecek yağın israf olmasının önüne geçecektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi aracın motorunun kapatılmasının ardından belirli bir sürenin geçmiş olması gerektiğidir. Hala sıcak olan motordan dolayı tahliye edilecek yağ da sıcak olabilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir. Motor yanında bulunan yağ kapağının açılmasının ardından aracın altında bulunan ve karter zerinde yer alan motor yağı tahliye tapası açılır. Açılan tahliye tapası birkaç dakika içerisinde tüm yağı boşaltır.

Motor Yağı Değişimi için Bilinmesi Gereken Hususlar

Motor yağı değiştirilirken bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Öncelikle yağ karterinin neye benzediği ve nerede bulunduğu bilinmelidir. Aracın alt bölümünde motora daha yakın ve düz bir tencereye benzeyen karter bulunmalıdır. Karter üzerinde yer alan tahliye tapasının bulunması gerekmektedir. Bu noktada dikkate alınması gereken konu ise motor yağının tahliye tapası ile şanzıman boşaltma tapasının karıştırılmaması gerektiğidir. Şayet hangi tapanın doğru tapa olduğuna emin olunamıyorsa egzosu bulmak gerekir. Egzos her daim motora bağlıdır ve aracın ön kısmından arka kısmına doğru yol alır. Yağ karterine ait boşaltma tapası da motorun alt bölümünde yer almaktadır.

https://youtu.be/12MLAAZKY00

Yağ Tapası Nasıl Sökülür?

Yağ tapası sökme işlemi oldukça basit bir işlemdir. Gerekli malzemelerin bulunması durumunda tapayı saat yönünün tersi yönüne doğru çevirmek gerekmektedir. Kâğıttan ya da keçeden üretilmiş boşaltma tapası contasının da tapa çıkartma işlemi sırasında çıkartılması gerektiği unutulmamalıdır. Çıkartılan conta yenisi ile değiştirilmelidir. İyi durumda olan contalar tekrardan kullanılabilmektedir. Yağ karterinnin üzerinde bulunan tahliye tapasının açılmasının ardından birkaç dakikalık süre içerisinde karter içerisinde bulunan tüm yağ boşaltılmış olacaktır.

Motor Yağı ve Karter Tıpasını Contası Değişimi

Motor yağı değişimi yapılırken karter tıpasının contası da değiştirilmelidir. Motor yağının karter içerisinde boşaltılmasının ardından yeni yağ koyulabilmesi için yağ tapasına tıpanın tekrar takılması gerekmektedir. Boşaltma tapasına yeni koyulacak olan rondela ile birlikte kontrol edilmesi ve temizlenmesi gereken 3 adet husus vardır. Bu hususlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Boşaltma işlemin bitmiş ise boşaltma tapasının temizlenmesi,
  • Boşaltma tapasından çıkartılan tıpanın temizlenmesi,
  • Tıpa ile birlikte çıkan conta şayet iyi durumda ise tekrardan takılmadan önce temizlenmesi.

Eğer ki conta tekrardan kullanılacak durumda değil ise yeni bir conta boşaltma tapasına takılmalıdır. Sonrasında motor yağı değişimi işlemi için yeni yağı koyabilirsiniz.

Yağ Filtresi Nasıl Sökülür?

Yağ filtresini değiştirmek istenmesi durumunda öncelikle yağ filtresinin nasıl bir şey olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Neredeyse hepsi birbirine benzeyen yağ filtreleri 10,2 ila 15,2 santimetre uzunluğunda ve 7, santimetre genişliğinde farklı renklere sahip olan materyallerdir. Beyaz, mavi ya da siyah renkte üretilen bu materyaller silindir şeklindelerdir. Yağ filtresinin sökülebilmesi için öncelikle yavaş bir şekilde tam kavrama ile saat yönün tersinde çevirme işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Elle çıkartılamazsa bu sefer ihtiyaç olunan şe bir yağ filtresi sökme aparatıdır. Aparat ile tutulan yağ filtresi tıpkı el ile çıkartılmaya çalışıldığı gibi saat yönünün tersine doğru bir şekilde döndürülerek yerinden çıkartılabilmektedir. Filtrenin çıkartılması sırasında boşaltma tablasının filtrenin alt kısmında bulunması gerekmektedir. Eğer ki bir sızıntı olursa içeride bulunan tekrardan kullanılabilir yağ bu şekilde israf olmaz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Yağ Filtresi Değiştirmede Conta Halkası Nasıl Yağlanır?

Yağ filtresi yeni bir filtre ile değiştirilecekse contanın yağlanması gerekmektedir. Bunun için yedek yağa parmak batırılarak contanın etrafı yağlanabilir. Aynı zamanda bir fırça ya da bir bez yardımı ile de yeni yağ filtresinin contası yağlanabilmektedir. Bu sayede bir sonraki yağ değişiminde herhangi bir alet kullanmaya gerek kalmadan kolaylıkla çıkartılabilmesi mümkün olacaktır. Ayrıca yeni filtre takılmadan önce içerisine az miktarda yağ eklenebilir. Bu işlemin uygulanması aracın eski yağ basıncına geri dönebilmesi adına geçecek süreyi kısaltacaktır. Dikey olarak montelenen filtrelerde ağzına kadar doldurulabilir ve doğru açı ile yerine yerleştirilir. Bu noktada filtre takılırken az miktarda bir yağ dökülecektir.

Motor Yağı Filtresi Nasıl Takılır?

Motor yağı filtresinin takılışı oldukça basit bir işlemdir. Filtre conta değene kadar sıkılır. Contanın değmesi durumunda yarım tur daha sıkılarak yerine oturması sağlanır. Motor yağı filtresinin takılmasının ardından motor yağı eklenmelidir. Yağ doldurulacak delikten içeriye yeni yağ koyulur. Yağ tamamen doldurulduktan sonra motor yağı kapağı yerine takılır ve kaput kapatılır. Tek yapılması gereken artık motoru çalıştırmak olacaktır. Motorun çalışmasının ardından yağ basıncına ait göstergenin tamamen sönmesi beklenir. Tamamen söndüğünden emin olunmasının ardından herhangi bir damlama olup olmadığı aracın alt kısmına bakılarak kontrol edilir. Motor yağı değiştirme işlemi sırasında sıkılan filtre ve boşaltma tapası sıkı bir şekilde yerine takılmamışsa sızma gözlenebilir. Bu durumda aracın durdurularak sızıntının gözlemlendiği kısım yerine tam olarak oturtulmalıdır. Son olarak motor yağı seviyesi kontrol edilir ve motor yağı değiştirme süreci sona erer.

Sitemizden motor fazla yağ yakma neden olur? Hakkında merak edilenlere de bakabilirsiniz. Bizi pinterest te takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.