Ekran Kartı Ne İşe Yarar?

19.01.2021
318
Ekran Kartı Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Bilgisayar ile bir işlem yapıldığı zaman sistem, bunu kendi anlayacağı dil olan 0 ve 1’lere çevirir. Böylece Hard Disk, RAM Bellek ve İşlemci, kullanıcı tarafından yapılan her işlemi anında uygulamaya başlar.

Bunun sonucunda kullanıcılara monitör aracılığıyla geri dönüş yapılmakta olup, burada 0’lar ve 1’ler değil, kişilerin anladığı şekiller çıkmalıdır. Burada devreye giren ekran kartı, sistem ile kullanıcı arasında bir köprü oluşturarak, kullanım kolaylığı sağlar. Örneğin klavyeden “k” harfine bastığınızda, bilgisayar dilinde bu 0’lar ve 1’ler ile işlenir. Ancak ekran kartı, bunu sizin anlayacağınız dile çevirir. Gerekli dönüşümler yapıldıktan sonra görüntü monitöre aktarılır. Ana kart üzerine sabitli olan parça, aynı zamanda oynayacağınız oyunlardan alacağınız performansı etkileyen, en önemli unsurdur.

Ekran Kartı Nedir?
Ekran Kartı Nedir?

Ekran Kartı Nedir?

Bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan ekran kartı, bir bilgisayarın kalitesini gösteren önemli unsurlar arasındadır.

Bilgisayarların gelişmesiyle beraber günümüzde çok fazla ekran kartı üretici firması ile pek çok model vardır. Ancak Nvidia ve AMD ekran kartı sektöründe en çok öne çıkar markalardır. Anakartlarda dâhili ekran kartı olmakla beraber, oyun gibi amaçlar için yetersizdir. Bu nedenle harici olarak takılan Ekran kartı,

 1. ISA,
 2. VLB,
 3. PCI,
 4. AGP,
 5. PCI-Express,

Gibi slotlara takılmaktadır. İşlev olarak görüntülerin monitöre yansıtmasını yapan ekran kartı gerek oyunların performasında, gerekse monitör ve video kalitesinde belirleyici unsuru oluşturmaktadır. İşlemci tarafından gelen verileri işleyerek, monitöre yansıtan ekran kartı böylece,

 1. Yazı,
 2. Resim,
 3. Grafik,
 4. Film,
 5. Video,

Tarzı uygulamaların oluşmasını ve gösterilmesini sağlar. Böylece ekrana yansıyan her görüntü, kullanıcılara ekran kartı yardımıyla yansıtılmış olur. Bilgisayar teknolojisi ilerledikçe gelişen ekran kartları, günümüzde oldukça gelişmiş bir yapıya sahiptir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Ekran Kartı Nasıl Değiştirilir?

Ekran Kartı Nasıl Değiştirilir?

Ekran kartı nasıl değiştirilir? Eğer bir oyuncuysanız ya da sadece daha kaliteli videolar ve yüksek çözünürlük istiyorsanız, ekran kartınızı yenilemeniz gerekir. Eğer masaüstü bir bilgisayarınız varsa, öncelikle anakart modelinizi bulmanız gerekir. Bundan önce bilgisayara giden tüm gücü kesmeniz, elinize topraklama yaptıktan sonra anakarta dokunmanız gerekir. Aksi durumda insanda bulunan az miktarda statik elektrik, donanımı bozmak için yeterlidir.

Bu bilgiye ulaşmak için BIOS ekranını kullanabilir ya da kasanızı sökerek, anakartı inceleyebilirsiniz.  Ardından internet üzerinden buna uyumlu ekran kartlarını bulmanız gerekir. Zira her ekran kartı, her anakart ile uygun değildir. Eğer böyle bir parça alırsanız, kullanmanız imkânsızdır. Dolayısıyla doğru harcama yapmak istiyorsanız, inceleme yapmanız şarttır.

Ekran kartını aldıktan sonra kasayı açıp, elinize topraklama yaptıktan sonra yukarıda saydığımız slotlardan birine takmanız gerekir. Bilgisayarı açtıktan sonra program üzerinden kurulumu yaparak, kullanıma başlayabilirsiniz.

Laptoplar için de durum böyle olmakla beraber; bazı modellerde ekran kartı lehimli geldiği için değiştirmek mümkün değildir. Bu sebeple önce laptop modelinizi internete yazdıktan sonra ekran kartı değişimini incelemeniz gerekir. Şayet böyle bir imkânınız yoksa tek çözümünüz yeni bilgisayar almaktır.

Ekran Kartı Nasıl Alınmalıdır?

Bilgisayar teknolojisi her geçen gün ilerlediği için ekran kartları da her yıl yenilenmektedir. Bu durum çok sayıda kişinin, hangi model ekran kartı alması gerektiğini düşündürmektedir. Burada önemli olan bilgisayarınızı ne amaçlı kullanacağınızdır.

Her ekran kartı işlev olarak veriyi alma, işleme ve monitöre yansıtma görevini taşır. Ancak bunların desteklediği çözünürlükler ve özellikleri aynı olmadığı için bir oyunda aynı performansı sergilemez.

Eğer video izlemek istiyorsanız ve oyun oynamayacaksanız, son model bir ekran kartı yalnızca gereksiz masraf olacaktır. Bunun yerine aynı çözünürlüğü ve ekran kalitesini sağlayan bir tercihte bulunmak, sizin için kurtarıcı olacaktır.

Buna karşılık sadece oyun oynamayı düşünüyorsanız, herhangi bir ekran kartı da size yeterli olmaz. Bu nedenle bütçenizi gözden geçirerek, buna göre orta üstü ve üst segmentten bir ürün almanız gerekir. Ekran kartları her zaman yenilendiği ve her yıl yeni oyunlar çıktığı için zamanla her model eski verimini sağlayamaz hale gelir. Bu nedenle son model bir ekran kartı alırsanız, daha uzun süre kullanabilirsiniz.

3D tasarım yapıyorsanız, prodüksiyonlarınızda kısa sürede sonuç almak istiyorsanız veya render yapıyorsanız da tercih etmeniz gereken segment üst kısımlardır. Ancak üst kısımdan her ürün de sizin için istediğiniz bazı özellikleri düşük verebilir. Bu nedenle karşılaştırmalı şekilde hareket etmeniz önerilir.

Hangi modellerin olabileceğini düşünüyorsanız, şu gibi ekran kartları hâlâ günceldir ve yüksek performans getirecektir;

 1. RTX 2080 Tİ
 2. RTX 2070 Super
 3. RTX 2070
 4. RTX 2060 Super
 5. GTX 1660 Tİ
 6. GTX 1660 Super
 7. GTX 1650

Hatırlamanız gereken, son modellerin her zaman daha pahalı olduğudur.

Nvidia Ekran Kartı mı Yoksa AMD Ekran Kartı mı Almalısınız?

Nvidia ve AMD, ekran kartı üzerine iki dev firmadır. İkisi de birbirinden yüksek kaliteli grafik kartlarını sunduğu için çoğu kişi hangisinin daha avantajlı olduğunu bilemez. Ancak burada tercihiniz fark etmez.

Örneğin aynı segmentte bulunan Nvidia ve AMD aşağı yukarı benzer özellikler taşır. Ancak segment farklılaşınca doğal olarak üst kısımdan tercih yapmanız gerekir.  Bununla beraber iki firma farklı teknolojiler kullandığı için bunları bilirseniz, daha fazla zevk ve verim alabilirsiniz.

Eğer oyuncuysanız, Nvidia PhysX programı fiziksel etkişileşimleri ekrana daha canlı gösterecek; sisler, patlamalar, uçan nesneler, dumanlar ve hatta karakterinizin kıyafetleri gibi pek çok unsurun daha canlı görünmesinde yardımcı olacaktır. Lâkin bu teknoloji AMD üzerinde yoktur.

AMD ise burada görsel olarak daha iyi görünüm sağlamak için TressFX teknolojilerinden yararlanmaktadır. Belirli oyunlarda etkisini gösterse de yine çok az sayıda oyun tarafından TressFX kullanılmaktadır.

Ekran Kartı Kaç GB Alınmalı?

Ekran kartı kaç GB alınmalı? Bilgisayar üzerinde sadece oyunlar değil, aynı zamanda işletim sistemi, uygulamalar ve pek çok şey ekran kartından bellek kullanmaktadır. Oyunlarda özellikle ön plana çıkan bu kavram, daha akıcı ve kaliteli bir performans sağlamaktadır. Eğer oyuncuysanız, minimum 2 GB bir ekran kartınız olması bu nedenle gerekliliktir.

Bununla beraber ekran kartının grafik işlemcisinin de performansı bellek kadar önemlidir. Dolayısıyla aynı bellekte iki ürün arasında karar veremiyorsanız, grafik istemci ve diğer unsurlarını karşılaştırmanız gerekir.

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran kartı fiyatları ne kadar? Grafik kartınızı yenilemeyi düşünüyorsanız, öncelikle son modellerin her zaman daha yüksek fiyatlara sahip olacağını bilmeniz gerekir. Dolayısıyla satın almadan önce muhakkak bilgisayarınızla uyumlu olduğundan emin olmanız gerekir.

Ekran kartı fiyatı birden fazla unsur tarafından ele alınır. Güncellikten sonra gelen en önemli madde boyuttur. 4GB bir kart istiyorsanız, fiyatları her zaman 2GB’a göre gözle görülür bir yükseliş gösterecektir.

Ayrıca grafik istemcisi gibi diğer unsurlar da küçük gibi görülen, ancak büyük bir etki sahibi olan unsurlardır. Aynı boyutta ve segmentte olan ekran kartlarının fiyatları, bu nedenle farklılaşmaktadır. Eğer bu küçük maddelere dikkat ederseniz, daha iyi sonuca sahip olacabileceğiniz bir ekran kartı alabilirsiniz.

Bunlara ilave olarak döviz kurları da ekran kartı fiyatlarını etkilemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.