Harddisk Nedir Ne İşe Yarar?

13.01.2021
114
Harddisk Nedir Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Bilgisayarın dâhili elemanlarından bir tanesi olan hard disk, bilgi depolamak için kullanılan ve işletim sisteminin de üzerine kurulduğu bir unsurdur.  Bilgisayarın içerisine kurulan medyalar, programlar, bilgisayara depolanan veriler, hard disk içerisinde saklanır.

Bilgisayarın içerisinde bulunan diğer elemanlarla karşılaştırıldığında daha hassas bir yapıda olan hard disk, darbelere ve sarsıntılar karşı oldukça dayanıksızdır. Kasa ya da laptop üzerinde hard disk bölümüne gelen küçük bir darbe dahi, bozulmasına sebep olabilir.

Bu nedenle yerinden oynamaması büyük bir gereksinimdir. Gerek laptoplarda gerekse masaüstü bilgisayarlarda, dolayısıyla vidalarla sabitli şekilde gelir. Ancak gereksinim dâhilinde tornavida yardımıyla sökülme imkânı vardır.

Hard Disk Nasıl Çalışır?
Hard Disk Nasıl Çalışır?

Hard Disk Nasıl Çalışır?

Peki, hard disk nasıl çalışır? Bu eleman, bilgisayarın diğer parçalarına nazaran en yavaş çalışan parçadır. Oldukça hızlı işlem yapan işlemcinin yanında düşük kapasitede kaldığı için araya RAM Bellek yardımıyla sistemin hızlandırılması yapılır.

Oldukça basit bir çalışma prensibi bulunan hard disk, yazma – silme üzerine dayanır. Bunun için sistemin içerisinde bir yazma başlığı ile manyetik kafa bulunmaktadır. Bilgisayar üzerinde gerçekleştirdiğiniz her işlem, başlık tarafından manyetik alana yazılmaktadır. Silme işlemlerinde de aynı yöntem uygulanır.

Ancak manyetik kafa yerinden küçük bir oynama dahi gösterse, tamiri yapılmadığı için büyük masraflar çıkarmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Hard Disk Üzerinden Bilgiler Silinir Mi?
Hard Disk Üzerinden Bilgiler Silinir Mi?

Hard Disk Üzerinden Bilgiler Silinir Mi?

Hard Disk üzerinden bilgiler silinir mi? Bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen silme işlemleri sonucunda dosyalarınız, öncelikle geri dönüşüm kutusuna taşınır. İsterseniz buradan geri alabilirsiniz. Kesin olarak silmek istiyorsanız, geri dönüşüm kutusunu boşaltmanız gerekir.

Ancak bu işlem sadece “yüzeysel” bir temizlik işlemidir. Hard disk üzerine yazılan hiçbir bilgi, aslında gerçekten silinmez. İnternet üzerinde pek çok veri kurtarma programı olup, bunlar aracılığıyla diskin boyutuna bağlı olarak sildikleriniz geri getirilebilir.

Hard Disk Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Hard disk fiyatları belirlenmesinde birden fazla unsur vardır. Bunlardan ilki, üretici markadır. Dünya üzerinde bulunan pek çok marka hard disk olmakla beraber, her biri farklı performanslara sahiptir. Geçmişten, günümüze, üretimi olan ve biten önemli markalar şunlardır:

 1. Seagate
 2. Western Digital
 3. Toshiba
 4. Samsung
 5. H & P
 6. IBM
 7. Dell
 8. Hitachi
 9. Fujitsu
 10. Maxtor

Bununla beraber hard disk markaları içerisinde daha az tanınan ya da markasız şekilde üretilen binlerce seçenek vardır. Doğal olarak bunların fiyatları, aynı boyutta olan herhangi bir hard disk marka ile karşılaştırıldığında çok daha düşüktür.

Ayrıca hard disk boyutları da fiyat üzerinde belirleyici unsurlar arasındadır. Örneğin 2 TB boyunda olan bir hard disk fiyatı, 1 TB’a göre daha fazla olacaktır. Ayrıca her marka, üretimde farklı teknolojiler kullandığı için yazma hızı, veri hızı, erişim süresi ve dâhili veri transferine sahiptir. Bunlar da fiyatı yukarıya çeken konular arasındadır.

Eğer uygun fiyatlı hard disk almak istiyorsanız, gündemi de takip etmeniz gerekir. Zira hard disk üretimlerinin oldukça büyük bir kısmı, Asya ülkelerinde yapılır. Tropikal ve yağmurlu bir iklime sahip olan bu bölgeler, zaman zaman doğal afetlerle karşılaştığı için, üretim yerinin doğrudan ya da dolaylı olarak zarar alması, fiyatlarda keskin bir yükselme gösterir.

Ayrıca döviz kurlarında olan artma ve azalma da fiyatları etkilemektedir. Ancak bir artış ya da azalış yaşanması, piyasaya hemen etki etmez. Bunun için aylarca beklemek gereklidir.

SSD Harddisk Nedir?

SSD Harddisk Nedir? Teknolojinin hızlı gelişmesiyle beraber bilgisayarlarda da büyük bir gelişme görülmüştür. Her ne kadar yeni teknoloji ile beraber daha hızlı ve verimli bilgisayarlar elde edilse de, hard disk daha yavaş çalışan bir unsur olduğu için tüm sistemin verimini düşürmektedir. Buna bir çözüm olarak sunulan SSD hem daha hızlı çalışmakta, hem de daha dayanıklı olmaktadır. 

SSD Diskler yeni ve ileri bir teknoloji oldukları için, fiyatları hard disklere göre daha yüksektir.

SSD Harddisk Nasıl Çalışır?

SSD Harddisk ne işe yarar? Normal hard disklerin hassas olması nedeniyle her zaman yaşanan görünmez kazalar ya da elde olmayan durumlar, yeni alınan bir hard diskin bile çalışmaz hale gelmesine neden olur. Eğer SSD Harddisk nedir? Diyorsanız, getirdiği çözüm tam da buna yöneliktir.

Daha güvenli ve sağlam bir yapı oluşturmak adına SSD disklerde, okuma başlığı ve manyetik kafa yer almaz. Bunun yerine silikondan imal edilmiş olan flash bellek yongaları kullanılır. Bunlar birbirlerine bağlı vaziyette olup bir alt tabakalarında kaydetmektedir. Bu yongalar, verileri hard disk ile kıyaslandığında daha uzun süre, güvenli şekilde tutar.

Böylece çalışma mantığı, RAM Bellek ile benzerdir. Zira bu bellekler de hard disk yardımcı unsuru olarak, işlemci ve hard disk arasında bağlantıyı hızlandırır. Oldukça hızlı olduğu için, verilerin geçici saklanması da buraya yapılır. Zira bilgisayar kapatıldığında, tüm verilerin silinmesi yapılır.

SSD Harddisk ne işe yarar hususunda bu diskler, kalıcı ve uzun bir hafızayla buradan ayrılmaktadır. Daha hızlı olmasıyla, sistemin verimini arttırarak, işlemlerin daha hızlı şekilde yapılmasını sağlar. SSD Harddisk nedir üzerine elemanın bazı artıları şöyledir:

 1. İçerisinde hareket eden parça yoktur. Dolayısıyla daha sessiz çalışır.
 2. Okuma ve yazma hızı, saniyede 500MB değerini geçmektedir.
 3. Hard disklere göre, dosyalara erişim sağlama hızı daha yüksektir.
 4. Açılma süresi oldukça düşüktür.
 5. Güç tüketimi düşüktür.
 6. Titreşime dayanıklı olup arıza yapıp, bozulabilecek mekanik aksamları bulunmamaktadır.

Bununla beraber, SSD Harddisk nedir? Üzerine olumsuz yönler de vardır. Bunlardan biri ve en önemlisi boyutlarıdır. Her ne kadar SSD boyutları yavaş yavaş yükselse de, güncel olarak 4TB normal hard disk alıp, anında kullanabilirsiniz.

Ancak SSD nedir üzerine maksimum boyut kat kat düşüktür. Günümüzde dosyaların boyutları da arttığı için, normal bir SSD disk, tek başına bilgisayara yeterli olmaz. Bu nedenledir ki pek çok yeni bilgisayar hem SSD, hem de hard disk bulundurur. Bu ayrıca bir masraf demektir. Ayrıca zikrettiğimiz üzere aynı boyutta olan bir SSD, hard disk bileşene nazaran çok daha yüksek fiyattadır.

Ayrıca SSD Harddisk nedir hakkında bir diğer olumsuz yön de bu cihazın belirli bir ömrü olmasıdır. Ancak hard disk için bu yoktur. SSD, yaklaşık 10.000 – 15.000 işlem ömre sahiptir ve yazma-silme işlemleri de daha sık yapılır.

Bu nedenle ömrü çabuk bitebilir. Böyle bir şey gerçekleştiğinde, doğal olarak diskinizi yenilemeniz gerekir.

Peki, SSD disk mi yoksa hard disk mi tercih edilmeli? Burada hatırlanması gereken nokta, hard disk bileşenin de dezavantajları olması. Bu nedenle tavsiye edilen, bilgisayarınızda iki unsuru da bulundurarak, kullanmaktır.

Zira sadece SSD tercih etmek, ömrünü tüketmeseniz dahi yer sorununa yer açacaktır. Örneğin SSD diske geçmek istiyorsunuz ve 1TB boyutunda bir hard disk var. Bunun 600GB’ının dolu olduğunu ve piyasadaki kullanıcıların genellikle 120-2TB arasında SSD kullandığını göz önüne alırsak; bu çok yüksek meblağlar dökmeniz gerektiğini ortaya koyacaktır.

Ancak mevcut hard disk unsurunuzu koruyarak, yanına ek olarak size kâfi gelecek bir SSD tercih ederseniz, daha fazla verim alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.