Dudak Kuruması Neden Olur?

24.02.2022
168
Dudak Kuruması Neden Olur?
Modelistlik Kursu

Dudak Kuruması Neden Olur ve Dudak kuruması nasıl geçer diye sorulduğunda, onun için özel bir bakım uygulanması icap edebilir. Dudaklarımız bizim en hassas noktalarımızdan biridir. Nitekim, daha çok et şeklinde olduğundan ve kas yapısı bulundurmadığından çenemizle bağlantının kurulduğu bir köprü gibidir. Dudaklarımız, biz fark etmesek de, gün içinde fazlasıyla yıpranmaktadır. Onu ısırırız, emeriz, tabiri caizse farkında olmasak da, hırsımızı ondan çıkartırız. Ayrıca, dudaklarımız havadan da bire bir şekilde etkilenen en temel organlarımızdan biridir. O yüzden, aslında dudaklarımız sürekli bir yıpranma ve değişim halindedir.

Dudak Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Dudak Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Dudak yumuşak, hareketli bir yapıya sahiptir. Üst yüzeyi dilimizle ve dişlerimizle bağlantıda olduğu için sürekli nemli halde tutulabilir. Dudaklarımız konuşma, yeme, içme gibi işlemler için de sürekli kullandığımız organlarımızdan biridir. Beş duyu içinde, tadın da temsilcisidir.

Dudak Kurumasının Nedenleri Nelerdir?
Dudak Kurumasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak Kurumasının Nedenleri Nelerdir?

Dudak kuruması nedenleri birçok başlık altında toplanabilir. Bunun birinci sebebi, hava değişimleridir. Dudaklarımız havadaki en ufak bir nem değişikliğinden, soğuktan etkilenebilir. Bununla birlikte, sürekli nemlendirsek de, üstündeki ölü derilerin artması itibarıyla, kurumaya da başlayabilir.

Dudak kurumasının nedenleri aşağıdaki sebepler olabilir:

 • Havanın aşırı sıcaklığı ya da aşırı soğukluğu
 • Sık hava değişimi
 • Klimalı ortamlarda fazla bulunma
 • Sıcak ya da soğuk dengesini sağlamadan, hızlı yemek yeme
 • Aşırı sıcak içecekler tüketme
 • Aşırı soğuk içecekler tüketme
 • Herhangi bir hastalık belirtisinin oluşması
 • Psikolojik sıkışmışlıklar
 •  Genetik faktörüler
 • Yaşlılık
 • Kansızlık
 • Şeker hastalığı
 
Dudak Kuruması Neden Olmaktadır?
Dudak Kuruması Neden Olmaktadır?

Dudak Kuruması Neden Olmaktadır?

Dudak kurumasının en temel sebeplerinden biri, vitamin eksikliğidir. Vücuttaki A, B, C, D, E, K vitaminleri eksikse, ilk belirtilerinden biri dudak kuruması olacaktır. Bilhassa, E vitamini ve K vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği, dudaklarda etkisini göstermektedir. Dudak, vücudumuzda gelişen durumlara ilk tepkisini veren bölgelerden biridir. Bilhassa, psikolojik rahatsızlığınız varsa, kendinizi yalnız hissediyorsanız ve depresyona girdiyseniz, ilk etkinin görüleceği yerlerden biri de dudaklardır.
Dudak kurumasının psikolojik etkileri de sıklıkla görülmektedir. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Nitekim, günümüz dünyası internetin, manyetik enerjinin ve teknolojinin üstümüzde hüküm sürdüğü ve bizi oldukça yıpratan bir çağı temsil etmektedir. Gün boyu gözlerimizle beraber, dudaklarımız da bu manyetik enerjiden etkilenir. Telefonla konuşurken verdiğimiz ağız tepkileri, tedirginliklerin, stresin üstümüzde belirmesi, dudaklarımızda da kurumaya ve çatlamaya sebebiyet vermektedir.
Dudakların en büyük düşmanı soğuktur. Özellikle, rüzgâr, kuru rüzgâr, fırtına, ayaz gibi durumlarda burnumuzla, kulaklarımızla ve ellerimizle birlikte ağzımız da üşür. O yüzden, vücut kendi sıcaklığını ayarlayabilmek ve denge sağlamak için, termosifon gibi ağızdan buhar üretmeye başlar. Ama bu buhar, soğukla ve sıcakla bir arada şok etki yaptığında, bunun belirtileri ilk olarak dudaklarımızda hissedilir.  

Dudak Kuruluğuna Ne İyi Gelmektedir?

Dudak çatlamasına iyi gelen birtakım unsurlar bulunmaktadır. Bunların başında koruyucu kremler gelmektedir. Özellikle, vazelin bu konuda oldukça etkilidir. Vazelin, kremlerin içinde en klasik ürün olarak, etkisini en çabuk ve en uzun süre gösteren, güçlü bir üründür. Diğer dudak kremlerinde katkı maddesi bulunduğu için, etkileri biraz daha az olabilir.
Bununla birlikte, dudak yapınıza göre de bir bakım uygulanabilir. Kalın dudaklar daha çabuk kurumaya ve çatlamaya eğilimlidir. Çünkü, dudak eti dediğimiz kısım daha geniştir. Bu yüzden, hanımların ruj kullanırlarken, nemlendiricili ürünlere başvurmaları önerilmektedir.
Dudak kuruluğuna karşı, papatya çayı da etkilidir. Papatyanın yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Çayını demlediğinizde, soğutup dudaklarınıza pansuman yapmanız da mümkündür.
Dudak kuruluğuna iyi gelen bir diğer ürün de portakaldır. Portakal da C vitamini bulunduğu ive nemli olduğu için, dudakları da etkileyecektir. Nitekim, vitamin yönünden zengin ürünler dudaklar için de ayrıca tavsiye edilmektedir.
Dudak kurumasıyla karşılaşmadan önce de kimi önlemler almanız yerindedir. Örneğin, çok soğuk bir yerdeyseniz, atkınızı ağzınızı da kapatacak şekilde boynunuza sarmanız önerilmektedir. Yazın da güneş, deniz, deniz tuzu gibi etkenler dudağınıza etki edeceği için, dışarı çıkmadan güneş kremini hafifçe ağzınıza da sürmeniz gerekebilir. Güvenli bir nemlendiriciyi de yanınızdan ayırmamanız tavsiye edilmektedir.
Dudak kuruluğu sık sık görülüyorsa, mutlaka bir doktora da gidilmesi önerilmektedir. Bu durum, başka bir hastalığın tehlikeli habercisi olabilir.

Dudak Kuruması Neden Olur ve dudak neden kurur ve bu kuruluk nasıl geçer hakkındaki yazımızı beğendiğinizi umuyoruz. Bunun yanı sıra, Argan Sabunu Yüze Kullanımı adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.