Arap Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir? Arap Sabunu Saça Sürülür Mü?

12.07.2019
602
Arap Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir? Arap Sabunu Saça Sürülür Mü?
Modelistlik Kursu

Arap sabunu, Türk kadınları tarafından çok uzun yıllardan bu yana temizlik amacıyla kullanılıyor. Tamamen doğal içeriği sayesinde hem sağlık açısından zararsız olan hem de kullanıldığı alanı Arap sabunu, artık cilt bakımı ve saç bakımı için de tercih ediliyor. Arap sabununun cilde faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok. Faydalarını öğrendikten sonra kesinlikle ondan vazgeçemeyecek ve düzenli olarak kullanmak isteyeceksiniz. O halde gelin Arap sabunu nedir, Arap sabununun faydaları nelerdir, Arap sabunu saç için kullanılır mı ve Arap sabunu cilde nasıl uygulanır daha yakından bakalım.

Arap Sabunu Nedir?

Arap sabunu, standart sabunların aksine hiçbir şekilde sodyum içermeyen, sodyum yerine potasyum hidroksitin kullanılarak yapılan, sarımsı ya da açık kahve rengi ve akışkan, macunumsu kıvamı ile ön plana çıkıyor. Dokusu itibariyle yumuşak bir his bırakan bu sabun; ülkemizde bu özelliği yüzünden ‘yumuşak sabun’ olarak da adlandırılıyor. Ev temizliğinin yanı sıra kişisel bakım ve saç temizliğinde de kullanılabilen Arap sabunu; doğal bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyona girmesi sonrasında elde ediliyor.

Arap Sabunu Nedir
Arap Sabunu Nedir

Yoğun bir şekilde bitkisel özlerin kullanıldığı bu sabunda ise diğer temizlik ürünlerinin aksine sert kimyasallar yani sağlığımızı tehdit edebilen kimyasallar hiçbir şekilde yer almıyor. Arap sabunu nedir sorusunun yanıtını öğrendiğimize göre şimdi Arap sabunu saç ve cilt için nasıl faydalıdır, aynı zamanda nasıl kullanılır sorularının yanıtlarını bakalım.

Arap Sabununun Cilde Faydaları

Türk kadınlarının genellikle temizlik amacıyla kullandığı ve evdeki her yeri pırıl pırıl yapan çok amaçlı temizleyici Arap sabunun cilde faydaları da geri plana açılmayacak kadar önemli. Özellikle banyo sırasında saçlarda kullanırken yüz içinde kullanılmasında bir sakınca görülmeyen Arap sabununu normal zamanlarda ve düzenli olarak yüzü yıkamak için kullanmak tavsiye edilmiyor. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan Arap sabunu cilt için kullanmanız durumunda,

  • Ciltteki Kir ve yağların arındırılmasını sağlıyor
  • Cildi tamamen derinlemesine temizliyor
  • Cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlıyor
  • Cildin yağ oranını da engelliyor ve kuru cilt sorununu ortadan kaldırıyor
  • Peeling etkisi yaparak gözeneklerin açılmasına yardımcı oluyor
  • Özellikle ciltteki lekeler üzerinde kullanılması beyazlatma etkisi yapıyor.
Arap Sabununun Cilde Faydaları
Arap Sabununun Cilde Faydaları

Arap Sabununun Saça Faydaları

Genellikle temizlik ürünü olarak bilindiği için Arap sabunu saça sürülür mü gibi sorular da çok zor oluyor. Temizlik konusunda uzman olan bu sabun aynı zamanda saçlar için de kullanılabiliyor. Bugüne kadar onunla sadece ev temizliği yapıldığını düşünenler, bugün daha önce neden kullanmadığını düşünerek üzülüyor. Güçlü temizlik etkileri olan Arap sabunu saçlardaki yağ ve kiri kısa sürede temizliyor. Kadın olduğuna bakmayın Arap sabunu saçları yumuşatıyor ve ipeksi bir hale getiriyor. Saç bakımında daha önce Arap sabunu kullanmadıysanız ilk kullanımda saçlarınızın biraz sertleştiğini görürsünüz. Fakat düzenli olarak şampuan kullanımından sonra başka bir ürün kullanmaya başlamanın saçta sertleşmeye yol açması normaldir. Bu nedenle sabırlı olmalı ve birkaç hafta saçınızın sabuna alışması için beklemelisiniz. Saçlarınız Arap sabununa alıştıktan sonra gerçek etkileri görmeye başlayacaksınız.

Saç temizliği için Arap sabunu kullanmak istiyorsanız doğrudan saçınıza uygulamak yerine bir kase içerisinde Arap sabununun için üzerine bir miktar sıcak su ekleyin. Daha sonra da sabunu macun kıvamına getirmek için çatal yardımıyla biraz ezin. Elde ettiğiniz şampuan kulağındaki Arap sabununu bir şampuan şişesini içerisine doldurarak, yarım çay bardağı kadar su ekleyebilirsiniz. Arap sabunu kullanırken saçlarınızın daha parlak görünmesini istiyorsanız şampuan şişesinden içerisine doğal elma sirkesi de ilave edebilirsiniz. Daha sonrasında şampuan şişesinden her kullanım öncesinde çalkalayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Yazılım başından bu yana anlayacağınız gibi Arap sabununun birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Peki, genel anlamda Arap sabunu nasıl kullanılır? Öncelikle genel temizlik için Arap sabunu kullanımından bahsedelim. Evinizde bulunan halıların temizliğinde Arap sabunu kullanarak daha derinlemesine bir temizlik yapabilir aynı zamanda kimyasal ürünlerden uzak bulabilirsiniz. Elektrik süpürgesi ile halıyı iyice süpürdükten sonra bir miktar Arap sabunu bir kova ılık suyun içerisine ilave ederek halınızı silebilirsiniz. Yaz temizliği için Arap sabunu kullanmak istiyorsanız viledanın içerisine deterjan yerine bu doğal malzemeyi ilave edebilir ve evinizin temizliğini bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır
Arap Sabunu Nasıl Kullanılır

Saç yıkamak için Arap sabunu kullanmak isteyenler yukarıda verdiğimiz şampuan tarifini kullanabilirler. Arap sabunu tamamen doğal yapıda olduğu için ilk kullanımı zamanlarında saçlarda sertlik yapacaktır. Endişelenmeyin ve saçınız bu doğal malzemeye alışana kadar kullanmaya devam edin. Arap sabununun cilt temizliği için düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmiyor. bu nedenle sabah akşam yüzünüzü Arap sabunu ile yıkamak yerine banyoya girdiğini zamanlarda yıkamayı deneyebilirsiniz. Cilt için peeling etkisi yapan bu sabun banyodan banyoya kullanılması durumunda olumlu sonuçlar ortaya çıkarır.

Arap Sabununun Yan Etkileri ve Zararları Var Mı?

Arap sabununun yan etkileri yoktur. Ancak sadece cilt için kullanırken dikkatli olmak gerekir. Eğer gerçek faydalarından yararlanmak istiyorsanız mutlaka doğal Arap sabunu bulmalı ve satın almalısınız. Aynı zamanda kullanım sırasında sabunun göz ile temasından kaçınma ve temas etmesi durumunda bol su ile durulamalısınız. Eğer ilk kullanımdan sonra cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon oluşursa kullanma yerden bırakmalı ve sorunun devam etmesi halinde en yakın sağlık kuruluna başvurmalısınız. Arap sabununu aşırı kullanmak ciltte tahriş gibi sorunlara yol açabilir. Eğer cildinizde bir deri hastalığı ya da tahriş durumu varsa Arap sabunu kullanmaktan kaçınmalısınız.

Arap Sabununun Yan Etkileri
Arap Sabununun Yan Etkileri

Doğal Arap Sabunu Nereden Alınır?

Doğal Arap sabunu bulmak ve kullanmak son derece önemlidir. Türkiye’de birçok temizlik markası tarafından doğal Arap sabunu üretilmektedir. Ancak asıl doğal Arap sabunu Hatay yöresinde yaygın olarak yapılır. Hatay taraflarına yolunuz düşerse kesinlikle katkısız olan tamamen doğal malzemelerle yapılmış Arap sabunu satın alabilirsiniz. Aktarlardan da temin edebileceğiniz Arap sabununu alırken içinde herhangi bir katkı bulunmadığına ve parfümsüz olduğuna dikkat etmenizde fayda var.

Arap Sabunu Kullanmak İçin Nedenler

Dünya genelinde kanser vakaları her geçen gün artıyor. Kanserin en önemli nedenlerinden biri de her gün hayatımızda olan kimyasal malzemeler oluyor. Kullandığımız deterjanlardan şampuanları kadar birebir temas halinde olduğumuz çok sayıda temizlik malzemesinin içinde kimyasal madde bulunuyor. Kimyasalların bu olumsuz etkilerinden kurtulmak ve kanserden korunmak için kesinlikle doğal ürünlere yönelmek gerekiyor. Arap sabunu da bu kimyasal ürünleri doğal ve sağlıklı bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen ve doğal yollarla üretilen Arap sabunu çok sayıda kimyasal temizlik ürününden daha iyi etki gösteriyor. Elbette Arap sabununun faydaları da onu kullanmak için başka bir neden. Tamamen doğal yollarla üretilen Arap sabunu hem cilt hem de saç için çok faydalı. Bütün bu faydalarından yararlanmak hem de kimyasallardan uzaklaşmak için Arap sabununu kendi kullanımınızın yanı sıra memnuniyetinizi dile getirerek çevrenizde bulunanlara da tavsiye edebilirsiniz. Arap sabununun diğer temizlik ve bakım ürünlerine göre çok daha ucuz olması da onu kullanmak için başka bir neden olarak kabul edilebilir.

Arap sabunu hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı üzerine yazdığımız yazılarımıza bakmanızı tavsiye ederim.

Gıdı Sarkması Neden Olur? Gıdı Eritmenin En Hızlı Yolları adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

  1. sevda dedi ki:

    Temizlik açısından arap sabunu çok iyi işlev sağlıyor. Halı kilim perde ne var ise arap sabunu ile yıkıyorum ve şuan piyasadaki temizleyicilerden çok daha güzel ve etkili temizlik sağlıyor. Ancak içeriğinizin başlığını görünce çok şaşırdım, çünkü saça ve cilde arap sabunu sürüldüğünü bilmiyordum. Ben saçıma veya cildime sürer miyim bilemedim biraz tedirgin oldum açıkçası.