Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl Geçer? Yüzde Delik Neden Olur?

22.07.2019
428
Yüzde Oluşan Delik ve Çukurlar Nasıl Geçer? Yüzde Delik Neden Olur?
Modelistlik Kursu

Yüzde oluşan delik, sivilce birçoğumuzun cilt sorunudur. Sivilceler genellikle ergenlik dönemine geçişte ve birçok zaman diliminde karşımıza çıkmaktadır. Yüzümüzdeki Sivilcelerden kurtulmak için birçok yöntem uygularız ve yanlış yaptığımız uygulamalar cildimizde çukur ve gözenek açıklığına neden olabilir. Bu gözenekler çevreden gelen kiri, mikrop ve virüsleri cildimize alarak mikrop yatağı oluşturmakta fayda sağlar. Yüzde oluşan delik ve çukurlar genetik yatkınlığa bağlı olarak da oluşabilir. Yağlı ve karma cilt de sahipseniz çukur oluşumu daha fazla görünecektir. Çukurlar dış görünümünüz bakımından oldukça sizi olumsuz etkileyecektir. Bu görüntü portakal kabuğuna benzetilmektedir ve kullanmış olduğunuz asitli ve gazlı içeceklerde sivilce oluşumunun, daha sonrasında çukur oluşturmasına neden olabilir.

Yüzde oluşan delik

Genellikle bu çukurların oluşmasında sivilceleri sıkma, patlatma ya da hiç dokunmama durumlarında da gözenek oluşumu meydana gelebilir. Bu nedenle sivilce oluşumunda bir uzmana danışılıp ve destek alınmalıdır. Birçok kadın gözeneklerin kapatılması için fondöten ve pudra kullanılır. Oysaki bu kozmetik ürünleri gözenekleri daha tıklayarak, çukurların kalıcı hale gelmesini sağlar.

Doğal Yöntemlerle Ciltteki Çukur ve Deliklerden Kurtulmak İçin

Doğal yöntemlerle yüzümüzdeki çukur ve deliklerden kurtulmamız mümkün, ama bilinmelidir ki doğal yöntemlerle çok önceden oluşmayan ve yeni oluşan çukurlara karşı önlem alabilirsiniz. Bu önlemleri almadan cilt tipinizi tanımanız gerekir ve herhangi bir alerjiniz var ise maskelerinizi cilt tipine uygun şekilde ayarlamanız gerekir. Bu süreçte gözenekler ile birlikte cildiniz gevşediğinde cildinize sıkılaştırıcı maskelerde uygulayabilirsiniz.

Muskat Maskesi

Muskat ve tarçın çukur ve sivilceler için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde çukur ve sivilce izlerinin giderek azaldığını göreceksiniz.

Malzemeler

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 • 1 tatlı kaşığı Muskat rendesi
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tane Yumurtanın akı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yumurta akını bir kabın içerisine alın, üzerine muskat rendesini, tarçını, yumurta akını, balı ve limon suyu ilave ederek homojen bir krem haline getiriniz. Yapmış olduğunuz kremi temiz olan cildinize oval hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

Muskat Maskesi

Muskat Maskesi

Yoğurt ve Kakao Maskesi

Kakao ciltteki sivilceleri kuruyup yok olmasını sağlarken, maskeye kattığımız yoğurt ise cildimizin nem değerini sağlayacaktır. Bu maske hücreleri yenileyip kalojen miktarının aratmasını da sağlar.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı doğal yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı kakao

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine 1 yemek kaşığı doğal yoğurdu ve bir tatlı kaşığı kakaoyu homojen hale gelene kadar karıştırınız. Yapmış olduğunuz maskeyi cildinize oval hareketlerle uygulayınız. Maskeyi cildinizde 15 dakika kaldıktan sonra bol su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Yoğurt ve Kakao Maskesi

Yoğurt ve Kakao Maskesi

Kömür Maskesi

Öncelikle kömür hapı eczanede satılmaktadır. Kömür maskesi sivilce çukurlarının yok olmasında bize fayda sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 adet kömür hapı
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • çay kaşığı toz jelâtin

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Maskemizi yapmadan önce kömür hapını iyice ezmeniz gerekir. Kömür hapı toz haline geldikten sonra bir kabın içerisine kili, sütü ve jelâtini de ekleyerek maske haline getiriniz. Maskeyi cildinize yerçekimine karşı masaj yaparak uygulayınız. Bu maske cildinizde 20 dakika bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bal sağlığımız için oldukça faydalı olduğu gibi sivilceler üzerinde de oldukça etkilidir. Sivilce izlerini yok edip, sivilce iltihabında giderilmesini ve sıkılaşmasını sağlar. Bu maske limonda eklendiği takdirde sivilceden daha hızlı kurumasının sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 3 damla limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içerisine bir çay kaşığı balı, bir çay kaşığı tarçını ve limon suyunu ilave edip krem haline getiriniz. Temiz olan cildinize karışımı uygulayınız. Yüzünüzde 15 dakika beklettikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bal Maskesi

Votka Maskesi

Votka içerisindeki bileşenler sayesinde ciltteki çukurları giderilmesini sağlar.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı elma suyu
 • 2 yemek kaşığı votka
 • 4 yemek kaşığı yulaf unu
 • 1 taylı kaşığı kaysı yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Taze sıkılmış olan elma suyunu, votkayı, yulaf unu ve kayısı yağını homojen hale getiriniz. Temiz olan cildinize masaj yaparak bu kremi uygulayınız.10 dakika bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Votka Maskesi

Votka Maskesi

Havuç Maskesi

Havuç cildin sıkılaşmasını ve nemlenmesini sağlar. Bunun yanında gözeneklerinde azalmasını sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı limon suyu
 • 3 yemek kaşığı havuç

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle orta boy bir havucu rendeliyoruz. Rendelediğimiz havuçları bir kabın içine alıp içerisine 3 yemek kaşığı havucu da boşaltıyoruz. İyice karıştırdıktan sonra bu maskeyi buz kalıplarına koyup dolapta donduruyoruz. Her gün düzenli olarak bir kalıp buzu yüzümüze uygulayarak bu maskeyi yapabiliriz. Maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

Havuç Maskesi

Havuç Maskesi

Profesyonel Yöntemlerle Ciltteki Çukur ve Deliklerden Kurtulmak İçin

Doğal yöntemlerle daha yeni oluşmuş çukurları engelleyip oluşmasının önüne geçebilirsiniz, ama daha önceden olmuş olan çukurların tedavisi için uzmanlardan destek alıp medikal cilt tedavisi uygulayabilirsiniz. Sizin için uygulayabileceğiniz medikal cilt tedavilerini araştırıp, kısa bilgi vereceğim.

Lazer Tedavisi

Lazer yüzümüzdeki sivilce lekelerini, çukur ve deliklerin kapatılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Diğer medikal cilt tedavilerine göre daha maliyetli olup tedavi sonrasında iyileşmesi süresi zaman alacaktır. Lazer tedavisinde çukur ve deliğin derinliğine bakılarak hani uygulamanın yapılacağına karar verilir. Lazer ile çukur olan bölgelerin doldurulması ile çukur olan bölge lazer ile doldurma işlemi yapılır. Lazer ile ölü deriyi sökme tekniği ile çukurlardan kurtulmak mümkün. Deriyi soyma tekniği yeni hücre oluşumunu sağlayıp cildin bebeksi ve pürüzsüz hale gelmesini sağlanmaktadır.

Dolgu Maddeleri

Çukurları doldurmak için diğer bir yöntem ise dolgu maddeleridir. Uygulandığı bölgede hücre yenilenmesini sağlayan kolojen madde cilde enjekte edilerek çukurların doldurulması sağlanır. Bu yöntem kolay olduğu için oldukça tercih edilmektedir. Bu sayede cilt hastalıklarının da önüne geçilmiş olur.

Kimyasal Peeling

Öncelikle bilinmesi gereken kimyasal peelingin mutlaka bu konuda uzmanlaşmış biri tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde bu konu uzmanlaşmamış birine yaptırırsanız yüzünüzde yanık izleri oluşabilir. Kimyasal peeling işleminde kimyasal maddeler kullanılarak çukurların içi doldurulur ve ciltten ölü deriler kaldırılır. Yüzün üst derisindeki lekelerin giderilmesini sağlar.

Dermabrazyon

Dermabrazyon lazer yöntemi çıkmadan oldukça kullanılmaktaydı, günümüzde oldukça az kullanılmaktadır. Dermabrazyon cilt soyma olarak da bilinir. Lazer yönetimi gibi cildin üst tabakası metal bir fırça ile soyulur. Bu sayede ciltteki delik ve lekelerin yok olmasını sağlar. Tedavi işleminden sonra iyileşmesi bir ayı bulabilmektedir.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon cildin yüzeysel olarak metal bir aparat ile soyularak çukur, delik ve sivilce lekelerinin yok olmasını sağlar. Bu bakımdan oldukça dermabrazyon yöntemine benzemedir. Mikrodermabrazyon daha yüzeysel yapıldığı için iyileşme süresi daha kısa sürecektir. Yüzdeki çukurların derinliğine göre 6-7 seans sürebilir.

Kalojen Bazlı Kremler

Kalojen cilt sağlığı için oldukça önemli olup cildin yenilenmesini sağlar. Bu nedenle günümüzde birçok kozmetik ürününde de kullanılmaktadır. Kolajen bazlı kremler kullanarak çukur ve dediklerimizin zaman ile kaybolmasını sağlayabiliriz. Kalojen bazlı kremleri eczanelerden doktor bilgisi dâhilinde kullanılmalıdır.

Yüzde oluşan delik hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Vereceğimiz video ile yüzde oluşan deliklere çözüm bulabilirsiniz.

Ayrıca İlginizi Çekebilir: Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. derya dedi ki:

  Votkadan maske yapılabileceğini de hiç düşünmemiştim. Cildi yakar mı acaba diye düşündüm deneyen var ise yorum yazsın merak ettim. Ciltte oluşan delik veya çukurların tedavisi için bence uzman bir doktora danışıp öyle krem veya merhem kullanılmalı. Profesyonel anlamdan bir tedavi yapılmalı, illa ki evde yapılabilcek doğal maskeler de bir işe yarıyordur.