Python ile Yaygın Dosya Biçimleri Nasıl Okunur?

26.08.2021
230
Python ile Yaygın Dosya Biçimleri Nasıl Okunur?
Modelistlik Kursu

Python programlama dili, makine sistemleri ve otomasyonu üzerinde API geliştirme amacıyla kullanılan bir temel yapı olmaktadır, Python ile Yaygın Dosya Biçimleri Nasıl Okunur sorusuna cevap veriliyor. 1991 senesi itibariyle kullanılan bu programlama dili başta sadece gereksiz tamamlayıcı bir dil olarak biliniyordu. Bu duruma ek olarak son zamanlarda modern bir yazılım geliştirme yöntemi olarak uygulanmaya başlandı. Günümüzde ön planda olan bu programlama dili birçok hacker tarafından dahi kullanılan bir dil haline gelmiştir. Genel olarak çok fazla bilinmese de son zamanlarda kullanışlı bir hal almıştır. Yavaş bir sisteme sahip olmasına rağmen başarılı bir programlama dilidir

Son zamanların popüler dili haline gelen modern yazılım geliştirme bünyesinde oldukça önemli olan bu programı anadili, özellikle web uygulaması oluşturma ve sistem yönetimi üzerinde büyük bir rol oynuyor. Başarılı bu dilin birçok dosya biçimi okuma yöntemi bulunuyor. Bu okuma yöntemleri ile birlikte kullanıcılar dosya okuma işlemlerini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ancak bu yaygın dosya biçimlerini okumak amacıyla kullanılan bazı Kod sistemleri bulunuyor. Kullanılan bu programlama dili esnasında doğru bir şekilde kod girildiği takdirde okuma işlemleri gerçekleşecektir.

Python İle Yaygın Dosya Biçimleri Okuma

Günümüzde veri bilimi ile ilgilenen kişiler birçok format dosya ile karşılaşıyor. Buna karşı mevcut veriler her zaman aynı formatlarda olmuyor. Bundan dolayı farklı formatlara hakim olmak oldukça önemli bir hal oluyor. Mevcut modern dijital çağ içerisinde birden çok veri kaynağı bulunuyor. Buna karşı Python ile  dosya biçimleri okumak mümkün oluyor.

Python Kullanarak Zip Dosyası Okuma

Python Kullanarak Zip Dosyası Okuma

Python Kullanarak Zip Dosyası Okuma

Python kullanarak popüler bir dosya olan zip okumak mümkün oluyor. Zip dosyaları mevcut dosyaların depolama alanını düşüren bir programla dosyasıdır. Sıkıştırmayı sahneden  bu dosya ile birlikte depolama kategorisi azdır.

Python bünyesinde yer alan zip dosya kütüphanesi kullanılıyor. Okuma işlemi için önce zipfile kütüphanesi  eklenir. Bunun için ;

 • from zipfile import ZipFile
 • dosya = ‘./cola_public.zip’
 • with ZipFile(dosya,’r’) as zip:
 • zip.printdir()
 • zip.extractall()

Yukarıda yer alan kodun çalıştırılması gerekir. Kod çalıştığı takdirde ise karşınıza çıktı çıkacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Python Kullanarak Metin Dosyası Okuma

Metin dosyaları günlük hayatımızda oldukça sık kkullanılıyor. Özellikle veri depolamak amacıyla kullanılan dosya biçimlerinden bir sadece birisi oluyor. Kullanılan Python sistemi ile birlikte metin dosyaları ise oldukça kolay bir şekilde okunuyor. Python aracılığıyla dosya okumak için açma fonksiyonu kullanılır. Dosya erişim için kullanılan ise r erişim modu oluyor. Kullanılan tüm erişim modu ise şu şekildedir;

 • w’ – bir dosyaya yazmak için kullanılan moddur.
 • ‘r+’ veya ‘w+’ – bir dosyayı okuma ve yazma amacı ile kullanılan bir moddur.
 • ‘a’ – mevcut olan bir dosyaya eklemek ile kullanılan koddur.
 • ‘a+’ – dosya okunduktan sonra ekleme yapmak kullanılan mod olmaktadır.

Modlar dışında metin dosyasını okumak için 3 fonksiyon sunulmaktadır bu üç fonksiyon ise read, readline ve readlines oluyor. Metin dosyasını okumak için;

 • with open(r’./teknoloji.txt’,’r’) as f:
 • print(f.read()) , kodu kullanıldığı takdirde karşımızda bir çıktı çıkar.

Python Kullanarak Excel Dosyası Okuma

En çok kullanılan dosyalardan birisi Excel dosyaları oluyor tüm verileri toplama ve depolama amacı ile oldukça avantajlı bir program olarak kullanılıyor. Python Kütüphanesi bünyesinde bulunan Excel dosyasını okumak için csv dosyaları gibi aynı yöntem okunur.

 • read Excel file into a DataFrame
 • df = pd.read_excel(r’./Importing files/World_city.xlsx’)
 • # print values
 • df.sample(10), gidilerek karşınıza bir çıktı çıkacaktır. Excel belgesi okumak bu kadar kolay bir işlemdir.

Python Kullanarak CSV Dosya Okuma

Virgülle ayrılmış dosya sistemi Günümüzde en yaygın dosya biçimlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanılan bu dosyalar bünyesinde değerleri ayırmak amacıyla ayırıcı kullanılır. Python yöntemi ile bunu okumak için pandas Kütüphanesi kullanılması gerekir. Doğrultuda ise tekrar kod girilecektir, bu kod ise şu şekildedir;

 • import pandas as pd
 • df = pd.read_csv(r’./Tweets.csv’)
 • print(df.sample(10))  , kodu kullanılır.

Python Kullanarak Pickle Dosya Okuma

Pickle dosyaları mevcut nesnelerin sertleşmiş olarak karşımıza çıkıyor. Bünyesinde set, dics vb birçok nesne saklanıyor ancak saklanmadan önce karakter akışına dönüştürülüyor. Bu duruma karşı makine öğrenme modeli sonucunda tahmin etmek ve kaydetmek amacıyla kullanılan bir dosya çeşidi olmaktadır. Python yüklemek  için öncelikle pickle.load fonksiyonlu kullanılmaktadır ardından ise açılır ve iki dosya oluşturulur. Bunun için ise rb parametresi kullanılır. Mevcut okuma kodu ise;

 • import pickle
 • with open(‘./Importing files/sample_pickle.pkl’,’rb’) as file:
 • data = pickle.load(file)
 • # pickle data
 • print(type(data))
 • df_pkl = pd.DataFrame(data)
Python Kullanarak JSON Dosyası Okuma

Python Kullanarak JSON Dosyası Okuma

Python Kullanarak JSON Dosyası Okuma

Javascript nesne gösterimi dosyası beraberinde bütün korumak ve depolamak amacıyla kullanılan dosyaları olmaktadır. Bu dosyaların okunması oldukça kolaydır. Javascript programlama dili kullanılır. Bu dosyalar üzerinde  veriler depolanır,  en büyük avantajı ise bağımsız bir programlama dili olmasıdır.

Json modülü kullanılarak Metin dosyaları kolay bir şekilde okunur bunun beraberinde farklı olarak farklı fonksiyonlar da yer alıyor. Pandas Kütüphanesi kullanılarak bu işlem gerçekleşiyor; mevcut kod ise,

 • import pandas as pd
 • import json
 • # open json file
 • with open(‘./free-bike-status-1.json’,’r’) as file:
 • data = json.load(file)
 • # json dictionary
 • print(type(data))
 • # loading into a DataFrame
 • df_json = pd.DataFrame(data , şeklinde yerleştireceğiz alıyor.

Python Önemi ve Avantajları

Günümüzde kullanılan birçok karmaşık program dili bulunuyor. Bunun öğrenilmesi ise oldukça zor oluyor. Ancak kullanılan bu programlama dili oldukça kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Bu dil konusunda acemi olan kişiler için büyük bir avantaj oluyor.

Aynı zamanda hızlı işleyen bir sistemdir. Python, basit bir Kullanıma sahip olmasına rağmen basit bir dil değildir. Genellikle kod şemaları baz alınarak profesyonel yazılımlar amacıyla tercih edilmektedir.

Python Niçin Kullanılıyor?

Python, salt gibi araçlar üzerinde sistem için gerekli olan durumları sağlayan ve beraberinde web tarayıcısı gibi etkileşimleri otomatik hale getirmektedir. Kullanılan mu programlama dili özellikle konsol uygulamaları üzerinde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kurulum dosyaları üzerinde de kullanılmakta olup üçüncü programlar ile mümkün hale gelmektedir. Olarak yavaş olarak hizmet vermekte olan programlama dili sisteminde yer alan üçüncü taraf standart kütüphaneleri ile ilgili bir durumdur.

Sistemde yer alan pandas kütüphanesi, bünyesinde matematik işlemleri  hızında artış olabilir. Bu fark edilir bir artış olacaktır. Python  ile Yaygın dosya biçimleri nasıl okunur,  sorusuna yanıt veriyor.

Python Kütüphanesi

Günümüzde özellikle son zamanlarda popüler bir başarısı olan Python Kütüphanesi, üç taraf yazılımları ile karşımıza çıkıyor. Standart kütüphaneleri oranla daha gelişmiş olan ve bilgileri daha kolay bir şekilde kullanabilen kütüphaneler olmaktadır.

Mevcut programlama dili bünyesinde yıllık gelişmeler kolaylık ve takip edilerek sürekli olarak zenginleşme gösterir. Standart Python Kütüphanesi,  içerisinde matematik ve dizi işleme gibi birçok işlem oluşur ve bunun beraberinde programlama gerçekleşir. Uygulamaların yer aldığı üst düzey programlama sistemi olarak birçok dosya formatını okumasında görev alır.

Günümüzde birçok dosya formatı bünyesinde okuma ve yazma işlemleri de gerçekleşmektedir. Yer alan formatı doğrultusunda ise uyumlu yabani fonksiyon ve ara yüzünü ortaya çıkaran çeşitli kod modelleri yer almaktadır.

İlginizi çekebilecek içerik: WordPress Elementor Nasıl Kullanılır

Sosyola YouTube kanalından birçok içeriğe ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.