Depresyona İyi Gelen 11 Baharat Ve Takviye

24.02.2021
231
Depresyona İyi Gelen 11 Baharat Ve Takviye
Modelistlik Kursu

Depresyon her yıl milyonlarca insanın hayatını cehenneme çeviren bir hastalıktır. En sık rastlanan ve kendini üzüntü, huzursuzluk, boşluk hissi ve bilişsel yeteneklerin işleyişinde bozukluk gibi belirtilerle gösteren başlıca depresif bozuklular şunlardır:

  • Majör depresif bozukluk,
  • Yıkıcı duygu durum düzensizliği,
  • Dirençli depresif bozukluk,
  • Premenstrüel disforik bozukluk,
  • Herhangi bir tıbbi duruma bağlı olarak gelişen depresif bozukluk.

Depresif rahatsızlıklar hem ilaç, hem de psikoterapi ile birlikte tedavi edilir. Bu tedavi sırasında diyetinizde bazı değişiklikler yapmak, bazı takviyeleri almak ve yaşam tarzınızda sağlıklı değişiklikler yapmak da depresyon ile mücadelede size yardımcı olabilir.

Bazı vitaminlerin, takviye minerallerin, şifalı otların ve diğer bileşiklerin depresyon semptomlarını azaltabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yazımızda depresyona iyi gelen 11 baharat ve takviyeden bahsediyoruz.

Omega-3
Omega-3

1. Omega-3 Yağlı Asitler

Depresyona İyi Gelen takviyelerin başında yer alan Omega-3 yağları diyetle alınması gereken temel yağlardır. Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, omega-3 takviyesi almanın depresyon üzerinde olumlu etkide bulunabileceği kanıtlamıştır. 2021 Yılında 638 kadın ile yapılan bir çalışmada omega-3 yağ asidi takviyelerinin, hamile ve lohusa kadınlarda görülebilecek depresif semptomları önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Yine aynı araştırmada yüksek oranda eikosapentaenoik asit (EPA)ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içeren takviyelerin daha etkili olduğu bulundu. EPA ve DHA yağ asitleri özellikle deniz ürünlerinde yaygın olarak bulunur.

2160 Katılımcı ile yapılan 26 ayrı çalışmada omega-3 alımının, depresyon semptomları tedavisi üzerinde olumlu etkide bulunduğu görüldü.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Araştırmacılar, katılımcılara günde 1 mg, içeriğinde en az %60 oranında EPA içeren takviyeleri düzenli olarak kullandırdılar. Bu dozda EPA takviyesi almanın, depresyon semptomları üzerinde en olumlu sonucu verdiği bulundu

Genelde, omega-3 takviyeleri vücut tarafından iyi tolere edilir. Eğer diyetinizde yeteri kadar yağlı balık tüketmiyorsanız, omega-3 takviyesi almak depresyon semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir.

nac asetilsistein

2. NAC (N-asetilsistein)

NAC, L-sistein amino asidi ve glutatyonun öncüsüdür. Glutatyon vücut için son derece önemli bir antioksidandır. Hücrelerin iltihaptan ve oksidatif hasardan korunmasında rol oynar.

NAC takviyesi almanın, vücudunuzda, glutatyon seviyelerini arttırdığı ve daha başka sağlık yararları sağladığı ispatlanmıştır. NAC takviyesi, vücutta iltihabın azaltılması ve depresyon semptomlarının bastırılmasında etkilidir.

NAC takviyesinin, psikiyatrik bozukluğu bulunan kişilerde nörotransmitter düzensizliğini iyileştirebildiği saptandı. Dopamin ve/veya glutamat gibi transmitterlerin düzensizliği ciddi psikiyatrik bozukluklara yol açabilir.

2016 Yılında yapılan araştırma sonucunda NAC alan gruptaki bireylerin depresyon semptomlarında, plasebo grubuna göre önemli ölçüde azalma görülmüştür.

Depresyon tedavisinde günde 2 ila 2.40 gr. NAC alınmasını etkili olduğu düşünülmektedir.

Safran Takviyesi
Safran Takviyesi

3. Safran Takviyesi

Safran özellikle karotenoidler ve krosetin gibi antioksidanlarla dolu bir baharat türüdür. Safran depresyon için doğal bir tedavi olarak umut verici görünen bir bitkidir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, safranın beyindeki ruh halini dengeleyen serotonin hormonunun seviyesini arttırdığını ortaya koyuyor. Çalışma sonuçlarında safran takviyesi ile tedavi edilen grubun depresyon semptomlarında, placebo grubuna oranla daha fazla azalma saptandı.

Daha da ileri araştırmalar yapıldığında, safran takviyelerinin depresif semptomları antidepresan ilaçlar kadar azaltabileceği bulundu.

D Vitamini

4. D Vitamini Takviyesi

D vitamini vücutta çeşitli reaksiyonların düzenli ilerlemesi için çok gerekli bir vitamin olmasına rağmen, genellikle bireylerin kanında yetersiz düzeydedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, vücudunda D vitamini seviyesi düşük olan kişilerin depresyona daha yatkın olduğu saptandı. D vitamini en düşük düzeyde olan kişiler, en ağır depresif semptomları gösterirler.

D vitamini depresyonla mücadele sırasında vücudun iltihabını azaltır, ruh hâlini düzenler ve nörobilişsel işlev bozukluğuna karşı koruma sağlar.

D vitamini eksikliği bulunan depresyonlu kişilere, normal tedavinin (ilaç+ psikoterapi) yanı sıra tek seferlik 300.000 IU D vitamini enjeksiyonu yapılmasının, hastanın depresif semptomlarını azalttığı, yaşam kalitesini yükselttiği ve hastalık şiddetini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

Altın Kök

5. Altın Kök Takviyesi

Depresyona İyi Gelen takviyelerden biri olan Altın kök, vücuda takviye olarak alındığında sağlık üzerinde çeşitli yararlar sağlar. Bu yararlar arasında depresif semptomların azalması ve stres tepkisi de bulunmaktadır.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, altın kök ile takviye alan depresyon hastalarının bu tedaviden fayda gördüğünü ortaya koyuyor. 57 Depresyon hastasının katıldığı bir tedavi grubunda, katılımcılara 12 hafta boyunca günde 340 mg altın kök bitkisi özütü verildi. Tedavi sonucunda depresif semptomların klinik olarak ciddi anlamda azaldığı görüldü.

Bir başka çalışmada da altın kök ve safran 6 hafta boyunca birlikte alındı. Çalışma sonucunda hafif veya orta derecede depresyonu olan kişilerin, depresyon ve anksiyete semptomlarında önemli ölçüde azalma bulundu.

B Vitaminleri

6. B Vitaminleri

B vitaminleri bireylerin nörolojik fonksiyonlarının ve ruh halinin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Serotonin, dopamin gibi nörotransmitterlerin üretimi ve düzgün çalışmasında aktif rol oynayan B vitaminleri folat, B12 ve B6’dır.

Kan tahlillerinde B12 ve/veya folat düzeyi düşük olan kişilerin depresyona daha yatkın olduğu bulundu. Bahse konu vitaminleri içeren besinlerle diyetleri takviye edilen bireylerin, depresyon semptomlarının azaldığı saptandı.

2020 Yılında yapılan bir araştırmada, B12 vitamini takviyesi alan kişilerin depresyon başlangıcını geciktirebilecekleri ve antidepresan ilaçların etkilerini iyileştirebileceği ortaya kondu. Araştırmacılar b vitamini takviyesinin depresyona iyi geldiğini belirtmektedirler.

Çinko Takviyesi
Çinko Takviyesi

7. Çinko Takviyesi

Çinko özellikle beyin sağlığı ve nörotransmitterlerin düzgün çalışması bakımından önemli bir mineraldir. Çinko vücutta antioksidan ve antienflamatuvar özellikler gösterir.

Vücutta çinko eksikliği olması, artan depresyon riski ve şiddeti ile ters orantılı bulunmuştur. Yani bireylerde çinko seviyesi düştükçe depresyon şiddetinde artış, çinko seviyesi normal düzeylere geldiğinde ise depresif semptomlarda önemli ölçüde azalma görülmüştür. Depresyona iyi gelen mineraller arasında çinkonun özel bir yeri vardır.

Magnezyum Takviyesi
Magnezyum Takviyesi

8. Magnezyum Takviyesi

Yapılan çalışmalar, magnezyum eksikliğinin depresyon semptomlarını arttırdığı gösteriyor. Depresyon hastalarında sıklıkla magnezyum eksikliğine rastlanmaktadır.

Hafif ya da orta dereceli depresyon problemi olan kişilerde 6 hafta boyunca katılımcılara günde 248 mg magnezyum verildi. Magnezyum takviyesi alan bireylerin depresyon semptomlarında plasebo gurubuna oranla azalma görüldü.

Kreatin Takviyesi
Kreatin Takviyesi

9. Kreatin Takviyesi

Kreatin, vücutta sebep olduğu pek çok reaksiyonun yanı sıra beyin enerjisinin belli bir seviyede korunmasına yardımcı olabilen bir organik asittir. Beyinde enerji seviyesi değişimlerinin depresyona yol açtığı düşünülüyor.

Yapılan bazı araştırmalarda, katılımcılara günde 2- 210 gram kreatin takviyesi yapıldığında majör depresyon semptomlarında azalma görüldü.

S-Adenosil metiyonin
S-Adenosil metiyonin

10. S-Adenosil metiyonin ( SAMe)

SAMe depresyonlu hastaların tedavisinde olumlu sonuçlar veren bir kükürtlü bir bileşiktir. Vücutta doğal olarak bulunur ve beyin fonksiyonlarının yürütülmesinde önemli rol oynar. Yapılan bir bilimsel araştırmada hastalara depresyon ilaçlarının yanında günlük olarak 200-3200 mg SAMe verildi. Çalışma sonucunda majör depresyon semptomlarında azalma gözlendi.

Görsel: https://kantaron.gen.tr/

11. Sarı Kantaron Takviyesi

Sarı kantaron depresyonu olan bireylerin tedavisi konusunda umut vaat eden bir bitkidir. Yapılan bilimsel araştırmalarda hafif ya da orta dereceli depresyonda sarı kantaronun etkili olduğu kanıtlanmışsa da şiddetli depresyonda bu etkisi tam olarak kanıtlanmamıştır.

Sarı kantaron antidepresan ilaçlarla aynı etkiye sahip olabilecek kadar kuvvetli bir bitkidir.

Bu makalede yer alan ve depresyona iyi gelen tavsiyeler, depresyon hastalarından bazıları için uygun olabilir. Fakat bu bileşenler antidepresan ilaçlarla birleşerek yaşamı tehdit edici etkilerde de bulunabilirler. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka doktora danışılması gereklidir.

Depresyona İyi Gelen baharat ve takviyeler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yeni yazılarımızı sosyola.com dan takip edebilirsiniz. Ayrıca Anksiyete Bozukluğu nedir yazımızı da okuyabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.