Bergamot Yağı Faydaları

18.08.2019
262
Bergamot Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Bergamot yağı, bergamot ağaçlarında yetişen turunçgillerin (Citrus bergamia) kabuğundan çıkarılır. Eğer Earl Grey çayının hayranıysanız, onu lezzetlendirmek için kullanılan kendine özgü bergamot lezzetini ve mis gibi kokusunu bilirsiniz.

Bergamot ağacının en eski kökleri Güneydoğu Asya’ya kadar izlenebilir. Şu anda dünyanın birçok yerinde yetişen bergamot, Güney İtalya’daki Bergamo kasabasında belirginliğini ve ismini kazandı.

Sakinleştirici kokusu, baharatlı tadı ve geniş kullanım alanıyla ödüllendirildi. Bergamot esansiyel yağı, aromaterapide yaygın olarak kullanılan bir esansiyel bir yağdır. Organik bergamot yağı, birçok cilt hastalığına, saç hastalığına ve beden hastalığın iyi gelmektedir. Peki bergamot yağı faydaları nelerdir?

Depresyonu İyileştirmeye Yardımcı Olur

Yapılan araştırmalar, alfa-pinen ve limonen gibi bergamot yağı bileşenlerinin, doğal bir antidepresan ve doğal uyarıcı olduğunu ortaya koydu. Kan dolaşımını iyileştirerek, hüzün ve depresyon durumunda tazelik, neşe ve enerji hissi oluştururlar. 2017 yılında Fitoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir makale, bu esansiyel yağın hormonal etkisinin, bu nörolojik ve zihinsel koşullarda bu kadar güçlü olmasının sebebinin bir parçası olduğunu ortaya koydu. 

bergamot yağı cilde faydaları

Kan Şekeri Seviyesini Dengeler

Bergamot esansiyel yağı ayrıca hormonal salgıların uyarılmasına yardımcı olarak uygun metabolik hızların korunmasına yardımcı olur. Bu uyarıcı etki ayrıca sindirim suları, safra ve insülin salgılanmasını da arttırır. Bu, sindirime, besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine, şekerin özümsenmesine ve ayrışmasına ve bunun sonucunda kan şekerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Enfeksiyonları Önler

Bilimsel araştırmalar, bergamot esansiyel yağının bazı bileşenlerinin doğal bir antibiyotik ve dezenfektan olduğunu öne sürüyor. Araştırmalara göre, bergamot esansiyel yağı, mikrop, virüs ve mantarların büyümesini önleme yeteneğine sahiptir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Cilt enfeksiyonları da dahil olmak üzere enfeksiyonları etkili bir şekilde önler. Düzenli olarak banyo suyunda veya sabunlarda kullanılıyorsa, cilt ve saç enfeksiyonlardan korunmaya devam eder. Düzenli kullanım sonucunda cilt ve saç sağlıklı bir biçimde parlak hale gelir. Aynı zamanda kolon, bağırsaklar, idrar yolları ve böbreklerdeki enfeksiyonları da tedavi eder.

bergamot yağı saça faydaları

Ağrıları Azaltır

Yapılan bir bilimsel araştırma, bergamot yağının vücuttaki ağrı hissinin azalmasına yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Sinirlerin ağrıya duyarlılığını azaltan belirli hormonların salgılanmasını uyarır.

Bu nedenle, baş ağrıları, burkulmalar, kas ağrıları veya ağır bir analjezik hap dozu gerektiren diğer semptomlar ve rahatsızlıklar durumunda çok faydalıdır.

Bu, sıklıkla yan etkileri olan ve karaciğerinize ve böbreklerinize zarar verebilecek, ayrıca kan inceltme ve uykusuzluğa neden olabilecek birçok reçetesiz satılan ağrı kesici ilacın tehlikeli yan etkilerinden kaçınabileceğiniz anlamına gelir.

Doğal Bir Gevşetici ve Yatıştırıcıdır

Bergamot yağında bulunan flavonoidler de çok iyi gevşeticidir. Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyon, uykusuzluk ve depresyon gibi stres ile ilişkili rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olur. Sinir gerginliğini, kaygıyı ve stresi azaltır. Ayrıca dopamin ve serotonin gibi vücuttaki bazı hormonların aktivitesini uyararak gevşeme ve sedasyon duygularını tetikleyebilir.

Sindirimi Kolaylaştırır

Bergamot esansiyel yağı, sindirim asitlerinin, enzimlerin ve safranın salgılarını aktive eder ve arttırır, böylece sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca, bağırsakların peristaltik hareketini senkronize eder ve düzenler ve bu şekilde, sindirim sürecini hızlandırır ve bağırsak yolundaki gerginliği azaltır.

Bu şekilde, bu esansiyel yağ kabızlığı azaltabilir, bağırsak hareketlerini düzenli hale getirebilir ve gastrointestinal komplikasyonları önleyebilir. Dahası, bergamot esansiyel yağı bağırsakların sağlıklı kalmasına ve gıda zehirlenmesi riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

bergamot yağı kullanımı

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılır?

Jojoba, tatlı badem veya avokado gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirildiğinde, bergamot yağı doğrudan cilde uygulanabilir veya banyo suyuna eklenebilir. Bergamot esansiyel yağı ayrıca bir damla yağın bir bez veya peçete üzerine serpilmesiyle solunabilir. Alternatif olarak bir aromaterapi difüzörü veya buharlaştırıcı kullanarak solunabilir.

Bergamot esansiyel yağının cilde uygulandıktan sonra, güneşin yaydığı ultraviyole ışığa duyarlılığı arttırabilir. Bu yüzden cildinizde bergamot esansiyel yağı kullanırken, güneş kremi uygulayarak ultraviyole ışığa maruz kalmaya karşı koruma çok önemlidir.

Esansiyel yağlar bölgesel olarak kullanılmadan önce taşıyıcı bir yağda seyreltilmelidir. Esansiyel yağları kullanırken daima temas hassasiyeti riski vardır. Herhangi bir yeni esansiyel yağ kullanılmadan önce bir cilt yaması testi önerilir. Yağ cilde tam güçte uygulanmamalı veya aşırı miktarda kullanılmamalıdır. Hamile kadınlar ve çocuklar, esansiyel yağları kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

bergamot yağı ile cilt bakımı

Bergamot Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Bergamot’un kendine özgü ve hoş narenciye kokusu hem erkek hem de kadınların kişisel bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Parfümlerde, kolonyalarda, tuvalet malzemelerinde ve kozmetik ürünlerinde bulunur. Yemeklik bergamot yağı, yiyecek ve içecek aroması olarak kullanılır. Aynı zamanda, bergamot yağı tıbbi değere sahiptir.

Cilt üzerindeki yara izlerini ve yüz bölgesindeki yara izlerini en aza indirmek için bergamot esansiyel yağı kullanılır. Bu yaralar sivilce veya cilt enfeksiyonları veya tahrişlerin bir sonucu olabilir. Bergamot yağı, melanin tedarik ederek cildi uyarır. Böylece yaraları hızlı bir şekilde iyileştirir. Cilt tahrişini tedavi etmek için, bir pamuk pedin üzerine beş damla bergamot esansiyel yağı dökün ve etkilenen bölgeye sürün.

Bergamot esansiyel yağı, doğrudan cilt üzerinde tam güçte kullanılmamalıdır. Hindistan cevizi yağı veya mineral yağ gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir ve ten yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Bergamot yağı ayrıca su buharı ile karıştırılabilir ve aromaterapi tedavisi olarak kullanılabilir. 

Bergamot esansiyel yağı, bir aromaterapi tedavisi olarak yatıştırıcı kullanımı için popülerdir.  Bergamot esansiyel yağını vücut losyonu olarak kullanmak veya masaj yapmak için taşıyıcı bir yağ ile karıştırmanız gereklidir. Duş jeli, şampuan ve scrub gibi ürünlere 2 ila 5 damla bergamot yağı ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Aromaterapide, rahatlatıcı bir koku olarak bu faydalı yağı kullanabilirsiniz. Örneğin, bergamot esansiyel yağı, kokulu ev yapımı mumlara ve oda spreylerine eklenebilir. Kokusunu bir odaya dağıtmak veya potpuri içine eklemek için hava temizleme cihazlarına ya da buhurdanlıkların içine ekleyebilirsiniz. Hareket halindeyken yatıştırıcı bir koku için bandana, fular veya bir mendile sıkabilirsiniz.

bergamot yağı ile saç bakımı

Bergamot Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Başta uyarıcı özellikleri nedeniyle aromaterapide kullanılan bergamot yağı, saç foliküllerini canlandırmak ve saç uzamasını sağlamak için saç derisine de uygulanabilir. Bergamotun doğal uyarıcıları, saç derisine kan akışını doğrudan yönlendirerek, oksijen ve besin maddelerinin saç köklerine uygun bir şekilde iletilmesini sağlar. Sonuç olarak, saç lifleri beslenir ve önemli ölçüde uzamaya başlar.

Donuk ve kuru saçlar hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın bir problemdir. Serbest radikaller her yerdedir ve vücudumuz yeterli korumaya sahip değilse, olumsuz etkilerine maruz kalırız.

Greyfurt yağı gibi, bergamot esansiyel yağı da oksidatif stresin zararlı etkilerine karşı saç ve saç derisinin korunmasına yardımcı olan antioksidanlar ve antimikrobiyaller bakımından zengindir. Antioksidanlar ayrıca saçların kurumasına neden olan kir ve kimyasalları da sıyırarak daha sağlıklı ve parlak saçları ortaya çıkarır.

Saç bakım ürünlerindeki tüm kötü kimyasallar saç derisinde birikebilir, gözenekleri tıkayabilir ve saç derisini tahriş edebilir. Bu sivilce ve egzama gibi çeşitli saç derisi sorunlarına neden olur. Bergamot uçucu yağının antimikrobiyal özellikleri birikintiden kurtulma konusunda oldukça etkilidir çünkü bir enfeksiyona neden olmadan önce bakteri üremesini engeller.

Yağ asitleri bakımından zengin olan bergamot yağı, yumuşatıcı ve antiseptik özellikleri ile kıvırcık saçların kabarmasını ve elektriklenmesini engeller. 

Silikon ve kimyasal birikim nedeniyle saçlar kuruyabilir ve zarar görebilir. Bergamot esansiyel yağı, tüm birikintileri yıkayarak, saçların nemli ve sağlıklı görünmesini sağlamak için ihtiyaç duydukları nemi almasını sağlar.

Belki de bergamotun en dikkat çekici özelliği, doğal bir sakinleştirici olmalarıdır. Saç derisinde kullanıldığında, sadece kan akışını uyarmakla kalmaz, aynı zamanda yatıştırıcı etkilere de neden olur.

Bergamot yağının aromaterapide stres, endişe ve hatta kan basıncını düşürmede sıklıkla kullanılmasının nedeni budur. Bu harika yağın birkaç damlası hemen aklınızı ve duyularınızı sakinleştirir.

Bergamot Yağı Nerede Satılır?

Bergamot esansiyel yağını aktarlardan ve doğal ürünlerin satışını yapan marketlerden kolaylıkla satın alabilirsiniz. Ben, sizlere bergamot yağı Nuka markasını tavsiye ederim.

bergamot yağı zararları

Bergamot Yağı Zararları Nelerdir?

Diğer esansiyel yağlar gibi, bergamot yağı da çok fazla seyreltilmediği zaman cildi çok tahriş edebilir. O zaman bile, bergamot yağı bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

Bu etkiler kabarma, yara, kızarıklık ve cilt pigmentasyonu değişiklikleridir. Bazı insanlar vitiligo bozukluğundan dolayı pigmentasyonun hafiflemesine yardımcı olmak için bergamot yağı kullanır ancak etkileri her zaman tutarlı olmayabilir.

Cilde uygulanan Bergamot yağı güneşe karşı ekstra duyarlılığa neden olabilir. Bu etkiye öncelikle ultraviyole ışığını emen bileşen bergamottin neden olur. Bergamot yağı uygulandıktan sonra 72 saat etkileri devam edebilir. Bu yüzden bergamot yağını cilde uyguladıktan sonra mutlaka bir güneş kremi sürmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.