Reklamlar
Cilt Bakımı

Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Cilt tonu eşitleme tüm kadınlar için önemlidir. Aydınlık ve pürüzsüz bir cildi kim istemez? Cilt tonu eşitleme süslü kadınların sürekli merak ettiği popüler bir konudur. 

Hepimiz mükemmel pürüzsüz, parlak, doğal ışıltılı hatta aydınlık bir cilt isteriz. Ancak çoğumuzun cilt tonu düzensiz ve dengesiz aslında… Bu, ciltte lekelerine neden olabilecek kızarıklık, sivilce izleri, yaşlılık lekeleri veya güneş hasarı şeklinde olabilir. Düzensiz cilt geçici veya kalıcı olabilir ve aşırı güneşe maruz kalma, yaş, ilaçlar ve hormonlardan kaynaklanabilir. Neyse ki, pürüzlü cildinizin nedeni ne olursa olsun, cildinizi yumuşatmanıza yardımcı olacak birçok çözüm var. Cilt tonu eşitleyici tonikler, nemlendiriciler ve cilt tonu eşitleyici krem Gratis ve Watsons gibi kozmetik marketlerde satılmaktadır.

Cildinizi ve vücudunuzu nemli tutmak, cildiniz için harikalar yaratacaktır. İçme suyu vücudunuzu içten dışa doğru nemlendirir. Nemlendirici uygulamak cildin yatıştırılmasına, kuruluk ve kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur. Cilt tahrişini ve tıkanmış gözenekleri önlemek için komogenik olmayan nemlendiriciler seçin. 

Cilt tonu dengesizliği, birçok insanı çaresizliğe götürebilir ve tedaviye özellikle dirençli olabilir. Bazılarınız cildinizi aydınlatan, aynı zamanda güneş hasarlarına karşı hassasiyeti artıran, daha koyu lekelere yol açan ve yaşlanmanın görünümünü hızlandıran hidrokinon ile tedaviye son vermiş olabilir. Düzensiz cilt tonuyla yaşamak zorunda değilsiniz. Düzensiz cilt tonunun görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek bazı doğal çözümler vardır.

Reklamlar

Sadece yüzünüzü değil, tüm cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Elinizde nemlendirici kullanmak, zamanla yaşlılık lekelerini önlemeye ve yatıştırmaya yardımcı olabilir.

şems arslan cilt tonu eşitleme

Şems Aslan Cilt Tonu Eşitleme İçin Doğal Maske

Güneş lekeleri sivilce izleri, koyu lekeler, yaşlılık ya da genetik etkenlerden dolayı oluşan cilt tonu dengesizliği için güzellik uzmanı Şems Arslan nişasta maskesini uygulayabilirsiniz. Bu maske sayesinde cildiniz parlak, pürüzsüz ve aydınlık hale gelecek.

1 tatlı kaşığı kil, 3 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı buğday nişastasını bir kasede pürüzsüz olana kadar karıştırın. Bu maskeyi bir fırçayla cildinize uygulayın. 20 dakika bekleyin. Daha sonra cildinize masaj yaparak soğuk suyla durulayın. Ardından cildinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

cilt rengi dengeleme

Cilt Rengini Eşitlemenin Püf Noktaları

Cilt rengini düzenlemenin en iyi yolu cildi nemli tutmaktır. Bu yüzden mutlaka günde 8 bardak su tüketin. Çilek, kayısı ve yabanmersini gibi meyveler cilt tonu dengelemede önemli rol oynar. Bu yüzden bu meyveleri tüketmelisiniz. 

Reklamlar

Cildinize günlük cilt bakım rutini uygulamanız, cildin sağlıklı, temiz ve parlak olmasını sağlar. Düzenli bir biçimde haftada 2 kez peeling uygularsanız cilt tonu eşitleme konusunda başarılı olabilirsiniz. Son olarak dışarı çıkmadan mutlaka güneş kremi sürmeli ve güneşin zararlı ışınlarından korunmalısınız.

Cilt Tonu Eşitleme Lazer Tedavisi

Cilt tonu eşitlemek için uygulanan dört farklı lazer tedavisi türü vardır. Ablatif lazer tedavisinin temel amacı ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmanın yanı sıra cilt tonunu ve dokusunu da iyileştirir. Bu yöntem aynı zamanda siğilleri, izleri ve diğer inatçı sorunları tedavi etmek için de kullanılır.

İki haftaya kadar sürebilen kızarıklık uygulamadan sonra görülebilir. Bu tedaviler, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmada ve cilt rengini dengelemekte ve izleri yok etmekte en etkili yöntemdir. Fraksiyonel teknolojinin ortaya çıkması ile birlikte, kesirli CO2 tedavileri biraz daha kısa sürede iyileşme sağlayabilir. Lazer tedavisini parçalayarak, daha hızlı iyileşmenin başlatıldığı termal etkiye maruz kalmayan küçük alanları bırakarak cilde etkili bir şekilde enerji verir.

Tüm lazerlerden en etkili olanı ablatif tedavidir. Karbondioksit lazerleri genellikle önemli iyileştirmeler elde etmek için en az sayıda seansa ihtiyaç duyar.

Ablatif olmayan lazer tedavisinin amacı melazma, koyu lekeler, çiller ve diğer hiperpigmentasyon formları dahil olmak üzere cildin renk bozulması gibi sorunları tedavi eder.

Bu lazerler epidermise, çok daha kısa kesinti süreleriyle parçalanmış bir şekilde nüfuz eder. Fraxel gibi fraksiyonel lazerden sonraki duruş süresi ablatif lazer tedavisinden çok daha kısa ve çok daha hafiftir. Hastalar, güneş yanığı olmuş, hafif renk değişimi olmuş ya da üç ila beş gün boyunca hafifçe şişmiş gibi görünebilir.

Ablatif olmayan lazer uygulaması ayrıca gençliği ve güzelliği cilde geri kazandırmakta oldukça etkilidir. Bununla birlikte, ablatif olmayan fraksiyonel lazerin, en etkili sonuçlar için çoğu zaman birkaç seans alınması gerekir. 

İki lazer dalga boyu vardır: 1550nm kesirli lazer yüz, boyun, el ve dekolte bölgelerinin çok ince çizgilerinin tedavisinde ve genel cilt sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir. 1927 dalga boylu lazer, cildin rengini değiştirmede çok etkilidir.

Intense pulse lazer yönteminin amacı kızarıklık veya hiperpigmentasyonu azaltmaktır. Kızarıklık veya hiperpigmentasyon alanlarını azaltarak cilt içindeki renk dengesini iyileştirmede çok iyi bir yöntemdir. Bu tedavi, genç ve parıldayan bir ten rengini geri kazanmaya yöneliktir. Bu tip lazer tedavileri minimum atış süreleri içerir. Temelde sadece kısa bir ışık patlaması turu yapılır.

Radyo frekansı ve termal enerji tedavileri gibi diğer tedavi yöntemlerinin genel amacı ciltte sıkı bir görünüm, elastikiyet ve dolgunluk sağlamaya yöneliktir.

Bu, radyo frekansı mikro-iğneleme, ultrason ve termal tabanlı teknolojiler de dahil olmak üzere cildi gençleştirmede etkili olan, lazer ışığına dayanmayan başka enerji tedavileri içeren yöntemdir.

Bunların cilt gerginliği üzerinde geçici veya uzun süreli bir etkisi olsa da, renk üzerinde çok az etkisi vardır. Bu nedenle, hiperpigmentasyon gibi sorunları tedavi etmek istiyorsanız, diğer tedavilerden biri sizin için daha uygun olacaktır.

Cilt Tonu Eşitleme Evde Nasıl Yapılır?

Keçi sütü son derece yumuşaktır ve tüm süt türlerinden, pH’ı cildimize en yakın olanıdır. Ölü cilt hücrelerini temizler ve cilt tonunu dengeler. Nohut unu cildinizi sıkılaştırır ve kabartma tozu doğal bir peelingdir. Bu maske sayesinde cildinizin rengi açılacak, aydınlık ve pürüzsüz görünecektir.

2 tatlı kaşığı keçi sütü, 1 tatlı kaşığı nohut unu ve 1 tatlı kaşığı kabartma tozunu bir kasede iyice karıştırın. Maskeyi cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduktan sonra soğuk suyla cildinizi durulayın ve cildinize nemlendirici uygulayın. Haftada 2 kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Bir başka cilt tonu dengeleyici tarif ise scrub’tır. Limon suyu büzücü özelliklere sahiptir. Koyu renkli lekeleri ve güneş lekelerini azaltır, cilt rengini düzleştirir. Şeker ölü deri hücrelerini temizler ve hindistan cevizi yağı ise cildinizi nemlendirir.

1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı, 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 çay kaşığı limon suyunu bir kasede karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve nazikçe ovalayın. Göz çevresine temastan kaçının. Ilık suyla yıkayın ve kurulayın. Daha sonra cildinize nemlendirici uygulayın.

cilt tonu eşitleme yöntemleri

Cilt Tonu Eşitleyici Ürünler

Caudalie Vinoperfect Brightening Glycolic Overnight Cream inanılmaz bir üründür. Bu parlatıcı krem cilt tonunu eşitlemek için glikolik asit ve viniferin kullanır. Kuru ya da hassas bir cilde sahipseniz, glikolik asit kısmının sizi korkutmasına izin vermeyin. Cildinizi nemli, yatıştırılmış ve dolgun tutmak için ayrıca hyaluronik asit ile doludur.

Viniferine buradaki etken maddedir. Koyu renkli lekeleri, akne izlerini ve hiperpigmentasyonu C vitaminden 62 kat daha etkili bir şekilde aydınlatır. Hyaluronik asit, skualen yağı, bitkisel özler, shea yağı, E vitamini ve glikolik asit ile formüle edilmiştir. Sülfat, paraben, ftalat ve mineral yağ içermez.

The Ordinary Toning Solution ürünü kimyasal peeling etkisi yaratır. Kimyasal peelingi ilk kez kullanıyorsanız, bu tonik çözeltisi harika bir başlangıç ürünüdür. Sürekli kullanım ile parlaklığı, berraklığı ve dokuyu iyileştirmek için hafifçe pul pul dökülür.

AHA’ların günlük kullanımı cildin güneş ışığına duyarlılığını artırabilir bu nedenle bunu bakım rutininize dahil etmeye karar verirseniz, güneş koruyucunuzun 50 faktörlü olması gerekir. Paraben, sülfat ve ftalat içermez. Tüm cilt tipleri için uygundur ve vegan bir üründür.

Drunk Elephant T.L.C. Sukari Baby Facial ürünü ise yine harikadır. Drunk Elephant, yalnızca cildin sağlığına doğrudan yarar sağlayan veya her bir formülün etkinliğini destekleyen bileşenler kullanır bu yüzden ürünleri% 100 esansiyel yağlardan oluşur. Silikon ve koku içermez. Bütün cilt türleri içindir. Cilt dokusunu iyileştirir ve tonu düzenler.

Cilt Rengi Dengeleyici Krem Önerileri

Son beş yıldır, oldukça şiddetli sivilce yaşadım ve çalıştığım hiçbir şey, Neutrogena Rapid Tone Repair ürününü deneyene kadar işe yaramadı. Başlangıçta yüzümdeki izler için kullanmaya başladım. Kullanımın ilk haftasında sonuçları fark ettim ve ayrıca yeni bir sivilce olmadığını da fark ettim. 

Bu ürün cildimi tıkamadı veya aşırı yağlı hale getirmedi. Cildim hızla emdi ve çok pürüzsüz hissetmesine neden oldu. Cildim inanılmaz aydınlandı ve parlak hale geldi. Bu nemlendirici hakkında söyleyeceğim tek kötü şey, gözlerimin etrafındaki alanın yanmasına ve bir miktar kızarıklığa neden olmasıdır. Yüzünüze haftada üç kez peeling yapmalısınız. 

Bu ürünler Türkiye’de bulunmayabilir. Bu yüzden Amazon’dan sipariş verebilirsiniz. Ambi Fade Cream ise ciltteki yaşlılık lekelerini, koyu lekeleri ve güneş lekelerini iyileştirmek anlamında çok iyi bir iş çıkarıyor. Birkaç hafta içerisinde cildimdeki tüm koyu lekeleri resmen temizledi. Fakat bu ürünü kullanırken mutlaka güneş koruyucu krem de kullanmalısınız. Aksi halde tedaviden sonuç almanız çok zorlaşır.

Cilt Tonu Eşitleme ile ilgili yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Aynı zamanda, Bebek Pudrasının Cilde Faydaları Nelerdir? Bebek Pudrası Hangi Alanlarda Kullanılır? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Yorum

  1. İçeriğiniz bilgi verici olmuş teşekkür ederiz. Cilt tonu eşitleme işlemi görüldüğü kadar kolay bir işlem değil. Bir kere öncelikli olarak cilt rengi tonuna uygun bir kaliteli fondöten bronzer ya da allık seçilmelidir. Ayrıca, cilt tonuna uygun geçişleri yapabilmek için kaliteli ve tüyleri ince ve yumuşak olan fırçalar tercih edilmeli ki fondöten güzel dağılsın. El ile sürüldüğünde fondöten eşit dağılmaz kolay kolay. Yani en azından cilt tonu rengini eşit yapamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu