Bebek Pudrasının Cilde Faydaları Nelerdir? Bebek Pudrası Hangi Alanlarda Kullanılır?

24.10.2023
1.130
Bebek Pudrasının Cilde Faydaları Nelerdir? Bebek Pudrası Hangi Alanlarda Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Bebek pudrası, sadece bebeklerin poposunda oluşan pişik ve tahrişler de  kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bebek pudrası cilt yumuşamasında  ve nemlenmesin de saç bakımında, sivilce izlerinin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Bu nedenle kozmetik sektöründe oldukça kullanılmaktadır. Bunun yanında birçok güzellik salonunda ağdadan önce  ve sonra kullanılıp ağdanın tahriş etmesini engelleyip, cildin pürüzsüz görünmesini de sağlar.

Bebek Pudrası Yüze Uygulanır Mı?

Bebeğimizin cildi o kadar hassas ve narin olduğu halde bebek pudrası kullanabiliyor isek yüzümüze de uyguluyor olmamız da hiçbir sakınca yoktur. Cilt hastalıkları konusunda uzman olan doktorlar tarafından da tavsiye edildiği bilinmelidir. Bebek pudrası cildiniz için  çok önemli  bir madde olup yüzümüzde oluşan lekelerin,  yüzümüzün pürüzsüz ve kurulmasının da önüne geçecektir.

Bebek Pudrası Yüze Uygulanır Mı

Bebek pudrasının cilde faydaları nelerdir? Bebek pudrası hangi alanlarda kullanılır?

Makyaj Sabitleyicisi Pudra

Gün içerisinde makyaj yaptığınızda bebek pudrasını makyajınızın son tamamlayıcısı olarak  fırça ile yüzünüze uygulayınız ama fazla sürmeyiniz. Bebek pudrasını kullanıp makyajınızın sabitlenmesini, akmamasını ve dağılmamasını sağlayabilirsiniz. Genellikle makyözler yağlı cildi olan kişilere bebek pudrasını sabitlemek için önermektedir.

Makyaj Sabitleyicisi Pudra
Makyaj Sabitleyicisi Pudra

Bebek Pudrası ile Saç Yağlanmasına Son

Bebek pudrasının yağ çekme özelliği bakımından oldukça iyi bir maddedir. Muhakak ki hepimizin saçları belli zamanlarda yalanırken açık renkli saçlılara göre koyu renkli saçlı olanların saçlarındaki yağlanma oldukça belli olmaktadır. Bu nedenle bu yağlanmanın azalması için saç diplerinize bebek pudrasını dökerek masaj yaparsak yağlanmanın önüne geçmiş oluruz.

Bebek Pudrası ile Saç Yağlanmasına Son
Bebek Pudrası ile Saç Yağlanmasına Son

Pudra ile Daha Yoğun Kirpikler

Bebek pudrası kirpiklerimizin daha yoğun ve gür görünmesini sağlar. Bu nedenle yapmamız gereken makyaj sırası kirpiklere geldiğinde  rimeli uygulamadan önce kirpiklerimize bebek pudrasını sürmelisiniz. Daha sonrasında rimeli uygularsak kirpiklerimizin daha yoğun, gür ve uzun görünmesini sağlayacaktır. Kirpiklerimize bebek pudrasını haftada 2 defa uygulayabiliriz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Pudra ile Daha Yoğun Kirpikler
Pudra ile Daha Yoğun Kirpikler

Bebek Pudrası İle  Ayak Kokusuna Çare

Gün içerisinde uzun saatler boyunca ayağımız ayakkabının içerisinde kaldığında ayak kokusuna neden olup, girdiğimiz ortamda kötü koku yayıp hem bizi hem çevremizdeki insanları rahatsız edecektir. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce ayakkabımızın içerisine bebek pudrası biraz dökersek ayağımızın terlemesini engelleyip kokuyu da önleyecektir.

Bebek Pudrası İle Ayak Kokusuna Çare

Bebek Pudrası İle Ayak Kokusuna Çare

Bebek Pudrası İle Ayak Kokusuna Çare

Pudra İle Ter Kokusuna Son

Bebek pudrasının terlemede oldukça faydalı olduğundan ayak kokusu konusunda bahsetmiştik. Ayaktaki terlemelerde,  yüz bölgesindeki terlemeler de, koltuk altı terlemelerinde, oldukça bize faydalı olacaktır. Terleyen bölgelerimize bebek pudrası uygularsak terleme oranının giderek azaldığını göreceksiniz.

Pudra İle Ter Kokusuna Son
Pudra İle Ter Kokusuna Son

Bebek Pudrası Maskesi İle Günlük Nemlendiriciniz Hazır

Gün içerisinde birçok çevresel faktör nedeni ile cildiniz kurumaktadır.  Bu kuruluğu gidermek için sürekli nemlendirici kremlerle değerlendirmemiz gerekir. Nemlendirici kremlere para vermek yerine kendi nemlendirici kremimizi kendimiz yapabiliriz.

Bebek Pudrası Maskesi İle Günlük Nemlendiriciniz Hazır
Bebek Pudrası Maskesi İle Günlük Nemlendiriciniz Hazır

Bebek Pudralı Nemlendirici Krem

Malzemeler

1 tatlı kaşığı bebek pudrası

1 adet yumurta akı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1 tatlı kaşığı bebek pudrası ile 1 adet yumurta akını güzelce karıştırınız. Karıştırdıktan sonra yüzünüze oval hareketlerle uygulayınız. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayınız. Bu maske sayesinde tüm gün yüzünüz nemli ve parlak görünüme sahip olacaktır.

Kıyafetlere Bulaşan Yağ Sorununu Kökünden Halledin

Birçoğumuz kıyafetlerimize sıçrayan yağ lekelerini çıkarmak da oldukça güçleniriz. Bunun için yağ lekesini üzerine bebek pudrası dökerek yağ sıvısını içine çekmesini sağlayıp yağ lekesinin daha kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Kıyafetlere Bulaşan Yağ Sorununu Kökünden Halledin
Kıyafetlere Bulaşan Yağ Sorununu Kökünden Halledin

Yüzünüzde Yağlı Sivilcelere Son

Bebek pudrasının yüzümüzdeki sivilceleri kurutmaya oldukça faydası olacaktır.  Sivilcelerinizden kurtulmak için kendinizde maske yapabilirsiniz. Şimdi kendimizin yapabileceği maske tarifini önereceğim.

Malzemeler

1 yemek kaşığı bebek pudrası

1 tatlı kaşığı gül suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı

Bir yemek kaşığı bebek pudrası ile bir tatlı kaşığı gülsuyunu güzelce karıştırıyoruz. Daha sonrasında kreminizi yüzümüze oval hareketlerle uyguluyoruz , yüzümüzde 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Sonrasında nemlendirici sürmeyi unutmayınız.

Yüzünüzde Yağlı Sivilcelere Son
Yüzünüzde Yağlı Sivilcelere Son

Cildimize İyi Gelecek Bebek Pudralı Maskeler

Pürüzsüz Cilt Maskesi

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı maden suyu
 • 2 çay kaşığı bebek pudrası

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3 yemek kaşığı maden suyu ile 2 çay kaşığı bebek pudrasını güzelce homojen hale getiriniz. Krem kıvamına gelen maskemizi yüzümüzü oval hareketlerle uygulayalım. Maske yüzümüzde 10 dakika kaldıktan sonra ılık su ile yıkayalım. Bu maskeyi haftada 2 defa uyguladıktan sonra yüzünüzün pürüzsüzleştiğinin farkına varacaksınız.

Bebek Pudrası İle Sivilce Maskesi

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı bebek pudrası
 • 2tatlı kaşığı oksijenli su
 • 3 adet ezilmiş aspirin

Yapılışı ve Uygulanışı

2 tatlı kaşığı bebek pudrası, 2tatlı kaşığı oksijenli su ve 3 adet ezilmiş aspirini homojen hale gelene kadar karıştırınız. Bu maskeyi sivilceli olan bölgenize sürün.15dk bekledikten sonra bolca ılık su ile durulayınız. Bu maskeyi düzenli olarak uygularsanız, sivilcelerinizin zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

Nemlendirici  Maske

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı maden suyu
 • 1 tatlı kaşığı bebek pudrası

Hazırlanışı ve Uygulanışı

3 tatlı kaşığı maden suyu ve bir tatlı kaşığı bebek pudrasını bir kabın içerisine boşaltıp güzelce karıştırınız. Bu maskeyi cildinize oval hareketlerle  uygulayınız. Maskeyi yüzünüzde kuruduktan sonra 15 dakika bekleyiniz. Daha sonra ılık su ile yıkayıp nemlendirici sürmeyi unutmayınız.

Cilt Bakımı İçin Bebek Pudrası Kullananların Yorumları

 • Bebek pudra sının sivilcelerin yok olması ve azalması için kullananlar sivilceler de azalma yaptıklarını belirtmişler.
 • Bebek pudrasının yüze sürdükten sonra cildin hava almadığını söyleyenler var buna artı olarak kuruduğunu beyan edenlerde bulunmakta.
 • Cildi yağlı olan kişilerin bebek pudrasından memnun olduğu bilinmekte.
 • Çok fazla uzun süre kullanan olmadığı için uzun süre kullanımdan etkisi bilinmemekle beraber kısa süre kullananlarda fayda görenler mevcut.

Bebek pudrası demek ki sadece tahrişler için kullanılmıyormuş. Bebek pudrası hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakmayı unutmayınız.

Cilt Tonu Eşitleme Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/sosyolacom

YORUMLAR

 1. merve dedi ki:

  Minnoş bebeklerin cildi gibi cildiniz yumuşak olsun istiyorsanız bebe pudrası kullanın. Özellikle de, ağda sonrası cildinizi yumuşatmak için bebek pudrası ya da bebek yağı ile masaj yapın. Bebişler gibi cildiniz yumuşacık olur. Ayrıca fazla kilosu olan arkadaşlarımıza yaz aylarında kısa bir şort giydiğinde, bacak arasına bebek pudrası sürmesini tavsiye ederim. Tahriş olmayacaksınız böylelikle.