Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar?

30.06.2021
455
Vetiver Yağı (Güve Otu Yağı) Ne İşe Yarar?
Modelistlik Kursu

Vetiver yağı diğer adıyla güve otu yağı, vetiveria zizanioides (Linn) nash’in aromatik köklerinden elde edilir. Vetiver esansiyel yağı, topraksı, duyusal ve derinden sakinleştirici kokusu nedeniyle “huzur yağı” ve “toprağın kokusu” olarak da anılır. Bu yazımızda vetiver yağı nedir, vetiver yağı ne işe yarar, vetiver yağı faydaları nelerdir, vetiver yağı cilde faydaları nelerdir ve vetiver yağı nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt bulacağız.

Vetiver Yağı Nedir?

Aromaterapi uygulamalarında kullanılan vetiver esansiyel yağı genel olarak endişe, kaygı, uykusuzluk, yorgunluk, depresyon ve konsantrasyon bozukluğu veya hafıza sorunları için faydalıdır.

Genel olarak kozmetik veya topikal olarak kullanılan vetiver esansiyel yağının cildi sıkılaştırdığı, sıkılaştırdığı ve çevresel stres faktörlerinin sert etkilerine karşı koruduğu ve böylece yaşlanma karşıtı özellikler sergilediği bilinmektedir.

Tıbbi olarak kullanılan vetiver yağı, çeşitli iltihaplanma çeşitlerini iyileştiren ve vücuttan arındıran doğal bir antioksidan görevi görür. Tonik özelliklerinin, bağışıklığı arttırdığı ve koruduğu için rejeneratif etkiler gösterdiği bilinmektedir. Antiseptik özellikleri, zararlı bakterilerin büyümesini ortadan kaldırır ve engeller.

Masajlarda kullanılan vetiver esansiyel yağının tonik özellikleri dolaşımı hızlandırır, metabolizmayı ve sindirimi hızlandırır, kas ağrılarını hafifletir ve eklem ağrılarını yatıştırır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Vetiver esansiyel yağı, topraklayıcı, duyusal ve derinden sakinleştirici kokusu nedeniyle Hindistan ve Sri Lanka’da hem “Huzur Yağı” hem de “Toprağın Kokusu” olarak bilinir hale geldi. Vetiver, Grass ailesine aittir ve bazen Vetivert ve Khus olarak anılır.

Antik çağlardan beri, vetiver bitkisinin neredeyse tamamı parfüm, sabun ve kozmetik üretimi dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılmıştır. Yiyecek ve içeceklerde kullanılan Vetiver, serinletici bir içecek ve şerbet aroması yaptı. Tropikal ülkelerde, Vetiver kökleri geleneksel olarak elektriğin başlangıcından önce klima işlevi gören ev yapımı evaporatif soğutucuların üretiminde kullanılmıştır. Serinliklerinden dolayı kökler çim hasır yapımında kullanım için idealdi. İşlem, pencerelere ve kapılara asılmadan önce suya batırılmış perdeler yapmak için kurutulmuş kökleri hindistan cevizi ipi ile birlikte dokumayı içeriyordu. Sıcak hava soğuk, ıslak köklerden geçerken, vetiver perdeleri sadece serin hava sağlamakla kalmadı, aynı zamanda evlerin içlerine rahatlatıcı, çekici, topraksı bir koku yaydı ve böcek kovucu işlevi gördü. Benzer şekilde, arabaları serin tutmak için vetiver çim hasırları örtülmüştür. Hindistan ve Afrika’da, Vetiver otu, tenteler, çatılar, kilimler, sepetler, panjurlar, hayvan yemi ve yatak takımları ve ev için diğer ihtiyaçlar oluşturmak için bir araya getirildi. İçme suyunu soğuk tutmak ve vetiverin sağlığı iyileştirici özelliklerinden yararlanmak için kökler müslin poşetlere konularak kil su kaplarında muhafaza edildi.

Orta Çağ’dan beri, vetiver yağı en yaygın olarak kokularda kullanılmıştır. Derin ve odunsu aroması erkeksi kolonyalarla ilişkilendirilmeye başlandı ve erkek kokularının büyük bir yüzdesinin ana bileşeni haline geldi. 12. yüzyılın başlarında, vetiver otu ve köklerinden elde edilen uçucu yağ, yatıştırıcı, koruyucu ve canlandırıcı özellikleri nedeniyle dünya çapında kullanılmıştır.

Ayurvedik uygulamalarda, vetiver yağı, ruhsal olarak ilham verici aroması ve iyileştirici nitelikleri nedeniyle saygı gördü. Buna göre, psikosomatik mizaçtaki dengesizlikler, artrit ve diğer eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, baş ağrıları, ateş, enerji kaybı, sıcak çarpmaları ve cilt sorunları dahil olmak üzere sayısız sağlık sorununu ele almak için kullanıldı. Vetiver esansiyel yağı canlandırıcı özellikleri, yüksek ortam sıcaklıklarının olduğu dönemlerde, yüksek vücut sıcaklıklarını soğutmak için ideal hale getirdi. Vetiver yağı, duyuları yatıştırarak ve böylece düşük bağışıklığa bağlı stres ve fiziksel yorgunluğu azaltarak sinir sistemini güçlendirmeye yönelik ek yetenekleri nedeniyle Ayurveda masajlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Evlenmeden önce gelinlere vetiver yağı ile arındırıcı masaj yapılırdı.

Antik Çin inançlarından esinlenen vetiver esansiyel yağı, geleneksel tıpta kuru cildi yatıştırmak ve yenilemek, duyguları dengelemek, olumsuz duyguları hafifletmek, odaklanmayı teşvik etmek ve vücuda enerji vermek ve vücudu sakinleştirmek ve serinletmek için kullanılmıştır. Hastalar, genellikle çözülmeli bir depresyon durumu gibi zihinle ilgili sorunlarda, meditasyonda kullanmak üzere vetiver yağı reçete edildi. Vetiver esansiyel yağının benzer uygulamaları günümüzde mevcut olsa da, bu makalede vurgulanacak olan birkaç doğal uygulama daha vardır.

Vetiver Yağı Faydaları

Vetiver Yağı Faydaları

Vetiver Yağı Faydaları

Vetiver, limon otu ve sitronellaya benzer çok yıllık bir çimdir. Yaklaşık beş metre boyunda büyüyebilir ve “yumurtadan çıkmış” anlamına gelen Tamilce bir kelimeden gelir. Sert yaprakları ve kahverengimsi-mor çiçekleri ile incedir. Bitkinin kökleri, bitkideki değerli ve faydalı uçucu yağları bulduğumuz yerdir. Bu kökler hasat edilir ve yağları çıkarmak için buharla damıtılır.

Birçok kişi vetiver aromasını odunsu, metalik, dumanlı, topraksı, otsu ve baharatlı olarak tanımlar ve bu karmaşık koku düzenlemeleri sayesinde, vetiver koku ve parfüm endüstrisinde kendine yer bulmuştur. Bununla birlikte, vetiver esansiyel yağının kullanımıyla ilişkili sağlık yararları da vardır ve bu makalenin ele almayı amaçladığı şey budur.

Enflamasyonu Azaltır

Vetiver yağı, sakinleştirici ve serinletici etkileri nedeniyle dolaşım ve sinir sistemlerindeki iltihabı azaltmada etkilidir. Ayrıca, Güney Asya bölgesinde yaygın olan dehidrasyon, ısı hastalığı ve diğer çevresel hastalıkların etkileri için bir çare olarak kullanılır.

Libidoyu Artırır

Tekrar yirmi yaşında olmak nasıl bir his olurdu. Vetiver yağı, afrodizyak etkileri ile bilinir. Beynin libido ile ilişkili bölgelerini uyarır ve cinsel isteği artırır.

Uykusuzluğu Giderir

Zihni sakinleştirmek için inanılmaz yeteneği nedeniyle, vetiver uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılır. Aslında, Asya’da vetiver genellikle uykuya yardımcı olmak ve böcekleri uzak tutmak için şilteleri doldurmak için kullanılır – her ikisi de şüphesiz daha iyi uykuya katkıda bulunur.

Yara İzlerini Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olur

Vetiver, yara izlerinin iyileşmesini hızlandıran bir “sikatrisant” olarak bilinir. Cilt büyümesini destekler ve çatlaklar, yara izleri, yanıklar ve diğer cilt sorunları için çok faydalıdır.

Bakteriyel Enfeksiyonları Önler

Vetiver yağının aslında “staph enfeksiyonu” olarak bilinen staphlococcus aureus’un büyümesini durdurduğu gösterilmiştir. Asya’nın sıcak ve nemli bölgesinde bakteriler gelişir ve çok hızlı çoğalabilir. Vetiver, enfeksiyonu önlemek ve yaralı dokuların iyileşmesini desteklemek için kullanılır.

ADD/ADHD Çözümü Sağlar

Odaklanma eksikliği ile mücadele ediyor musunuz? Vetiver yardımcı olabilir! Zihin üzerinde o kadar güçlü bir sakinleştirici etkisi vardır ki, beynin odaklanma yeteneği üzerinde çarpıcı etkileri olduğu gösterilmiştir.

2001 yılında yürütülen bir araştırma, yağın aromasının ADD yani Dikkat Eksikliği Bozukluğu ve ADHD yani Dikkat Eksikligi ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların performansını yüzde 100 artırdığını buldu. Sonuçlar, lavantanın yüzde 53’lük performans artışından ve sedir ağacının yüzde 83’lük performans artışından çok daha güçlü çıktı.

Bu faydalardan yararlanmak için vetiver yağı farklı şekillerde uygulanabilir. Topikal olarak uygulanabilir (bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi önerilir), doğrudan solunabilir, dağıtılabilir veya ek olarak kullanılabilir.

Anksiyeteyi Rahatlatır

Buradaki tema, güve otunun zihni sakinleştirme yeteneğine sahip olmasıdır. Kaygı ile mücadele edenler için vetiver, uçucu yağ difüzörünüzde denemeye kesinlikle değer bir yağdır.

Vetiver Yağı Cilde Faydaları

Kozmetik olarak vetiver yağı uyarıcı, anti-inflamatuar, cicatrisant, koku giderici, antiseptik, tonik, detoksifiye edici, gençleştirici, güçlendirici, yenileyici ve nemlendirici özelliklere sahiptir.

Vetiver yağının afrodizyak, sakinleştirici, topraklayıcı, sakinleştirici, dengeleyici, ısınma, sinir yatıştırıcı, koku giderici ve güçlendirici özellikleri vardır.

Tıbbi olarak vetiver yağının antiseptik, afrodizyak, tonik, spazm önleyici, bağışıklık uyarıcı, isınma, uyarıcı, i̇ltihap önleyici, cicatrisant, savunmasız, detoksifiye edici, güçlendirici ve yenileyici özellikleri vardır.

Çoğunlukla ayurvedik ilaçlarda ve aromaterapide kullanılan bu yağ, kaygı, uykusuzluk, yorgunluk, depresyon gibi sayısız sorunu tedavi etmek için yatıştırıcı özellikleri nedeniyle son derece faydalıdır ve konsantrasyonu ve hafızayı etkili bir şekilde geliştirir.

Yaygın olarak ‘khus khus’ olarak bilinen bu uçucu yağ, demet otu ailesinden elde edilir ve Hindistan, Srilanka ve diğer birkaç Asya ülkesine özgüdür. Benzer özellikleri ve terapötik faydaları gösteren Chrysopogon zizanioides adı verilen başka bir bilinen çeşidi vardır. Belirgin duyusal, topraklı, toprak kokusu sayesinde, sakinleştirici yağ parfüm, sabun ve kozmetik üretiminde kullanılabilir.

Son zamanlarda, vetiver esansiyel yağı, cilt sağlığını ve güzelliğini iyileştirmeye yönelik sayısız faydası nedeniyle kozmetik sektöründe oldukça trend hale geldi. α-Vetivone, β-Vetivone ve Khusinol gibi aktif bileşenleri olan vetiver esansiyel yağı, cildi sert çevresel etkenlerden korumak, oksidatif hasarı azaltmak, kırışıklıkları azaltmak, cildi sıkılaştırmak ve nemlendirmek için kullanılır. Ayrıca saç sağlığını artırmak ve çeşitli kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi etmek için son derece faydalıdır.

Cildi Besler

Antioksidanlar ve anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikler gibi temel niteliklere sahip olan vetiver esansiyel yağı, cilt iltihabını giderir, dermatit, kaşıntı gibi cilt enfeksiyonlarını iyileştirir ve genel cilt sağlığını korur. Derinlemesine temizleyici bir yapıya sahiptir, cildi içten temizler, sonuçta siyah noktalara ve beyaz noktalara neden olan cilt gözeneklerini açar ve cildi nemlendirir.

Cildi iyileştirmek ve cildi nemli tutmak için nemlendirilmiş bir pamuk topu kullanarak gül suyu ve limon suyu ile birlikte iki damla vetiver yağı uygulayın.

Akneyi Önler

Sivilce birçok kadını ilgilendiren ciddi bir sorundur. Sert çevre, sağlıksız yiyecek seçimleri, hormonal dengesizlik nedeniyle olsun, bu küçük kırmızı şeyler arada sırada görünür. Diğer pek çok doğal bitkinin aksine, güve otu yağı cildinize karşı sert değildir ve yatıştırıcı yumuşak bir çare sunar.

Ani akne oluşumlarını tedavi etmek ve kızarıklıkları ve kabarcıkları önlemek için ıslak bir pamuk top kullanarak çay ağacı yağı ile birlikte birkaç damla vetiver esansiyel yağı uygulayın.

Yaraları İyileştirir ve İzleri Azaltır

Vetiver esansiyel yağı, cilt hücresi rejenerasyonunda kullanımı ve yeni hücrelerin büyümesini hızlandırması için selamlanır. Yara iyileşmesini kolaylaştırır, ölü deri hücrelerini vücuttan atarak akne, yanık veya çiçek hastalığına bağlı yara izlerini, lekeleri ve izleri etkin bir şekilde azaltır ve böylece parlak bir cilde kavuşur.

Kepek Tedavisinde Kullanılır

Kepek genellikle aşırı kuru saç derisi, havadaki nem ve hijyen eksikliği nedeniyle oluşur ve sonunda kaşıntı ve dökülmeye yol açar. Yüksek özgül ağırlığı ve güçlü anti-mikrobiyal özelliklere sahip olan aromatik yağ, saç köklerinin derinliklerine sızar, saç derisini nemlendirir, kuruluğu giderir ve kaşıntıyı önler.

Daha iyi sonuçlar için, uyumadan önce vetiver ve badem yağı karışımıyla saç derinize ve saçınıza masaj yapın. Yağın yağ bezlerine derinlemesine nüfuz etmesini sağlamak için saç derinize buğulanmış bir havlu sarın. Bir gece bekletin ve saçınızı şampuanlamadan önce saç derisine biraz limon suyu sürün. 

Vetiver Yağı Nasıl Kullanılır?

Vetiver esansiyel yağlarının en etkili kullanımları masaj yağı, losyon veya bir yağ difüzörüne dağılmış haldedir. Oral tüketimdeki etkinliği hakkında çok az bilgi vardır, ancak var olan bilgiler, seyreltilmesi halinde yutulmasının güvenli olduğunu göstermektedir.

Vetiver Yağı ile Masaj Yağı Karışımı

Bir kasede dört damla vetiver esansiyel yağı, dört damla adaçayı esansiyel yağı, dört damla ylang ylang esansiyel yağı, beş damla lavanta esansiyel yağı ve bir çay bardağı üzüm çekirdeği yağını karıştırın. Bu karışımla vücudunuzun gevşemesi için masaj yapın.

Detoksifiye Edici Vücut Scrubı

Doğal bir temizleyici olan vetiver kökleri, cilt gözeneklerinde sıkışıp siyah nokta, beyaz nokta, akne ve kistlere yol açan derinlere yerleşmiş kir ve kir parçacıklarından kurtulur. Besan ve şeker ölü deri hücrelerini atmak için cildi eksfoliye ederken, pıhtı cildi nemlendirir ve besleyerek size daha parlak ve pürüzsüz bir cilt bırakır.

Bir cam kasede dört ila beş yemek kaşığı güneşte kurutulmuş toz vetiver kökü, bir yemek kaşığı şeker granül, iki yemek kaşığı besan veya gram un, üç yemek kaşığı lor ve üç damla vetiver yağını iyice karıştırın. Bu scrubı vücudun her yerine uygulayın. On beş dakika beklettikten sonra vücudunuzu soğuk suyla yıkayın ve ardından biraz nemlendirici uygulayın.

Ruh Halini İyileştiren Vücut Misti

Gün boyu çiçeklerin canlandırıcı kokusunu yaymak istiyorsanız, bu vücut spreyi vazgeçilmez şişeniz. Vetiver, lavanta ve yasemin canlandırıcı kokusu, başkaları üzerinde bir izlenim bırakacağından emin. Yani, sadece birkaç damla serpin ve öldürmeye hazırsınız.

Temiz ve boş bir sprey şişesine bir su bardağı distile su, on damla vetiver yağı, yirmi damla yasemin esansiyel yağı ve on damla lavanta esansiyel yağını alın. Her şeyi karıştırmak için uygun şekilde sallayın. Dışarı çıkmadan önce boynunuza ve vücudunuza püskürtün.

Vetiver Yağı ile Banyo Karışımı

Bir cam şişede iki damla lavanta esansiyel yağı, iki damla bergamot esansiyel yağı, bir damla vetiver esansiyel yağı, ​​bir damla sardunya esansiyel yağı, 1 damla ylang ylang esansiyel yağı, bir su bardağı epsom tuzunu iyice karıştırın. Su dolu bir küvete tüm malzemeleri ekleyin, iyice karıştırın ve hepsinin çözülmesine izin verin. Bitirdikten sonra, bileşenlerin tüm iyiliğinin cildiniz tarafından emilmesini sağlamak için küvette en az yirmi dakika bekleyin.

Vetiver Yağı ile Vücut Spreyi

Bir bardak damıtılmış suya, yirmi damla yasemin esansiyel yağı ve on damla vetiver yağı ekleyin. Tüm bu malzemeleri iyice karıştırın ve ardından karışımı bir sprey şişesine aktarın. İşte! Vücut spreyiniz kullanıma hazır.

Vetiver Yağı ile Saç Durulama Suyu

Bunun için biraz suya, birkaç damla vetiver yağına ve üç dilim limona ihtiyacınız olacak. Orta boy bir kase alın ve suyla doldurun. Vetiver yağını ve limon dilimlerini karışıma ekleyin ve daha sonra kullanmak üzere suyla saçlarınızı durulayın.

Vetiver Yağı ile Vücut Peelingi

Güneşte kurutulmuş ve toz haline getirilmiş bir su bardağı vetiver köklerini alın ve bir kaseye ekleyin. Kaseye bir çay bardağı maş fasulyesi püresi ekleyin. Karışıma bir kaşık lor peyniri ekleyin ve pürüzsüz, tutarlı bir macun oluşana kadar iyice karıştırın. Lor yerine süt de kullanabilirsiniz. Son olarak bu karışımın içine beş damla vetiver yağı ekleyin. Bu vücut peelingi ile vücudunuza masaj yapın.

Vetiver Yağı ile Çok Amaçlı Balsam

İki yemek kaşığı balmumunu benmari usulü eritin. Daha sonra kaseye iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir yemek kaşığı badem yağı ekleyin. Bu karışıma üç damla vetiver yağı ve üç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin. İçeriği bir saklama kabına aktarın ve donması için buzdolabında saklayın.

İlginizi çekebileceğiniz düşündüğümüz Shea Yağı yazımızı da okuyabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.