Ureacort Yağlı Krem Nasıl Kullanılır?

03.01.2020
390
Ureacort Yağlı Krem Nasıl Kullanılır?
Modelistlik Kursu

Ureacort yağlı krem iltihap giderici ve anti alerjik etkiler gösteren bir ilaçtır. Peki Ureacort yağlı krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Ureacort Yağlı Krem Nedir?

Bu krem etken maddeler olarak hidrokortizon asetat ve üre yani karbamid içerir. Yardımcı maddeleri ise katı parafin, siklometikon, eutanol g, setostearil alkol, sıvı parafın, arlacel 986, magnezyum sülfat, beyaz yumuşak vazelin, triklozan, klorheksidin hidroklorür, bütil hidroksianizol (e320) ve saf sudur.

Bu krem, haricen kullanılır. Zayıf etkili kortikosteroidlerle kombinasyonlar olarak bilinen bir ilaç grubuna dahildir. 30 grem ve beyaz renkli bir kremdir. Alüminyum tüplerde satışa sunulmaktadır.

Ureacort Yağlı Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genel olarak enfeksiyon giderici, kaşıntı giderici ve alerjik reaksiyonları tedavi eden bir ilaçtır. Özellikle su, temizlik malzemeleri, takılar, kozmetik ürünleri gibi ürünlerle temas sonucu oluşan iltihaplı deri hastalığı olan kontakt dermatit, saçlı ciltte, burun ve dudak bölgesinde, koltuk altı, göğüs altı ve kasık gibi bölgelerde oluşan kızarıklık, kabuklanma, pullanma ve kepeklenme ile oluşan iltihaplı cilt hastalığı olan seboreik dermatit, anal egzama, atopik dermatit, meslek egzaması, böcek sokması, deri yanıkları, güneş yanıkları, egzamatöz hastalıklar ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılır.

Ureacort Yağlı Krem Prospektüs

Bu krem, cilt üzerinde haricen kullanılan bir ilaçtır. Zayıf etkili kortikosteroidlerle kombinasyonlar olarak isim verilen bir ilaç grubuna ait bir kremdir. Bu ilacın etken maddeleri hidrokortizon asetat ve üredir.

Ureacort Yağlı Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu kremin içindeki etken maddelere ve yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa kullanmayınız.
 • Parazit, mantar, bakteri ve virüs enfeksiyonları kaynaklı cilt hastalığınız varsa bu krem kullanmayınız.
 • Cildinizde akıntılı lezyonlar varsa bu kremi kesinlikle kullanmayınız.
 • Bu kremi gözler, kulaklar, burun, ağız, genital bölge ya da enfekte olmuş yaralarla kesinlikle temas ettirmeyiniz.
 • Bu krem bebeklerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Bu kremi karaciğer yetmezliği, deri kıvrımları, yüz bölgesi, nemli ya da çatlamış cilt üzerinde mutlaka doktor kontrolünde kullanınız.
 • Bu kremi geniş cilt yüzeylerinde ya da kapalı bandajın altında kesinlikle uygulamayınız.
 • Bu kremi, 2 hafta içinde iyileşme görülmezse kullanmayı bırakınız ve doktorunuza bildiriniz.

Ureacort Yağlı Krem Kullanımı

Bu kremi mutlaka doktorunuzun talimatlarına kesin bir şekilde uyarak kullanmalısınız. Bu ilacı uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Etkilenen bölgeyi de suyla temizleyin ve iyice kurulayın. Günde iki kez, ince bir tabaka halinde etkilenen bölgeye sürün ve hafifçe uygulayın. Bu kremi iki haftadan daha fazla kullanmayın. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ureacort Yağlı Krem Fiyatı

Bu kremin fiyatı 9.50 TL’dir.

Ureacort Yağlı Krem Endikasyonları

Bu krem anti alerjiktir. Bu ilaç genel olarak enfeksiyon ve kaşıntıyı iyileştirir. Seboreik dermatit, kontakt dermatit, sedef hastalığı, atopik dermatit, saçkıran, anal egzama ve meslek egzaması gibi egzama türü hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Ureacort Yağlı Krem Muadili

Bu kremin muadili yoktur.

Ureacort Yağlı Krem Yan Etkileri

Bu kremin yan etkileri arasında şişlik, ciltte döküntü, yüz, dil ve boğaz bölgesinde şişme, baş dönmesi, deride incelme, kılcal damar genişlemesi, sivilce, beyaz lekeler, aşırı tüylenme, ciltte soyulma, yanma hissi, kuruluk, batma hissi, kıl kökü iltihabı ve solunum zorluğu vardır. Bu yan etkilerden herhangi birisini ya da birkaçını gördüğünüz anda derhal ilacı kullanmayı bırakın ve doktorunuzu bilgilendirin.

Ureacort Yağlı Krem Kullananlar

“Halk arasında saçkıran olarak adlandırılan alopesi areata, toplumda sık görülen bir dermatolojik cilt ve saç rahatsızlığıdır. Alopesi areata saçlarda bir para büyüklüğünde görülebildiği gibi saçın tamamına yayılabilir (alopesi areata totalis) veya bütün vücutta görülebilir (alopesi areata universalis). Erkeklerde sakal kıran olarak da adlandırılan sakal ve bıyık bölgesinde görülün bir hastalık oarak tezahür edilebilir.

Her saç dökülmesi alopesi areata olmayabilir. Örneğin evcil hayvanlardan bulaşan bir mantar türü olan tinea barbae da saçkıran olarak adlandırılır ama alopesi areata değildir, veya bebeklerde ve çocuklarda görülen bir mantar türü olan tinea kapitis de bir mantar hastalığıdır.

Alopesi areata stresin tetiklediği bir bağışıklık sistemi (immun) hastalık olduğu düşünülse de nedeni tam bilinmeyen bir hastalıktır.

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran tedavisi için geleneksel olarak sarımsak, sirke ruhu, iyot, ardıç katranı, gibi maddeler kullanılması önerilir. Ancak bunlardan özellikle sirke ruhu denen (acetic acid) oldukça tehlikeli bir asit olup zehirli etkliler gösterebilir.

Hastalık tedavisinde tıbbi olarak kortizonlar kullanılır. Bu kortizonları bir siteden alıntıladım.

Kortizon Losyon, Krem ve Pomatları

Elocon Pomat

Bu pomat %0,1 “mometazon furoat” vardır 30 gr olarak satılır. Merck tarafından üretilir.

Codermo Losyon

Bu krem’de %0,1 “mometazon furoat” vardır 30 ml olarak satılır. Berksam ilaç tarafından üretilir

K-maxader Merhem

Bu krem’de %0,1 “mometazon furoat” içerir 30 gramdır, kurtsan ilaçları tarafından üretilir.

M-Furo Krem

Bu kremde %0,1 “mometazon furoat” içerir 30 gramdır. Fungal, viral ve tüberküler deri lezyonlarında, Herpes simplex ve Herpes zoster varlığında kullanılmaması önerilir. Orva ilaç tarafından üretilir.

Momecon Krem

Bu kremde %0,1 “mometazon furoat” içerir 30 gramdır. Bilim ilaç tarafından üretilir.

Momentum Losyon

Bu kremde %0,1 “mometazon furoat” içerir 30ml olarak satılır. Koçak Farma tarafından üretilir.

Yukarıda saydığımız kremlerin ortak noktası “mometazon furoat” isimli cilde uygulanan bir kortikosteroid içermeleri. Vücutta iltihap, kızarıklık ve şişliğe yol açan kimyasalların etkisini azaltan bir madde ürünlerde %0,1 aktif madde içerecek şekilde yapılıyorlar yani 1 gram1 mg “mometazon furoat” vardır. Genelde iltihap ve kaşıntı giderici olarak kullanılıyorlar ve egzama, sedef ve alerji için kullanılan bir ilaç gurubu. Bu ilaçların saçkırana yazılma nedeni kortizon içermeleri.

Ancak bu noktada sadece fungal, viral ve tüberküler deri lezyonlarında kullanılmaması önerilmiş, eğer saçkıran mantarik bir hastalık düşüncesini benimsersek bu durumda bu ilaçları saçkırana kullanmak faydalı olmayabilir. Bunu bir kenara yazdık.

Beklazon Krem

Bu kremde % 0.025 “beklometazon dipropionat” içerir. 30 gr olarak satılır. Bilim ilaç tarafından üretilir.

Beklamet Pomad

Bu pomad % 0.025 “beklometazon dipropionat” içerir. 30 gr olarak satılır. Osel ilaç tarafından üretilir.

Bu krem türünün hammaddesi “beklometazon dipropionat” isimli maddedir. Bu madde Potent gruba dahil, kuvvetli bir topikal kortikosteroiddir. Genelde diğer kortizonlara cevap vermemiş egzama, dermatitis ve psoriasisdurumlarında kullanılıyor.

Dermovate Merhem

Bu merhem %0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir. 50 gr olarak satılır. Glaxo Smith Kline İlaçları tarafından üretilir.

Clovate Krem

Bu krem %0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir. 50 gr olarak satılır. Pharmactive İlaç tarafından üretilir.

Psoderm Losyon

Bu losyon %0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir. 25 ml olarak satılır. Sandoz İlaç tarafından üretilir.

Psovate Losyon

Bu losyon %0.05 klobetazol 17-propiyonat içerir. 25 ml olarak satılır. Kurtsan İlaç tarafından üretilir.

Bu gurubun hammaddesi “klobetazol 17-propiyonat” isimli maddedir. Bu madde de inatçı egzama, dermatit ve sedefte kullanılan bir kortizonlu krem, seboreik dermatit durumlarında da kullanılıyor. Ancak rozasea, akne vulgaris, perioral dermatitte, perianal ve genital pruritusta, herpes simpleks, su çiçeği, mantar veya bakterilerin neden olduğu primer enfekte deri hastalıklarında kullanılması önerilmiyor.

Locoid Krem

Bu krem %0,1 hidrokortizon -17- butirat içerir. 30 gram olarak satılır. Santa Farma tarafından üretilir.

Bu kremin hammaddesi hidrokortizon -17- butirat isimli kortikosteroiddir. Ekzemalar, psöriazis, likenler, lupuslar, nörodermatit, güneş ve radyasyon dermatitleri, kontakt dermatit, intertrigo, diaper döküntüleri ve anüs, vulva, skrotum kaşıntılarında kullanılmaması gerekiyor.

BUnlar haricinde Hipokortizon asetet içeren kortos krem, hipokort krem, Ureacort krem, cortimycine krem ve tiozone kremlerde saçkıran rahatsızlığında kullanılan kortizonlu kremlerdir. Şİmdi de Kortizonlu hapları inceleyelim.

Kortizon Hapları

Prednol

Bu hap metilprednisolon içerir genelde 4mg ve 16 mg olarak satılan bir haptır. Her kutuda 20 tablet vardır. Mustafa Nevzat ilaç tarafından üretilir. Ayrıca ampül formu da mevcuttur.

Urbason

Bu hap metilprednisolon içerir genelde 16 mg olarak satılan bir haptır. Her kutuda 20 tablet vardır. Aventis ilaç tarafından üretilir.

Precort

Bu hap metilprednisolon içerir genelde 4 mg 16 mg olarak satılan bir haptır. Her kutuda 20 tablet vardır. Koçak Farma ilaç tarafından üretilir.

Bu hapların hammaddesi metilprednisolon isimli maddedir. Çok geniş alanda kullanılan bir kortikosteroid bir hap gurubudur. Kullanılmaması gereken durumlar için şunlar belirtilmiştir, herpes simpleks, kratitis, akut psikoz, relatif olarak, peptik ülser, divertikülit, osteoporoz, renal yetmezlik, tromboembolik temayüllerde, kronik psikozik reaksiyonlarda, varisella, fungal hastalıklar ve diğer ekzamatöz hastalıklarda kullanılmamalıdır.

Genkort

Bu hap hidrokortizon içerir. 10 mg hidrokortizon içerir 60 tablet olarak satılan bir haptır. Gen ilaç tarafından üretilir.

Yukarıdakiler gibi bazı kortizon hapları saçkıran tedavisinde kullanılmaktadır. Şimdi son olarak kortizon iğnelerini inceleyelim.

Kortizon İğneleri

Kenacort-a

Bu ampul formundaki ilaç triamsinolon asetonat isimli hammaddeyi içerir. 40 mg aktif madde 1 ml ampul olarak satılır. Deva ilaç tarafından üretilir.

Sinakort-a

Bu ampul formundaki ilaç triamsinolon asetonat isimli hammaddeyi içerir. 40 mg aktif madde 1 ml ampul olarak satılır. İbrahim Ethem Ulagay ilaç tarafından üretilir.

Bu ampul formlarının hammaddesi triamsinolon asetonat isimli maddedir. Bu hammadde endokrin hastalıklar, romatizmal hastalıklar, kollojen doku hastalıkları, mide-barsak sistemi, cilt hastalıkları, göz hastalıkları, kan hastalıkları, neoplastik hastalıklar ve ödem gibi çok çeşitli ciddi enflamatuvar ve/veya alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Diprospan

Bu ampül formundaki ilaç “Betametazon Dipropiyonat + Betametazon Sodyum Fosfat” isimli kortikosteroid içeriyor. 1ml apul olarak satılıyor. Schering Plough Tıbbi Ürünler tarafından üretiliyor.

Diproklenat

Bu ampül formundaki ilaç “Betametazon Dipropiyonat + Betametazon Sodyum Fosfat” isimli kortikosteroid içeriyor. 1ml apul olarak satılıyor. Koçak Farma tarafından üretiliyor.

Diğer kortikosteroidlerde olduğu gibi, sistemik mantar hastalığı olanlarda, betametazon dipropiyonat, betametazon sodyum fosfat, diğer kortikosteroid ler ya da Diprospan’ın içindeki diğer maddelere aşırı duyarlı olan kişilerde kullanılmamalıdır.

Celestone Chronodose

Bu ampul formundaki ilaç ” Betametazon Asetat + Betametazon Disodyum Fosfat” isimli kortikosteroidleri içeriyor. 1 ml ampul olarak satılıyor. Schering Plough Tıbbi Ürünler tarafından üretiliyor. İ

Kortizonlar yan etkileri olan madelerdir, doktor tavsiyesi olmadan kullanılması son derece sakıncalıdır. Kortizonlar dışında bölgeyi çeşitli asitlerle uyarmak, anti fungal (anti mantarik) ilaçlar kullanmak, PUVA (ışın) tedavisi gibi yöntemlerle, eczanelerde majistral peraparatlar hazırlatılmaktadır. Eczanede hazırlanacak majistral peraparat olarak aşağıdaki formül denenebilir.

salisilik asit 1 gr

kafur 2 gr

galasiyal acetic acid 3 gr

tentürdiyot 4gr

amonyak 5gr

alkol 85 ml

yapılacak peraparat sabah akşam saçkıranlı bölgeye sürülerek, saç derisinin tahrişi sağlanabilir.”

“ay benim dayım doktor, mevsim değişikliğiyle birlikte cildim inanılmaz kötü olmuştu, sivilce, sonra böyle kırmızı kırmızı lekeler kaşıntı vs. dayıma gösterdim ureacort diye bi krem verdi 1 haftada cildim bebek gibi oldu şimdi sürmüyorum ama haftada bir kesin sürecem”

“ben eumovate ve ureacort kullanıyorum ureacort çok düşük dozlu pazartesi hacettepnin prof.gitcez muaynahaneye alerji testide yapılcak hoca hangi ilacı verirse bakalım onu kullncaz”

“aynen bizimkide öyle canım ya ben koryizonu bir hafta kullandım bıraktım bize çok düşük bir krem verdi ureacort die bire krem kortizonlu bir hafta sürdüm zararı olur die bıraktım ara verdim bir hafta ama arA VERıLCEK GıBı DıL YA ÇOK KÖTÜ YÜZÜ ÜZÜLÜYORUM üç kilo daha verdim üzüntüden yvücudunu günde iki kere sabah akşam nemlendiriyorum ayak diskapağında az bi oluşmuştu hemn önlemini aldım geçti sadece yüzünde ve ense saç derisindede kızarıklı oluyo sanırım o sırtüstü yatmaktan geçiyo sonra ensesi ama sadece yanakları kötü bende ömer çaylak hocanın özel muaynahenesine götirim diyorum siz onamı gittiniz”

Ureacort Yağlı Krem Eşdeğeri

Bu kremin hiçbir eşdeğeri yoktur.

Ureacort Yağlı Krem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bu krem ile ilgili tüm aklınıza takılan soruların cevapları burada…

Ureacort Yüze Sürülürmü?

Bu krem yüz bölgesinde doktor kontrolünde ve çok kısa süreli bir şekilde kullanılmalıdır.

Ureacort Yağlı Krem Hamilelikte Kullanımı Nasıldır?

Bu kremi hamilelik döneminde mutlaka doktor gözetiminde kullanmalısınız.

Ureacort Yağlı Krem Kaç Lira? 

Bu kremin güncel fiyatı 9.50 liradır.

Ureacort Yağlı Krem Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Bu kremi emzirme döneminde mutlaka doktor kontrolünde kullanmalısınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. remziye dedi ki:

  Temizlik malzemelerine karşı aşırı bir hassaslığım var. Bunun için uzman bir dermatolog ile görüştüm ve benim için Ureacort yağlı kremi tavsiye etti. Fiyatı da gayet uygun olan bu kremi temizlik malzemeleri kullandıktan sonra cildimde oluşan tahriş için sürüyorum. Kaşıntıyı ve kızarıklığı önlüyor ve hatta tamamen yok ediyor diyebilirim. Bununla ilgili olarak şunu söyleyebilirim ki, temizlik ürünlerine karşı bir hassaslığı olanlar için tavsiye ederim, ancak her ilaçta olduğu gibi doktor gözetiminde kullanılmalı.