Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

30.08.2021
227
Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler
Modelistlik Kursu

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler, yeni laptop alacak kişilerin merak ettiği soruların başında geliyor. Teknolojinin gelişmesi ve sürekli yeni bilgisayar parçalarının ortaya çıkmasından dolayı da bu konu takip edilmesi zor bir konu haline geldi. Sürekli bir öncekinden üstün performans gösteren bilgisayar parçaları nedeniyle kullanıcılar, laptop alırken en iyi performansı verecek ve daha ucuza alabileceği ürünleri seçmeye çalışıyor. Biz de bu noktada okuyucularımıza yardımcı olmak için laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler hakkında bildiğimiz tüm noktaları aktaracağız.

Yeni bir laptop alacağınız zaman ilk olarak bu ürünü ne için kullanacağınıza karar vermeniz ve ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Son zamanlarda alınan bilgisayarlar oyun ve iş olmak üzere iki seçenek için alınıyor. Oyun için aldığınız bilgisayarlar, iş için alınan bilgisayarların çoğuna göre daha fazla performans vermesi gereken bilgisayarlar oluyorken, mimarlık ve inşaat gibi sektörlerin dışında kullanılmak üzere alınan bilgisayarlar ise daha düşük özelliklerde alınsa bile uzun yıllar kullanıcının işini görebilecek kalitede olabiliyor. Biz de şimdi bu iki neden için laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler? Bahsedelim.

İşlemci

İşlemci

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler; İşlemci

İşlemciler bilgisayarların beyni gibidir. Tüm komutları kendi algoritmalarına göre işleme sokar. Eğer basit algoritması olan uygulamalar kullanacaksanız bu bilgisayarınızın işlemcisini çok fazla yormaz. Bu nedenle yüksek özellikli işlemci almanıza gerek kalmaz ama ağır uygulamalar için yüksek özellikli işlemciler tercih etmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra alacağınız işlemcinin son nesil olması, işlemcinin özelliklerinden daha önemlidir. Son nesil işlemciler yeni güncellemeleri anlamada daha iyi performans verirler.

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler; RAM

RAM, bilgisayarınızın performansını etkileyen en önemli iki parçadan biridir. RAM değeri yükseldikçe bilgisayarınızın performansı artacaktır. Çünkü bilgisayarlarınızda kullandığınız uygulamaları çalıştırdığınızda bu uygulamalar bilgisayarlarınızın RAM değerini kullanarak çalışırlar. Bu nedenle yüksek RAM değerli bilgisayarlar aynı anda birçok uygulama çalıştıracak olsanız dahi herhangi bir kasma yaşamaz.

Bu nedenle alacağınız laptop oyun için kullanılacak ise RAM değeri yüksek bir laptop seçmeniz gerekecektir. Günümüzdeki oyunların grafikleri geliştikçe, oyunları çalıştırmak için gereken RAM değeri artmaktadır.

Eğer aldığınız dizüstü bilgisayarı sadece günlük işleriniz için kullanacak ve ağır uygulamalar kullanmayacaksanız ortalama RAM değerine sahip bir laptop işinizi görecektir. Ortalama RAM değeri için ise 2-8 GB arası RAM değerli laptop bilgisayarları seçebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler sorusuna ilk olarak RAM örneğini verdik. Peki RAM değeri düşük olan bir bilgisayarda yüksek RAM değerine ihtiyaç duyan bir uygulama açarsanız ne olur onu da söyleyelim. Örneğin 2 GB RAM olan bir laptop ile 16 GB isteyen bir oyun çalıştırmak isterseniz, bilgisayarınız gerekli hafızayı bulamayacağı için önce aşırı ısınacak ve sonrasında yanacaktır.

Bu nedenle kullanacağınız uygulamaların talep ettiği gereksinimleri iyi araştırmanız ve ona göre hareket etmeniz gerekmektedir.

Ekran Kartı

Ekran Kartı

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler; Ekran Kartı

Ekran kartı, RAM gibi hafızası olan bir bilgisayar parçasıdır ve RAM ile beraber laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler arasında performansı en önemli olan bir diğer parçadır. Ekran kartının görevi her ne kadar basit görülse de günümüzde gelişen uygulamalar nedeniyle oldukça kaliteli ekran kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Ekran kartları uygulamanın grafiklerini monitöre aktarmak ile yükümlüdür. Çalıştırılan uygulamanın grafiklerinin kalitesi arttıkça ekran kartının göstermesi gereken performans artacaktır. Bu nedenle aynı RAM gibi kullanılacak uygulamalar çok fazla hafıza kullanan uygulamalar ise ekran kartının da yüksek hafızalı olması gerekecektir.

Minimum 16 GB ekran kartı gereksinimi talep eden uygulamaları 8 GB ekran kartı ile çalıştırdığımız takdirde ise RAM’de olduğu gibi yanma gibi bir durumla karşılaşılmayacak olsa bile uygulamadan beklenilen performansı almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle çalıştıracağınız uygulamaların minimum gereksinimlerine göre bir ekran kartı seçmeniz laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler içerisinde önemli bir nokta diyebiliriz.

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler; Dahili Hafıza

Yukarıda bahsettiğimiz gibi çok önemli olmasa da dahili hafıza laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler arasında önemli bir yer alıyor. Bilgisayarınıza yükleyeceğiniz uygulamalar, dizüstü bilgisayarınızın dahili hafızasında saklanır. Bu nedenle çok fazla ve çok ağır uygulamalar kullanmayacağınız takdirde düşük dahili hafızaya sahip bir laptop bile işinizi görebilecektir.

Düşük hafızalı laptop aldığınız takdirde ayrıyeten harici olarak hafızayı arttırabileceğinizi de unutmayın. Bu nedenle düşük dahili hafızaya sahip bir laptop aldıktan sonra kullandığınız uygulamaların boyutu güncelleme aldıkça büyüse, kaydettiğiniz dosyalar çok fazla yer kaplasa bile harici hafıza sayesinde bilgisayarınız hafızasını arttırabilirsiniz.

Harici hafıza ile uğraşmak istemiyorsanız da aldığınız dizüstü bilgisayarın dahili hafızasının çoğaltılabilir olması durumunda mevcut hafızayı yükseltebilirsiniz. Bunun için laptop almadan önce dahili hafızanın çoğaltılabilir olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Çoğaltılabilir ve 1TB’lık laptop aldığınızı varsayalım. Hafızanın yeterli olmaması durumunda ek 1TB daha ekleyebilir ve mevcut hafızayı iki katına çıkarabilirsiniz.

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler  için dahili hafızanın öneminden bahsettik. Burada dikkat etmeniz gereken bir başka konu daha yer alıyor. Dahili hafızalar HDD ve SSD olmak üzere ikiye ayrılıyor. HDD olanlar SSD olanlara göre daha ucuz olsa da SSD hafızaları tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. SSD hafızalar HDD olanlara göre uygulamaları daha hızlı açacaktır. Hız meraklısı değilseniz de HDD seçebilirsiniz. Hız dışında ikisi arasında bir fark bulunmuyor.

Batarya Gücü

Batarya Gücü

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler; Batarya Gücü

Laptop alan birisinin belki de en önem göstermesi gereken özellik olsa da batarya gücü, bilgisayar performansını etkileyen bir özellik değil. Dizüstü bilgisayar almak isteyen kişiler belli bir masaya bağlı kalmadan laptoplarını kullanmak isteyecekleri için şarj aletlerine ihtiyaç duymadan uzun süre dizüstü bilgisayarlarını kullanmak isteyeceklerdir. Bunun için de batarya gücü yüksek olan laptop seçmeleri gerekmektedir. Kullandığınız uygulamaların ağırlığı arttıkça prize takılı olmayan bataryanın da daha erken biteceğinin bilinmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra dizüstü bilgisayarınızın şarjı dolduktan sonra prizden çıkarmanız mevcut bataryanızın ömrünü uzatacaktır. Sürekli prize takılı laptopların bataryaları kısa sürede kullanılmaz hale gelecektir.

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler; Ekran Boyutu

Laptop alırken dikkat etmeniz gereken özellikler arasında yer alan ekran boyutu ise bilgisayarınızdan aldığınız performansı etkilemeyecek olan ama önem arz eden bir başka özellik olarak dikkat çekiyor. Eğer aldığınız dizüstü bilgisayarı oyun için kullanacaksanız büyük ekran boyutuna sahip olanlar sizin için daha kullanışlı olacaktır. Gündelik kullanımlar için ise ekran boyutu sizin için çok önemli olmayacaktır.

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken özellikler neler hepsinden bahsettik. Özet geçecek olursak eğer kullanacağınız uygulamaların ağırlığı arttıkça alacağınız dizüstü bilgisayarın RAM ve Ekran Kartı değerlerinin yüksek olması, geniş ekran boyutuna ve SSD hafızaya sahip olması gerekmektedir. Kullanacağınız işlemcinin ise yeni nesil olması işlerinizi oldukça rahat bir şekilde yürütebilmenizi sağlayacaktır. Diğer gündelik işler için ise tüm bu özelliklerden ortalama seçeneğe sahip bilgisayarları seçebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerik: Bilgisayar Dosya Sıkıştırma İşlemini Nasıl Yapar?

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.