Src Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

03.03.2021
305
Src Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?
Modelistlik Kursu

Ticari taşıma faaliyetinde bulunan sürücülerin mesleklerini yasal olarak yapabilmesi için yasal düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi insan ve yük taşımak için üretilen araçları kullanacak sürücüler Src belgesi ve Psikoteknik raporu almaları gerekmektedir. Src belgesi nedir ve nereden alınır sorusuna ise aşağıda sırasıyla cevap vereceğiz.

Src Belgesi Nedir?
Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi nedir? Ticari amaçla eşya, kargo ve insan taşıyan araç sürücülerinin alması gereken belgeye “src belgesi” denir. Bu belgeyi almak için yönetmeliğe göre eğitim almanız gerekmektedir. Src eğitimini alan kişiler bakanlığın yapacağı sınava tabi olurlar. Sınavdan 70 puan ve üzeri alanlar ise uygulama sınavına girerler. Src uygulama sınavından da 3 sorudan 2 sine doğru yanıt vermeleri halinde bu belgeyi almaya hak elde ederler.

Src Belgesi Nereden Alınır?

Src belgeleri Milli Eğitim Bakanlığının yetki verdiği kurslardan alınır. Bu kursların dışında ve yetki belgesi olmayan yerlerin haricinde bu belge alınamaz.
Dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise kayıt olacağınız kursun ruhsatında “Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursu” yazıyor mu diye bakmanız gerekir. Bu unvan MEB tarafından yetkili olan kurslara verilir. Bunu söylememizdeki amaç “Src kursu” ile “Sürücü Kursları” nın birbiri ile karıştırılmasıdır. Bu belges sürücü kurslarında verilmemektedir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir.
Src Belgesi için yetkili kurum olan https://www.srcbelgesi.com/ adlı siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Src Belgesi Yaş Sınırı

Src belgesi alacaklar için 4925 Karayolu Taşıma Kanunu Yönetmeliğinin 34 üncü madde, 1.fıkra (c) bendine göre üst yaş sınırı konulmuştur. Buna göre bu belge için üst yaş sınırı 66 dır. 65 yaşını doldurup 66 dan gün alanlar artık ticari taşıt kullanamazlar. Yine aynı maddenin (b) bendine göre büyük otobüs kullananlarının 26 yaşından gün almış olmaları gerekmektedir. Src belgesi kaç yaşında alınır şeklinde çok sorular gelmektedir. Bu soruya cevap olarak: alt yaş sınırı belirlenmemiştir. Ancak src belgesi almak için ön şartlardan birisi olan sürücü belgesine sahip olma şartı alt yaş sınırını belirlemiştir.

Src Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Bu sürenin uzunluğu kursların eğitim programına göre değişmektedir. Src belgesi eğitim süresi ve sınav sürecini de hesap ederek kabaca src belgesi 1,5 ayda alabilirsiniz.

Src Belgesi Geçerlilik Süresi

KTY ye göre yetki belgeleri, ve mesleki yeterlilik belgelerinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Ancak src belgelerinde süre sınırı yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar süresizdir. Daha iyi anlamanız için aşağıdaki bilgileri inceleyiniz.
>TMGD Belgesi geçerlilik süresi: 2 yıl,
>SRC 5 Belgesi geçerlilik süresi: 5 yıl,
>Yetki Belgesi geçerlilik süresi: 5 yıl,
>SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 Belgeleri geçerlilik süresi: Ömür boyudur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Src Belgesi Almak İçin Gerekenler

Bu belgeyi almanın ilk şartı sürücü belgenizin olmasıdır. Ayrıca ticari araç kullanmanıza engel teşkil edecek bir sağlık sorununuzun bulunmaması gerekmektedir. Adli yönden Türk Ceza Kanununda yer alan, Göçmen kaçakçılığı, İnsan ticareti, Nitelikli dolandırıcılık, Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal, ticareti ve kullanımı ile silahlı örgüt suçlarından hüküm giyilmemiş olması gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz yaş şartlarına da uygun olmanız gerekir.

Src belgesi araç kullanma cezası
Src belgesi araç kullanma cezası

Src belgesi olmadan araç kullanma cezası

MADDE 40
(33) Yetki belgesi sahipleri, ilgili mevzuat hükümlerine uygun bir taşıtı, nitelikli şoför ve yardımcı personel ile sefere göndermek, şoförlerinin sürücü mesleki yeterlilik belgelerinin yanlarında bulunup bulunmadığını kontrol etmek, teknik şartlara uymayan taşıtlarının trafiğe çıkmasına engel olmak, güzergah mesafesini dikkate alarak yeteri kadar şoför bulundurmakla yükümlüdürler. Bu fıkraya aykırı hareket edenlere, Kanunun 26 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen miktarda idari para cezası uygulanır.

Buna göre; 2021 yılında bu belgeye sahip olmadan araç kullanma cezası belirlenen cezai miktar sürücülere 468,00 TL., firmaya ise 1.181,00 TL. olmak üzere toplam 1.649,00 TL. para cezası olarak belirlenmiştir.

Src Belgesi Türleri

5 farklı src türü vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;

  • SRC 1 BELGESİ: Bu belge yolcu taşımacılığı yapanlar alır. Src 1 belgesi alan sürücüler bu belge ile hem yurt içerisinde hem de uluslararası taşımacılık işlerinde kullanabilir. Önemli bilgi: Src 1 belgeni alanlar Src 2 belgesini de almış sayılır.
  • SRC 2 BELGESİ: Bu belge ile sadece yurt içerisinde yolcu taşımacılığı yapanlar alır. Kullanılan aracın cinsi ise sürücü belge türüne göre belirlenir.
  • SRC 3 BELGESİ: Aynı src 1 belgesinde olduğu gibi bu belge ile de uluslararası taşıma yapılır. Ancak taşıma türü sadece eşya ve kargo taşımacılığı üzerinedir. Src 3 belgesi alan sürücüler ayrıca src 4 belgesine de sahip olurlar.
  • SRC 4 BELGESİ: Bu belge ile sadece ülke sınırları dahilinde faaliyette bulunabilinir. Sürücü belgesinin nevine göre Src 4 belgesi ile her türlü eşya, kargo ve yük taşıyan araçlar kullanılır.
  • SRC 5 BELGESİ: Tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücüler SRC 5 Belgesi almaları gerekir. Src 5 belgesinin genel hükümleri ve şartları ADR konvansiyonuna göre belirlenmiştir. Src 5 belgesi ile her türlü araç kullanılır mı sorusuna yanıt olarak hayır diyoruz. Src 5 belgesi kendi arasında 4 e ayrılır. Bunlar; temel eğitim, tanker eğitimi, sınıf 1 patlayıcı madde ve sınıf 7 radyoaktif madde eğitimidir.

Src Belgesi Dersleri

Dersin Adı SRC 1
Ders Süresi
SRC 2
Ders Süresi
SRC 3
Ders Süresi
SRC 4
Ders Süresi
Araç Bilgisi Ve Ekonomik Araç Kullanma 4 saat 4 saat 4 saat 4 saat
Aracın Yolculuk Öncesi Sürüş Hazırlığı 1 saat 1 saat 1 saat 1 saat
Eşya-Kargo Taşıma Kuralları 1 saat 1 saat 1 saat 1 saat
Eşya-Kargo (Trafik veya Ulaştırma) Mevzuatı Muaf Muaf 8 saat 5 saat
Yolcu taşıma (Trafik, Ulaştırma ve Turizm) Mevzuatı 8 saat 5 saat Muaf Muaf
İş Sağlığı Ve Güvenliği, Çevre Güvenliği Ve Kalite Müşteri Memnuniyeti 1 saat 1 saat 1 saat 1 saat
İş Organizasyonu 1 saat 1 saat 1 saat 1 saat
Güvenli Sürüş Teknikleri 5 saat 5 saat 5 saat 5 saat
Yolcu Taşıma Kuralları 1 saat 1 saat 1 saat 1 saat
Trafik Kuralları Ve Cezalar 4 saat 4 saat 4 saat 4 saat
İletişim Teknolojileri Ve Harita Okuma 2 saat 2 saat 2 saat 2 saat
Mesleki Gelişim 1 saat 1 saat 1 saat 1 saat
Trafik Adabı 2 saat 2 saat 2 saat 2 saat
İlk Yardım 3 saat 3 saat 3 saat 3 saat
Gümrük, TIR ve Kaçakçılık Mevzuatı Muaf Muaf 3 saat Muaf
TIR ve Kaçakçılık Mevzuatı Muaf Muaf 3 saat Muaf
Kaçakçılık Mevzuatı   1 saat    
Trafik Ve Davranış Psikolojisi 2 saat 2 saat 2 saat 2 saat
Yasal Sorumluluklar Ve Sigorta 3 saat 3 saat 3 saat 3 saat

Src Belgesi Nedir ve Nereden Alınır yazımız hakkında sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.