Kepçe Operatörü Kursu Hakkında Bilgiler

07.04.2021
324
Kepçe Operatörü Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Kepçe operatörü ehliyeti nedir? Halk arasında kepçe olarak nitelendirilen iş makinesi türü aslında yükleyici iş makineleri kategorisinde yer almaktadır. Yükleme özelliğine sahip olan iş makineleri ise; ekskavatör, loder, transkavatör ve beko-loder türü makinelerdir.

UYARI: Bu belge için operatörlük kursuna başvuru yaptığınızda mutlaka kullanacağınız makinenin teknik özelliklerini belirtmenizde fayda vardır. Örnek vermek gerekirse, paletli bir makine kullanacaksanız ekskavatör operatörlük belgesi için başvurun. Sadece yükleme özelliği olan makine kullanacaksanız loder türü operatör belgesine yazılın.

Kepçe almak isteyenler için kepçe ehliyeti operatörü kursu açılmaktadır. Bu kurslara katılmak ve belgeyi almak isteyenlerin 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. En az ilkokul mezunu olmak, sağlık yönünden bir engeli bulunmamak şartları aranır.

İş yerinin gereksinimleri ile kum, çakıl gibi malzemelerin taşınmasını sağlayan makineleri kullanan kişidir. Kepçe yardımı ile taşınan malzemeler istenilen yere kadar götürülür ve depolanır.

Kepçe türü iş makinesi operatörü aracın bakım ve onarımından sorumludur. Düzenli olarak makinenin bakımını yapar. Aracı çalıştırarak çalışma alanına götürür. Araca yüklenen malzemeler götürülmesi gereken yere götürülür ve boşaltılır. Taşınan malzemeleri kayıt altına alır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kepçe ehliyeti almak isteyenlerden sağlık raporu, sabıka kaydı, öğrenim belgesi, fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, iş makineleri kursuna müracaat formu ve kurslara katılım bedeli makbuzu istenmektedir. Bu belgeleri tamamlayanlar kepçe operatörü kursu programına başlayabilir. Her iş makinesinin kurs programı ve verilen eğitim farklıdır. Kepçe operatörü olmak isteyenler kepçe ile uygulama derslere katılmaktadır. Makinenin kullanımından bakımına kadar her türlü bilgi teorik ve uygulamalı olarak verilir. Operatörler iş makinesinin bakımından da sorumlu olmaktadır.

Kepçe Operatörü Kursunda Neler Öğrenilir?

Kepçe Operatörü Kursunda Neler Öğrenilir?

Kepçe operatörlüğü dersleri hem teorik hem de uygulamalı olarak verilmektedir. Aracın doğru hareket ettirilmesi, kepçeyi kaldırmak, kepçeye alınan malzemelerin boşaltma alanına götürülmesi, boşaltmak için kepçeyi öne doğru eğmek ve içindekileri boşaltmak gibi dersler uygulamalı olarak gösterilir.

Kepçe Operatörü Kurs fiyatları
Kepçe Operatörü Kurs fiyatları

Kepçe Operatörü Kurs fiyatları

Kepçe operatörü olmak ve alanda çalışmak isteyenlerin operatörlük belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu belgeyi almak isteyenlerin operatörlük kurslarına katılmaları gerekmektedir. Kurs fiyatları kursun saatine ve süresine göre değişiklik göstermektedir.

Kurs tamamlandıktan sonra operatörlük belgesi almak isteyenler sınava tabi tutulurlar ve sınavda başarılı olanlara MEB onaylı sertifika verilir. İş makinesi operatörlük belgesi alanlar bu alanda çalışmaya başladıklarında aldıkları ücret karşısında kurs fiyatlarının ne kadar ekonomik bir rakam olduğunu anlayacaklardır.

  • Bu belgenin kurs ücreti 1000 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Ücretsiz Kepçe Operatörü Kursu

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ücretsiz iş operatörlüğü kursları Halk Eğitim ve İSMEK tarafından açılmaktadır. Para talep etmeden açılan bu kurslara kayıt yaptırarak sertifikanızı alabilirsiniz.

Kepçe Operatörü nasıl olunur?

Kepçe Operatörü nasıl olunur?

İş makinesi operatörü olmak için öncelikle ‘’G’’  sınıfı ehliyete sahip olunması gerekmektedir. İş makineleri olan Kepçe, dozer, forklift, ekskavatör gibi makinelerinden bir tanesini seçerek hangi makineyi kullanmak istiyorsanız sınıfınızı belirlemelisiniz. Her makinenin farklı bir işlevi olduğundan verilen eğitimler de makinenin türüne göre değişmektedir. Eğitimi tamamlayanlar G sınıfı ehliyet sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavda başarılı olanlara operatörlük belgesi verilir. Kepçe operatörlüğü eğitimi alanlar kepçe operatörü, dozer eğitimi alanlar dozer operatörü olurlar.
Kepçe operatörlüğü belgesini alanlar iş makinesini kullanma yetkisine sahip olurlar. İş makinesi alan kişiler tüm iş makinelerini kullanamazlar. Sadece seçtikleri sınıfın makinesini kullanabilirler. Yani eğitim alınan program ve sınav sonrası başarılı olunan makineyi kullanma yetkileri bulunmaktadır.
Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da iş makineleri operatörlerine ihtiyaç çok fazla olmaktadır. Operatörlük belgesi almak için eğitimlere katılan ve başarılı olanlar için iş imkanları çoktur.

Halk Eğitim Kepçe operatörlüğü kursu

Kepçe operatörlüğü kursu iş makineleri operatörlüğü adı altında açılmaktadır. Kurs programlarına katılanlar seçmek istedikleri sınıfı seçerek sadece bir makine için kurs eğitimi alırlar. G sınıfı sürücü belgesine sahip olan ve kepçe ile uygulamalı ve teorik eğitimler gören. Kurs tamamlandığında sınavda başarılı olanlar operatörlük belgesine sahip olurlar. Halk eğitim merkezleri iş makinesi operatörü olmak isteyenler için bu kurs eğitimlerini programlarına dahil ediyor.

İş makinesi kullanımı için kalifiye elemana he r zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Sertifika alanlar kolaylıkla iş bulabilirler.

Kepçe Kursları ve kepçe ehliyeti hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Keman Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.