SRC 4 Belgesi Nasıl Alınır? Src 4 Hangi Araçları Kullanır?

28.12.2021
356
SRC 4 Belgesi Nasıl Alınır? Src 4 Hangi Araçları Kullanır?
Modelistlik Kursu

Ticari araç kullanıcıların ön çok soruduğu soruların başında src 4 belgesi nasıl alınır gelmektedir. Src 4 belgesini almak için öncelikle Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurslarında yönergede belirtilen 36 saatlik eğitimin tamamına katılmak gerekir. Sonrasında yapılacak src sınavlarında başarılı olduktan sonra bu belge alınır.

Src 4 Hangi Araçları Kullanır?

Yukarıda src 4 belgesi nasıl alınır kısaca bahsettik. Src 4 belgesi ülke sınırları yani yurtiçi eşya ve kargo taşımak için gerekli olan belgedir. Src 4 hangi araçları kullanır? Tüm yurt içinde şehirlerarası taşımacılık da kamyonet, tır ve kamyonlar ile çeşitli eşyalar ve yükler ile kargo taşınır. Yani genel olarak bakıldığı zaman büyük araç tipleri SRC 4 sürücü belgesi ile kullanılabilir.

Bu araçları kullanan sürücü eğer kurallara uyulmaz ve ticari olarak yük ve yolcu taşınıp, sürücü SRC 4 belgesi bulundurmaz ise çeşitli cezalara tabi tutulabilir. Ceza sadece sürücüye değil, ruhsat sahibine de yazılır. Sürücü ve araç sahibinden ikisi de yurtiçi taşımacılık yapıp, src 4 belgesine sahip değilse, ikisine birden ceza kesilir. Bu konuda bilgi sahibi olmak ve bilinçli olmak çok önemlidir. Src 4 hangi araçları kullanır, bunu da çok iyi bilmek gerekir.

SRC Belgesi Hangi Araçları Kapsar?

SRC Belgesi Hangi Araçları Kapsar?

SRC Belgesi Hangi Araçları Kapsar?

Src 4 Belgesi hangi araçları kullanır? Özelikle yeni nesil olan ticari araçlar src belgesine ihtiyaç duyar mı diye merak eden kişi sayısı çoktur. Eğer kullandığınız bir araç varsa ilk olarak ticari kategorisinde olup olmadığından, emin olmak çok önemlidir. Araç kategorileri bu konuda net olarak belirlenmiştir. Eğer araç yüklü hali ile birlikte 3.5 tonu geçiyorsa, kamyon sınıfına girer. 3.5 tondan az ise kamyonet olarak kabul edilir. Araçta sürücü ile birlikte en fazla 9 kişi taşıma kapasitesi varsa otobüs, sürücü dahil 17 kişi ve altı ise minibüs sınıfında yer alır.

Aracın hangi kategori de yer aldığını belirledikten sonra, aracın kullanım maksadı da çok önemlidir. Eğer ticari olarak kullanılmak istiyorsanız, hususi ya da ticari ne olursa olsun mutlaka Src belgesi alınması zorunludur. Src 4 belgesi ise yurtiçi kargo ve yük taşımacılığı için zorunludur. Yurtiçi taşımacılık yapan bütün araçlar yeterlilik belgesine sahip olmak zorundadır. Src 4 hangi araçları kullanır sorusu kadar, zorunluluk var mı sorusu da çok sorulur ve yeterlilik belgesi kesinlikle zorunludur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Src 4 Belgesinin Kapsadığı Araçlar Hangileridir?

İlk olarak src belgeleri çeşitlidir ve Hepsinin kapsadığı araç türleri de farklıdır. Src 4 hangi araçları kullanır, bilmek gerekirYolcu ve yük taşımacılığı yapan yurtiçi her ticari araç mutlaka src 4 belgesi taşımalıdır. Src 1 belgesi en az 9 kişilik ticari bir taşımacılık yapan araçlar için uygundur. Otobüs ve minibüs kullananlar, src 1 belgesine mutlaka sahip olmalıdır. Otobüs bilindiği üzere 17’den fazla yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. Minibüs ise bunun altında kalır. Yani araçlar belirli kriterlere göre, çeşitli kategorilere ayrılır.

Bundan yola çıkarak 9 ve üzeri sayıda kişi ve yük taşımacılığı yapan araçlar, Src 1 belgesine girer. Src bir belgesi sadece Uluslararası yani yurtdışı taşımacılık için kullanır. Src belgesi hakkında bilgi vermek gerekirse yine Src 1 belgesi ile aynı şartları taşır. İkisinin arasında olan fark, Src 1 belgesi yalnız yurtdışı için kullanılırken, src 2 belgesinin yurtiçi kullanımının olmasıdır. Src 2 belgesine sahip olan bir kişi, yurtdışı yolcu ya da herhangi bir yük taşımacılığı yapamaz. Suç olarak kabul edilir ve ceza verilir. Şu da unutulmaması gereken önemli bir konudur. Eğer bir kişi src 1 belgesini almış ise otomatik bir şekilde kişiye src 2 belgesi de tanımlanmış olacaktır.

Src 3 belgesi de uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı için gerekli olan bir yeterlilik belgesidir. Kamyonet, kamyon gibi araçları kullanır. Bu hangi araçları kullanır diye merak ediyorsanız, yurtiçi kargo ve yük taşımacılığı için zorunlu olan bu belgeye sahip olanların kullandığı araçlar; çekici, kamyonet ve kamyon türü araçlardır.

Src 4 Belgesi Almak İçin Gerekli Olan Şartlar

Src 4 hangi araçları kullanır, öğrendikten sonra bu bölgeye nasıl sahip olunduğunu da öğrenmek gerekir. Src 4 belgesi alabilmek için öncelikle bir sürücü belgesinin olması şarttır. Ez az ilkokulu bitirmiş olmak ve ticari bir araç kullanabilmek için, herhangi bir adli sicil kaydının da bulunamaması önemli bir konudur. Src 4 belgesi almak, bu şartlar sağlandığı takdirde son derece pratik bir şekilde alınabilen bir belge türüdür.

Src Belgesi Almak Neden Önemlidir?

Src belgesi almak çok önemlidir. Bu mesleki yeterlilik belgelerini almak için başvuru yaptığınız zaman, kurslu ya da muafiyetli mi olduğunuza bakılır. İşlemler buna göre yapılır. Src belgeleri karayolu ile yük, kargo ve eşya taşıyan kişilerin mutlaka zorunlu olarak alması gereken bir belge olduğu söylenebilir. Sürücünün bu konuda yeterli olduğunu gösterir. Bu belgeleri genel olarak kamyon, çekici ya da otobüs kullanan kişilerin alması gerekir. Src 4 hangi araçları kullanır merak ediyorsanız, bu belgeye sahip olanların kullandığı araçlar, çekici, kamyonet ve kamyon gibi araçlardır. Ayrıca panelvan da bunlar arasında yer alır. Src belgelerinin hepsinin ayrı bir önemi vardır.

Kaynak: https://www.srcbelgesi.com/

YAZAR BİLGİSİ
Bilginin gücüne inanan, sosyal içerik üreticisi. Eğitim, Teknoloji, Bilim ve Mekan Değerlendirmeleri konusunda içerik üretiyorum. 20+ yıllık teknoloji geçmişimin bana kazandırdığı bütün deneyimi, sizleri bilgilendirmek ve bilgi ile eğlendirmek üzere sizlerle Sosyola'da paylaşacağım. Takip edin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.