Mefruşat Kursu Hakkında Bilgiler

07.04.2021
310
Mefruşat Kursu Hakkında Bilgiler
Modelistlik Kursu

Mefruşat kursuna son yıllarda ilgi çok artmıştır. Çeyizlik ürünlerin hazırlandığı bu kurslara katılanlar bu alanda çalışmak istedikleri kadar kendi ihtiyaçlarını karşılamak için de katılmaktadırlar.

Mefruşat, ev, iş yeri gibi yerleri döşeyebilmek için gerekli olan eşya ya da döşemedir. Mefruşat ürünleri çok çeşitlidir. Televizyon, dolap gibi eşyaların üzerine örtülen örtü, yatak örtüsü, kırlent, bohçalar, hurç, seccade, dekoratif eşyalar gibi birçok mefruşat ürünü bulunmaktadır.

Mefruşat ürünlerinin hazırlanması için birtakım kurslar açılmaktadır. Bu kurslarda farklı eğitimler verilmektedir. Maddi durumu iyi olmayanlar için ücretsiz mefruşat kursları bulunmaktadır. İstanbul’da İSMEK verdiği kurslar ile birçok kişiyi meslek sahibi yapıyor.

Mefruşat kursları hem özel hem de devlet destekli olabilmektedir. Kurslara katılanlar mefruşat hakkında bilgi sahibi olurlar. Eğitimler sonrasında katılımcılar iş sahibi olurlar ya da bu alanda faaliyet gösteren firmalarda çalışabilirler.

Uzun süre devam eden kurslarda düz dikiş, overlok, temel nakış eğitimleri verilir. Bu kurs sabır isteyen ve emeği çok fazla olan bir kurs programıdır. İlkokul mezunu olan herkes bu kurs programlarına dahil olabilir.

Mefruşat Kursunda Neler Öğrenilir?

Mefruşat Kursunda Neler Öğrenilir?

Bu kursa katılanlar kumaş türlerini öğrenirler. Nevresim takımı, yatak örtüsü, perde, kırlent dikme eğitimleri alırlar. Çeyiz ürünleri, kumaş boyama, kırkyama, kurdele nakışı, bebek takımları gibi tekstil ürünlerin hazırlanması öğrenilir.
Salon, yatak odası, banyo için gerekli olan tüm çeyiz ürünleri mefruşat kursunda yer almaktadır. Nevresim, perde gibi ürünlerin yanında dekoratif amaçlar için kullanılan ürünler de hazırlanmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Mefruşat Kursu Fiyatları

Mefruşat kurs fiyatları kurs programlarının içeriğine, saat ve sürelerine göre değişmektedir. Mefruşat çok kapsamlı olduğu için kurslar da uzun süreli olabilmektedir. Bu durum kurs fiyatlarını etkilemektedir.

Profesyonel Mefruşat Kursu
Profesyonel Mefruşat Kursu

Profesyonel Mefruşat Kursu

Bu kursun eğitmenleri kendi alanlarında uzman kişilerdir. Profesyonel kişiler tarafından verilen eğitimler sonrasında kursiyerler aldıkları sertifika ile kolayca iş bulabilmektedirler. İsteyenler kendi iş yerlerini de açabilir.

Ücretsiz Mefruşat Kursu

Halk eğitim merkezlerinde ve İSMEK mefruşat alanında kendini geliştirmek isteyenler için ücretsiz kurslar açmaktadır. Bu kurslara katılanlar kurs bitiminde MEB onaylı sertifikalarını alırlar. Kayıtlar ücretsizdir. Her şehirde halk eğitim merkezleri yer almaktadır.

İŞKUR tarafından meslek edindirme kursları arasında mefruşat kursu da yer almaktadır.. Bu kurslara katılım ücretsizdir. İŞKUR tarafından kursiyerlere ödeme dahi yapılır.

İSMEK Mefruşat Kursu

İSMEK mefruşat kursları uzman eğitmenler eşliğinde hem teorik hem de uygulamalı olarak verilmektedir. Bu kurslara kayıt yaptırmak için okuma- yazma bilmek ve fiziksel kriterlere uygun olmak yeterli olmaktadır. Ev tekstil ürünleri İSMEK kurslarında hazırlanmaktadır.

Kurs başlangıcında ilk olarak düz dikiş bilmeyenlere düz dikiş eğitimleri verilir. Ütüleme ve overlok eğitimleri ile devam edilir. Her türlü dikiş- nakış eğitimlerinin verildiği mefruşat kursu bitiminde kursiyerler firmalarda çalışabilirler.

İSMEK diğer tüm kurslarda olduğu gibi mefruşat kursunu da ücretsiz olarak vatandaşlara sunmaktadır. İSMEK kurs kayıtları ve başvurusu internet üzerinden yapılabildiği gibi kurs merkezlerine gidilerek de yapılabilmektedir. İstanbul gibi büyük bir şehirde ücretsiz kurların verilmesi meslek sahibi olmak isteyenler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Dilerseniz iki farklı programa kayıt yaptırarak iki farklı kurstan da sertifika alabilirsiniz.

Halk Eğitim Mefruşat Kursu

Halk eğitim meslek edindirme kursları arasında mefruşat kursu da bulunmaktadır. Çeyiz ürünlerinden, kumaş boyamaya, salon takımları dikiminden dekoratif ev ürünleri hazırlamaya kadar eğitimleri Halk eğitim merkezlerinde bulabilirsiniz.

Mefruşat ile ilgili firmalarda çalışmak isteyenler, kendi çeyizlerini kendileri hazırlamak isteyenler ya da aile bütçesine katkı sağlamak isteyenler için mefruşat kursları iyi bir gelir kaynağı olmaktadır.

Mefruşat Kursları hakkındaki yazımızı beğendiyseniz Dikiş Kursları hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.