Çayın Cilde Faydası Var mı? En İyi Çay Maskesi Nasıl Yapılır?

04.08.2019
875
Çayın Cilde Faydası Var mı? En İyi Çay Maskesi Nasıl Yapılır?
Modelistlik Kursu

Çayın cilde faydası, çay ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden biridir. Gerek kahvaltı masasında gerekse akşam yemeklerinden sonra olmazsa olmazımız çaydır. Bir misafirimiz geldiğinde, bir toplulukta oturup sohbet ederken, yoğun bir çalışma temposundan sonra mola verdiğimiz zaman ilk akla gelen veya ne içersiniz sorusuna çay diyenlerin sayısı oldukça fazladır. Bu gelenek yıllar öncesine dayanmakta ve günümüzde hala devam etmektedir. Dünya genelinde de tiryakisi çok fazla olan bu muhteşem içeceğin bir başka özelliği ise cilde olan faydasıdır. Cilde ne gibi bir faydası var diyorsanız? Alttaki yazımızda çayın cilde olan faydasını siz okurlarımız için paylaşıyoruz?

Çayın cilde faydası var mıdır?

Ülkemizde çayın anavatanı olarak bilinen yer doğu Karadeniz bölgesidir. Özellikle Rize bölgesi ve civar bölgelerde daha çok yetiştirilmekte olup, hasatı yapılan bir üründür. Dünya genelinde ise çay ilk olarak Çin’de yetiştirilip sağlık alanında kullanılmaya başlanmıştır. Yıllar ilerledikçe bir içecek haline dönüştürmüşlerdir. Zamanla diğer ülkelere yayılıp her kesimden insanın tükettiği bir içecek haline gelen çayın insanlar tarafından özel uğraşlarla toplanıp, bazı işlemlerden geçirilerek elde edilen bir üründür. Genellikle siyah ve yeşil çay olarak bilinen iki önemli çeşidi vardır. En çok tüketilen ise siyah çaydır. İşte; Çayın cilde faydası

Çayın Cilde Faydası

Kahvaltı masalarının ve akşamları yemekten sonra içilen en büyük keyif çayıdır. Birçok hastalıkta kullanılması önerilen çayın içeriğinde bulunan flavan-3-ol, flanovol, theaflavin ve gallik asit kalp rahatsızlığı olanlarda koroner arter disfonksiyonlarının düzenlenmesinde önemli faydası vardır. Başka bir araştırma sonucu siyah çayın içeriğinde bulunan theaflavin vücudumuza zarar verebilecek zararlı hücreleri yok etmekte başarılı olmuştur. Ayrıca bazı kanser tedavilerinde kullanılan siyah çayın özellikle meme kanseri, mide kanseri ve cilt kanserinin önlenmesi ve korunmasında çok faydası gözlenmiştir.

Daha birçok faydası bulunan siyah çayın cilt lekelerini yok etmekte, gözaltı morluklarını gidermekte, siyah noktaları en aza indirmekte gibi daha çok cilt problemlerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca insanların vazgeçilmez içeceği olan siyah çayın içinde barındırdığı yoğun antioksidan sayesinde cildinizin yağ oranını dengene tutmakta ve cildinizi pamuğa dokunurmuş gibi yumuşacık bir şekilde nemlendirmektedir. Siyah çay cildinizde meydana gelen gözenekleri sıkıştırarak cildinizin daha sağlıklı ve güzel görünmesine yardımcı olacaktır.

Yeşil Çay Cildi Güzelleştirir mi?

Yeşil çay cildi güzelleştirebilir ve çeşitli cilt sağlığı avantajları sunabilir. Yeşil çayın antioksidan özellikleri, cildin genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir. İşte yeşil çayın cilde faydalarının birkaç örneği:

 1. Anti-inflamatuar ve Antioksidan Etki: Yeşil çayın antioksidan özellikleri, serbest radikallerle savaşarak hücreleri korur ve cildin yaşlanmasını engeller. Aynı zamanda anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cildin sakinleşmesine yardımcı olur.

  Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
 2. Lekelerin Azaltılması: Yeşil çay, cilt üzerinde oluşan lekelerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Antioksidan içeriği, cilt tonunu dengeleyebilir ve renk farklılıklarını azaltabilir.

 3. Akne Problemlerine Karşı Etki: İçerdiği kateşin sayesinde yeşil çay, akne problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar özellikleri, cildi sakinleştirir ve temizler.

 4. Göz Altı Morlukları ve Ton Farklılıkları: Yeşil çayın içeriğinde bulunan K vitamini, göz altı morluklarını azaltabilir ve ciltteki ton farklılıklarını düzeltebilir.

 5. Nem Dengesi Sağlama: Yağlı ciltlerde bile, yeşil çay ideal bir nem dengesi sağlayabilir. Aynı zamanda hassas ciltlerde temizleyici olarak kullanılabilir ve gözenekleri sıkılaştırarak siyah noktaların azalmasına yardımcı olabilir.

 6. Güneşe Karşı Koruma: Yeşil çayın içerdiği A, C ve E vitaminleri, güneş ışınlarına karşı koruyucu etki sağlayabilir ve kolajen üretimini destekleyerek cildin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Yeşil çayın cilde olan bu olumlu etkilerinden faydalanmak için, içme şeklinde ya da cilt bakım ürünleri içerisinde kullanılabilir. Ancak, herkesin cilt tipi farklıdır, bu nedenle ürünleri kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışmak her zaman iyi bir yaklaşım olacaktır.

Çayın Cildinize Faydalı Olan Maske Tarifleri

Cilt Peeling Tarifi

Peeling ciltte oluşan ölü derileri temizler, cildinizin daha güzel görünmesine ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bu uygulamayı yapmadığımız takdirde yüzünüze kullandığımız kremler, hava şartlarından dolayı yüzünüzde meydana gelen kirler ve oluşan ölü deriler gözeneklerinizi tıkayarak cildinizin nefes almasını engeller. Bu durumla karşılaşmamak için bu tarifi düzenli olarak ve her cilt tipine uygun olarak yapmalısınız. Çünkü bu yöntem ölü derilerin, kirlerin ve gözeneklerin derinlerine inerek daha iyi temizlenmesine yardımcı olarak ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca çayın bileşenlerinde bulunan vitamin, Mineral, çinko, potasyum, magnezyum gibi maddelerle peeling uygulaması sonucu sivilce, leke ve siyah noktalardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı siyah çay
 • 1 fincan sıcak su

Yapılışı Ve Uygulanışı

Öncelikle bir fincan sıcak suyun içine bir yemek kaşığı siyah çayı atıp beş dakika demlemeye bırakın. Çayınız demlendikten sonra başka bir fincana demlenmiş çayı süzün. İlk fincanda kalan çay tanelerinin üzerine bir yemek kaşığı balı ve bir çay kaşığı limonu ekleyip güzelce karıştırın. Gözlerinize dikkat ederek bu karışımı sorunlu bölgelere yavaşça uygulayıp, on dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla güzelce temizleyin. Düzenli olarak yaptığınız zaman ölü deriler ve kirlerden kurtulduğunuzu zaman içerisinde göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada bir kez yapmanız önerilmektedir.

Cilt Lekeleri İçin Maske

Tatilde güneşlenirken veya güneşe maruz kalan insanların çoğunda güneşin zararlı ışınlarında dolayı cilt lekeleri oluşmaktadır. Kimsenin cildinde istemediği bu lekeler için çay ile kolay bir maske yapıp bu lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu maske gözeneklerinizi de sıkılaştırmaya katkı sağlayacaktır.

Malzemeler

 • 1 adet muz
 • 1 yemek kaşığı siyah çay
 • Yarım çay bardağı sıcak su

Yapılışı Ve Uygulanışı

Yarım çay bardağı sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı siyah çayı atıp on dakika demlemeye bırakın. Çay demlenene kadar bir adet muzu güzelce ezin. Demlendikten sonra çayı süzün ve geriye kalan çay posasının üzerine ezdiğiniz muzu ekleyip, güzelce karıştırın. Yaptığınız bu karışımı sorunlu bölgeye yavaşça uygulayın. On dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla cildinizi güzelce temizleyin. Bu uygulamayı düzenli şekilde yaparsanız güneş lekelerinin zamanla azalıp yok olduğunu fark edeceksiniz. Haftada bir kez yapmanız yeterlidir.

Siyah Noktalar İçin Maske

Siyah noktalar insanların canını sıkan bir durumdur. Bu durumdan da kurtulmanın kolayı yine çaydır. Çayda yoğun bir şekilde bulunan vitamin ve mineraller cildi derinlemesine temizleyerek siyah noktaların yok olmasını sağlamaktadır.

Malzemeler

 • 1 çay bardağı sıcak su
 • 1 yemek kaşığı siyah çay
 • 1 yemek kaşığı mısır unu

Yapılışı Ve Uygulanışı

Bir çay bardağı sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı siyah çayı atıp demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzün ve geriye kalan çay tanelerinin üzerine bir yemek kaşığı mısır ununu ekleyip güzelce karıştırın. Yaptığınız bu karışımı yüzünüzde oluşan sorunlu bölgeye peeling olarak uygulayın. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü temizleyin.

Çayın Cildinizi Beyazlatıcı Etkisi

Bazı insanların cilt yapısına ve cildin durumuna göre değişik nedenlerden dolayı kararmalar meydana gelmektedir. Bu durum bazı kişilerin kafasına takmakla beraber psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Çayın içerisinde bulunan kafein cildinizin rengini açmakta ve beyazlatmaya yardımcı olmaktadır.

Malzemeler

 • 5 adet poşet çay (siyah)
 • 2 su bardağı sıcak su

Yapılışı ve uygulanışı

Öncelikle iki bardak sıcak suyu küçük bir demliğe boşaltıp üzerine beş adet poşet çayı atıp on beş dakika demlemeye bırakıyoruz. Demlendikten sonra poşet çayları demlikten çıkarıp beş dakika kadar soğumasını bekledikten sonra yüzümüzdeki sorunlu bölgelere masaj yaparcasına dairesel hareketlerle üç dakika kadar uygulayın. Daha sonra iki tane poşet çayı isteğinize bağlı olarak göz kapaklarınıza tam oturacak şekilde yerleştirip beş dakika kadar bekleyin. Son olarak yüzünüzü soğuk suyla güzelce temizleyin. Düzenli kullanımdan sonra yüzünüzde meydana gelen kararmalardan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Duruma göre haftada bir veya iki kere bu uygulamayı yapabilirsiniz. Yazımızı burada sonlandırırken hepinize sağlıklı ve cildinizle barışık olmanız dileğiyle.

Çayın cilde faydası hakkında vereceğim bilgiler bu kadardı. Cilt bakımı yazılarımıza bakabilirsiniz. Daha fazla bilgiye link üzerinden ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. selin dedi ki:

  Başlıca içeceğimiz sudan sonra en çok tüketilen içecek çay bence. Çok sık kullanılan bu içeceğin cilde faydasından ziyade, göz ağrılarına çok iyi geldiğini söylemek isterim. Şiddetli göz ağrısı ya da göz kenarlarında çıkan arpacığı yok etmek için bir pamuğu ılık çaya batırdıktan sonra gözünüzün üstüne koyun ve bir süre bekleyin. Ardından bir daha yine aynı işlemi yapın işe yaradığını göreceksiniz.