Side Ücretsiz Kamp Alanları

03.09.2019
336
Side Ücretsiz Kamp Alanları
Modelistlik Kursu

Side Ücretsiz Kamp Alanları hakkında yazacağız. Side, Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Antalya’da tercih edilen tatil yörelerinin başlarında gelmektedir. Denizi, doğası, tarihi her yönden çok güzeldir. Yerli ve yabancı pek çok turist her yıl buraya akın etmektedir.

Yaz aylarında nüfusu kış aylarına göre çok çok katlanmaktadır. Geçmişti, antik zamanlarda Pamfilya bölgesi olarak isimlendirilmişti. Burası bir yarımadadır. Tarihi MÖ 7. Yüzyıla dayanmaktadır. İsminin anlamı nardır.

Lidya, Pers ve Roma İmparatorluğun’nun himayesine girmiştir. Büyük İskender zamanında en parlak dönemini yaşamıştır. O dönemde adeta bilimin ve kültürün başkenti haline gelmiştir.

Fakat bu dönemin bazı olumsuzlukları da olmuştur. Yangınlar, doğal afetler ve yağmalar sonucunda güze Side bir anda kimsenin uğramadığı bir alan haline gelmiştir. Hatta o dönemlerde El İdrisi isimli bir Arap coğrafyacı buraya Yanmış Antalya demiştir.

Side Selçuklular ve Hamitoğulları Beyliği himayesine girmiştir fakat yerleşim yeri olarak kullanılmamıştır. 1895 senesinde Yunan İsyanı’ndan kaçan yunanlılar buraya kaçmış ve yerleşmiştir. O dönemde Selimiye Köyü olarak adlandırılan bu yer de halen yerleşim mevcuttur.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Side Ücretsiz Kamp Alanları

Side Ücretsiz Kamp Alanları

Side Akdeniz iklimine sahiptir. Yani yazları sıcak ve kural, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Bahar aylarında da burada tatil yapma imkanı bulunmaktadır. Çünkü, hava o dönemlerde de denize girmek için uygundur. Hatta kış aylarında bile burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Side Antalya’ya sadece 78 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Manavgat’tan ise yalnızca 5 kilometre mesafe bulunmaktadır. Side’de tatil yapabileceğiniz pek çok alan bulabilirsiniz.

Ayrıca kamp severler için burada kamp imkanları da bulunmaktadır. Yazımızda sizlere Side Ücretsiz Kamp Alanları listesi hazırladık. Side’ye gitmek ve burada kamp tatili yapmak istiyorsanız öncelikle yazımızı okuyabilir ve bu çerçevede tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Side Ücretsiz Kamp Alanları

Side Plajları

Side hem tarihi açıdan hem de doğa güzellikleri bakımından Antalya’nın en güzel tarih yerlerindendir. Kum plajları ile dikkat çekmektedir. Çok ünlü 9 tane plajı bulunmaktadır. Bu plajların en büyüklükleri titreyen göl plajları, sorgun plajı, kum köy plajları ve Side merkez plajıdır.

Su sıcaklığı Mayıs ayında ısınır. Bu nedenle Mayıs ayından itibaren burada denize girebilirsiniz. Denize girmeden sadece kamp yapmak istiyorsanız diğer aylarda da burada kamp yapabilirsiniz. Denizin en sıcak olduğu dönemler Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Hem tatil hem de kamp yapmak için buraya gelecekseniz o halde Temmuz ve Ağustos aylarında gelmenizi öneririz. Plajlarda tesisler mevcuttur. Yeme içme ihtiyaçlarınızı bu tesislerden giderebilirsiniz. Side’de dalış, yelkenli gibi pek çok su sporu yapabileceğiniz imkan da bulunmaktadır. Dilerseniz bu aktivitelerden de faydalanabilirsiniz.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Side Plajları

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon aynı zamanda bir milli parktır. Antalya merkeze 80 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Burada bir köprü vardır. Uzunluğu 22 metredir. 35 metre yüksekliği, 2,70 genişliğe sahiptir. Antik dönemlerden kalmaktadır. Köprü, taş köprüdür. İsmi de bu nedenle Köprülü Kanyon’dur. 1973 yılında burası Milli Park olmuştur. Giriş ise tamamen ücretsizdir.

35 hektarlık alana sahip olan bu kanyon, 14 kilometre uzunluğunda, 100 metre yüksekliğindedir. Ülkemizin en uzun kanyonlarından bir tanesidir. Kızılçam ve makilik alanlar ile kaplıdır. Burada konaklamak için çadır kamp alanları bulunmaktadır. Kamp yapmak istemeyenler için farklı konaklama imkanları da bulunmaktadır. Çadır kampı için çok sayıda alan bulunmaktadır.

Köprülü Kanyon’da rafting de yapılmaktadır. Ülkemizin en ünlü rafting alanlarından bir tanesidir. Bu heyecan verici sporu yapmak istiyorsanız burası bu imkandan faydalanacağınız en güzel yerdir. Köprülü Kanyonun iki tarafında da rafting alanları mevcuttur. Tabii ki bu hizmetten faydalanmak için ücret ödenmesi gerekmektedir.

Köprülü Kanyon’a gitmek için Serik Manavgat yönünde gitmeniz gerekmektedir. Bozyaka Bucağına varmadan önce yol iki yola ayrılmaktadır. Tam bu ayrımın olduğu yerde Köprülü Kanyon tabelası bulunmaktadır. Bu tabela ışıklıdır. Görmemenize imkan yoktur. Aslında diğer yoldan da gitseniz kanyona varabilişiniz. Bir süre sonra Olukköprü’ye ulaşırsınız. Bu nokta araç ile gidilebilecek son noktadır. Geri kalan yolu yürüyerek gitmeniz gerekmektedir.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Köprülü Kanyon

Altınbeşik Mağarası

Manavgat Vadisi’nin batı yamacında yer alan Altınbeşik Mağarası, mesai bitiminde kapanır. Zaten kamp yapılabilecek alanlar bu mağaranın çevresidir. Mağaranın, kilometrelik yüksek bir yolu bulunmaktadır.  Bu yol yükseklik korkusu olan kişiler için biraz ürkütücü olabilir. Fakat manzarası inanılmaz güzeldir.

Altınbeşik Mağarası’nda tesis bulunmaktadır. Buradan bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu mağara Avrupa’nın en büyük 3. Yer altı gölüne sahiptir. Bu göle girmek ve yüzmek yasaktır. Bunu belirtmekte fayda vardır. Mağara direk bu göl ile başlamaktadır. Gölün uzunluğu 125 metre, derinliği ise 15 metre kadardır. Ortasında bir köprü bulunmaktadır. Burada traverten de bulunmaktadır.

Altınbeşik Mağarası’nın bulunduğu bölge yalnızca ilkbahar ve yaz mevsimde uygundur. Diğer mevsimler özellikle kış mevsimi hiç uygun değildir. Bu nedenle burada kamp yapmak istiyorsanız ilkbahar ve yaz mevsiminde gitmenizi öneriyoruz.

Altınbeşik Mağarası’na ulaşım için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. İlk seçenek için Konya Manavgat yolunu takip edebilirsiniz. Buradan önce İbradi ilçesine sonra da Ürünlü köyüne varırsınız. Ürünlü köyünden de 90 kilometre yol gitmeniz gerekmektedir. Bir diğer yol da Manavgat Büyük Şelale yolundandır. Buradan da Ürünlü Köyü’ne ulaşmanız gerekmektedir. Dikmen ve Yaylaalan üzerinden bu köye ulaşabilir ve oradan da Altınbeşik Mağarası’na gidebilirsiniz. Altınbeşik Mağarası’na toplu taşıma ile gitme imkanı bulunmamaktadır.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Altınbeşik Mağarası

Titreyen Göl

Ülkemizin turizm açısından en gelişmiş yerlerinden olan Manavgat’a bağlı olan Titreyen Göl, Side’ye olduka yakındır. 3000 metrekarelik bir alana sahiptir. 220 tesis bulunmaktadır. Oldukça büyük bir alandır. Sizler bu tesisler de kalmak yerine çadırınız ile kamp yapabilirsiniz.

Gölün titreme hissi vermesinden ötürü Titreyen göl ismi verilmiştir. Bu göl denize çok yakındır. Antalya’ya gelen turistler mutlaka buraya uğramaktadır. Bu nedenle özellikle yaz sezonunda biraz kalabalık olabilir. Titreyen Göl Manavgat Çayı’nın bir koludur. Rüzgar sebebi ile göl üzerinde su da titremektedir.

Titreyen Gölün bir de hikayesi bulunmaktadır. Rivayete göre buralarda yaşayan bir balıkçı vardır. Balıkçı bu gölden geçen kuşlar her gün besler. Kuşlar bu duruma alışır ve yaşlı balıkçıyı gördüklerinde hemen yanına gelirler. Bazı avcılar göldeki ördekleri vurur.

Balıkçı da avcıları ördekleri vurmamalarını söyler. Avcılar ise balıkçıyı iter ve ördekleri almaya devam ederler. Kuşlar kanat çırpmaya başlar ve hortum oluştururlar. Avcılar bu hortum sonucunda oradan kaçar. Bu durumdan sonra da göl her zaman sallanır ve titrer. Bu sebeple yerel halk tarafından bu göle Titreyen Göl ismi verilmiştir.

Titreyen Gölde kamp yapmak istiyorsanız buraya hem kendi aracınız hem de bazı turlar ile gelmeniz mümkündür. Antalya Side halk plajından yolu takip edip, Titreyen Göl’e çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Burada istediğiniz mevsim kamp yapabilirsiniz. Her mevsim havası kamp için uygundur.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Titreyen Göl

Manavgat Şelalesi

Ülkemizin en güzel şelalelerinden bir tanesi Manavgat Şelalesi’dir. Şehirden uzak olması sebebi ile gürültüden ve kirlilikten kurtulmak için ideal bir kamp yeridir. Şelale 4 metrelik yükseklikten dökülmektedir.

Ayrıca yayıldığı alan da oldukça geniştir. Adını bulunduğu ilçeden alan bu şelale, Side’ye de oldukça yakındır. Manavgat ilçesine yalnızca 5 kilometre mesafece bulunmaktadır. Bu şelale karstik yapıdadır. Bu nedenle beyaz sarkıtlar mevcuttur. Suyu hem çok güçlü akar hem de çok soğuktur.

Burada kamp yapmak dışında su sporları ile de vakit geçirebilirsiniz. Çok sayıda çay bahçesi, kafe, balık restoranı bulunmaktadır. Bu nedenle yeme içme ihtiyaçlarınızı burada rahatlıkla giderebilirsiniz. Şehirden uzaklaşarak bu muhteşem manzara eşliğinde çok güzel bir kamp ortamı yaratabilirsiniz. Kamp dışında rafting, jeep safari, tekne turu gibi aktiviteler ile gününüzü burada dolu dolu geçirebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi’ne ulaşım çok basittir. Antalya havaalanına 68 kilometre, Alanya havaalanına ise 104 kilometre mesafededir. Dilerseniz buralardan araba kiralayabilirsiniz. Dilerseniz de toplu taşıma araçları ile şelaleye geçebilirsiniz. Manavgat’tan buraya sürekli minibüs bulunmaktadır. Kendi aracınız ile de gitmek çok kolaydır.

Side’de kamp yapmak dışında gezebileceğiniz çok sayıda tarihi yer bulunmaktadır. Bunlar; Aspendos Köprüsü, Side Müzesi, Apollon Tapınağı, Devlet Agorası, Anıtsal Çeşme, Side Antik Kenti ve Antik Tiyatro olarak sayılabilir. Plajlarının da hepsi mavi bayraklıdır.

Gece hayatını sevenler için de çok güzel eğlence mekanları bulunmaktadır. Antalya’nın en popüler ve en güzel tatil yerlerinden bir tanesi olan Side’yi gideceğiniz ve gezeceğiniz yerler arasına eklemelisiniz. Side’de hem tarihi gezilecek çok yer bulunmakta hem de çok güzel tatil yapılmaktadır.

Side Ücretsiz Kamp Alanları
Manavgat Şelalesi

Ayrıca Olimpos Ücretsiz Kamp Alanları adlı yazımıza bakmayı unutmayınız.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.