Davana Yağı Faydaları

06.09.2019
535
Davana Yağı Faydaları
Modelistlik Kursu

Davana yağının sıcak ve tatlı aroması var. Stresli ve dengesiz bir günün panzehiridir. Gününüze dengeleyici bir destekle başlamaya ne dersiniz?

Davana bitkisi, papatya ailesinin bir üyesidir ve Güney Hindistan’a özgüdür. Burada geleneksel olarak Ayurvedik şifacılar tarafından enerjileri bedensel, zihinsel ve ruhen dengelemek için kullanılır.

Sağlığı ve iyiliği dengelemeye yönelik bu bütünsel yaklaşım binlerce yıllık bir gelenektir ve bugün hala uygulanmaktadır.

Pozitif bir ruh haline bürünmek için davana bitkisi yağından daha iyisi yoktur. Davana tohumu yağı, zaman zaman stresi azaltmak için yardımcı olabilir ve egzotik aromasıyla sizi pozitif düşünmeye yönlendirebilir.

Cildinizi davana esansiyel yağı ile temizleyerek, lekelere karşı savaşabilirsiniz ve cildinize tam bir parlaklık kazandırabilirsiniz. Üstelik davana yağı kişiye göre uyarlanabilir, yani her insanda farklı kokar ve insan tenine göre tepki verir.

davana yağı
davana yağı

Davana Yağı Nedir?

Davana uçucu yağı, davana çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Bu bitki botanik olarak Artemisia pallens olarak bilinir ve Hindistan’da eskiden beri dini amaçlarla kullanılmaktadır. Orada, taze davana çiçekleri, belki de tıbbi özelliklerinin tanınmasının bir göstergesi olarak Lord Shiva’ya sunulur. Davana esansiyel yağının ana bileşenleri davanone, linalool, birkaç terpenoid ve davana eteri adı verilen bir ketondur.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Davana esansiyel yağının sağlığa birçok faydası vardır. Doğal bir anti-depresan, antiseptik, antiviral, dezenfektan, adet söktürücü, balgam söktürücü ve gevşeticidir. 

davana bitkisi yağı
davana bitkisi yağı

Davana Yağı Neye İyi Gelir?

Davana esansiyel yağı birçok farklı hastalığa iyi gelir ve tedavi eder. Peki nedir bu hastalıklar?

Regl problemlerini çözer

Regl, bazen rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Araştırmalar, çocuk doğurma çağındaki kadınların yaklaşık % 25’inin düzensiz regl dönemleri, karın krampları, ağır dönemler ve ağrılı dönemler gibi regl problemleri yaşadığını söylüyor. Bir adet söktürücü olan davana yağı, adet akışını uyarır ve arttırır. 

Davana yağının abdominal alana lokal olarak masajla uygulanması adetlerin düzenli olmasına yardımcı olur. Fakat masajı yapmadan önce davana esansiyel yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırmanız gerekir. Bu yağ karışımıyla karın bölgesine masaj yaparsanız spazmları, ağrıyı, yorgunluğu ve pelvik ağrıları hafifletir. Hamileler, kesinlikle bu esansiyel yağı kullanmamalıdır.

Enfeksiyonu önler

Davana esansiyel yağında bulunan davanone, nerol, linalool ve geraniol gibi maddeler anti-bulaşıcı, antimikrobiyal ve antiseptik özelliklerine katkıda bulunur. Yağın kuru, çatlak ve iltihaplı cilde uygulanması, iltihaplanmayı önler ve cildi daha fazla enfeksiyondan korur.

Davana uçucu yağının bölgesel olarak uygulaması aynı zamanda yaraların, kesiklerin ve sıyrıkların iyileşme sürecini de hızlandırır.

Uyuşturucu bağımlılığının iyileştirilmesine yardımcı olur

Uyuşturucu bağımlılığı, kronik ve kompulsif bir hastalıktır. Dünyada birçok çocuk ve genç insan uyuşturucu bağımlılığından muzdariptir. Uyuşturucu alımı beyinde bir ödül devresi oluşturur, öfori ve dopamin denilen bir kimyasal maddenin taşmasına neden olur.

Beyin hücreleri, kendisini tekrarlayan ilaç kullanımına adapte eder ve bu, ilaç alım miktarını arttırır. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak acı verici bir süreçtir.

Depresyon, öfke ve stres yaratır. İnsanlar ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk, bulantı, kusma, mide ağrıları, halsizlik ve daha birçok fiziksel problemle de karşılaşırlar.

Davana esansiyel yağının aroması, vücudu güçlendirerek, zihni sakinleştirerek ve uykusuzluk, bulantı, mide ağrıları ve titreme gibi fiziksel tepkileri yok ederek iyileşme sürecine yardımcı olur. Masaj için seyreltilmiş davana yağını lokal olarak kullanabilirsiniz veya küvetteki banyo suyuna ekleyebilirsiniz.

Solunum yollarını açar

Davana yağı, bronş tıkanıklığı için mükemmel bir ilaçtır. Solunum sisteminde biriken sert balgamları gevşetir. Bir dekonjestan ve mukolitik olduğu için solunduğu zaman mukusları söker. Bu, nefes almayı kolaylaştırır ve tıkanmış balgamları temizler. Buna ek olarak, yağ soğuktan kaynaklanan baş ağrısını da yatıştırır.

2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ ile 3 damla davana yağını karıştırın ve içine aloe vera jeli ekleyin. Bu karışımı göğüs bölgesine uygulayın. 3 gün boyunca günde bir kez bu uygulamayı yaparsanız, solunum yollarınızı rahatlatabilirsiniz. 

Enerjiyi arttırır 

Enerji eksikliği, genel bir zayıflık halidir. Güçsüzlük durumu, bir veya daha fazla tıbbi durumun sonucu olabilir. Ayrıca ağrı, yorgunluk, konsantrasyondaki eksiklikler, hafıza, öğrenme, yetenek ve zayıf vücut kasları gibi semptomlara neden olabilir. Aynı zamanda güçsüzlüğe neden olurlar ve birkaç durumda fonksiyon bozukluğuna yol açarlar.

Deriden emildiğinde yağda bulunan aromatik bileşikler sinir sistemini uyarır. Davana esansiyel yağı mükemmel bir restoratiftir. Uygun şekilde kullanıldığında, yağ vücudun normal çalışmasını güçlendirir ve canlandırır.

Diyabet tedavisinde kullanılır

Bazı insanlar kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu, ancak diyabet olarak kaydedilecek kadar yüksek olmadığı prediyabet hastalığından muzdarip olabilir. Yüksek kan şekeri seviyesi zamanla ciddi sorunlara neden olabilir. Gözlere, böbreklere, sinirlere zarar verebilir ve kalp hastalıklarına yol açabilir. Bilim adamları, diyabet için uygun bir tedavi bulma konusunda birçok çalışma yürütmektedir. Şifalı otlar diyabet tedavisinde etkilidir. 

Davana yağı, araştırmalara göre önemli hipoglisemik aktivite göstermiştir. Deriden emildiğinde yağ, periferal glukoz kullanımını artırarak veya glikoz yeniden emilimini inhibe ederek diyabetin ve semptomlarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Sinirleri yatıştırır ve stresi azaltır

Yoğun yaşam tarzı ile insanlar hem kişisel hem de profesyonel olarak çok fazla baskı altındalar. Bu stres, endişe, sinirlilik ve gerginliğe neden olur. 40’lı yılların sonlarında erkeklerin androjen seviyesi düşebilir. Bununla birlikte, kadınlardan farklı olarak, erkekler fiziksel semptomlar yaşamaz. Fiziksel semptomlar zayıflar, kas ve eklem ağrıları olabilir.

Depresyon, huysuzluk, gerginlik veya sinirlilik gibi duygusal semptomlara maruz kalırlar. Bununla birlikte, davana yağının zengin aroması zihni sakinleştirir ve bir dereceye kadar erkeklerde ve kadınlarda bu gibi durumların belirtilerini yatıştırır.

Bu esansiyel yağ, orta yaş krizi sırasında muazzam bir tedavi sunar. Parfümünü kullanabilir ya da banyo suyuna 3 damla yağ ekleyebilirsiniz.

Mide sağlığını arttırır

Çalışmalar, davana esansiyel yağının mide sağlığını koruduğunu bulmuştur. Karın üzerine uygulandığında, aromatik bileşenler cilt hücreleri tarafından emilir. Yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar ve diş kurtları gibi parazitlerin neden olduğu bağırsak kurtlarıyla mücadelede yardımcı olur. Ayrıca, yağ gastrik bir tonik görevi görür, sindirimi uyarır ve bağırsak sağlığını arttırır.

Yüksek tansiyonu hafifletir

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, günümüzde en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Yüksek tansiyonun kesin bir nedeni yoktur. Normal kan basıncı, refah için çok önemlidir.

Sigara, obezite, alkol, zayıf beslenme, sağlıksız yaşam tarzı, stres gibi faktörler hipertansiyondan sorumlu faktörlerden bazılarıdır. Kalbi daha fazla çalışmaya zorlar, ateroskleroz, felç, böbrek fonksiyon bozukluğu ve kalp yetmezliği gibi kalp rahatsızlıklarına yol açar. Hipertansiyon tedavisi için bütünsel bir yaklaşım çok önemlidir. Davana esansiyel yağı, cilde emdiğinde stresi azaltmaya ve arterleri rahatlatmaya yardımcı olur.

davana yağı faydaları
davana yağı faydaları

Davana Yağı Cilde Faydaları

Farklı cilt rahatsızlıkları söz konusu olduğunda, davana yağı bir mucize gibi çalışır. Dokuyu iyileştirmeye yardımcı olur ve parlak bir cilt verir. Sedef hastalığı ve dermatit gibi cilt hastalıkları, metabolik bozukluklar ve aşırı reaktif bağışıklık sistemi nedeniyle ortaya çıkar. Bu hastalıklar ciltte kuruluğa, çatlamaya ve yanmaya neden olur.

Ayrıca yoğun kaşıntı hissi ve sinirlilik yol açar. Etkilenen cilt hücreleri mikrobiyal enfeksiyonlara karşı daha hassastır. Davana yağında bulunan davanon, nerol ve geraniol gibi maddeler anti-enflamatuar, antioksidan, anti-enfeksiyöz ve antiseptik özelliklerden sorumludur. Böylece bu hastalıkların semptomlarını azaltır ve bu cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur.

Ayrıca, yağın tatlı ve meyvemsi aroması zihni sakinleştirir ve tahriş olan cildi yatıştırır. Ancak, davana esansiyel yağını, mutlaka bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek kullanmanız gerekir. 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile 3 damla davana yağını seyreltin ve lokal olarak uygulayın.

Davana Yağı Nasıl Kullanılır?

Birçok aromatik bitkinin kullanım alanları farklıdır ve bitkilerden elde edilen birçok esansiyel yağ vardır. Bununla birlikte, faydalar büyük ölçüde yağın kullanılma şekline bağlıdır. Çalışmalar, davana yağının doğada toksik olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, konsantre halde kuvvetlidir ve bu nedenle taşıyıcı bir yağ ile seyreltilmelidir.

Davana uçucu yağı konsantre halde cilt için tahriş edici olabilir. Ciltte kullanmadan önce davana yağını, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırdığınızdan emin olun. Kullanmadan önce cildinizde bir yama testi yapmak her zaman daha iyidir. 

Davana esansiyel yağı zengin ve karmaşık bir aromaya sahiptir. Az miktarda yağ, güçlü bir koku verir. Aromaterapi kullanımı için her zaman difüzörde bu esansiyel yağı kullanın. Kullanırken herhangi bir tıkanıklık veya solunum zorluğu hissederseniz derhal durun.

Davana yağı saça faydaları
Davana yağı saça faydaları

Davana Yağı Saça Faydaları

 • Bu esansiyel yağın göze çarpan faydaları saç üzerinde de etkisini gösterir.
 • Antiseptik, dekonjestan, antimikrobiyal ve antifungal özellikleri vardır. Böylece saç derisini ve saçları kökten temizler.
 • Saç derisindeki kimyasal artıkları temizler ve fazla sebumu yok eder. Böylece sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olursunuz.

Davana yağı güçlü bir kokuya sahiptir ve seyreltilerek kullanılır. Shea yağı, kakao yağı veya hindistan cevizi yağı gibi iyi taşıyıcı yağlar ile karıştırılarak kullanılması, vücudunuza ve saçlarınıza uygulanmasını güvenli kılar.

Davana Yağı ile Cilt Bakımı Maskeleri

Davana yağı genel olarak fesleğen yağı, kakule yağı, misk adaçayı yağı, buhur yağı, galbanum yağı, sardunya yağı, zencefil yağı, greyfurt yağı, lavanta yağı, limon yağı, misket limonu yağı, manuka yağı, sakız yağı, may chang yağı, biberiye yağı, gül yağı, hint sümbülü yağı, vetiver yağı ve ylang ylang yağı ile iyi uyum sağlar.

Tatlı bir vücut yağını evde kendiniz yapmak ister misiniz? Davana esansiyel yağı, shea yağı ve ayçiçek yağının nemlendirici faydalarını kullanmak için muhteşem bir cilt maskesi yapabilirsiniz. Davana esansiyel yağının güçlü bir meyveli aroması var. Gerginliğin azaltılmasında inanılmaz derecede yardımcı olabileceğinden bahsetmiyoruz bile! Mandalin yağı, tatlı narenciye notaları sunarken aynı zamanda rahatlamayı da sağlar. Ve nihayet, kahve yağı canlandırıcı, taze demlenmiş kokusuyla bu maskeye harika bir özellik kazandırır. Sonuç, sizi rahat ve harika hissettirecek nemlendirici bir vücut yağıdır.

126 gram shea yağını eritin ve bir cam kaseye boşaltın. Kaseye 28 gram ayçiçek yağı ekleyin. 7 damla mandalina yağı, 12 damla davana yağı ve 2 damla kahve yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Buzdolabında yaklaşık 1 saat kadar soğumaya bırakın. Maskeyi buzdolabından çıkardıktan sonra mikserle 6 dakika boyunca iyice karıştırın. Duştan çıktıktan sonra vücudunuza ve yüzünüze uygulayın.

Davana Yağı ile Yapılan Tedaviler

 • Davana yağı doğal bir antidepresandır. Bu yüzden depresyonla mücadelede kullanılabilir.
 • Enfeksiyonları önler ve anti-mikrobiyaldir. Antiseptik özellikleri sebebiyle mikropları öldürür ve mikropların vücuda girmesini önler.
 • Zihni ve bedeni sakinleştirir. Sinirleri yatıştırır ve huzur verir.
 • Özellikle tahriş olmuş cildi yatıştırır.
 • Solunum yollarını açar.
 • Vücudu ve bağışıklığı güçlendirir.
 • Üstelik mideyi korur ve sindirimi kolaylaştırır.

Davana yağı, kayısıya yakın veya daha genel olarak çok olgun meyvelere yakın olarak tanımlanan güçlü ve benzersiz bir aromaya sahiptir. Sıcak, tatlı, otsu ve odunsu alt tonlarla hafif narenciye kokularının bir karışımıdır. Kozmetiklerde kullanıldığında zihni yatıştırır ve inhale edildiğinde bir afrodizyak olarak hareket eder. Cilt üzerinde ise yatıştırıcı ve antibakteriyel etkilere sahiptir.

Davana Yağı Hakkında Merak Edilenler

Ayurveda sistemlerinin ayrılmaz bir parçası olan davana esansiyel yağı, Hindistan’ın güney bölgelerinde hemen hemen her evde, özellikle de Karnataka ve Tamilnadu’da kullanılır.

Hintliler özel tören çelenklerinde davana çiçeğini kullanırlar. Davana çiçekleri, Lord Shiva’ya sunulur. Bitki Hindistan’da, manevi önemi için büyük saygı görür. Bitkinin meyve benzeri aroması meditatif bir durum sağlar ve zihni sakinleştirir.

Hindistan’da ünlü bir bitki olmasına rağmen, davana esansiyel yağının endüstriyel kullanımı ancak 20. yüzyılın sonlarında başladı. Bu esansiyel yağ ilk olarak 1970’lerin sonunda ihraç edildi. Parfüm endüstrisinde ise çok daha sonraları kullanılmaya başladı.

Güçlü aroması nedeniyle, yağ az miktarlarda kullanılır. Davana yağı ayrıca keklerde, hamur işlerinde ve pahalı içeceklerde lezzet verici bir bileşen olarak kullanılır.

Davana yağının en heyecan verici ve tuhaf yönü, aromanın her insanda farklılaşmasıdır. Cilde uygulandığında, koku bireysel notlara göre değişir. Bu, pahalı parfümlerin bir parçası olarak davana yağının yüksek bir değere sahip olmasının en önemli nedenlerinden biridir.

Davana yağının rengi koyu sarı, kahverengi ya da kehribar rengidir. Davana yağının kıvamı yoğundur. Davana esansiyel yağının kokusu zengindir. Karmaşık, tatlı ve hafif, sıcak narenciye ve otsu notalara sahiptir.

Seyreltilmemiş formdaki yağ ciltte olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Dikkatli kullanmak ve bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek çok önemlidir. Yüksek kalitede yağ kullanmak gerekir. Hamile ve emzirme döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır. 6 yaşın altındaki çocuklar, konsantre yağa maruz bırakılmamalıdır.

Davana Yağı Fiyatı

Davana esansiyel yağı ülkemizde henüz satılmamaktadır. Yurtdışından satın alabileceğiniz davana esansiyel yağının güncel fiyatı 20 dolar ile 30 dolar arasında değişmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

 1. smartkimya dedi ki:

  Merhaba sitemizden kullanım yapabileceğiniz hindistan cevizi aromaları kullanım yapabilirsiniz
  saygılarımla
  magaza.hammaddeler . com/kategori/aroma-vericiler