İnternet Özelliği Olmayan TV’yi Smart Yapma

31.03.2022
119
İnternet Özelliği Olmayan TV’yi Smart Yapma
Modelistlik Kursu

İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma içerisinde internet bağlantısı olmayan bir televizyon için kolay değildir. Smart televizyonlar son yıllarda oldukça rağbet gören televizyon şekillerinden biri haline gelmiştir. Öyle ki artık sadece internet yoluyla televizyon üzerinden içerik izleyenlerin varlığı daha da çoğalmıştır. Hal böyle olunca smart yapıya sahip televizyonlara daha çok rağbet edilmektedir. Yeni alınan televizyonların hemen hemen hepsinde smart özelliği vardır fakat eğer televizyonunuz yeni değilse ve smart özelliği yok ise bu durum sizi zora sokabilir.

USB Bağlantısı ile Smart TV Seyretme

USB bağlantısı yaparak istediğiniz dizi ve filmleri izleyebilir ya da HDMI kablosu aracılığıyla bilgisayar ekranınızı televizyona bağlayarak istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz. Eğer oldukça eskiyse ve normal bir şekilde izlemenize bile olanak vermiyorsa televizyonunuzu değiştirebilirsiniz. Televizyonum gayet sağlam değiştirmem için bir sebep yok diyorsanız da smart özelliği olmayan televizyonunuzu internete bağlamak zor ama imkânsız değildir.

Smart Özelliği Olmayan TV'ye İnternet Getirmek 

Smart Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Getirmek

Smart Özelliği Olmayan TV’ye İnternet Getirmek 

Televizyonunuzda smart özelliği yok ve sizde internet aracılığıyla çok fazla içerik izleyen biriyseniz televizyonunuza internet getirebilmenin bir çözümü vardır. Bu çözüm sayesinde internetteki içeriklere istediğiniz zaman diliminde istediğiniz konforda erişmeniz mümkündür. İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma konusunda başvurulacak pek çok yöntem bulunmaktadır. İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma konusunda başvurulacak olan yöntemlerden ilki Google Chromecast cihazıdır. Google Chromecast dediğimiz şey bir medya oynatıcısıdır. Google Chromecast, televizyonunuzda olmayan smart özelliğini televizyonunuza kazandıracak olan bir medya oynatıcısıdır.

Akıllı Telefonla Smart TV Yönetmek

Bu cihazı alarak televizyonunuzla arasında bir bağlantı kurduğunuzda cihazı telefonunuz aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Telefonunuz aracılığıyla kontrol edilen televizyonunuz ise smart özelliği kazanmış olacaktır. Bu sayede istediğiniz internet içeriklerine telefonunuz aracılığıyla televizyonunuz ekranından erişmeniz mümkündür. Google Chromecast, Netflix ve Youtube gibi internet içeriklerinin bulunduğu servisleri kullanılabilir hale getirmektedir. Bu sayede televizyonunuzdan internet içeriklerine bir tıkla erişim sağlamanız mümkün olmaktadır.

Google Chromast Nasıl Bağlanmaktadır?

Google Chromast Nasıl Bağlanmaktadır?

Google Chromast Nasıl Bağlanmaktadır?

İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma konusunda en güvenilir kaynaklardan biri olan Google Chromecast, karışık olmayan bir bağlantı sistemine sahiptir. Bu medya oynatıcısını edindikten sonra telefonunuzu HDMI bağlantısı ile televizyonunuza bağlamanız gerekmektedir. Daha sonra ise televizyonunuza İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma için Google Homed uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Bu uygulamayı indirdikten sonra onu çalıştırdığınız telefonunuzun artık bir televizyon kumandası haline geldiğini göreceksiniz. Bu sayede televizyonunuzdan istediğiniz internet içeriğine erişim sağlayabileceksiniz.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Google Chromecast cihazını da televizyonunuza HDMI aracılığıyla bağladıktan sonra telefonunuza indirdiğiniz uygulama Google Chromecast uygulamasıyla eşleşecektir. Bu sayede kurulum gerçekleşmeye başlar. İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma için bu kurulumun doğru yapılması önemli bir adımdır. Bu adımda hiçbir yanlışlık yapmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. İnternet içeriklerini doğru ve yanlışsız kullanmak istediğiniz için Google Chromecast cihazının doğru bağlandığından emin olmalısınız.

Chromecast Kurulumu

Kurulum yapılırken televizyonunuza ve telefonunuza kurulum sırasında bir kod gelecektir. Eğer televizyonunuza ve telefonunuza gelen kod doğru ise onaylayıp bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Google Chromecast cihazının internet bağlantısı alabilmesi için Google Chromecast cihazınızı kablosuz bir Wi-fi ağına bağlamalısınız. İnternet alamayan Google Chromecast çalışmayacaktır. Telefonunuzun da Google Chromecast cihazına bağladığınız Wi-fi ağına bağlanmış olması gerekmektedir. Her şey doğru bir şekilde bağlandıktan sonra kurulum işlemi tamamlandığında televizyonunuz Google Chromecast cihazı sayesinde internete bağlanmış olacaktır. Gönül rahatlığıyla internet içeriklerine bu cihaz yardımıyla birlikte erişim sağlayabilirsiniz.

Xiaomi Mi TV 

Xiaomi Mi TV

Televizyonunuzu İnternete Bağlamak İçin Bir Diğer Seçenek: Xiaomi Mi TV 

İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma konusunda Google Chromecast cihazından sonra bir diğer seçenek ise Xiaomi Mi TV cihazıdır. Google Chromecast ile benzerlikleri bulunan Xiaomi Mi TV cihazının en büyük farkı kendisinin bir uzaktan kumandası olmasıdır. Bu sayede televizyonunuzu çok rahat bir şekilde kontrol etmeniz mümkündür. Küçük bir boyuta sahip olan bu cihazı televizyonunuzun Hdmı girişine takmanız yeterlidir. Daha sonra televizyonunuzdan Hdmı bağlantısını seçtiğinizde televizyonunuz artık internete bağlanmış olacaktır. Bu sayede istediğiniz zaman istediğiniz internet içeriğine erişim sağlayabilirsiniz. Xiaomi Mi TV cihazı Android 9 işletim sistemini içerisinde bulunduran bir cihazdır.

Xiaomi Mi TV sayesinde Youtube, Spotify, Netflix, Twitch gibi internet gerektiren uygulamaları rahat bir şekilde çalıştırabilmektedir. Bu cihaz sayesinde istediğiniz internet içeriğine rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. 8 Gb büyüklüğünde bir depolama alanına sahip olan bu cihaz, 1 Gb büyüklüğünde de bir Ram içermektedir. Bu depolama alanı sayesinde Netflix dizi ve filmlerini, programlarını, belgesellerini indirip depolayabilirsiniz. 8 Gb büyüklüğündeki alan videolarınızı saklamanıza imkan sağlamaktadır. İnternetiniz olmadığı takdirde bu depoladığınız filmleri ve dizileri izleyebilirsiniz. Bu bakımdan depolama alanı olması önemli bir özelliktir. Bir diğer önemli özelliği ise uzaktan kumandaya sahip olmasıdır. Mouse işlevi gören bu uzaktan kumanda sayesinde internette gezinir gibi televizyon ekranında gezinip istediğiniz içeriğe uzaktan kumanda sayesinde erişim sağlayabilirsiniz.

Televizyonunuzu İnternete Bağlamak: Case 4U Tanix TX6

İnternet özelliği olmayan TV’yi smart yapma konusunda Case 4U Tanix TX6 adlı bu cihazda seçenekler arasındadır. Diğer iki cihazdan farkı ise 4 Gb Ram özelliğine ve 32 Gb büyüklüğünde bir depolama alanına sahip olmasıdır. Bu cihaz oldukça fazla depolama alanına sahip olan bir cihazdır. Netflix gibi dizi-film platformlarındaki videoları indirip depolamanıza ve internetiniz olmadığında açıp izlemenize olanak sağlamaktadır. Ayrıca Case 4U Tanix TX6 adlı cihazı daha çok internet bağlantısı ile başı dertte olanların tercih etmesi gerekmektedir. İnternet bağlantınız zayıfsa bu cihazı tercih etmeniz daha doğru olacaktır. HDMI bağlantısı üzerinden bu cihazı gönül rahatlığıyla kullanmanız mümkündür.

İlginizi çekebilir: Tp Link Modem Işıkları Yanıyor Ama İnternet Yok

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.