M Sınıfı Araçlar

20.01.2021
324
M Sınıfı Araçlar
Modelistlik Kursu

M Sınıfı kategorisinde yer alan araçlar en az dört tekerlekli, motorlu yolcu taşıma amaçlı araçlardır. M kategorisi M1, M2 ve M3 şeklinde ayrılır.

M1 Araç Sınıfı

M1 araç sınıfı motorlu araçlar kategorisinde olup, sürücü haricinde 8 üzeri oturma yeri mevcut olan araçlardır. Kullanım amacı ise yolcu taşımadır.

M2 Araç Sınıfı

Motorlu araç kategorisinde bulunan M2, yolcu taşımaya yönelik olan, sürücü harici 8 üzeri oturma kapasitesi olan araçlardır. Ancak bu araçların azami kütlesi 5 tonu geçmez.

M3 Araç Sınıfı

Kütlesi 5 tonu aşan bu araçlar, sürücü haricinde 8 üzeri yolcu kapasitesine sahip, yolcu taşıma vasıtalarıdır.

M Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

M sınıfı ehliyet nasıl alınır? Bunun için tek yapmanız gereken, normal bir sürücü belgesi almaktır. Ancak alacağınız belge, M sınıfı olmalıdır.

M sınıfı ehliyet nasıl alınır yönünde ilk olarak yaşınıza bakılır. Yönetmeliklere göre bu ehliyeti almak isteyenler, en az 16 yaşında olmalıdır. Ardından yaşadığınız yerde bulunan herhangi bir sürücü kusuna giderek, kayıt olmanız gerekir. Kaydolduğunuz sürücü kursu ne kadar başarılıysa, sizin de tecrübeniz o kadar olacağı için tavsiye edilen, iyi bir araştırma yaparak, buna göre tercihte bulunmaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ardından başlayan derslere katılarak, devamsızlık yapmadan geçmeniz gerekir. Kullanacağınız kitaplar ise kurs tarafından sağlanır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yazılı sınav yapılana kadar, sürüş dersleri verilmez.

Kurs bir süre devam ettikten sonra, Milli Eğitim Bakanlığı yazılı sınavın yapılacağı tarihleri duyurur. Hangi bankaya ne kadar ücret yatırılacağı ve nerede sınava girileceği de burada belli olacaktır. Sınava girdikten sonra, karşınıza 50 soruluk bir test çıkartılır. Bu soruların,

  1. 12’si ilk yardım,
  2. 23’ü trafik,
  3. 9’u motor,
  4. 6’sı trafik adabı

Üzerine çıkar. Adaylar bu soruların en az 35 tanesine doğru cevap vererek, 70 almalıdır. Bunun altında alan kişiler başarısız sayılacak, dolayısıyla tekrar yazılı sınava girmek zorunda kalacaktır. Sınav için yatıracağınız ücret de güncel olarak MEB tarafından duyurulur.

Ardından kurs, size M sınıfı ehliyet nasıl alınır için direksiyon sınavına hazırlayacaktır. Gerekli dersleri alınca, ehliyet almanın ikinci aşaması olan direksiyon sınavı gelir. Buna girmeden önce de belirli bir miktarda ücret yatırmanız gerekir. Her öğrencinin sınava girme hakkı 4 olup, her başarısız olunduğunda bir hak kullanılır.

Başarılı adaylar, M sınıfı ehliyet nasıl alınır üzerine bir belge kazanır. Ardından,

  1. Adli Sicil Kaydı,
  2. 18 yaşına gelmeyenler için veli,
  3. T.C. Kimlik Belgesi,
  4. Diploma,
  5. Sağlık Raporu,

Belgeleriyle beraber, ehliyetinizi alabilirsiniz.

M Sınıfı Ehliyet Kaç CC Motor Kullanır?

M sınıfı ehliyet kaç CC motor kullanır?  Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre M sınıfı ehliyet, 125cc moped, ATV ve elektrikli araçları kapsar. Bu nedenle aldığınız aracın CC durumuna dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Bizi pinterest ten takip edebilirsiniz. https://tr.pinterest.com/sosyola/

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.